ΠΕΠ 2016: Σόου από Ρονάλντο, Γερμανία, Λεβαντόβσκι

Η Γερμανία ισοπέδωσε με 7-0 το Γιβραλτάρ στα προκριματικά του Euro 2016. Το χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε στην Πορτογαλία τη νίκη επί της Αρμενίας και την έφερε ένα βήμα από τα τελικά. Χατ τρικ σε 4 λεπτά ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Γερμανία

Η... αποστολή της Γερμανίας στο Γιβραλτάρ άφηνε ανοιχτό μόνο το τελικό αποτέλεσμα της αναμενόμενης ευρείας νίκης στον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2016. Αυτό ήταν το 7-0, το οποίο ήρθε πιο δύσκολα από όσο φαίνεται. Στο 1ο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Τζόρνταν Πέρεθ, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έπιασε πέναλτι του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ενώ το Γιβραλτάν είχε και καλές ευκαιρίες για γκολ. Τα "πάντσερ" πήραν το προβάδισμα στο 28' με τον Αντρέ Σίρλε και στο 2ο ημίχρονο "βομβάρδισαν" στο νεότερο μέλος της UEFA, φτάνοντας στο θριαμβευτικό αποτέλεσμα.

Γιβραλτάρ (4-2-3-1): Πέρεθ, Γκαρθία, Ρ. Τσιπολίνα, Ρ. Κασιάρο, Τζ. Τσιπολίνα, Γουόκερ, Πάγιας (82' Σάρτζεντ), Γκόσλινγκ, Λ. Κασιάρο, Κ. Κασιάρο (78' Μπόζιο), Πρίστλεϊ (61' Κόουμπς)

Γερμανία (3-1-4-2): Βάιντενφελερ, Ρούντι, Μπόατενγκ, Χέκτορ, Σβάινσταϊγκερ, Χέρμαν (56' Ποντόλσκι), Εζίλ, Γιντογάν (67' Κεντίρα), Μπελαράμπι, Γκέτσε (36' Κρούζε), Σίρλε

Πορτογαλία Ρονάλντο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πρωταγωνίστησε στην εκτός έδρας νίκη της Πορτογαλίας με 3-2 επί της Αρμενίας που τη φέρνει πολύ κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης. Ο Πορτογάλος επιθετικός σημείωσε το 3ο χατ τρικ της καριέρας του με το εθνόσημο στο στήθος, απέναντι σε μία μαχητική ομάδα, που πήρε προβάδισμα στο σκορ με εκπληκτικό φάουλ του Μάρκος Πιτσέλι στο 14'. Ο κάτοχος του φετινού "Χρυσού Παπουτσιού" δεν... χαρίστηκε στους Αρμένιους και με 3 γκολ σε μισή ώρα έφερε τα πάνω κάτω. Παρά την κόκκινη κάρτα του Τιάγκο στο 62' και τη μείωση του σκορ σε 3-2 από τον Χραΐρ Μεκογιάν, οι Ίβηρες άντεξαν στην πίεση και παρέμειναν επικεφαλής του 9ου ομίλου.

Αρμενία (4-3-3): Μπερεζόβσκι, Μεκογιάν, Αρζουμανιάν, Αντονιάν, Χαϊραπετιάν, Μεχιταριάν, Μεκρετσιάν (28' Χοβσεπιάν), Πιτσέλι, Χοβνανισιάν (61' Εζμπιλίζ), Σαρκισόβ (72' Κοριάν), Γκαζαριάν

Πορτογαλία (4-3-3): Πατρίσιο, Βιεϊρίνια, Ρ. Καρβάλιο (79' Φόντε), Άλβες, Ελισέου, Κοεντράο (73' Σίλβα), Τιάγκο, Μουτίνιο, Νανί, Ντάνι (63' Γ. Καρβάλιο), Ρονάλντο

# Με 3 γκολ σε 4 λεπτά, ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σημείωσε το 2ο γρηγορότερο χατ τρικ σε προκριματικά Euro, μετά από τα 3 λεπτά που χρειάστηκε ο Τούρκος Αρίφ Ερντέμ το 1999 κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία.

# Πορτογαλία και Δανία εξασφάλισαν τουλάχιστον τα μπαράζ του 9ου ομίλου.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

12/06 19:00 Καζακστάν - Τουρκία 0-1

(83' Τουράν)

12/06 21:45 Ισλανδία - Τσεχία 2-1

(60' Γκούναρσον, 76' Σίγκθορσον - 55' Ντότσκαλ)

12/06 21:45 Λετονία - Ολλανδία 0-2

(67' Βαϊνάλντουμ, 71' Νάρσινγκ)

2ος όμιλος

12/06 21:45 Ουαλία - Βέλγιο 1-0

(25' Μπέιλ)

12/06 21:45 Ανδόρα - Κύπρος 1-3

(2' αυτ. Ζούνιορ - 13', 45', 53' Μυτίδης)

12/06 21:45 Βοσνία - Ισραήλ 3-1

(42', 75' Βίστσα, 45+2' πέν. Τζέκο - 41' Μπεν Χαΐμ)

3ος όμιλος

14/06 19:00 Ουκρανία - Λουξεμβούργο

14/06 21:45 Λευκορωσία - Ισπανία

14/06 21:45 Σλοβακία - ΠΓΔΜ

4ος όμιλος

13/06 19:00 Πολωνία - Γεωργία 4-0

(62' Μίλικ, 89', 90+2', 90+3' Λεβαντόβσκι)

13/06 19:00 Ιρλανδία - Σκοτία 1-1

(38' αυτ. Ο' Σέι - 47' Μαλόνεϊ)

13/06 21:45 Γιβραλτάρ - Γερμανία 0-7

(28', 65', 71' Σίρλε, 47', 81' Κρούζε, 51' Γιντογάν, 57' Μπελαράμπι)

13/06 21:45 Νησιά Φαρόε - Ελλάδα 2-1

(32' Χάνσον, 70' Όλσεν - 84' Παπασταθόπουλος)

13/06 19:00 Αρμενία - Πορτογαλία 2-3

(14' Πιτσέλι, 72' Μεκογιάν - 29' πέν., 55', 58' Ρονάλντο)

13/06 21:45 Δανία - Σερβία 2-0

(13' Γιουράρι, 87' Πόουλσεν)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Πολωνία (4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Σούκαλα, Πάζνταν (90' Κομορόβσκι), Ρίμπους, Γκροσίτσκι (80' Γιοντγουόβιεκ), Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Πέσκο (64' Μπλαστσικόβσκι), Λεβαντόβσκι, Μίλικ

Γεωργία (5-4-1): Λόρια, Λομπζανίτζε, Κάσια, Αμισουλασβίλι, Ντβάλι, Ναβαλόβσκι, Οκριασβίλι (46' Νταουσβίλι), Ανανίτζε, Κομπακίτζε (76' Τσκαντάτζε), Καζαϊσβίλι, Βατσάτζε (63' Τσαντούρια)

Ιρλανδία (4-4-2): Γκίβεν, Κόουλμαν, Ο' Σέι, Γουίλσον, Μπρέιντι, Χέντρικ, Γουίλαν (68' Μακλίν), Μακάρθι, Χούλαχαν (73' Κιν), Γουόλτερς, Μέρφι (80' Λονγκ)

Σκοτία (4-4-1-1): Μάρσαλ, Χάτον, Μάρτιν, Μάλγκριου, Φορσίθ, Ρίτσι (46' Άνια), Μπράουν (85' Μακάρθουρ), Μόρισον, Νέισμιθ (90+2' Μπέρα), Μαλόνεϊ, Φλέτσερ

Δανία (4-3-3): Σμάιχελ, Γιάκομπσεν, Κιερ, Άγκερ, Σ. Πόουλσεν, Χιέιμπιεργκ, Κβιστ (77' Κρίστενσεν), Κρον Ντέλι (61' Γ. Πόουλσεν), Γιουράρι (73' Βίμπε), Μπέντνερ, Έρικσεν

Σερβία (4-2-3-1): Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μακσίμοβιτς, Νάστασιτς, Κολάροβ, Φέισα, Μάτιτς, Τόσιτς (65' Κόστιτς), Λιάγιτς (81' Τζούριτσιτς), Μάρκοβιτς, Μίτροβιτς (90' Σκούλετιτς)

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων για τα προκριματικά του Euro 2016.

Οι συνθέσεις στο Πολωνία - Γεωργία:

Πολωνία: Φαμπιάνσκι, Σουκάλα, Πίστσεκ, Παζντάν,Ματσίνσκι, Κρυχόβιακ, Γκροσίτσκι, Ρίμπους, Πέτσκο, Μίλικ, Λεβαντόφκσι
Γεωργία: Λόρια, Λομπζανίντζε, Κασία, Αμισουλασβίλι, Ντβάλι, Ναβαλόβσκι, Καζαϊσβίλι, Οκριασβίλι, Ανανίντζε, Κομπαχίντζε, Βατσάντζε
18:57
Οι συνθέσεις στο Ιρλανδία - Σκωτία:

Ιρλανδία: Γκίβεν, Οσέι, Κόλεμαν, Γουίλσον, Γουίλαν, Μακάρθι, Χέντρικ, Μπρέιντι, Χουλάχαν, Γουόλτερς, Μέρφι
Σκωτία: Μάρσαλ, Χάτον, Φόρσιθ, Μάρτιν, Μαλγκρου, Μαλόνι, Μόρισον, Μπράουν, Ρίτσι, Φλέτσερ, Νέισμιθ
19:00
Οι συνθέσεις στο Αρμενία - Πορτογαλία:

Αρμενία: Μπερεζόφκσι, Αντονιάν, Αρζουμανιάν, Χοβανισιάν, Μκοϊάν, Χαϊραπετιάν, Μκρτσιάν, Πιτσέλι, Γκαζαριάν, Σακρισόφ, Μχιταριάν
Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Μπρούνο Άλβες, Κοεντράο, Καρβάλιο, Ελισέου, Ζοάο Μουτίνιο, Ντάνι, Τιάγκο, Ρονάλντο, Βιεϊρίνια, Νάνι
19:02
Οι συνθέσεις στο Φιλνανδία - Ουγγαρία:

Φινλανδία: Χραντέκι, Μοϊσάντερ, Αρκιβούο, Ραϊτάλα, Ερεμένκο, Χεταμάι, Σπαρβ, Χάλστι, Ματίλα, Χαμαλάινεν, Πούκι
Ουγγαρία: Κίραλι, Λανγκ, Καντάρ, Φιόλα, Γιουχάς, Ντζούντζακ, Τόζερ, Στίμπερ, Γκέρα, Σάλαι, Πρίσκιν
19:10
Τρομερή τριπλή ευκαιρία για τους Ούγγρους! Παραμένει το 0-0.
19:16
14' ΓΚΟΛ για την Αρμενία! Ο Πιτσέλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο για το 1-0.
19:20
Δείτε το εξαιρετικό γκολ του Πιτσέλι:
19:24
Στο παιχνίδι του ομίλου μας, η Ουγγαρία έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και πιέζει για το γκολ.
19:29
Σκληρές μονομαχίες στο Ιρλανδία - Σκοτία.
19:30
28' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πορτογαλία!
19:30
29' ΓΚΟΛ! Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
19:31
53ο γκολ για τον Πορτογάλο με το εθνόσημο.

19:40
38' ΓΚΟΛ! Η Ιρλανδία ανοίγει το σκορ με τον Γουόλτερς, o οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Το ριπλέι δείχνει πως ο 31χρονος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

20:02
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στους αγώνες.
20:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:08
47' ΓΚΟΛ για την Σκωτία! Ο Μαλόνι με όμορφο πλασέ φέρνει το ματς στα ίσα. Τυχερός ο Σκοτσέζος καθώς η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Οσέι και μπέρδεψε τον Γκίβεν.
20:10
52' Τεράστια ευκαιρία για την Ουγγαρία! Ο νεοεισελθών, Κρίστιαν Νέμεθ βγήκε τετ α τετ με τον Χραντέκι, προσπάθησε να τον κρεμάσει, όμως ο Χάλστι πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή!
20:14
To 1-1 της Σκωτίας:
20:15
55' Ολική ανατροπή από την Πορτογαλία! 1-2 με σκόρερ και πάλι τον Ρονάλντο!
20:18
Στην UEFA χρέωσαν το γκολ της Σκωτίας ως αυτογκόλ στον Οσέι, επειδή η μπάλα κόντραρε στον Ιρλανδο και άλλαξε πορεία.
20:19
58' 1-3 η Πορτογαλία και πάλι με τον Ρονάλντο!
20:19
Τρίτο χατ τρικ του Ρονάλντο με την Πορτογαλία.
20:20
62' ΓΚΟΛ! Ο Πολωνία ανοίγει το σκορ στην αναμέτρηση με τη Γεωργία, με σκόρερ τον Μίλικ!

20:32
72' ΓΚΟΛ για την Αρμενία! Ο Μκοϊάν μείωσε σε 2-3!
20:36
Το 2-3 της Αρμενίας:
20:39
82' ΓΚΟΛ για την Ουγγαρία! Ο Στίεμπερ με τρομερό σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους!
20:41
Σε περίπτωση νίκης, η Πορτογαλία διασφαλίζει τα μπαράζ, αρκεί να μην κερδίσει το βράδυ η Σερβία μέσα στη Δανία.
20:48
89' ΓΚΟΛ για την Πολωνία! Ο Λεβαντόφσκι διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων!
20:50
90+2' 3-0 η Πολωνία! Και πάλι ο Λεβαντοφσκι!
20:51
90+3' Απίστευτο! 4-0 η Πολωνία με χατ τρικ του Λεβαντόφσκι!
20:52
93' Τέλος στη Φιλανδία. Η Ουγγαρία κέρδισε με 0-1, και δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση για την Εθνική μας.
20:53
95' Τέλους του αγώνα. Πολωνία - Γεωργία 4-0.
20:54
93' Τέλος στην Αρμενία. Η Πορτογαλία απέδρασε με 2-3 χάρη στο χατ τρικ του Ρονάλντο.
20:54
94' Τέλος του αγώνα. Ιρλανδία - Σκωτία 1-1.
20:58
Οι αναμετρήσεις των 19.00 ολοκληρώθηκαν. Ραντεβού σε λίγη ώρα για την εξέλιξη των υπολοίπων αγώνων για τα προκριματικά του Euro 2016.
21:35
Και πάλι μαζί για τις αναμετρήσεις των 21:45.
21:43
Γιβραλτάρ: Πέρες, Γκαρσία, Ρ. Τσιπολίνα, Ρ. Κασκιάρο, Χ. Τσιπολίνα, Γουόκερ, Πάγιας, Γκόσλινγκ, Λ. Κασκιάρο, Κ. Κασκιάρο, Πρίστλεϊ.

Γερμανία: Βάιντενφελερ, Ρούντι, Μπόατενγκ, Χέκτορ, Χέρμαν, Εζίλ, Σβάινσταϊγκερ, Γιουντογκάν, Μπελαράμπι, Γκέτσε, Σίρλε.
21:47
Βόρεια Ιρλανδία: Μακγκόβερν, Μπερντ, Μακόλεϊ, Έβανς, Μακλάφλιν, Ντέιβις, Μπρουντ, Νόργουντ, Ντάλας, Λάφερτι, Γουάρντ.

Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Παπ, Γκριγκόρε, Κίρικες, Σέπσι, Προπελίτσα, Πίντιλι, Τόρζε, Μαξίμ, Τσίπτσιου, Κεσέρου.
21:50
Δανία: Σμάιχελ, Άγκερ, Κίερ, Πόουλσεν, Γιάκομπσεν, Κρον-Ντέλι, Κβιστ, Έρικσεν, Χόιμπιεργκ, Μπέντνερ, Γιουράρι.

Σερβία: Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κολάροβ, Μακσίμοβιτς, Νάστασιτς, Φέισα, Μάτιτς, Τόσιτς, Λιάγιτς, Μάρκοβιτς, Μίτροβιτς.
21:57
Γιβραλτάρ-Γερμανία (10ο λεπτό): Ο Πέρες αποκρούει το πέναλτι του Σβάινσταϊγκερ.
22:02
ΓΚΟΛ! Δανία-Σερβία 1-0 (13ο λεπτό): Oι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τον Πόουλσεν.
22:09
To Γιβραλτάρ μετρά δύο τελικές σε 25 λεπτά και κρατά το "μηδέν" απέναντι στην Γερμανία.
22:12
Το χαμένο πέναλτι του Σβάινσταϊγκερ
22:15
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-1 (28ο λεπτό): Ο Σίρλε λύνει το γόρδιο δεσμό.
22:17
ΓΚΟΛ! Νησιά Φερόε-Ελλάδα 1-0 (33ο λεπτό)
22:23
Δανία-Σερβία (34ο λεπτό): Ο Στοΐκοβιτς απέκρουσε πέναλτι του Άγκερ.
22:24
Γιβραλτάρ-Γερμανία (36ο λεπτό): Ο Γκέτσε αποχωρεί τραυματίας και στη θέση του περνά ο Κρούζε.
22:34
Αποτελέσματα ημιχρόνου:

Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-1
Δανία-Σερβία 1-0
Βόρεια Ιρλανδία-Ρουμανία 0-0
22:34
Επιπλέον, η Εθνική χάνει 1-0 από τα Νησιά Φερόε.
22:50
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:55
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-2 (47ο λεπτό): Ο Κρούζε διπλασιάζει το προβάδισμα των "πάντσερ".
23:00
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-3 (51ο λεπτό): Ο Γιουντογκάν βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.
23:07
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-4 (57ο λεπτό): Ο Μπελαραμπί είναι ο νέος σκόρερ της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.
23:11
ΓΚΟΛ! Νησιά Φερόε-Ελλάδα 2-0
23:18
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-5 (65ο λεπτό): Ο Σίρλε διπλασιάζει τα γκολ του.
23:18
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-6 (71ο λεπτό): Ασταμάτητα τα "πάντσερ" στο δεύτερο μέρος. Και ο Σίρλε.
23:28
ΓΚΟΛ! Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-7 (81ο λεπτό): O Kρούζε διπλασιάζει τα γκολ του.
23:31
ΓΚΟΛ! Δανία-Σερβία 2-0 (87ο λεπτό): Ο Πόουλσεν κλειδώνει τη νίκη των γηπεδούχων.