Iρλανδία - Βοσνία 2-0

H Ιρλανδία πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2016, μέσω των μπαράζ, επικρατώντας με 2-0 της Βοσνίας & Ερζεγοβίνης στο Δουβλίνο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόναθαν Γουόλτερς.

Η αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις, καθώς καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, η Ιρλανδία είχε τον έλεγχο και πίεσε για το γκολ. Η προσπάθειά των παικτών του Μάρτιν Ονίλ "απέδωσε καρπούς", καθώς στο 24' ο Έρβιν Ζουκάνοβιτς έκανε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από σέντρα του Ντάριλ Μέρφι κι ο διαιτητής έδειξε την "άσπρη βούλα".

Ο Τζόναθαν Γουόλτερς ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, αλλά τα σουτ των Έντιν Τζέκο και Χάρις Μεντούνιανιν δεν βρήκαν στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αποδείχθηκαν, σε αρκετές περιπτώσεις, "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Οι Τζέκο και Μίραλεμ Πιάνιτς ήταν φανερά εκτός αγώνα, ενώ ο μοναδικός που προσπαθούσε για την ισοφάριση ήταν ο Μεντούνιανιν, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Βόσνιους στο 70ο λεπτό.

Ο Μπρέιντι εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Βράνιες έδιωξε άτσαλα κι ο Γούολτερς με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση διπλασίασε τόσο τα τέρματα της Ιρλανδίας όσο και τα δικά του. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρόκριση σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για δεύτερη σερί διοργάνωση, μετά το 2012.

Ιρλανδία (4-4-2): Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, Κλαρκ, Γουίλαν (90' Οσέι), Μακάρθι, Μπρέιντι, Χούλαχαν (55' Μακλίν), Χέντρικ, Μέρφι (55' Λονγκ), Γουόλτερς.

Βοσνία & Ερζεγοβίνη (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Βράνιες, Λούλιτς (79' Ιμπίσεβιτς), Ζουκάνοβιτς, Τσότσαλιτς (46' Μπέσιτς), Μεντούνιανιν (69' Τζούριτς), Πιάνιτς, Βίτσκα, Τζέκο.

Σουηδία - Δανία 2-1

(45' Φόρσμπεργκ, 50' (πεν.) Ιμπραχίμοβιτς - 80' Γιόργκενσεν)

Επαναληπτικοί

Ουγγαρία - Νορβηγία 2-1

(14' Πρίσκιν, 83' (αυτ.) Χένρικσεν - 87' Χένρικσεν)

Ιρλανδία - Βοσνία 2-0

(24' πεν, 70' Γουόλτερς)

17/11 21:45Δανία - Σουηδία

17/11 21:45Σλοβενία - Ουκρανία

Το live της αναμέτρησης

21:18
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Ιρλανδίας και της Βοσνίας στο πλαίσιο των μπαράζ του Euro 2016.
21:21
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ιρλανδία: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, Κλαρκ, Γουίλαν, Μακάρθι, Μπρέιντι, Χούλαχαν, Χέντρικ, Μέρφι, Γουόλτερς.
Βοσνία & Ερζεγοβίνη: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Βράνιες, Λούλιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσότσαλιτς, Μεντούνιανιν, Πιάνιτς, Βίτσκα, Τζέκο.
21:21
Στην πρώτη αναμέτρηση στη Βοσνία οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 1-1.
21:23
Άρα, η υπόθεση πρόκριση παραμένει "ανοιχτή", με την Ιρλανδία να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα εξαιτίας του εκτός έδρας γκολ.
21:23
Οι φίλοι της Βοσνίας έχουν ταξιδέψει μέχρι το Δουβλίνο για την σπουδαία αναμέτρηση.
21:24
Στον αντίποδα, σε ρυθμούς... πρόκρισης ζουν οι Ιρλανδοί.
21:30
Αν η Ιρλανδία πάρει την πρόκριση θα δώσει το παρών σε τελική φάση για δεύτερι σερί διοργάνωση, μετά το 2012. Αντίθετα, η Βοσνία θα είναι "σταχτοπούτα".
21:32
Η προθέρμανση των φιλοξενούμενων.
21:39
Οι δύο ομάδες έχουν εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο, κι όλα είναι έτοιμα για την ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
21:42

21:42
Οι καθιερωμένες χειραψίες.
21:44
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων στη Γαλλία.
21:45
"Όρκος νίκης" από τους παίκτες των δύο ομάδων.
21:46
1' Έναρξη του αγώνα.
21:49
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
21:51
Η Ιρλανδία έχει τον έλεγχο και την κατοχή μέχρι στιγμής.
21:55
9' Καλή στιγμή για την Ιρλανδία! Ο Χούλαχαν συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μπρέιντι, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπέγκοβιτς έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ!
21:59
13' Ωραία ατομική ενέργεια του Πιάνιτς, αλλά ο Χέντρικ, με προβολή, έστειλε την μπάλα κόρνερ.
22:00
14' Σέντρα του Μπρέιντι από αριστερά, ο Ζουκάνοβιτς σε κόρνερ.
22:03

22:05
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά. Καμία αξιοσημείωτη φάση μέχρι στιγμής μπροστά από της δύο εστίες.
22:05
20' Κίτρινη κάρτα στον Σπάχιτς.
22:07

22:08
23' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ιρλανδία! Για χέρι του Ζουκάνοβιτς σε σέντρα του Μέρφι.
22:09
23' Κίτρινη κάρτα στον Λούλιτς για διαμαρτυρία.
22:10
24' ΓΚΟΛ! 1-0 η Ιρλανδία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόλτερς!
22:11
26' Ευκαιρία για τη Βοσνία! Μακρινό σουτ του Τζέκο, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
22:12
To 1-0 της Ιρλανδίας:
22:17
Η Ιρλανδία έχει οπισθοχωρήσει και διαχειρίζεται σωστά το υπέρ της προβάδισμα.
22:20
34' Καλή στιγμή για τη Βοσνία! Ο Τζέκο έστρωσε με το κεφάλι στον Μεντούνιανιν, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε πάνω από την εστία του Ράντολφ!
22:25
Οι Βόσνιοι κυκλοφορούν υπομονετικά την μπάλα και προσπαθούν να "ανοίξουν" την άμυνα των γηπεδούχων.
22:27
41' Σέντρα του Χέντρικ, μπλόκαρε σταθερά ο Μπέγκοβιτς, προτού φανεί επικίνδυνος ο Μέρφι.
22:28
Οι πανηγυρισμοί των Ιρλανδών μετά το γκολ του Γουόλτερς.
22:30
O έξαλλος πανηγυρισμός του σκόρερ.
22:31
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
22:32
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι Ιρλανδοί πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.
22:47
Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
22:48
46' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Μπέσιτς στη θέση του Τσότσαλιτς.
22:49
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:51
48' Σουτ του Μεντούνιανιν, μπλόκαρε ο Ράντολφ.
22:51
Σκεπτικοί οι δύο προπονητές.
22:53
50' Ο Μεντούνιανιν εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Κλαρκ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!
22:58
Μονομαχία μεταξύ Βράνιες και Μπρέιντι.
22:59
55' Διπλή αλλαγή για την Ιρλανδία. Οι Χούλαχαν, Μέρφι εκτός, οι Μακλίν και Λονγκ εντός.
23:00
Φάουλ σε καλή θέση για την Ιρλανδία, ύστερα από χέρι του Ζουκάνοβιτς.
23:01
58' Ο Μπρέιντι εκτέλεσε, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος κι απομακρύνθηκε.
23:02
59' Κίτρινη κάρτα στον Μακλίν.
23:07
Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, αλλά χωρίς να υπάρχουν φάσεις μπροστά από τα καρέ των δύο ομάδων.
23:07

23:12
69' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Τζούριτς στη θέση του Μεντούνιανιν.
23:13
70' ΓΚΟΛ για την Ιρλανδία! Ο Μπρέιντι εκτέλεσε το φάουλ, ο Βράνιες έδιωξε άτσαλα, η μπάλα κατέληξε στον Γουόλτερς, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0!
23:15
71' Σέντρα σουτ του Κολάσινατς, η μπάλα πάνω από την εστία του Ράντολφ.
23:19
75' Τεράστια ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ο Λονγκ βρέθηκε απέναντι στον Μπέγκοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βόσνιο γκολκίπερ!
23:22
Πιέζουν οι Βόσνιοι για το γκολ προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της πρόκρισης.
23:23
80' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Ιμπίσεβιτς στη θέση του Λούλιτς.
23:26
Ένταση μεταξύ του Ζουκάνοβιτς και του Λονγκ.
23:30
84' Κίτρινη κάρτα στον Λονγκ.
23:30
87' Φάση διαρκείας στα καρέ της Ιρλανδίας, αλλά ο Ράντολφ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
23:33
Οι Βόσνιοι έχουν κερδίσει αρκετές στημένες φάσεις έξω από την περιοχή του Ράντολφ στα τελευταία λεπτά, αλλά τις "σπατάλησαν" με κακές εκτελέσεις.
23:33
90' Ο Γουόλτερς δοκίμασε το πόδι του από τα 45(!) μέτρα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπέγκοβιτς.
23:34
90' Αλλαγή για την Ιρλανδία. Ο Γουίλαν εκτός, ο Οσέι εντός.
23:34
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:36
92' ΔΟΚΑΡΙ για τη Βοσνία σε σουτ του Ιμπίσεβιτς!
23:37
93' Tέλος του αγώνα! Οι Ιρλανδοί πανηγυρίζουν την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2016!