Oυγγαρία - Νορβηγία 2-1

Το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2016 "σφράγισε" η Ουγγαρία, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Νορβηγίας στον επαναληπτικό της "Groupama Arena" (1-0 το πρώτο ματς).

Στην τελική φάση του Euro 2016 θα βρεθεί η Ουγγαρία, η οποία επικράτησε με 2-1 των Νορβηγών στον δεύτερο επαναληπτικό και με συνολικό σκορ 3-1 τους άφησε εκτός.

Αποφασισμένοι και με πάθος για τη νίκη μπήκαν από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι. Το ματς είχε ρυθμό και από το 14ο λεπτό είχε και γκολ. Οι Ούγγροι έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Πρίσκιν κουβάλησε αρκετά μέτρα την μπάλα κι έπιασε ένα τρομερό διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Νίλαντ. Η Νορβηγία από το σημείο αυτό και μετά δεν μπορούσε να περιμένει, έπρεπε να ανέβει και να ψάξει το γκολ.

Στο 27' ο Αλεσάμι είδε τον Κίραλι να αποκρούει το σουτ του, ενώ άουτ κατέληξε η κεφαλιά του Χόφλαντ ένα λεπτό αργότερα. Η μεγαλύτερη φάση των Νορβηγών σημειώθηκε στο 45' με τον Χόφλαντ και πάλι να στέκεται άτυχος βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του.

Δοκάρι όμως είχαν και οι Ούγγροι στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό. Ο Τζούτζακ έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της περιοχής, όμως δεν κατάφερε να γράψει το 2-0. Ο αρχηγός της Ουγγαρίας μάλιστα θα μπορούσε να είχε προσθέσει το όνομά του στον πίνακα του σκορ, όμως το δυνατό του σουτ στο 72' πήγε πάνω στον Νίλαντ.

Στο 83ο λεπτό οι γηπεδούχοι έβαλαν ταφόπλακα στα όποια όνειρα των Νορβηγών για πρόκριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζούτζακ, ο Χένρικσεν με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, καταδικάζοντάς την σε ήττα. Τουλάχιστον ο Νορβηγός επιθετικός εξιλεώθηκε στο 87', διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ουγγαρία (4-1-4-1):Κίραλι, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Γκούζμιτς, Ελέκ (46' Πίντερ), Τζιούτζακ, Νάγκι, Κλάινχαϊσλερ (74' Νέμεθ), Λόβρεσιτς, Πρίσκιν (62' Μπόντε)

Νορβηγία (4-1-4-1): Νίλαντ, Χόβλαντ, Ελαμπντελαουί, Αλεσάμι, Φόρεν, Τετέι, Χένρικσεν, Γιόχανσεν, Όντεγκααρντ (46' Χέλαντ), Σκιέλμπρεντ (80' Μπεργκέτ), Ελγιουνουσί (46' Πέντερσεν)

Σουηδία - Δανία 2-1

(45' Φόρσμπεργκ, 50' (πεν.) Ιμπραχίμοβιτς - 80' Γιόργκενσεν)

Επαναληπτικοί

Ουγγαρία - Νορβηγία 2-1

(14' Πρίσκιν, 83' (αυτ.) Χένρικσεν - 87' Χένρικσεν)

16/11 21:45Ιρλανδία - Βοσνία

17/11 21:45Δανία - Σουηδία

17/11 21:45Σλοβενία - Ουκρανία

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

21:23
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του επαναληπτικού μεταξύ της Ουγγαρίας και την Νορβηγίας. Μεγάλη μάχη για μια θέση στα τελικά του Euro 2016.
21:23
Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς στη Νορβηγία οι Ούγγροι είχαν φύγει με τη νίκη (1-0).
21:40
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
21:41
Ουγγαρία: Κίραλι, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Γκούζμιτς, Ελέκ, Τζιούτζακ, Νάγκι, Κλεϊνχέισλερ, Λόβρεσιτς, Πρίσκιν

Νορβηγία: Νίλαντ, Χόβλαντ, Ελαμπντελαουί, Αλεσάμι, Φόρεν, Τετέι, Χένρικσεν, Γιόχανσεν, Όντεγκααρντ, Σκιέλμπρεντ, Ελγιουνουσί
21:44
Αυτό είναι το γήπεδο που διεξάγεται η αναμέτρηση. Η "Groupama Arena".
21:44
Βασικός για τους Νορβηγούς ο 16χρονος Όντεγκααρντ. Επίσης βασικός και ο μπακ του Ολυμπιακού, Ομάρ Ελαμπντελαουί.
21:45
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του Παρισιού.
21:46
Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:47
2' Κόρνερ για τους Ούγγρους.
21:47
Η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
21:59
Γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Οι Ούγγροι επιδιώκουν να πετύχουν ένα γκολ προκειμένου να σταματήσουν τις όποιες ορέξεις της Νορβηγίας.
21:59
14' ΓΚΟΛ! Ο Πρίσκιν με τρομερή ατομική ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα βάζει μπροστά στο σκορ του γηπεδούχους.
22:06
Δείτε το πανέμορφο γκολ της Ουγγαρίας:
22:06
Το ματς πλέον δεν μπορεί να πάει στην παράταση. Οι Νορβηγοί χρειάζονται μόνο τη νίκη για να προκριθούν.
22:12
25' Κρατούν πλέον μπάλα οι Νορβηγοί, αλλά δυσκολεύονται να απειλήσουν. Πολύ καλά οργανωμένη η ουγγρική άμυνα.
22:13
27' Ευκαιρία για τη Νορβηγία με τον Αλεσάμι, όμως ο Κίραλι αποκρούει.
22:14
28' Κεφαλιά του Χόφλαντ για τη Νορβηγία, η μπάλα άουτ.
22:19
Οι πανηγυρισμοί καλά κρατούν στις κερκίδες...
22:21
36' Κεφαλιά του Λόβρενσιτς για την Ουγγαρία και η μπάλα μόλις άουτ!
22:24
38' Κόρνερ για την Νορβηγία.
22:24
Διώχνουν οι Ούγγροι.
22:28
42' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός, όμως οι Νορβηγοί συνεχίζουν να έχουν την κατοχή της μπάλας.
22:30
45' ΔΟΚΑΡΙ για την Νορβηγία από κεφαλιά του Χόφλαντ.
22:32
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Η Ουγγαρία πλέον κρατάει την πρόκριση στα χέρια της.
22:47
Και πάλι στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων για την έναρξη του δευτέρου μέρους.
22:48
Πέντερσεν αντί Ελγιουνουσί για την Νορβηγία.
22:48
Εκτός και ο 16χρονος Όντεγκααρντ, στη θέση του ο Χέλαντ.
22:53
Προς το παρόν ο Κίραλι δεν έχει απειληθεί ιδιαίτερα.
22:58
55' Έχει οπισθοχωρήσει στο δεύτερο ημίχρονο η Ουγγαρία. Πλέον κάνει και διαχείριση του σκορ.
23:00
58' ΔΟΚΑΡΙ για την Ουγγαρία με τον Τζούτζακ! 1-1 τα δοκάρια των δύο ομάδων.
23:04
62' Εκτός ο Πρίσκιν, μέσα ο Μπόντε για την Ουγγαρία.
23:10
65' Σχετικά εύκολα κρατάει το υπέρ της σκορ η Ουγγαρία. Οι Νορβηγοί δεν μπορούν να απειλήσουν και ο χρόνος πλέον είναι εχθρός τους.
23:14
72' Τεράστια απόκρουση του Νίλαντ στο δυνατό σουτ του Τζούτζακ! Κοντά στο 2-0 η Ουγγαρία.
23:16
74' Εκτός ο Κλάινχαϊσλερ για την Ουγγαρία και στη θέση του ο Νέμεθ.
23:18
76' Σουτ του Πέντερσεν και αποκρούει ο Κίραλι!
23:23
Συμπληρώσαμε 80 λεπτά αγώνα. Οι Νορβηγοί θέλουν 2 γκολ για να προκριθούν.
23:24
H μεγάλη φάση του Τζούτζακ νωρίτερα.
23:25
83' ΓΚΟΛ! Οι Ούγγροι κάνουν το 2-0!
23:26
Ο Χένρικσεν με το γόνατο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Αυτογκόλ!
23:29
87' ΓΚΟΛ! Ο Χένρικσεν σκοράρει στην σωστή εστία αυτή τη φορά και μειώνει σε 2-1.