Ουκρανία - Σλοβενία 2-0

Η Ουκρανία επιβλήθηκε με 2-0 της Σλοβενίας στο Λβιβ και ετοιμάζεται να σπάσει την κατάρα των μπαράζ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

UKRAINE, LVIV - NOVEMBER 14: Andriy Yarmolenko from Ukraine celebrates after scoring the first goal during the UEFA EURO 2016 Play-off for Final Tournament, First leg between Ukraine and Slovenia at Lviv Arena on November 14, 2015 in Lviv, Ukraine. (Photo by Adam Nurkiewicz/Getty Images)
Γιαρμολένκο-Ουκρανία GETTY IMAGES

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για πρώτη φορά στην ιστορία της μέσω μπαράζ πήρε η Ουκρανία, μετά από τη νίκη της με 2-0 επί της Σλοβενίας στην "Αρένα Λβιβ", για τα προκριματικά του Euro 2016.

Η ομάδα του Μιχάιλο Φορμένκο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο (μετά από σιγή ενός λεπτού για τα θύματα στη Γαλλία) με σαφείς διαθέσεις να "πνίξει" τον αντίπαλο. Το πέτυχε εν μέρει, αφού η δράση περιορίστηκε στο γήπεδο των Σλοβένων, ωστόσο η απειλή ερχόταν μόνο μέσα από στημένες φάσεις.

Στο 22ο λεπτό, ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς έδιωξε μία σέντρα, αλλά το ριμπάουντ του Αντρέι Γιαρμολένκο έφερε το 21ο γκολ του δεύτερου σκόρερ στην ιστορία της Ουκρανίας.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκαν την ισοφάριση. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και ο Χαντάνοβιτς αναλάμβανε συχνά πυκνά να σώσει την κατάσταση.

Με την έναρξη του 2ου ημίχρονου αυξήθηκε ο δείκτης του σκόρ. Ο Γεβγέν Σελεζνιόβ έκανε το 2-0 από κοντά στο 54' και λίγα λεπτά αργότερα ο Χαντάνοβιτς νίκησε για τρίτη φορά τον Ντένις Γκάρμας, με μία εκπληκτική επέμβαση.

Ο Σρέτσκο Κάτανετς άργησε να κάνει αλλαγές και όταν αυτό έγινε, έβγαλε δύο από τα αστέρια του, τους Γιόσιπ Ίλιτσιτς και Βάλτερ Μπίρσα, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι 35.000 οπαδοί της "Λβιβ Αρένα" είδαν την τελική πίεση των Σλοβένων να μην καρποφορεί και η Ουκρανία έφτασε σε μία σημαντική νίκη που τη φέρνει σε θέση οδηγού ενόψει του επαναληπτικού σε τρεις ημέρες.

Ουκρανία (4-1-4-1): Πιατόβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Ριμπάλκα, Γιαρμολένκο (90' Καρανάγεβ), Σιντόρτσουκ, Γκάρμας (80' Μαλινόβσκι), Κονοπλιάνκα, Σελεζνιόβ (84' Κράβετς)

Σλοβενία (4-1-2-1-2): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Ίλιτς, Σέζαρ, Γιόκιτς, Κριν, Κούρτιτς, Καμπλ, Μπίρσα (72' Πέτσνικ), Ίλιτσιτς (63' Μπέζιακ), Νοβάκοβιτς (90' Λιουμπιγάνκιτς)

18:50
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τρίτου αγώνα μπαράζ των προκριματικών του Euro 2016
18:50
Μετά από το Νορβηγία - Ουγγαρία 0-1 και το Βοσνία - Ιρλανδία 1-1, ήρθε η ώρα της Ουκρανίας και της Σλοβενίας στην "Αρένα Λβιβ"
18:52
Ουκρανία (4-1-4-1): Πιατόβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Ριμπάλκα, Γιαρμολένκο, Σιντόρτσουκ, Γκάρμας, Κονοπλιάνκα, Σελεζνιόβ

Σλοβενία (4-1-2-1-2): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Ίλιτς, Σέζαρ, Γιόκιτς, Κριν, Κούρτιτς, Καμπλ, Μπίρσα, Ίλιτσιτς, Νοβάκοβιτς
18:55
Οι δύο χώρες έχουν προηγούμενα από μπαράζ, αφού το ίδιο "εισιτήριο" διεκδίκησαν και για τη διοργάνωση του 2000 σε Ολλανδία και Βέλγιο. Η Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο και του Σεργκέι Ρεμπρόβ ήταν το απόλυτο φαβορί, ωστόσο έπεσε θύμα έκπληξης.
18:57
Στο πρώτο παιχνίδι, η Σλοβενία είχε επικρατήσει με 2-1 και στον επαναληπτικό οι Ουκρανοί ήταν μπροστά με 1-0 μέχρι το 78', όταν ο Μίραν Πάβλιν ισοφάρισε σε 1-1. Το χιόνι και ο αέρας εμπόδισαν τους φιλάθλους να καταλάβουν άμεσα τι είχε συμβεί, κάτι που έγινε αντιληπτό από τους έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλοξενουμένων.
19:00
Ο Μιχαΐλ Φορμένκο επέλεξε το τρίο της Ντιναμό Κιέβου (Σεργκέι Ριμπάλκα, Σεργκέι Σιντόρτσουκ, Ντένις Γκάρμας) στο κέντρο, με τους Αντρέι Γιαρμολένκο και Γεβγέν Κονοπλιάνκα να επελαύνουν ως είθισται στις πτέρυγες, με τον Γεβγέν Σελέζνιοβ στην κορυφή αντί του Άρτεμ Κράβετς
19:01
Ο Σρέτσκο Κάτανετς, από την πλευρά του, έκανε τέσσερς αλλαγές από τη σύνθεση που αντιμετώπισε το Σαν Μαρίνο στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Οι Σαμίρ Χαντάνοβιτς, Μίσο Μπρέτσκο, Μπράνκο Ίλιτς και Κέβιν Καμπλ αντικατέστησαν τους Γιαν Όμπλακ, Μίραλ Σάμαρτζιτς, Άντραζ Στρούνα και Άντραζ Κιρμ.
19:05
Οι πάγκοι

Ουκρανία: Μπόικο, Σεβτσένκο, Πιλιάβσκι, Καμενιούκα, Τίμοστσουκ, Πετριάκ, Μαλινόβσκι, Γκουσέβ, Καραβαγέβ, Μπουντκίβσκι, Γκλάντκι, Κράβετς

Σλοβενία: Όμπλακ, Βίντμαρ, Αντζέλκοβιτς, Σάμαρτζιτς, Στρούνα, Λαχζάρεβιτς, Κιρμ, Ρότμαν, Πέτσνικ, Βέρμπιτς, Λιουμπίγιανκιτς, Μπέζιακ
19:06

19:08
Ο πρόεδρος της Ουκρανίας, Πέτρο Ποροσένκο, και ο Σλοβένος ομόλογός του, Μπόρουτ, Πάχορ, μεταξύ των 34.000 θεατών του αγώνα
19:12
10ο λεπτό: Κόρνερ από δεξιά του Κονοπλιάνκα, διώχνει ο Χαντάνοβιτς πριν πάρει επικίνδυνη πορεία η μπάλα
19:16
14ο λεπτό: Φάουλ από δεξιά, κεφαλιά του Γκάρμας, πολύ ψηλά
19:24
22ο λεπτό: ΓΚΟΛ για την Ουκρανία: Σέντρα από αριστερά, διώχνει ο Χαντάνοβιτς, ο Γιαρμολένκο το ριμπάουντ, αποφεύγει δύο αντιπάλους με μία ντρίμπλα, σουτάρει με το δεξί και ανοίγει το σκορ
19:27
Δίκαιο προβάδισμα για τους γηπεδούχους, που παίζουν στο μισό γήπεδο τη Σλοβενία, αν και δεν έχουν δημιουργήσει ευκαιρία μέχρι στιγμής
19:29
28ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Σλοβενία. Πάσα του Νοβάκοβιτς στον Ίλιτσιτς με το κεφάλι, ο φορ της Φιορεντίνα πιάνει το βολέ στα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια
19:31
29ο λεπτό: Ο Ίλιτσιτς βγαίνει από αριστερά, παίρνει μαζί του δύο αντιπάλους, την κατάλληλη στιγμή κόβει στον αμαρκάριστο Νοβάκοβιτς στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ
19:40
39ο λεπτό: Προσπάθεια του Ριμπάλκα, ο Χαντάνοβιτς διώχνει δύσκολα σε κόρνερ
19:40
40ό λεπτό: Κόρνερ από δεξιά, ο Γκάρμας πιάνει την κεφαλιά, ο Χαντάνοβιτς ξανά σε κόρνερ
19:41

19:49
Ημίχρονο στο Λβιβ
19:53
Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή
19:55
Στατιστικό: Ο Αντρέι Γιαρμολένκο έφτασε τα 21 γκολ (σε 54 αγώνες) για την Ουκρανία και συνεχίζει να κυνηγάει τον μοναδικό συμπατριώτη του με περισσότερα γκολ, τον Αντρέι Σεβτσένκο (48 σε 111 αγώνες)
20:03
Σέντρα στο 2ο ημίχρονο
20:14
55ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Ουκρανία! Κάθετη μπαλιά του Γιαρμολένκο στον Φεντέτσκι, αυτός βγάζει χαμηλή σέντρα από δεξιά και ο φορ της Ντνίπρο κάνει το 2-0
20:16
58ο λεπτό: Απίθανη ευκαιρία της Ουκρανίας. Σέντρα από δεξιά, ο Γκάρμας πιάνει την κεφαλιά από πολύ κοντά, αλλά ο Χαντάνοβιτς πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση και διατηρεί το 2-0
20:19
Στις εξέδρες και ο διάσημος κικμπόξερ και πυγμάχος, αλλά και δήμαρχος Κιέβου, Βιτάλι Κλίτσκο
20:20
Πολλά τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι καυγάδες, τέσσερις κίτρινες κάρτες μέχρι στιγμής, ωστόσο καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές
20:21
63ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Ίλιτσιτς δίνει τη θέση του στον επιθετικό της Ριγέκα, Ρόμαν Μπέζιακ
20:29
Η Ουκρανία έχει πέντε εμφανίσεις σε μπαράζ μεγάλης διοργάνωσης στο παρελθόν, τέσσερις για Παγκόσμιο Κύπελλο, μία για Euro. Αποκλείστηκε σε όλες.
20:30
69ο λεπτό: Δοκάρι για την Ουκρανία! Ο Σελεζνιόβ έχει πολύ χώρο από αριστερά, σουτάρει, αλλά η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και ακολούθως απομακρύνεται σε κόρνερ
20:30
72ο λεπτό: Αναμπουμπούλα στην περιοχή της Σλοβενίας, η μπάλα στον Χατσερίντι που πιάνει το βολέ, αλλά τη στέλνει πολύ άουτ
20:32
73ο λεπτό: Νέα αλλαγή για τη Σλοβενία, με τον Μπίρσα να αντικαθίσταται και να τα λέει σε έντονο τόνο με τον Κάτανετς, που έριξε στη μάχη τον επιθετικό της ιαπωνικής (2η κατηγορία) ΤΖΕΦ Γιουνάιτεντ, Νέιτς Πέτσνικ
20:32
74ο λεπτό: Ευκαιρία για Σλοβενία. Σέντρα από αριστερά, σουτ του Πέτσνικ με την μπάλα να αναπηδάει, άουτ
20:40
80ό λεπτό: Αλλαγή για την Ουκρανία, ο Γκάρμας στη θέση του μέσου της Ζόρια, Ρουσλάν Μαλινόβσκι
20:41
83ο λεπτό: Νέα αλλαγή για τους Ουκρανούς, ο Κράβετς παίρνει τη θέση του Σελεζνιόβ
20:48
90ό λεπτό: Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Κονοπλιάνκα διασχίζει το μισό γήπεδο, σουτάρει με το δεξί, αρκετά άουτ
20:49
90ό λεπτό: Τελευταία αλλαγή για τους Σλοβένους, με τον Νοβάκοβιτς να δίνει τη θέση του στον επιθετικό των Ουράβα Ρεντς, Ζλάταν Λιουμπιγάνκιτς
20:50
90ό λεπτό: Τελευταία αλλαγή και για τους Ουκρανούς, με τον μέσο της Ζόρια Αλεκσάντρ Καρανάγεβ να παίρνει τη θέση του Γιαρμολένκο
20:52
Τέλος. Η Ουκρανία νίκησε με 2-0 τη Σλοβενία και πήρε το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση
20:53
Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 17 του μήνα στη Σλοβενία
20:53
Οι Σλοβένοι θα ψάξουν την επανάληψη του θαύματος του 1999, ωστόσο μετά από τη σημερινή εμφάνιση των δύο ομάδων, πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάτι
20:54
Αυτά από εμάς, ραντεβού στο επόμενο μπαράζ μεταξύ Σουηδίας και Δανίας σε λίγα λεπτά