Βοσνία - Ιρλανδία 1-1

Σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα, Βοσνία και Ιρλανδία ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα μπαράζ της προκριματικής φάσης του Euro 2016. Μικρό προβάδισμα για την ομάδα του Μάρτιν Ο'Νιλ. Τη Δευτέρα (16/11) στο Δουβλίνο η ρεβάνς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ αργό ρυθμό ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, η Βοσνία πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που η Ιρλανδία δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11ο λεπτό με ένα καλό σουτ του Πιάνιτς, που όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 22' η ομάδα του Μπαζντάρεβιτς έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Βίστσα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ιμπίσεβιτς έκανε το πλασέ πάνω στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Η πυκνή ομίχλη που κάλυψε το γήπεδο στη Ζένιτσα στο δεύτερο ημίχρονο δυσκόλεψε σε πολλές περιπτώσεις τις προσπάθειες των παικτών, που δεν μπορούσαν να γυρίσουν την μπάλα πίσω υπό το φόβο του λάθους. Οι Ιρλανδοί ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, χωρίς όμως να έχουμε τις μεγάλες φάσεις και όλα έδειχναν πως και οι δύο ομάδες θα συμβιβάζονταν με την "λευκή" ισοπαλία.

Όλα αυτά μέχρι το 82', όταν ο Μπρέιντι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μάρτιν Ο'Νιλ με σουτ... ακριβείας που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Μπέγκοβιτς. Η απάντηση της Βοσνίας ήταν άμεση. Στο 85' ο αμαρκάριστος στην περιοχή Τζέκο διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ και δίνει στην Ιρλανδία ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016 ενόψει και της ρεβάνς στο Δουβλίνο.

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Σούνιτς, Λούλιτς (88' Χαΐροβιτς), Ζουκάνοβιτς, Τσότσαλιτς, Πιάνιτς, Μούιτζα (50' Βράνιες), Βίστσα (73' Ντούριτς), Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.

Ιρλανδία: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, Κλαρκ, Γουάρντ (67' Γουίλσον), Γουίλαν, Μακάρθι, Χέντρικ, Χούλαχαν (60' ΜακΚλιν), Μπρέιντι (86' ΜακΓκίντι), Μέρφι.

21:31
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Βοσνίας με την Ιρλανδία για τα μπαράζ της προκριματικής φάσης του Euro 2016.
21:37
Το αποψινό παιχνίδι διεξάγεται στη Ζένιτσα και οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν ξανά τα... ξίφη τους τη Δευτέρα (16/11) στο Δουβλίνο.
21:40
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Σούνιτς, Λούλιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσότσαλιτς, Πιάνιτς, Μούιτζα, Βίστσα, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.
Ιρλανδία: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, Κλαρκ, Γουάρντ, Γουίλαν, Μακάρθι, Χέντρικ, Χούλαχαν, Μπρέιντι, Μέρφι.
21:42
Είναι η ώρα της ανάκρουσης των Εθνικών Ύμνων.
21:43
Μέχρι να έχουμε σέντρα στο ματς ας δούμε το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των μπαράζ:
21:45 Βοσνία - Ιρλανδία
21:47
Σέντρα στο ματς!
21:50
Οι δύο ομάδες ακολούθησαν βίους αντίθετους στους ομίλους των προκριματικών του Euro.
21:51
H Βοσνία ξεκίνησε πολύ άσχημα, αλλά με ένα σερί τριών νικών στο τέλος έσωσε την... παρτίδα, ενώ οι Ιρλανδοί συμβιβάστηκαν με την τρίτη θέση, αφού βρέθηκαν μια ανάσα από την απευθείας πρόκριση στα τελικά.
21:51
5' Αργός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς.
21:55
Η Βοσνία είναι αυτή που κρατά περισσότερο την μπάλα στα πόδια της στο ξεκίνημα.
21:57
11' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Πιάνιτς, η μπάλα περνά άουτ.
21:59
* Η στατιστική λέει πως όποτε σκοράρει ο Πιάνιτς, η Βοσνία δεν χάνει.
22:01
14' Εκτέλεση κόρνερ από τον Πιάνιτς, ο Ζουκάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και στη συνέχεια πέρασε πλάγιο.
22:05
18' Ο Βίστσα μπήκε στην περιοχή της Ιρλανδίας, πήγε να κάνει την ντρίμπλα αλλά έπεσε, χωρίς να υπάρχει κάποια παράβαση.
22:09
22' Καλή στιγμή για την Βοσνία! Ο Βίστσα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, πλασέ στην κίνηση από τον Ιμπίσεβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:09
Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή στο ματς μέχρι τώρα.
22:11
Δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν οι Ιρλανδοί σε 24 λεπτά αγώνα.
22:12
26' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς ανήκει στους Ιρλανδούς και συγκεκριμένα στον Γουάρντ.
22:14
Πολλά αβίαστα λάθη από τους Βόσνιους.
22:15
28' Γύρισμα από τον Τζέκο, η μπάλα στρώθηκε στον Βίστσα, ο οποίος ήταν αρκετά άστοχος.
22:18
Η Ιρλανδία προσπαθεί να βγει μπροστά και κερδίζει μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο τα τελευταία λεπτά.
22:20
60% - 40% η κατοχή της μπάλας.
22:25
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το ματς στα τελευταία λεπτά.
22:27
Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο
22:29
42' Ο Χούλαχαν μπαίνει με προϋποθέσεις στην περιοχή της Βοσνίας αλλά κάνει επιθετικό φάουλ και η φάση τελειώνει εκεί.
22:32
Τέλος πρώτου ημιχρόνου χωρίς σκορ στη Ζένιτσα.
22:55
50' Αλλαγή για τη Βοσνία: Ο Βράνιες στη θέση του Μούιτζα.
22:56
52' Παραλίγο αυτογκόλ για την Ιρλανδία από την προβολή του Κλαρκ, μπλοκάρει ο Ράντολφ.
23:03
Όσο περνά η ώρα η ομίχλη γίνεται όλο και πιο έντονη.
23:04
60' Αλλαγή για την Ιρλανδία: Ο ΜακΚλιν στη θέση του Χούλαχαν που δεν φάνηκε ιδιαίτερα απόψε.
23:11
67' Αλλαγή για την Ιρλανδία: Ο Γουίλσον στη θέση του Γουάρντ.
23:14
Είναι φανερό πως η ομίχλη έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
23:15
71' Μετά από αρκετή ώρα έχουμε τελική στο παιχνίδι. Σουτ του Βίστσα, μποκάρει ο Ράντολφ.
23:16
Πάρτε μια ιδέα από το πως είναι η κατάσταση στο γήπεδο αυτή τη στιγμή.
23:17
73' Αλλαγή για τη Βοσνία: Εκτός ο Βίστσα, μέσα ο Ντούριτς, ο οποίος αποθεώνεται από τους Βόσνιους φιλάθλους.
23:23
79' Σέντρα-σουτ από τον Σπάχιτς, δεν ανησυχεί ο Ράντολφ.
23:26
82' ΓΚΟΛ για την Ιρλανδία!
23:27
Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Μπρέιντι, έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Σούνιτς και με ωραίο σουτ... ακριβείας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς.
23:29
85' ΓΚΟΛ για τη Βοσνία!
23:30
Άμεση η απάντηση από τους γηπεδούχους! Ο Βράνιες κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Τζέκο κάνει από κοντά το 1-1!
23:32
88' Αλλαγή για τη Βοσνία: Ο Λούλιτς δίνει τη θέση του στον Χαΐροβιτς.