Κορυφή η Πορτογαλία, "διπλό" η Γερμανία (VIDEOS)

Η Πορτογαλία επικράτησε 2-1 της Σερβίας στο "Λουζ" και αναρριχήθηκε στην κορυφή του 9ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016. "Διπλό" της Γερμανίας στην Γεωργία (2-0), με ανατροπή η Αλβανία την Αρμενία (2-1).

Πρώτος και καλύτερος ο Σάντος

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν χρίστηκε σκόρερ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Πορτογαλία να κάμψει την αντίσταση της Σερβίας με 2-1 στο "Λουζ" και να ανέβει στην κορυφή του 9ου ομίλου. Ο Ρικάρντο Καρβάλιο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό (πρώτο διεθνές μετά από το 2-0 επί της Βραζιλίας τον Φεβρουάριο του 2007) και λίγο αργότερα αποχώρησε τραυματίας, ενώ ο Βλάντιμιρ Στοΐκοβιτς έκανε μία εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Ρονάλντο, σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις. Ο Νεμάνια Μάτιτς ισοφάρισε με ένα τρομερό γυριστό στο 61' (παρθενικό γκολ με τους "πλάβι"), όμως ο Φάμπιο Κοεντράο απάντησε άμεσα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Συνέρχεται...

Η Γερμανία δεν είχε αρχίσει καλά την πορεία της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016, αλλά την Κυριακή δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Γεωργίας, με 2-0 στο "Μπόρις Παϊχάτζε". Ο Μάρκο Ρόις σημάδεψε το δοκάρι του Γκιόργκι Λόρια στο 6ο λεπτό, προτού ανοίξει το σκορ με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από προσπάθεια του Μάριο Γκέτσε, ενώ ο Τόμας Μίλερ διπλασίασε το προβάδισμα των "πάντσερ" με σουτ εντός περιοχής στο 44'. Οι γηπεδούχοι, πάντως, αξίζουν συγχαρητήρια για τις προσπάθειες που κατέβαλαν στο μεγαλύτερο διάστημα των ημιχρόνων, αφού παρά το νέο δοκάρι του Ρόις στο 60', στάθηκαν στο ύψος τους.

Ανατροπή για δυάδα

Γερά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπήκε η Αλβανία μετά από την παλικαρίσια νίκη επί της Αρμενίας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γιούρα Μοβσισιάν, αλλά η αποβολή του Οβανές Χαμπαρτσουμιάν στο 70' έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της γειτονικής ομάδας, η οποία ισοφάρισε στο 77' με κεφαλιά του Μέργκιμ Μαβράι και ανέτρεψε τα δεδομένα στο 81' με νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Σκέλζεν Γκάσι. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν και στα... δοκάρια με 2-1 (Σόκολ Τσικαλέσι 34', 74' και Γκάελ Αντονιάν στο 90' οι άτυχοι της υπόθεσης).

# Ο Τόμας Μίλερ έφτασε τα 27 γκολ σε 64 διεθνείς συμμετοχές και ο Μάρκο Ρόις τα 9 σε 25

# Ο Στίβεν Φλέτσερ πέτυχε το πρώτο χατ τρικ της Σκωτίας μετά από 46 ολόκληρα χρόνια (το τελευταίο είχε σημειώσει ο Κόλιν Στάιν κατά της Κύπρου το 1969)

# Ο Γκιόργκι Λόρια, πρώην γκολκίπερ του ΟΦΗ, υπερασπίστηκε την εστία της Γεωργίας στο ματς με την Γερμανία

# Ο Ράζβαν Ρατς του ΠΑΟΚ φόρεσε το περιβραχιόνιο της Ρουμανίας στην αναμέτρηση με τους Νήσους Φαρόε

# Ο Γκέβοργκ Γκαζαριάν της Κέρκυρας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα με την Αλβανία