Σεφτέ στα γκολ ο Κόστα, με Ρούνεϊ η Αγγλία (VIDEOS)

Το πρώτο διεθνές γκολ του Ντιέγκο Κόστα σημάδεψε την αναμέτρηση του "Ζοσί Μπαρτέλ", όπου η Ισπανία επικράτησε 4-0 του Λουξεμβούργου. Με γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ, η Αγγλία πέρασε από την Εσθονία (1-0), ενώ ο Τζίμι Ντουρμάζ συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη της Σουηδίας επί του Λιχτενστάιν με 2-0.

Δύο ήταν τα ερωτήματα πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης Λουξεμβούργο-Ισπανία: σε ποιο λεπτό θα ανοίξει το σκορ η "φούρια ρόχα" κι αν ο Ντιέγκο Κόστα θα σκοράρει για πρώτη φορά σε διεθνές επίπεδο.

Το πρώτο απαντήθηκε στο 27ο λεπτό με σκόρερ τον Νταβίδ Σίλβα και το δεύτερο στο 69ο, όταν μετά από κόντρες ο επιθετικός της Τσέλσι βρήκε δίχτυα στην έβδομη τελική του προσπάθεια κι αφού προηγουμένως είχε χάσει ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Στο ενδιάμεσο και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Πάκο Αλκάθερ είχε διπλασιάσει το προβάδισμα των πρωταθλητών Ευρώπης, φτάνοντας τα επτά γκολ στα τελευταία δέκα ματς με την Βαλένθια και την εθνική του, ενώ ο Χουάν Μπερνάτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο διεθνές του ντεμπούτο, λίγο πριν από το φινάλε.

Μίλησε ο Ρούνεϊ

Η Αγγλία ήταν κυρίαρχη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Εσθονία. Τα "τρία λιοντάρια" μπήκαν ορεξάτα από την αρχή του ματς, κλείνοντας στο μισό γήπεδο τους Εσθονούς, ωστόσο δεν μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι ισορροπίες άλλαξαν.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του αρχηγού τους Κλάβαν με 2η κίτρινη κάρτα. Οι ομάδα του Χόντσον συνέχισε να πιέζει και τελικά το σκορ άνοιξε στο 73ο λεπτό ο Ρούνεϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Κάπως έτσι η Αγγλία έκανε το 3/3 και παραμένει μόνη πρώτη στον 5ο όμιλο με 9 βαθμούς, ενώ ακόμα δεν έχει δεχθεί καν γκολ!