ΠΕΠ: Στα τελικά η Πορτογαλία του Σάντος, "κάζο" για Αλβανία

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος επικράτησε με 1-0 της Δανίας και προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2016. "Κάζο" για την Αλβανία που ηττήθηκε με 2-0 από τη Σερβία και θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Αρμενία. Χαμός στον 4ο όμιλο με Γερμανία, Πολωνία και Ιρλανδία να διεκδικούν την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική.

Η Αλβανία αντιμετώπιζε την ουραγό Σερβία με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία σε συνδυασμό με ήττα της Δανίας θα της χάριζε την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2016. Οι παίκτες του Τζιάνι Ντε Μπιάζι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, όμως... κατάφεραν να ηττηθούν με 2-0, δεχόμενοι δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο Αλεξάντερ Κολάροφ με διαγώνιο σουτ έδωσε το προβάδισμα στο 91ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άντεμ Λιάγιτς με υπέροχο πλασέ "κλείδωσε" τη νίκη για τους Σέρβους. Πλέον, οι Αλβανοί χρειάζονται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική στην Αρμενία προκειμένου να είναι αυτοί που θα πάρουν το δεύτερο (απευθείας) εισιτήριο για τα τελικά.

Αλβανία (4-3-3): Μπερίσα, Χισάι, Τσάνα, Τζιμσίτι, Αγκόλι, Μπάσα, Μεμουσάι, Τόλαντ Τζάκα, Λίλα (46' Κάτσε), Λενιάνι (83' Μέχα), Μπαλάι (68' Κικαλέσι).

Σερβία (4-2-3-1): Στόικοβιτς, Τόμοβιτς, Ιβάνοβιτς (65' Τόσιτς), Στέφαν Μίτροβιτς, Κολάροβ, Μιλιβόγεβιτς, Μάτιτς (73' Μάτιτς), Τόσιτς, Τάντιτς (54 Σουλεϊμάνι), Λιάιτς, Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς.

Ο Μουτίνιο έστειλε την Πορτογαλία στα τελικά

Η Πορτογαλία επικράτησε με (το "αγαπημένο") 1-0 της Δανίας και πανηγύρισε την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια στους παίκτες του Μόρτεν Όλσεν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Ρούι Πατρίσιο. Στο 66' ο Ζοάο Μουτίνιο "άδειασε" τους αντιπάλους του και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ και παράλληλα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Πορτογαλία (4-3-3): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Ρικάρντο Καρβάλιο, Φάμπιο Κοεντράο, Ντανίλο, Τιάγκο Μέντες, Ζοάο Μοουτίνιο (91' Ζοζέ Φόντε), Μπερνάρντο Σίλβα (77' Ντάνι), Νανί (82' Ρικάρντο Κουαρέσμα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Δανία (4-3-3): Σμάιχελ, Γιάκομπσεν, Κιερ, Άγκερ, Ντουρμίσι, Χέιμπιεργκ (46' Κβιστ), Βας (69' Γιόργκενσεν), Κρον-Ντέλι, Έρικσεν (82' Έρικσεν), Μπρέθγουεϊτ, Μπέντνερ.

Ο Λονγκ έβαλε "φωτιά" στον 4ο όμιλο

Η Ιρλανδία έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα κόντρα στη Γερμανία και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Σέιν Λονγκ στο 70ο λεπτό. Η συγκεκριμένη επιτυχία σε συνάρτηση με την ισοπαλία (2-2) μεταξύ της Σκωτίας και της Πολωνίας έχει δώσει τεράστιο ενδιαφέρον στην τελευταία αγωνιστική, αφού οι τρεις ομάδες βρίσκονται σε απόσταση δύο(!) βαθμών.

Ιρλανδία (4-3-3): Γκίβεν (43' Ράντολφ), Κρίστι, Κέουχ, Ο'Σέι, Γουόρντ (69' Μέιλερ), ΜακΚάρθι, Χέντρικ, Μπράντι, Χούλαχαν, Μέρφι (65' Λονγκ), Γουόλτερς.

Γερμανία (4-2-2-2): Νόιερ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Γκίντερ (77' Μπελαράμπι), Χούμελς, Χέκτορ, Γκιντογκάν (84' Βόλαντ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Ρόις, Γκέτσε (35' Σίρλε), Μίλερ.

"Αυτοκτόνησε" η Ρουμανία, ανατροπή για Ουγγαρία

Η Φινλανδία έβαλε δύσκολα στη Ρουμανία, προηγήθηκε με 0-1 στο 67' με σκόρερ των Γιόελ Πόχγιανπαλο. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Άνχελ Ιορντανέσκου ήταν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις. O Φλορίν Αντόνε έκανε την προβολή μέσα από την μεγάλη περιοχή, ο Λούκας Χραντέσκι απέκρουσε, αλλά ο Οβίντιου Χόμπαν πήρε... το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ρουμανία (4-1-3-2): Ταταρουσάνου, Παπ, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς, Χόμπαν, Σανμαρτεάν, Τόρζε (87' Πόπα), Κιπτσίου (60' Μάξιμ), Στάνκου (69' Αντόνε), Κεσέρου.

Φινλανδία (4-4-2): Χραντέτσκι, Αρκίβουο (64' Γιαλάστο), Αράγιουρι (62' Τοϊβίο), Μοϊσάντερ, Ούρονεν, Χάλστι, Σούλερ, Ρινγκ, Χετεμάι, Πούκι, Ποχγιάνπαλο (77' Χαμαλάινεν).

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου μας, η Ουγγαρία βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στα Νησιά Φερόε, χάρη στο γκολ του Ρόαλντουρ Γιάκομπσεν στο 11ο λεπτό. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Μπόντε (2 γκολ) έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά απευθείας πρόκρισης στα τελικά του Euro 2016.

Ουγγαρία (4-4-1-1): Κίραλι, Φιόλα, Γιούχας, Γκούζμις, Κάνταρ, Νάγκι, Τόζερ (46' Νέμεθ), Γκέρα, Μπόντι (46' Μπόντε), Τζούτζακ, Νίκολιτς (75' Πρίσκιν).

Νησιά Φερόε (4-5-1): Νίλσεν, Νες, Νάτεσταντ (84' Φέρο), Γκρέγκερσεν, Ντάβιντσεν, Μπάλντβινσον, Γιάκομπσεν (62' Γιουστίνουσεν), Βάτναμαρ, Ρενέ Γιούσεν (78' Σόρενσεν), Ι Μπαρταλστόβου, Έντμουντσον.¨

Όλα τα αποτελέσματα

4ος όμιλος

Γεωργία - Γιβραλτάρ 4-0

(30', 45' Βατσάτζε, 35' Οκριασβίλι, 87' Καζαϊσβίλι)

Ιρλανδία - Γερμανία 1-0

(70' Λονγκ)

Σκωτία - Πολωνία 2-2

(45' Ρίτσι, 62' Φλέτσερ - 3' 90' Λεβαντόφσκι)

6ος όμιλος

Ουγγαρία - Νησιά Φερόε 2-1

(63', 71' Μπόντε - 11' Γιάκομπσεν)

Βόρεια Ιρλανδία - Ελλάδα 3-1

(35', 58' Ντέιβις, 49' Μαγκένις - 86' Αραβίδης)

21:45
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αποψινών παιχνιδιών της προκριματικής φάσης του Euro 2016.
21:46

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Γκίβεν, Κρίστι, Κέουχ, Ο'Σέι, Γουόρντ, ΜακΚάρθι, Χέντρικ, Μπράντι, Χούλαχαν, Μέρφι, Γουόλτερς.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Γκίντερ, Χούμελς, Χέκτορ, Γκιουντογάν, Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Ρόις, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Χάτον, Ράσελ Μάρτιν, Χάνλι, Γουίτακερ, Σκοτ Μπράουν, Ντάρεν Φλέτσερ, Φόρεστ, Ρίτσι, Νέισμιθ, Στίβεν Φλέτσερ.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Πάζνταν, Γκλικ, Ρίμπους, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Μπλαστσικόβσκι, Γκροσίτσκι, Μίλικ, Λεβαντόβσκι.

ΓΕΩΡΓΙΑ (3-4-3): Ρεβισβίλι, Κάσια, Αμισουλασβίλι, Γκριγκαλάβα, Κβεκβέσιρι, Κάνκαβα (57' Παλαβαντισβίλι), Κακαμπάτζε, Κομπαχίτζε, Καζαϊσβίλι, Οκριασβίλι (58' Τζαλαμίτζε), Βατσάτζε (73' Τσχαντάτζε).

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Τζόρνταν Πέρεθ, Ζαν-Κάρλος Γκαρθία, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασιάρο, Τζόζεφ Λουίς Τσιπολίνα, Μπάρντον, Γουόκερ, Καμπρέρα (46' Μπράιαν Πέρεθ), Γκόσλινγκ, Κάιλ Κασιάρο (85' Γιόουμ), Λι Κασιάρο (76' Ντουάρτε).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραϊ, Φιόλα, Γιούχας, Γκούζμις, Κάνταρ, Νάγκι, Τόζερ, Γκέρα, Μπόντι, Τζούτζακ, Νίκολιτς.

ΝΗΣΟΙ ΦΕΡΟΕ: Νίλσεν, Νες, Νάτεσταντ, Γκρέγκερσεν, Ντάβιντσεν, Μπάλντβινσον, Γιάκομπσεν, Βάτναμαρ, Ρενέ Γιούσεν, Ι Μπαρταλστόβου, Έντμουντσον.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Παπ, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς, Χόμπαν, Σανμαρτεάν, Τόρζε, Κιπτσίου, Στάνκου, Κεσέρου.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Αρκίβουο, Αράγιουρι, Μοϊσάντερ, Ούρονεν, Χάλστι, Σούλερ, Ρινγκ, Χετεμάι, Πούκι, Ποχγιάνπαλο.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Χισάι, Τσάνα, Τζιμσίτι, Αγκόλι, Μπάσα, Μεμουσάι, Τόλαντ Τζάκα, Λίλα, Λενιάνι, Μπαλάι.

ΣΕΡΒΙΑ: Στόικοβιτς, Τόμοβιτς, Ιβάνοβιτς, Στέφαν Μίτροβιτς, Κολάροβ, Μιλιβόγεβιτς, Μάτιτς, Τόσιτς, Τάντιυς, Λιάιτς, Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Ρικάρντο Καρβάλιο, Φάμπιο Κοεντράο, Ντανίλο, Τιάγκο Μέντες, Ζοάο Μοουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Γιάκομπσεν, Κιερ, Άγκερ, Ντουρμίσι, Χέιμπιεργκ, Βας, Κρον-Ντέλι, Έρικσεν, Μπρέθγουεϊτ, Μπέντνερ.

21:48
Το πιο ενδιαφέρον ματς της βραδιάς διεξάγεται στα Τίρανα, όπου η Αλβανία υποδέχεται τη Σερβία.
21:50
Η Πολωνία προηγείται στο 3' με τον Λεβαντόφσκι. Αυτό ήταν το 11ο γκολ του επιθετικού της Μπάγενρ στη διοργάνωση.
21:52
Στο Αλβανία - Σερβία, συμμετέχουν δύο "έλληνες" στις ενδεκάδες. Ο Λίλα του ΠΑΣ Γιάννινα για τους γηπεδούχους και ο Μιλιβόγιεβιτς του Ολυμπιακού για τους φιλοξενούμενους.
21:55
Δείτε το γκολ του Λεβαντόφσκι στο Σκωτία - Πολωνία.
21:58
Τα Νησιά Φερόε δείχνουν αποφασισμένα να ξανακάνουν την έκπληξη και προηγούνται 0-1 επι της Ουγγαρίας, με γκολ του Γιάκομπσεν στο 11'.
22:03
Στην Ιρλανδία, η Γερμανία χάνει αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει μέχρι τώρα.
22:04
Η Ρουμανία έχει κλείσει στην περιοχή της τη Φινλανδία και χάνει ευκαιρίες για να σκοράρει.
22:05
Νωρίτερα, η Γεωργία είχε επικρατήσει 4-0 του Γιβραλτάρ.
22:07
Βίντεο από το Αλβανία - Σερβία.
22:11
Όχι και τόσο φιλικό το κλίμα στην "Ελμπασάν Αρένα"...
22:12
Χάρη στο γκολ του Λεβαντόφσκι, η Πολωνία ελέγχει απόλυτα το ρυθμό κόντρα στη Σκωτία.
22:16
Πέραν μερικών αντεγκλήσεων μεταξύ των παικτών, δεν έχει συμβεί κάτι εκτός ορίων στα Τίρανα.
22:17
"Ομηρικές" μάχες στο Ιρλανδία - Γερμανία!
22:18
Οι Πορτογάλοι έχουν ελαγρά υπεροχή απέναντι στους Δανούς μέχρι τώρα.
22:20
Στο Μπέλφαστ, η Βόρειος Ιρλανδία ανοίγει το σκορ απέναντι στην Ελλάδα.
22:24
Η Σερβία σκόραρε στα Τίρανα, αλλά το γκολ ορθώς δεν κατοκυρώθηκε, επειδή έγινε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Αλβανίας.
22:25
Στο φιλικό παιχνίδι Γαλλία - Αρμενία, η γηπεδούχος προηγείται στο σκορ.
22:28
Δείτε το γκολ της Γαλλίας.
22:31
Η υποδοχή στους Σέρβους στην "Ελμπασάν Αρίνα" δεν ήταν τόσο... φιλόξενη.
22:34
Η Σκωτία ισοφάρισε την Πολωνία σε 1-1 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.
22:37
Δείτε το εκπληκτικό γκολ του Ρίτσι, στο Σκωτία - Πολωνία  1-1.
22:46
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ακόμα δεν έχει βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.
22:50
Η Ελλάδα δέχεται και δεύτερο γκολ, ηττάται με 2-0 από τη Βόρειο Ιρλανδία.
22:51
Όλα τα παιχνίδια άρχισαν μετά τη διακοπή του ημιχρόνου.
22:51
Στα Τίρανα, ο Μιλιβόγιεβιτς χάνει καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
22:54
Συνεχίζονται οι σκληρές μάχες στο Μπέλφαστ!
22:56
Η Φινλανδία έχει μπει δυναμικά στο δεύτερο μέρος και ψάχνει το γκολ, κόντρα στη Ρουμανία.
22:57
Η Πολωνία ελέγχει το ρυθμό στο εκτός έδρας ματς με τη Σκωτία.
22:58
Βόρειος Ιρλανδία - Ελλάδα, 3-0.
23:00
Ονειρική παρουσία για τα Νησιά Φερόε στους ομίλους!
23:04
Η Πολωνία προηγείται 2-1 στο σκορ με το γκολ του Φλέτσερ στο 62'.
23:08
Η Ουγγαρία ισοφαρίζει το σκορ σε 1-1 κόντρα στα Νησία Φερόε, με γκολ του Μποντέ στο 63'.
23:15
Μετά την "πολιορκία", η Πορτογαλία βρίσκει το δρόμο να σκοράρει κόντρα στη Δανία, με τον Μουτίνιο στο 66!
23:16
Ο Μποντέ σκοράρει για δεύτερη φορά και δίνει το προβάδισμα στην Ουγγαρία με 2-1 επί των Νησιών Φερόε.
23:18
Μόνο στο Αλβανία - Σερβία δεν έχει επιτευχθεί γκολ μέχρι στιγμής.
23:19
Παρότι η Γερμανία κυριαρχούσε, η Ιρλανδία είναι αυτή που προηγείται με το γκολ του Λονγκ στο 70'!
23:22
Δείτε το γκολ του Μουτίνιο, στο Πορτογαλία - Δανία.
23:23
Να και το γκολ της Ιρλανδίας κόντρα στη Γερμανία!
23:27
Πανηγυρικό στιγμιότυπο στο γκολ από το γκολ των Φινλανδών!
23:28
Η Ελλάδα μειώνει 3-1 κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία.
23:31
Η Γερμανία πιέζει για να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η Ιρλανδία αμύνεται σθεναρά.
23:34
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρουμανία ισοφαρίσει σε 1-1 τη Φινλανδία με γκολ του Χομπάν.
23:37
Και η Πολωνία ισοφάρισε σε 2-2 τη Σκωτία, στο 94'!
23:39
Δεύτερο γκολ για τους Σέρβους στις καθυστερήσεις, με τον Λάιτς στο 93'!
23:39
Για την Πολωνία ισοφάρισε ο Λεβαντόφσκι, στο δεύτερο του γκολ απόψε!
23:41
Μόνο το Ιρλανδία - Γερμανία παίζει ακόμα.
23:42
Ολοκληρώθηκαν όλα τα παιχνίδια της βραδιάς!
23:42
Οι καθυστερήσεις είχαν σασπένς και σημειώθηκαν αρκετά γκολ, σε αντίθεση με τη μεγαλύτερη διάρκεια των ματς που πέρασε απαρατήρητη.