10η αγ.: Στα τελικά Ρωσία, Σλοβακία μπαράζ για Ουκρανία, Σουηδία και Σλοβενία

Η Σλοβακία και η Ρωσία πήραν την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2016, χάρη στις νίκες κόντρα σε Λουξεμβούργο (2-4) και Μαυροβούνιο (2-0) αντίστοιχα, ενώ οι Σουηδία, Ουκρανία και Σλοβενία θα παλέψουν, μέσω των μπαράζ, για το εισιτήριο που οδηγεί στα γήπεδα της Γαλλίας.

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Σλοβάκοι στην αναμέτρηση με το... αδύναμο Λουξεμβούργο. Παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν με 3-0, χάρη στα γκολ των Μάρεκ Χάμσικ (24'), Άνταμ Νέμετς (29') και του άσου του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, εντούτοις δέχθηκαν δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και... καρδιοχτύπησαν. Στο 61ο λεπτό ο Μάριο Μουτς μείωσε σε 3-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρίστιαν Γκέρσον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-2. Τελικά, στις καθυστερήσεις, ο Χάμσικ, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, "καθάρισε" την υπόθεση νίκη.

Λουξεμβούργο: Ζουμπέρ, Ντελγάδο (81' Τούρπελ), Φιλίπ, Σανό, Γκέρσον, Ζαν, Μουτς, Παγιάλ (57' Μάλγκετ), Μπένσι (66' Τιλ), Μάρτινς Περέιρα, Ζοασίμ.

Σλοβακία: Κοζάτσικ, Γκιόμπερ, Σκρτελ, Χουμπότσαν, Σβέντο, Πετσόβσκι, Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ (87' Σάμπο), Βάις (72' Σέστακ), Νέμετς (79' Γιακούμπκο).

Ο Γκασπάρ "πλήγωσε" την Ουκρανία

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Ισπανία "σκότωσε" (0-1 το τελικό σκορ) και τις τελευταίες ελπίδες απευθείας πρόκρισης της Ουκρανίας στο Euro της Γαλλίας. Ο Μάριο Γκασπάρ, 22 λεπτά μετά το ντεμπούτο με τη φανέλα της εθνικής Ανδρών, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με καρφωτή κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα ο Σεσκ Φάμπρεγκας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως ο Αντρέι Πιάτοφ έπεσε στη σωστή γωνία κι απέκρουσε την μπάλα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο μέσος της Τσέλσι έχει αστοχήσει και στα 4(!) πέναλτι που έχει εκτέλεσει με τη "Φούρια Ρόχα" σε κανονική διάρκεια αγώνα. Παρά τις μεγάλες προσπάθειες των Ουκρανών να φέρουν το ματς στα ίσα και να κυνηγήσουν την πολυπόθητη νίκη, ο Νταβίντ Ντε Χέα ήταν σε εκπληκτική βραδιά κι έσωσε πολλάκις την ομάδα του, με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Ουκρανία: Πιάτοβ, Φεντέτσκι, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Ροτάν (87' Ζιντσένκο) Στεπανένκο, Γκάρμας (58' Ριμπάλκα), Γιαρμόλενκο, Κονοπλιάνκα, Κράβετς (87' Σελέζνεφ).

Ισπανία: Ντε Χέα, Μάριο Γκασπάρ, Νάτσο, Ετσεΐτα, Αθπιλικουέτα, Σαν Χοσέ, Τιάγκο Αλκάνταρα (75' Νολίτο), Φάμπρεγας (64' Μάτα), Ίσκο, Νολίτο, Πάκο Αλκάθερ (85' Μπουσκέτς).

Το απόλυτο η Αγγλία, στα μπαράζ η Σλοβενία

Η Αγγλία ολοκλήρωσε με το απόλυτα (10/10 νίκες) την προκριματική φάση, περνώντας "αέρα" κι από τη Λιθουανία με το εμφατικό 3-0. Ο Ρος Μπάρκλεϊ έδωσε προβάδισμα στα "λιοντάρια" στο 29ο λεπτό, ενώ στο 35' ο Ζιέντριους Αρλάουσκις έστειλε άθελά την μπάλα στο βάθος της εστίας του. Ο Λιθουανός τερματοφύλακας στάθηκε άτυχος, αφού ύστερα από το σουτ του Χάρι Κέιν η μπάλα "χτύπησε" αρχικά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του, προτού καταλήξει στα δίχτυα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν στο 62ο λεπτό.

Λιθουανία: Αρλάουσκις, Φρεϊντγκέιμας, Μικούτσκις, Κλιμαβίτσιους, Αντριουσκεβίτσιους (82' Βαϊτκούνας), Πάνκα, Ζούλπα, Σλίβκα, Νοβικόβας (63' Πετραβίτσιους), Τσέρνις, Σπάλβις (86' Ματουλεβίτσιους).

Αγγλία: Μπάτλαντ, Γουόκερ, Φιλ Τζόουνς, Τζαγκιέλκα, Γκιμπς, Σέλβεϊ, Μπάρκλεϊ (73' Τάουνσεντ), Λαλάνα (67' Ντέλε Άλι), Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, Βάρντι, Κέιν (59' Ινγκς).

Όσον αφορά στο εισιτήριο για τα μπαράζ της διοργάνωσης, η Σλοβενία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Σαν Μαρίνο και κατετάγη 3η μπροστά από την Εσθονία, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Ελβετία.

Σαν Μαρίνο: Άλντο Σιμοντσίνι, Βαλεντίνι (73' Άλεξ Ντέλα Βάλε), Μπρόλι, Ντάβιντε Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Μπατιστίνι, Κιαρούτσι, Γκασπερόνι, Ματέο Βιταϊόλι (90' Μάτσα), Χιρς, Σέλβα (71' Ρινάλντι).

Σλοβενία: Όμπλακ, Στρούνα, Σάμαρτζιτς, Μπόστιαν Σέζαρ, Γιόκιτς, Κούτιτς, Κρχιν, Μπίρσα, Κιρμ (70' Λαζάρεβιτς), Ίλιτσιτς (46' Πέτσνικ), Μπέριτς (46' Μάταβς).

"Καθάρισε" σε 5 λεπτά η Ρωσία

Ένας στόχος που φάνταζε μακρινός στα "μισά" της προκριματικής φάσης, εξαιτίας των τραγικών εμφανίσεων που οδήγησαν στην απόλυση του Φάμπιο Καπέλο, έγινε πραγματικότητα για τη Ρωσία. Οι παίκτες του Λεονίντ Σλούτσκι επικράτησαν με 2-0 του Μαυροβουνίου εντός έδρας και πανηγύρισαν την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2016, τερματίζοντας δεύτεροι στον 7ο όμιλο πίσω από την Αυστρία. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά για να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, καθώς στο 33' ο Όλεγκ Κούζμιν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 37' ο Αλεξάντερ Κοκόριν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Ρωσία: Ακινφέεβ, Κούζμιν, Ινγκνασέβιτς, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Κομπάροβ, Ντενίσοβ, Σιρόκοβ, Τζαγκόεβ (Τσερίσεβ), Σατόβ (Μαμάγεβ), Κοκόριν, Τζιούμπα (84' Σμολόβ).

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Σάβιτς, Σάβελιτς, Σίμιτς, Μπάλιτς, Κάστσελαν, Βούκτσεβιτς (85' Μπόλιεβιτς), Ρόντιτς (67' Μάρουσιτς), Μάντιτς, Νίκολιτς (46' Μούγκοσα), Μπετσίρα.

Νίκη με Ιμπραχίμοβιτς, αλλά μπαράζ για Σουηδία

Η Σουηδία, δίχως τους "δικούς" μας, Τζίμι Ντουρμάζ και Μάρκους Μπεργκ επικράτησε με 2-0 της Μολδαβίας στο "Friends Arena", όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την -απευθείας- πρόκριση στα τελικά, καθώς την ίδια ώρα η Ρωσία νικούσε το Μαυροβούνιο. Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ερκάν Τζενγκίν με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Πάβελ Τσεμπάνου και "κλείδωσε" την υπόθεση νίκη.

Σουηδία: Ίσακσον, Λούστιγκ (Τίνερχολμ), Γκράνκβιστ, Άντονσον, Μάρτιν Όλσον, Λεβίτσκι, Σέλστρεμ (57' Σβένσον), Σεμπάστιαν Λάρσον, Ζενγίν, Γκουιντέτι, Ιμπραχίμοβιτς (58' Τοϊβόνεν).

Μολδαβία: Τσεμπάνου, Γιάρνταν (80' Σπατάρου), Μπούργκιου, Γκολοβατένκο, Ερχάν (63' Αρμάς), Ποτιρνίκε, Βρέμεα, Τσεμποτάρου, Μπόρντιαν, Πάτρας (61' Αντόνιουκ), Ιστράτι.