Το πανόραμα του Euro: Το πρόγραμμα και τα ζευγάρια των "8"

Δείτε αναλυτικά τα ζευγάρια των προημιτελικών, τις διασταυρώσεις, τις ημερομηνίες και τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων.

Η Πορτογαλία επικράτησε με 1-0 της Κροατίας στην ημίωρη παράταση χάρη σε γκολ του Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 116ο λεπτό, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία.

Η Πολωνία ήταν η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι παίκτες του Άνταμ Ναβάλκα επιβλήθηκαν με 5-4 της Ελβετίας στη διαδικασία των πέναλτι, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνεται στο 1-1. Οι Πολωνοί θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Κροατία - Πορτογαλία στους "8".

Την πρόκριση στους "8" για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε κι η Ουαλία, η οποία νίκησε με 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας. Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν θα κοντραριστεί στα προημιτελικά το νικητή του ζευγαριού Ουγγαρία-Βέλγιο.

Το Contra.gr παρουσιάζει τα αποτελέσματα της φάσης των "16", τα ζευγάρια των προημιτελικών, καθώς τις ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής των αγώνων.