10η αγ.: Στα τελικά Κροατία, Τουρκία, στα μπαράζ Βοσνία, Νορβηγία, Ουγγαρία

Η Κροατία κι η Τουρκία συμπλήρωσαν το παζλ των ομάδων που προκρίνονται απευθείας στην τελική φάση του Euro 2016, καθώς επικράτησαν με 1-0 της Μάλτας και της Ισλανδίας αντίστοιχα. Στα μπαράζ Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Νορβηγία και Ουγγαρία.

Στα τελικά η Κροατία, ανατροπή για Ιταλία

Η Νορβηγία ήθελε τη νίκη κόντρα στην Ιταλία προκειμένου να είναι αυτή που θα πανηγυρίσει την απευθείας πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι οιωνοί ήταν ιδανικοί, αφού στο 23ο λεπτό ο Τετέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Όμως, οι Ιταλοί, παρά το γεγονός πως είχαν προκριθεί, δεν έδειξαν αδιάφοροι και πραγματοποίησαν την ανατροπή σε διάστημα 10 λεπτών. Στο 73' ο Αλεσάντρο Φλορέντσι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό γύρισμα του Χαϊτάμ Αλεσαμί στον Οριάν Νίλαντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 82' ο Γκρατσιάνο Πελέ έδωσε το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη (2-1) στην "σκουάντρα ατζούρα".

Ιταλία: Μπουφόν, Νταρμιάν, Μπαρτζάλι (72' Καντρέβα), Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο (68' Μπερτολάτσι), Φλορέντσι, Σοριάνο, Έντερ (62' Τζοβίνκο), Γκρατσιάνο Πελέ.

Νορβηγία: Νίλαντ, Ελαμπντελαουί, Χόβλαντ, Φόρεν, Αλεσάμι, Γιόχανσεν, Τέτε, Χένρικσεν, Σκιέλμπρεντ (51' Σάμουελσεν), Μπέργκετ (78' Μπερίσα), Σέντερλουντ (60' Κινγκ).

Η ήττα της Νορβηγίας σε συνδυασμό με τη νίκη των Κροατών έστειλε τους δεύτερους στα γήπεδα της Γαλλίας. Ο Ιβάν Πέρισιτς σημείωσε το μοναδικό γκολ της Κροατίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μάλτα (1-0), το οποίο ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μάλτα: Χογκ, Τζεράφα, Μποργκ, Άγκιους, Ζακ Μούσκατ, Φάιλα, Κρίστενσεν, Ρόουεν Μούσκατ, Μπρίφα (79' Φένες), Εφιόνγκ (75' Μίφσουντ), Σκέμπρι (92' Κοέν).

Κροατία: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Πίβαριτς, Μπάντελ, Κόβατσιτς, Ράκιτιτς (78' Μπρόζοβιτς), Πέρισιτς, Πιάτσα (83' Όλιτς), Κάλινιτς (60' Κράμαριτς).

Πρόκριση στο 89' για Τουρκία, αποκλεισμός για Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν γι' ακόμα μία φορά απογοητευτική, αφού, παρά το γεγονός πως ήθελε μόνο νίκη κόντρα στην Τσεχία, γνώρισε την ήττα από μία... αδιάφορη ομάδα. Οι παίκτες του Πάβελ Βρμπα "πάγωσαν" το "Άμστερνταμ Αρένα", ανοίγοντας το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Πάβελ Καντεράμπεκ. Στο 35' ο Γιόσεφ Σούραλ διπλασίασε τα τέρματα των Τσέχων, οι οποίοι, παρότι έμειναν με 10 παίκτες από το 43ο λεπτό λόγω αποβολής του Μάρεκ Σούχι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τη... βοήθεια του Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ο οποίος έστειλε, άθελά του τα δίχτυα στην εστία του Γερούν Ζουτ. Το μόνο που κατάφεραν οι "οράνιε" ήταν να μειώσουν αρχικά σε 3-1 στο 70', με τον Κλας Γιαν Χούντελαρ και σε 3-2 με τον Φαν Πέρσι στο 83'.

Ολλανδία: Ζουτ, Τέτε, Μπρούμα, Φαν Ντάικ (64' Ντοστ), Ρίντεβαλντ (39' Φαν Πέρσι), Μπλιντ, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ελ Γκαζί (69' Λενς), Ντεπάι, Χούντελααρ.

Τσεχία: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Σούχι, Κάντλετς, Γκέμπρε Σελάσιε, Παβέλκα, Νταρίντα, Πλάσιλ (86' Σκόντα), Σκάλακ, Σούραλ (71' Κάλας), Νέτσιντ (46' Προχάζκα).

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι του 1ου ομίλου, η Τουρκία κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη (1-0) κόντρα στην Ισλανδία, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 78ο λεπτό λόγω αποβολής το Γκοκχάν Τερέ. Το "χρυσό" γκολ της ομάδας του Φατίχ Τερίμ σημείωσε ο Σελτσούκ Ινάν ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μ' αυτή τη νίκη οι Τούρκοι αναδείχθηκαν καλύτεροι τρίτοι, στέλνοντας στα μπαράζ την Ουγγαρία.

Τουρκία: Μπαμπατσάν, Εζμπαϊρακλί, Αζίζ, Μπαλτά, Ερκίν, Ινάν, Τουφάν, Εζιακούπ (62' Τερέ), Σεν (75' Ουμούτ Μπουλούτ), Αρντά Τουράν, Τσαλχάνογλου (72' Τοσούν).

Ισλανδία: Κρίστινσον, Σκούλασον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίντουρντσον, Σέβαρσον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Μπιάρνασον, Γκούντμουντσον, Μπέντβαρσον (82' Κιάρτανσον), Σίγκτορσον (88' Φινμπόγκασον).