Προκριματικά: Πρωτιά με Γκέτσε η Γερμανία, "τεσσάρα" η Ιρλανδία, νίκες για Β. Ιρλανδία-Σερβία

Με τον Μίλερ να ανοίγει το σκορ και τον Μάριο Γκέτσε να βρίσκει δύο φορές δίχτυα, η Γερμανία επικράτησε της Πολωνίας με 3-1 στη Φραγκφούρτη και πέρασε στην κορυφή του 4ου ομίλου. Νίκη στο τέλος για τη Γαλλία στο φιλικό με την Πορτογαλία, "τεσσάρα" η Ιρλανδία επί του Γιβραλτάρ, νίκες για Βόρεια Ιρλανδία και Σερβία.

Germany's forward Mario Goetze (C) celebrates scoring during the Euro 2016 qualifying football match between Germany and Poland in Frankfurt am Main, central Germany, on September 4, 2015.   AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ        (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images)
Germany's forward Mario Goetze (C) celebrates scoring during the Euro 2016 qualifying football match between Germany and Poland in Frankfurt am Main, central Germany, on September 4, 2015. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Στην κορυφή του 4ου ομίλου πέρασε η Γερμανία, η οποία επικράτησε της Πολωνίας με 3-1 στη Φραγκφούρτη. Το σκορ για τα "πάντσερ" άνοιξε με κοντινό πλασέ στο 12' ο Μίλερ, ενώ ο Μάριο Γκέτσε έγραψε το 2-0 προτού καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο με ωραίο σουτ με το δεξί.

Η Πολωνία κατάφερε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 37' με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος μάλιστα είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, δεν κατάφερε ωστόσο να νικήσει τον συμπαίκτη του στην Μπάγερν, Νόιερ.

Τη νίκη για την ομάδα του Λεβ "κλείδωσε" στο 82 ο Γκέτσε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στην αναμέτρηση.

Γερμανία: Νόιερ, Εμρέ Τζαν, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέκτορ, Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Μπελαραμπί (53' Γκουντογκάν), Γκέτσε (91' Ποντόλσκι).

Πολωνία: Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ (43' Ολκόφσκι), Σουκάλα, Γκλικ, Ρίμπους, Γιοντλόβιετς, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (63' Μπλατσικόφσκι), Γκροσίτσκι (83' Πέτσκο), Λεβαντόβσκι, Μίλικ.

Κερδισμένη η Β.Ιρλανδία

Πρωτοπόρος στον 6ο όμιλο, τον όμιλο της Εθνικής, είναι πλέον η Βόρεια Ιρλανδία. Την ίδια στιγμή που στη Βουδαπέστη Ουγγαρία και Ρουμανία αλληλοεξουδετερώνονταν, μένοντας στο 0-0, το συγκότημα του Μάικλ Ο'Νιλ νικούσε 3-1 τα Νησιά Φαρόε στο Τόρσαβν και πατούσε κορυφή. Οι Βορειοϊρλανοί προηγήθηκαν νωρίς με τον ΜακΌλι, αλλά οι νησιώτες ισοφάρισαν γρήγορα με τον Έντμουντσον. Τη διαφορά έκανε η κόκκινη του σκόρερ των Φαρόε, ο οποίος αποβλήθηκε στο 65' και επέτρεψε σε ΜακΌλεϊ ξανά και Λάφερτι να διαμορφώσουν στο 71' και στο 75' το τελικό αποτέλεσμα.

Ν.Φαρόε: Νίλσεν, Νες, Νάτεσταντ, Φέρε, Σέρενσεν, Χέντρικσον (83' Μπαρταλστόβου), Χάνσον, Μπεντζάμινσεν, Βάτναμαρ, Χολστ (76' Γιουστίνουσεν), Έντμουντσον.

Β.Ιρλανδία: ΜακΓκόβεν, ΜακΛάφλιν (69' Μαγκίνις), Έβανς, ΜακΌλεϊ, Μπραντ (83' Φέργκιουσον), Μπερντ, Νόργουντ, Στίβεν Ντέιβις, Ντάλας, ΜακΓκιν, Λάφερτι (78' ΜακΝερ)

Πλέον η Βόρεια Ιρλανδία είναι στο +1 από τους Ρουμάνους, που δεν ήθελαν να χάσουν στη Βουδαπέστη και τα κατάφεραν. Οι Μαγυάροι αντίθετα έχουν μία από τις λίγες ευκαιρίες τους να πλησιάσουν τη δυάδα και ο αντικειμενικός στόχος τους είναι πλέον να κλειδώσουν τα μπαράζ, αφού έχουν δύο ματς εκτός με Β.Ιρλανδία και Ελλάδα.

Ουγγαρία: Κίραλι, Φιόλα, Γιούχας (25' Γκούζμικς), Κάνταρ, Ντε Αλμέιδα, Έλεκ, Τόζερ, Στιέμπερ, Τζούντζακ, Νίκολιτς (70' Νέμεθ), Σάλαϊ

Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Παπ, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς, Πρεπέλιτσα, Χόμπαν, Πόπα (69' Κίπκιου), Τόρζε (90' Μάξιμ), Σανμαρτεάν (78' Μπουντέσκου), Κεσέρου.

"Τεσσάρα" η Ιρλανδία, προβάδισμα η Αλβανία

Στην Κοπεγχάγη δόθηκε ντέρμπι ανάμεσα σε Δανία και Αλβανία καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν από τη σέντρα στο ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ματς περισσότερο. Το τελικό 0-0 δεν άλλαξε τα πράγματα, με τους Αλβανούς ωστόσο να είναι ευνοημένοι από αυτή την ισοπαλία, αφού παραμένουν στο -1 από την Πορτογαλία που βρίσκετια στην κορυφή του 9ου ομίλου.

Στα υπόλοιπα ματς, η Ιρλανδία είχε εύκολο έργο κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ και τελικά επικράτησε με 4-0 με τον Ρόμπι Κιν να σκοράρει δις και η Σερβία επικράτησε με 2-0 της Αρμενίας στην έδρα της.

Στο φινάλε η Γαλλία

Το γκολ του Βαλμπουενά στο 85' ήταν αυτό που έκρινε το φιλικό ανάμεσα σε Πορτογαλία και Γαλλία, αφού η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική. Ο άσος της Λιόν μπήκε ως αλλαγή στο 80' και πέντε λεπτά μετά κατάφερε να βρει δίχτυα για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί των "τρικολόρ" επί της Πορτογαλίας.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η πρώτη εμφάνιση του Αντονί Μαρσιάλ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το εθνόσημο. Ο 19χρονος μπήκε στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Καρίμ Μπενζεμά.

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Βιεϊρίνια (61' Σέντρικ), Πέπε, Ρικάρντο Καρβάλιο (27' Ζοζέ Φόντε), Ελιζέου, Ντανίλο Περέιρα (85' Μπερνάντο Σίλβα), Ζοάο Μάριο (80' Ντάνι), Άντριεν Σίλβα (61' Μιγκέλ Βελόζο), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο (67' Κουαρέσμα), Έντερ.

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Βαράν, Κοσιελνί, Εβρά, Καμπάγ (46' Σνιντερλέν), Μουσά Σισοκό (80' Βαλμπουενά), Ματουιντί, Πογκμπά, Μπενζεμά (74' Μαρσιάλ), Φεκίρ (14' Γκριεζμάν) (88' Ζιρού).

# Η Γαλλία δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα 9 από τα 14 τελευταία παιχνίδια της.

# Ο Μάριο Γκέτσε έφτασε τα 16 γκολ με την εθνική ομάδα της Γερμανίας, προσπερνώντας τους Μπεκενμπάουερ, Χάινκες και Ζάμερ (14).

# Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε μετά από 8 ματς κόντρα στον Μάνουελ Νόιερ.

# Με τα δύο γκολ κόντρα στο Γιβραλτάρ, ο Ρόμπι Κιν έφτασε τα 23 σε προκριματικά ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα:

4ος όμιλος

Γεωργία - Σκωτία 1-0

(38' Καζαϊσβίλι)

Γιβραλτάρ - Ιρλανδία 0-4

(27' Κρίστι, 49', 52' πεν. Κιν, 79' Λονγκ)

Γερμανία - Πολωνία 3-1

(13' Μίλερ, 19', 82' Γκέτσε - 37' Λεβαντόβσκι)

6ος όμιλος:

Ελλάδα - Φινλανδία 0-1

(75' Πογιάνπαλο)

Νήσοι Φερόε - Βόρειος Ιρλανδία 1-3

(36' Έντμουνσον - 12', 71' ΜακΌλεϊ, 75' Λάφερτι)

Ουγγαρία - Ρουμανία 0-0

9ος όμιλος

Δανία - Αλβανία 0-0

Σερβία - Αρμενία 2-0

(22' Ζίβκοβιτς, 54' Λιάιτς)

Διαβάστε τι έγινε στις αναμετρήσεις της Πέμπτης (3/9)

Το live των αγώνων

21:43
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη των αναμετρήσεων για τα προκριματικά του Euro 2016.
21:44
Στο ματς που προηγήθηκε χρονικά, η Γεωργία νίκησε 1-0 τη Σκωτία με γκολ του Καζαϊσβίλι.
21:45
ΓΕΩΡΓΙΑ (5-4-1): Ρεβισβίλι, Λομπζανίτζε, Κβερκβέλια, Αμισουλασβίλι, Κάσια, Ναβαλόβσκι, Κάνκαβα, Αναντίτζε (82' Νταουσβίλι), Καζαϊσβίλι, Οκριασβίλι (71' Μερεμπασβίλι), Μτσελίτζε (93' Βατσάτζε).
ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Χάτον, Ράσελ Μάρτιν, Μουλγκρού, Ρόμπερτσον (59' Χάνλεϊ), Τζέιμς Μόρισον, Σκοτ Μπράουν, Νέισμιθ (59' Φόρεστ), Μαλόνεϊ, Άνια (75' Γκρίφιθς), Στίβεν Φλέτσερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Εμρέ Τζαν, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέκτορ, Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Μπελαραμπί, Γκέτσε.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Σουκάλα, Γκλικ, Ρίμπους, Γιοντλόβιετς, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Γκροσίτσκι, Λεβαντόβσκι, Μίλικ.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Πέρεθ, Γκαρθία, Μπάρνετ, Ρόι Τσιπολίνα, Τζόζεφ Τσιπολίτα, Μπάρντον, Γουόκερ, Σέρτζαντ, Κάιλ Κασιάρο, Λιλ Κασιάρο, Ντουάρτε.
ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Γκίβεν, Κρίστι, Ο'Σέι, Κλαρκ, Χέντρικ, ΜακΚάρθι, Γουίλαν, Χούλαχαν, Μπρέιντι, Ρόμπι Κιν, Γουόλτερς.

ΝΗΣΟΙ ΦΑΡΟΕ: Νίλσεν, Νες, Νάτεσταντ, Φέρε, Σέρενσεν, Χέντρικσον, Χάνσον, Μπεντζάμινσεν, Βάτναμαρ, Χολστ, Έντμουντσον.
Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβεν, ΜακΛόχλιν, Έβανς, ΜακΌλεϊ, Μπραντ, Μπερντ, Νόργουντ, Στίβεν Ντέιβις, Ντάλας, ΜακΓκιν, Λάφερτι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραλι, Φιόλα, Γιούχας, Κάνταρ, Ντε Αλμέιδα, Έλεκ, Τόζερ, Στίεμπερ, Τζούτζακ, Νίκολιτς, Σάλαϊ.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Παπ, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς, Πρεπέλιτσα, Χόμπαν, Σανμαρτεάν, Αντρίαν Πόπα, Τότζε, Κέσερου.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Γιάκομπσεν, Κιερ, Άγκερ, Ντουρμίσι, Κβιστ, Χέιμπιεργκ, Κρον-Ντέλι, Σίστο, Νίκολαϊ Γιέργκενσεν, Μπέντνερ.
ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Ντιμσίτι, Τσάνα, Αζέτι, Αγκόλι, Κουκέλι, Τόλαντ Τζάκα, Αμπράσι, Γκάσι, Λενιάνι, Τσικαλέσι.

ΣΕΡΒΙΑ: Στόικοβιτς, Τόμοβιτς, Ιβάνοβιτς, Σπάχιτς, Κολάροβ, Μπράσανατς, Μάτιτς, Ζίβκοβιτς, Κόστιτς, Λιάιτς, Μίτροβιτς.
ΑΡΜΕΝΙΑ: Κασπάροβ, Μκόγιαν, Αρζουμανιάν, Αντονιάν, Χαϊραπετιάν, Μκρτσιάν, Πιτσέλι, Εζμπιλίζ, Γκαζαριάν, Μχιταριάν, Μοβσισιάν.
21:53
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Πέμπτη
Αζερμπαϊτζάν - Κροατία 0-0
Τσεχία - Καζαχστάν 2-1 (74' και 86' Σκόντα / 21' Λογκβινένκο)
Ολλανδία - Ισλανδία 0-1 (51' πέν. Γκίλφι Σίγκουρντσον)
Τουρκία - Λετονία 1-1 (77' Σελτσούκ Ινάν / 91' Σαμπάλα)
Βέλγιο - Βοσνία 3-1 (23' Φελαϊνί, 43' Ντε Μπράινε, 78' πέν. Αζάρ / 15' Τζέκο)
Κύπρος - Ουαλία 0-1 (82' Μπέιλ)
Ισραήλ - Ανδόρα 4-0 (3' Ζάχαβι, 22' Μπιτόν, 26' πέν. Χεμέντ, 38' Ντάμπουρ)
Βουλγαρία - Νορβηγία 0-1 (57' Φόρεν)
Ιταλία - Μάλτα 1-0 (69' Γκρατσιάνο Πελέ)

Γαλλία**

*η Σερβία έχασε 0-3 στα χαρτιά το ματς με την Αλβανία και της αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί
** η Γαλλία συμμετέχει στον 9ο όμιλο άνευ συναγωνισμού

***από κάθε όμιλο περνούν οι δύο πρώτες ομάδες, ενώ την 24άδα συμπληρώνουν η διοργανώτρια Γαλλία, η καλύτερη 3η των ομίλων και τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν από τα μπαράζ μεταξύ των υπόλοιπων 3ων
****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς
21:56
Δεν έχουμε γκολ μετά από 10 λεπτά, στα ματς. Ούτε σε αυτό της Ελλάδας με τη Φινλανδία, φυσικά.

21:59
ΓΚΟΛ! Σε δύο ματς! Η Βόρειος Ιρλανδία προηγείται των Νήσων Φερόε με το γκολ του ΜακΌλεϊ. Η Γερμανία άνοιξε το σκορ επί της Πολωνίας, με το γκολ του Μίλερ.
22:03
Το γκολ με το οποίο η Γερμανία, άνοιξε το σκορ:
22:04
Και η κεφαλιά του ΜακΌλεϊ, με την οποία προηγείται η Βόρειος Ιρλανδία:
22:07
19' ΓΚΟΛ! Η Γερμανία με τον Γκέτσε κάνει το 2-0 κόντρα στην Πολωνία. Θα έχει εύκολο βράδυ.
22:08
Εδώ το γκολ του Μάριο Γκέτσε:
22:10
22' ΓΚΟΛ! Η Σερβία ανοίγει το σκορ στο Νόβι Σαντ, επί της Αρμενίας, με τον Ζίβκοβιτς.
22:12
Το γκολ με το οποίο προηγούνται οι Σέρβοι:
22:15
27' ΓΚΟΛ! Και η Ιρλανδία ανοίγει το σκορ στην Πορτογαλία (στο Εστάδιο Αλγκάρβε αγωνίζεται η εθνική Γιβραλτάρ) με τον Κρίστι.
22:17
Εδώ το γκολ των Ιρλανδών:
22:20
Υπενθυμίζεται ότι το ματς της Πορτογαλίας με τη Γαλλία είναι άνευ βαθμολογικής σημασίας. Η Γαλλία είναι η διοργανώτρια χώρα της τελικής φάσης του Euro 2016.
22:21
Συνοψίζοντας, δύο γκολ οι Γερμανοί, προηγούνται Βόρειος Ιρλανδία και Ιρλανδία επί Νήσων Φερόε και Γιβραλτάρ αντίστοιχα εκτός έδρας, προηγείται η Σερβία με 1-0 επί της Αρμενίας στο Νόβι Σαντ.
22:24
36' ΓΚΟΛ!Οι Νήσοι Φερόε καταφέρνουν να φθάσουν στην ισοφάριση με το γκολ του Έντμουνσον. Η Πολωνία μειώνει με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.
22:25
Το γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι:
22:26
Έτσι, έφθασαν στην ισοφάριση οι Νήσοι Φερόε:
22:32
Χάνει εκπληκτική ευκαιρία η Πολωνία να φθάσει στην ισοφάριση. Ο Λεβαντόβσκι δεν μπορεί να νικήσει το συμπαίκτη του στην Μπάγερν, Νόιερ.
22:46
Ο τραυματισμός του Ρικάρντο Καρβάλιο:
22:51
50' ΓΚΟΛ! Η Ιρλανδία πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στον πορτογαλικό Νότο, επί του Γιβραλτάρ, με τον Ρόμπι Κιν.
22:54
52' ΓΚΟΛ! Και τρίτο γκολ για την Ιρλανδία. Πάλι ο Ρόμπι Κιν, αυτή τη φορά με πέναλτι.
22:56
Το πρώτο γκολ του Ρόμπι Κιν και το 0-2:
22:57
Το τρίτο γκολ του Ρόμπι Κιν και το 0-3:
22:58
54' ΓΚΟΛ! Η Σερβία προηγείται με 2-0, στο Νόβι Σαντ, της Αρμενίας.
22:59
57' Δοκάρι για τη Γερμανία. Με τον Μάριο Γκέτσε.
23:00
Το δεύτερο γκολ των Σέρβων:
23:07
Ιρλανδία και Σερβία φαίνεται να έχουν "καθαρίσει" τα δικά τους ματς. Όλα τα άλλα είναι ανοικτά.
23:08
66' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Με αριθμητικό μειονέκτημα συνεχίζουν οι Νήσοι Φερόε. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο σκόρερ τους, Έντμουντσον.
23:13
"Άσφαιρες" Πορτογαλία και Γαλλία. Βέβαια, το ματς είναι άνευ βαθμολογικής σημασίας.
23:17
Δεύτερο γκολ για την Ιρλανδία, πάλι από τον ΜακΌλεϊ.
23:19
75' ΓΚΟΛ! Κατάρρευση για τις Νήσους Φερόε, ο Λάφερτι το 3-1.
23:22
79' ΓΚΟΛ! Εύκολο βράδυ για τους Ιρλανδούς στο Αλγκάρβε. 4-0 με τον Λονγκ.
23:23
Το 3-1 των Βορειοιρλανδών:
23:24
To 4-0 από τον Λονγκ:
23:25
83' ΓΚΟΛ! Οι Γερμανοί "σφραγίζουν" τη νίκη με το δεύτερο γκολ του Γκέτσε.
23:28
Το δεύτερο γκολ από τον Μάριο Γκέτσε, τρίτο της Γερμανίας:
23:31
85' ΓΚΟΛ! Η Γαλλία ανοίγει το σκορ με τον Ματιέ Βαλμπουενά, Επί της Πορτογαλίας, άνευ βαθμολογικής σημασίας το ματς.
23:32
Το γκολ του Βαλμπουενά:
23:40
Τελικά αποτελέσματα:
Νήσοι Φερόε - Β. Ιρλανδία 1-3
23:44
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας live την εξέλιξη των ματς για τα προκριματικά του Euro 2016. Καλό σας βράδυ.