Πορτογαλία - Ουαλία 2-0

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος προκρίθηκε στον τελικό του Euro. Ο Ρονάλντο και ο Νανί σκόραραν στον ημιτελικό με τη μαχητική Ουαλία και το 2-0 έφερε τους Ίβηρες σε θέση να διεκδικούν το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά μετά το 2004!

TO POLL ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο σημείο που είχε φτάσει η διοργάνωση, ούτε ο Φερνάντο Σάντος ούτε ο Κρις Κόλμαν θα έπαιρναν το παραμικρό ρίσκο. Οι αλλαγές προσώπων ήταν υποχρεωτικές λόγω καρτών και τα "σφιχτά" σχήματα αναγκαίο... κακό.

Στριμωγμένες στο χώρο του κέντρου οι δυο ομάδες έπαιζαν πρωτίστως για να μην δεχθούν φάσεις. Η απουσία του Καρβάλιο από τον άξονα των Ιβήρων δημιούργησε ένα κενό, αφού ο Ντανίλο δεν ανταποκρινόταν πιστά στο ρόλο του, και η Ουαλία προκάλεσε... συναγερμό στην άμυνα των Πορτογάλων "χτυπώντας" από τα δεξιά. Στο 21' ο Κινγκ δεν πρόλαβε να μπει στη φάση με προβολή, ενώ στο 22' ο Ρουί Πατρίσιο είχε καλή θέση για να μπλοκάρει.

Αφού δεν αιφνιδίασαν οι "δράκοι", έμειναν πίσω από την μπάλα και περίμεναν. Με τον Ζοάο Μάριο να μην είναι ουσιαστικός, ο Αντριέν Σίλβα ανέλαβε πολλάκις να οργανώνει και χωρίς λάθη να ψάχνει είτε τον Ρονάλντο είτε τον Νανί που έβγαιναν εναλλάξ εκτός περιοχής. Η επιλογή αυτή πάντως δεν απέφερε καρπούς, αφού η τριάδα των Ουαλών είχε ν' αντιμετωπίσει έναν φορ και οι (πολλές) σέντρες έβρισκαν στο ανθρώπινο τείχος των Τσέστερ-Γουίλιαμς-Κόλινς.

Μια τέτοια βέβαια κατέστη ικανή να διαταράξει τις λεπτές ισορροπίες΄στο γήπεδο και να μετατρέψει σε φαβορί την Πορτογαλία. Στο 50' ο Μάριο έπαιξε με πάσα το κόρνερ, ο Γκερέιρο γέμισε και με απίθανο άλμα στο σωστό χρόνο ο Ρονάλντο "εκτέλεσε" τον Χενεσέι. Προτού οι Ουαλοί αναδιοργανωθούν, ο (καλυπτόμενος) Νανί, στο 53', μπήκε στην πορεία της μπάλας και μετά το σουτ του Ρονάλντο έκανε το 2-0.

Μέχρι το 66' ο Κόλμαν είχε επενέβη τρεις φορές από τον πάγκο μετατρέποντας το 3-5-2 σε 4-4-2. Εντός περιοχής πάντως οι "δράκοι" ευκαιρία δεν βρήκαν. Ο Μπέιλ ήταν ο μόνος που απείλησε με τα μακρινά σουτ που δοκίμαζε όταν υπήρχαν οι προϋποθέσεις, σ' ένα σημείο που φάνηκε πολύ η απουσία της κλάσης του Ράμσεϊ. Μάλιστα περισσότερο άγγιξε το τρίτο γκολ η ομάδα του Σάντος, αφού ο Νάνι στο 65', ο Ντανίλο στο 78' και ο Ρονάλντο στο 86' βρέθηκαν σε θέση βολής αλλά αστόχησαν.

Όπως και 'χε πάντως, η Πορτογαλία προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό μετά το 2004 και η Ουαλία αποχαιρέτησε τη Γαλλία με το κεφάλι ψηλά!

ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο το ήθελε τόσο πολύ που κινήθηκε όπου ήταν δυνατόν για να βοηθήσει, παρόλο που για ένα ακόμη ματς δεν σκόραρε από φάουλ! Μέχρι και αριστερό μπακ, όπως φαίνεται στο γράφημα, έγινε πάντως για ν' ανακόψει αντίπαλό του, πέρα από το γκολ και την ασίστ.

ΤΟ VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Πορτογαλία (4-4-2): Ρ.Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρ.Άλβες, Φόντε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Ζ.Μάριο, Αντ.Σίλβα (79' Μουτίνιο), Ρ.Σάντσες (74' Αντ.Γκόμες), Νανί (86' Κουαρέσμα), Κρ.Ρονάλντο

Ουαλία (3-5-2): Χενεσέι, Γκάντερ, Κόλινς (66' Τζ.Γουίλιαμς), Ασ.Γουίλιαμς, Τσέστερ, Τέιλορ, Λέντλι (58' Βόουκς), Άλεν, Κινγκ, Ρόμπσον-Κάνου (63' Τσερτς), Μπέιλ

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

21:04
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ της Πορτογαλίας και της Ουαλίας για τα ημιτελικά του Euro 2016.
21:04
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
21:05
Πορτογαλία (4-4-2): Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ, Φόντε, Άλβες, Γκερέιρο, Ντανίλο, Ζοάο Μάριο, Άντριεν Σίλβα, Ρενάτο Σάντσες, Νάνι, Ρονάλντο.
Ουαλία (5-3-2): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κινγκ, Λέντλεϊ, Άλεν, Ρόμπσον Κάνου, Μπέιλ.
21:06
Απώλεια της τελευταίας στιγμής για τον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Πέπε λόγω προβλήματος τραυματισμού. Στη θέση του σέντερ μπακ της Ρεάλ Μαδρίτης ο Μπρούνο Άλβες.
21:09
Η αναμέτρηση αρχίζει στις 22:00 και διεξάγεται στο "Σταντ ντε Λιόν".
21:12
H Πορτογαλία στο δρόμο για τα ημιτελικά απέκλεισε τις Κροατία, Πολωνία, ενώ στον όμιλο τερμάτισε 3η πίσω απ' την Ουγγαρία και την Ισλανδία.
21:13
Στον αντίποδα, η Ουαλία άφησε στη δεύτερη θέση την Αγγλία στον όμιλο, ενώ στη συνέχεια απέκλεισε τη Βόρεια Ιρλανδία και το Βέλγιο.
21:14
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γράφει απόψε ιστορία στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.
21:18
Τα χαρτιά με τις συνθέσεις και τους αναπληρωματικούς.
21:19
Oι σούπερ ήρωες της Πορτογαλίας βρίσκονται στο γήπεδο.
21:25
Eκτός από τον Πέπε, ο Φερνάντο Σάντος στερείται των υπηρεσιών του Γουίλιαμ Καρβάλιο, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.
21:26
Απ' την άλλη πλευρά κι η Ουαλία έχει σημαντικές απουσίες, καθώς τιμωρημένοι είναι οι Άαρον Ράμσεϊ και Μπεν Ντέιβις.
21:27
Σε εξαιρετική διάθεση οι φίλαθλοι των δύο ομάδων λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα.
21:29
O εθνικός ύμνος της Ουαλίας στη διαδρομή για το "Σταντ ντε Λιόν".
21:34
Θερμός εναγκαλισμός Μπέιλ-Πέπε πριν την έναρξη του αγώνα.
21:40
Το Σουόνζι είναι έτοιμο για δράση!
21:41
Τα "βαρόμετρα" τον δύο ομάδων κι αυτοί που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα.
21:43
H διάταξη της Πορτογαλίας:
21:44
Η διάταξη της Ουαλίας:
21:46
Όταν δεν ξέρεις με ποιο κινητό να... πρωτοβγάλεις selfie.
21:49
Γεμίζει σιγά-σιγά το γήπεδο για την σπουδαία αναμέτρηση.
21:51
Έτοιμος να γράψει ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο.
21:52
Το νέο μεγάλο αστέρι της Πορτογαλίας, Ρενάτο Σάντσες θα έχει καταλυτικό ρόλο στην εικόνα της ομάδας του.
21:52
Άρχισε το τελετουργικό.
21:53
Θυμίζουμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

21:53
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
22:00

1'

Έναρξη του αγώνα.
22:05
Η Πορτογαλία έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά δεν βρίσκει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.
22:07
Μονομαχία ανάμεσα στους δύο αρχηγούς.
22:07

8'

Κίτρινη κάρτα στον Τζο Άλεν.
22:11
Υπέροχη ατμόσφαιρα στις εξέδρες του "Σταντ ντε Λιόν".
22:14
Photo... bombing στην ομαδική φωτογραφία της Πορτογαλίας από ένα ball boy του γηπέδου.
22:15
...κι η αντίδραση του Ρονάλντο.
22:16
Οι Ουαλοί συνεχίζουν να γράφουν ιστορία.
22:16

16'

Διαγώνιο σουτ του Ζοάο Μάριο, η μπάλα άουτ.
22:19

19'

Ωραίο σουτ του Μπέιλ, ύστερα από πάσα του Λέντλεϊ, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ρούι Πατρίσιο.
22:20

22:21

21'

Επικίνδυνο γύρισμα του Μπέιλ από δεξιά, αλλά ο Ρούι Πατρίσιο μπλόκαρε προτού φανεί απειλητικός ο Κινγκ.
22:21
Άλεξ : Θέλω να πάει με νίκη στο τελικό η Πορτογαλία Με 2-1
22:22

22'

Αντεπίθεση για την Ουαλία, ο Μπέιλ επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά ο Ρούι Πατρίσιο μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
22:25

25'

Ευκαιρία για την Ουαλία! Ο Ρόμπσον-Κάνου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κινγκ κινήθηκε προς την μπάλα, αλλά ο Φόντε πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ.
22:26
Οι Ουαλοί "χτυπούν" από τα δεξιά και στοχεύουν τον Γκερέιρο.
22:28
Love is in the... air!
22:29
dimitris : να βαλει πρωτος γκολ ο νανι να παρω 400 ευρω!!!
22:29

29'

Σέντρα-σουτ του Σέντρικ, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
22:31
Εξαιρετική εμφανίση, μέχρι στιγμής, απ' τον αρχηγό της Ουαλίας.
22:32

33'

Άστοχο σουτ του Άντριεν Σίλβα.
22:32
Γιωργος : Καλησπερα. Μολις ανοιξα το ματς. Ποιος εχει τα ηνια μεχρι τωρα και τι προβλεψη κανετε για το ματς;
22:34
Η Πορτογαλία δυσκολεύεται να βρει κενούς χώρους προς την εστία της Ουαλίας, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος να επιχειρούν μακρινά σουτ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στον αντίποδα, η Ουαλία διαχειρίζεται εξαιρετικά το παιχνίδι, δεν έχει κινδυνεύσει σοβαρά, ενώ προσπαθεί να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση με τους ταχύτατους Μπέιλ και Ρόμπσον-Κάνου.
22:34
Παναγιώτης : Η Πορτογαλία ειναι πολυ κακή
22:35
Εξαιρετική εμφάνιση από Κόλινς και Γουίλιαμς. Απροσπέλαστοι.
22:40
Toν λες και... τυχερό τον Άντριεν Σίλβα
22:41
"Φλύαρη" κατοχή απ' τους Πορτογάλους.
22:42

42'

Σουτ του Ρονάλντο, η μπάλα κόντραρε στον Κόλινς και κατέληξε κόρνερ.
22:42

22:43
Μία... κούραση τη νιώθουμε.
22:43
22:44

44'

Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ο Άντριεν Σίλβα έκανε τη σέντρα, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:45

45'

Tέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0
22:45
kostas : Η Ελλάδα μοιάζει πολύ επιθετική ομάδα μπρστα σε αυτό... Αφού κέρδισε το Βέλγιο δεν πρέπει να φοβάται η Ουαλία
22:47
Τα σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγώνα. Ναι, καλά βλέπετε. ΜΗΔΕΝ.

23:00
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
23:01

46'

Έναρξη του δεύτερους μέρους.
23:06

50'

ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία! Ο Ζοάο Μάριο έπεσε με πάσα το κόρνερ, ο Γκερέιρο έκανε μία τρομερή φαλτσαριστή σέντρα κι ο Ρονάλντο με εξαιρετική κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του!
23:09

53'

ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία! Ο Ρονάλντο έκανε το σουτ έξω απ' την περιοχή, ο Νάνι μπήκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Φερνάντο Σάντος!
23:11
To 1-0 της Πορτογαλίας:
23:12
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε τον Μισέλ Πλατινί στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με 9 γκολ σε 21 ματς.
23:13
Το γκολ του Νάνι:
23:13

58'

Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Λέντλεϊ εκτός, ο Βόουκς στη θέση του.
23:14
Τελευταία φορά που ομάδα επέστρεψε απ' το 2-0 σε Euro ήταν το 1976 η Δυτική Γερμανία κόντρα στη Γιουγκοσλαβία.
23:15
Δικαιωθήκαμε για την επιλογή του Ρονάλντο.
23:16
Κριστιάνο Ρονάλντο, κυρίες και κύριοι.
23:17

62'

Κίτρινη κάρτα στον Τσέστερ.
23:19

63'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα ελάχιστα πάνω απ' τον οριζόντιο δοκάρι του Χένεσεϊ!
23:19

63'

Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Τσερτς στη θέση του Ρόμπσον-Κάνου.
23:22

65'

Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ο Νάνι επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Χένεσεϊ δεν μπλόκαρε την μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο Ζοάο Μάριο δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα!
23:23

66'

Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Τζ. Γουίλιαμς εντός, ο Κόλινς εκτός.
23:23
Σύστημα 4-4-2 απ' τον Κρις Κόουλμαν.
23:27

71'

O Zoάο Μάριο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φόντε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χένεσεϊ μπλόκαρε σταθερά.
23:27

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπρούνο Άλβες.
23:28

72'

Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο.
23:29

73'

Αντεπίθεση για την Πορτογαλία, αλλά το τελείωμα του Ρενάτο Σάντσες ήταν κακό.
23:29

74'

Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ρενάτο Σάντσες εκτός, ο Αντρέ Γκόμες στη θέση του.
23:32

76'

Μακρινό σουτ του Μπέιλ, μπλόκαρε σταθερά ο Ρούι Πατρίσιο.
23:33

78'

Σουτ του Ρονάλντο, η μπάλα κόντραρε στον Τέιλορ και πέρασε κόρνερ.
23:35

78'

Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Χένεσεϊ απέκρουσε ασταθώς, αλλά με δεύτερη προσπάθεια και πριν περάσει τη γραμμή μπλόκαρε την μπάλα.
23:35
Andreas : Θα το γυρίσει η Ουαλία το αισθάνομαι
23:36

79'

Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζοάο Μουτίνιο στη θέση του Άντριεν Σίλβα.
23:36

80'

Ωραίο σουτ ο Μπέιλ, αλλά ο Ρούι Πατρίσιο απομάκρυνε την μπάλα!
23:39
Οι Ουαλοί πιέζουν για τη μείωση του σκορ, αλλά οι παίκτες του Σάντος "αντέχουν" την πολιορκία.
23:42

86'

Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Εξαιρετική μπαλιά του Αντρέ Γκόμες στον Ρονάλντο, ο οποίος όμως βγήκε αρκετά πλάγια, με αποτέλεσμα το πλασέ που επιχείρησε να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
23:42

86'

Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Νάνι εκτός, ο Κουαρέσμα εντός.
23:42
nick 1968 : Andrea....Αυτο το παιχνιδι δεν γυρναει....ουτε με σουβλα...
23:43
Bill : Δεν το γυριζει η Ουαλια με τιποτα!
23:44

88'

23:47
Giannis7 : Κρίμα για την Ουαλία βέβαια και στα ημιτελικά που έφτασε ήταν μεγάλη επιτυχία!!
23:49

93'

Tέλος του αγώνα! Η Πορτογαλία επικράτησε με 2-0 της Ουαλίας και είναι στον μεγάλο τελικό του Euro 2016!
23:53
Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό το νικητή του ζευγαριού Γερμανία-Γαλλία.