1ος γύρος: Ανατροπή και πρόκριση η Ομόνοια, πέρασε ο Απόλλων Λεμεσού

Η Ομόνοια ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου αγώνα και επικρατώντας 2-0 της γεωργιανής Ντιναμό Μπατούμι στο φλογισμένο ΓΣΠ πήρε το εισιτήριο για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Με το ίδιο σκορ ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε τη μολδαβική Σαξάν και προκρίθηκε.

Ομόνοια

Την πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League πήρε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε 2-0 της Ντιναμό Μπατούμι και θα τεθεί αντιμέτωπη με την πολωνική Γιαγκιελόνια.

Ο τιμωρημένος Κώστας Καϊάφας (σ.σ. στον πάγκο κάθονταν οι Άκης Ιωακείμ και Μιχάλης Σεργίου) προέβη σε τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα εν συγκρίσει με το ματς της Γεωργίας, ωστόσο η κυπριακή ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, δεδομένου ότι ο Ερόλ Γκουλόν έχασε δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά και ο Σίλιαν Σέρινταν σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι στο 19'.

Η Ομόνοια, πάντως, κέρδισε πέναλτι και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 54ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Μπάντρι Τετουνασβίλι) και ο Γκουλόν άνοιξε το σκορ με δεύτερη προσπάθεια (σ.σ. ο Μιχέιλ Αλαβίτζε απέκρουσε την εκτέλεσή του), προτού ο Αντρέ Σκέμπρι δώσει προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους με κοντινό σουτ στο 61'.

Ο Σέρινταν σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι των φιλοξενούμενων (στο 70ό λεπτό), αλλά το τρίτο γκολ δεν χρειάστηκε, αφού η Ντιναμό Μπατούμι δεν κατάφερε να σημειώσει το εκτός έδρας γκολ που θα της χάριζε την πρόκριση.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Παναγή, Ράμος, Ρούνιε, Ούτσα, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Γκουλόν, Ασίς (88' Πέρες), Σκέμπρι (79' Εζέ), Κιρμ (46' Φοφανά), Σέρινταν.

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Απόλλων Λεμεσού

Ο Απόλλων Λεμεσού δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τις νίκες του επί της Σαξάν ( 2-0) και κατ' επέκταση να εξασφαλίσει την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη λιθουανική Τρακάι.

Ο επαναληπτικός του "Α. Παπαδόπουλος" άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Λούκα Στογιάνοβιτς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νούνο Λόπες.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι δημιούργησαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και η σημαντικότερη εξ αυτών καταγράφηκε στο 45ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Κολοκούδιας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 61ο λεπτό και, μάλιστα, με ένα υπέροχο γυριστό σουτ του Φώτη Παπουλή, έπειτα από σέντρα του Χάρη Κυριάκου, ενώ στο τελευταίο ημίωρο ο Απόλλων έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Η σύνθεση του Απόλλωνα Λεμεσού: Βάλε, Λόπες, Φρέιρε, Γκουγιόν, Ελίζιο, Σατσέτι, Κυριάκου, Στογιάνοβιτς (56' Ρόσα), Πέδρο (67' Γουίλερ), Παπουλής, Κολοκούδιας (82' Iωσηφίδης).