Απώλεια η Λίβερπουλ, διπλό" η Νάπολι, ισόπαλες Μονακό και Τότεναμ

Η Νάπολι πέρασε από την Βαρσοβία (2-0 την Λέγκια) και διπλασίασε τις νίκες της στον 4ο όμιλο, τη στιγμή που η Λίβερπουλ αναδεικνυόταν ισόπαλη 1-1 με την Σιόν στο "Άνφιλντ". Η Λάτσιο λύγισε την Σεντ Ετιέν των 9 παικτών και η Άλκμααρ την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενώ Μονακό και Τότεναμ μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Τη δεύτερη νίκη της στον 4ο όμιλο του Europa League πανηγύρισε η Νάπολι , η οποία επικράτησε 2-0 της Λέγκια στην Βαρσοβία και παρέμεινε στην κορυφή με την Μίντιλαντ.

Ο Χοσέ Καγεχόν γύρισε ωραία και ο Ντρις Μέρτενς άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά στο 53ο λεπτό, ενώ ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 84ο με τρομερή ατομική ενέργεια και σουτ.

Οι "παρτενοπέι" είχαν χάσει κι άλλες ευκαιρίες στην κόντρα μέχρι να μπει το γκολ του Ιγκουαΐν, αλλά και η Λέγκια είχε δοκάρι με τον... Κρίστιαν Μάτζιο στο 58ο λεπτό.

Τη χαρά της νίκης εξακολουθεί να αγνοεί η Λίβερπουλ , αφού μετά από την ισοπαλία με την Μπορντό την 1η αγωνιστική, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σιόν στο "Ανφιλντ" ( 1-1).

Η επιστροφή του Ντιβόκ Οριζί στο αρχικό σχήμα των "κόκκινων" συνδυάστηκε με ασίστ στο 4ο λεπτό (σκόρερ ο Άνταμ Λαλάνα), αλλά ο Εμπενέζερ Ασιφούα απάντησε άμεσα για την ελβετική ομάδα.

Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς δημιούργησαν τουλάχιστον δύο κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο απολογισμός της Λίβερπουλ στα τελευταία ευρωπαϊκά ματς είναι οκτώ νίκες, εννέα ισοπαλίες και οκτώ ήττες.

H Λάτσιο εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι η Σεντ Ετιέν αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για μία ώρα και με εννέα για 15 λεπτά για να επικρατήσει 3-2.

Ο Μουσταφά Μπαγιάλ Σαλ πάγωσε το "Ολίμπικο" στο 6ο λεπτό μετά από κόρνερ, αλλά ο Ογκένι Ονάζι ισοφάρισε με πλασέ εντός περιοχής στο 22' και ο Ρόμπερτ Μπέριτς αποβλήθηκε βλακωδώς στο 33'.

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με γκολ του Γουέσλι Χουντ στο 48', οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα στο 77' λόγω αποβολής του Σαλ και ο Λούκας Μπίλια έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή τρία λεπτά αργότερα, παρά το γεγονός ότι ο Κεβέν Μονέ-Πακέ μείωσε στο 84'.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μονακό και Τότεναμ στο "Λουί Ντε", με συνέπεια η Καραμπάγκ να μπει ανάμεσά τους στη βαθμολογία του 10ου ομίλου.

Ο Νασέρ Σαντλί έχασε καλή ευκαιρία, προτού ο Έρικ Λαμέλα ανοίξει το σκορ στο 35ο λεπτό και ο Χάρι Κέιν απειλήσει για το 0-2, σε μία αναμέτρηση που οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι.

Όλα έδειχναν ότι η Τότεναμ θα πάρει τη νίκη, αλλά μία συνεργασία δύο παικτών που είχαν περάσει ως αλλαγή, του Ναμπίλ Ντιράρ (σέντρα) και του Στέφαν Ελ Σαράουι (κεφαλιά), στο 81ο λεπτό, δεν της το επέτρεψε.

Την ήττα με 2-1 από την αξιόμαχη Άλκμααρ γνώρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε επί ολλανδικού εδάφους.

Η βασκική ομάδα παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς, αλλά κατάφερε να επιβληθεί και να πλησιάσει στο γκολ με τους Μπόρχα Βιγκέρα, Άγκερ Ακέτσε, Εράσο, ενώ οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος απείλησαν με τον Μπεν Ρίνστρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο συναρπαστικό, αφού η Άλκμααρ προηγήθηκε με τον Μάρκους Χένρικσεν στο 56' (τρομερή μπαλιά του Μουαμέρ Τάνκοβιτς), διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ριτζεσιάνο Χαπς στο 65' και η Μπιλμπάο απλώς μείωσε με τον Άριτς Αντούριθ στο 75'.

# Οι οπαδοί της Σιόν εμφάνισαν πανό υπέρ της απόδοσης δικαιοσύνης στην υπόθεση με τα 96 θύματα του "Χίλσμπορο"