Λύγισε στο "Μαδριγάλ" ο Απόλλων Λεμεσού (VIDEOS)

Στην ανωτερότητα της Βιγιαρεάλ υπέκυψε ο Απόλλων Λεμεσού, γνωρίζοντας την ήττα στο "Μαδριγάλ" με 4-0. Επαγγελματική ήταν η νίκη της Ίντερ επί της Καραμπάγκ (2-0), ενώ νωρίτερα η Νάπολι επικράτησε 2-0 της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα και η Σεβίλλη των 10 παικτών έσωσε στις καθυστερήσεις την παρτίδα με την Ριέκα (2-2).

Την ήττα με 4-0 γνώρισε ο Απόλλων Λεμεσού στο "Μαδριγάλ", αφού η Βιγιαρεάλ βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα μέρα. Ο Ζεράρδ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ύστερα από ωραία επιθετική προσπάθεια, ο Χαβιέρ Εσπινόσα εκμεταλλεύθηκε μία υπέροχη μπαλιά του Λουσιάνο Βιέτο και διπλασίασε τα γκολ στο 44', ενώ ο ίδιος παίκτης "ξαναχτύπησε" με ωραίο σουτ στο 51'. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη ξαναπήρε ο Ζεράρδ που είχε δοκάρι στο 68' και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82'.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, η Ίντερ επικράτησε 2-0 της Καραμπάγκ στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", αφήνοντας πίσω της τη βαριά ήττα από την Κάλιαρι με 4-1. Το γεγονός ότι η κατοχή ήταν 51%-49% και οι τελικές προσπάθειες 9-9 φανερώνουν του λόγου το αληθές, ωστόσο η ουσία είναι ότι χάρη στα γκολ των Ντανίλο Ντ' Αμπρόζιο (18') και Μάουρο Ικάρντι (85'), οι "νερατζούρι" πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στον 6ο όμιλο.

Ο Στεφάν Μπιά συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει στις καθυστερήσεις σημαντικών αγώνων (σ.σ. πέρυσι το είχε κάνει με αντίπαλο την Βαλένθια στο δεύτερο ημιτελικό), η Σεβίλλη έσωσε την παρτίδα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ριέκα. Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε με πλασέ του Ιάγο Άσπας στο 22', αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με τα γκολ των Αντρέι Κράμαριτς (53' με πέναλτι) και Ζόραν Κρβίζιτς (στο 68' με πλασέ που άλλαξε πορεία). Η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ των Κροατών, δεδομένου ότι ο Τιμοτέ Κολοτζέτζακ αποβλήθηκε στη φάση του 53ου λεπτού, ωστόσο ο Μπιά "μίλησε" στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Νάπολι ταξίδεψε με απουσίες στην Σλοβακία και ο Ράφα Μπενίτεθ άφησε στον πάγκο τους Γκονσάλο Ιγουαΐν-Χοσέ Καγεχόν, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να επικρατήσει 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και να φτάσει τους έξι βαθμούς. Μία λάθος έξοδος του Ντούσαν Πέρνις έδωσε την ευκαιρία στον Μάρεκ Χάμσικ να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του στο 35ο λεπτό, ενώ ο Ιγουαΐν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 47 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο εκτός έδρας γκολ του Σάμουελ Ετό με αγγλική ομάδα (σ.σ. είχαν προηγηθεί 13 εντός) αποδείχθηκε ιδιαίτερα σημαντικό, αφού η Έβερτον ισοφάρισε 1-1 την Κράσνονταρ στο 82ο λεπτό. Η ρωσική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και, εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια, προηγήθηκε στο 43' με σουτ του Άρι, ενώ στο 66' είχε δοκάρι με τον Βάντερσον, προτού επέλθει η ισοφάριση.

# Ο Γιώργος Γκαλίτσιος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του ματς της Λόκερεν με την Μέταλιστ, όπως κι ο Αβραάμ Παπαδόπουλος στην αναμέτρηση της Τράμπζονσπορ με την Λέγκια. O αμυντικός της τουρκικής ομάδας αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο 74ο λεπτό

# Ο Λέιτον Μπέινς έχει ήδη καταγράψει τέσσερις ασίστ την τρέχουσα σεζόν, τρεις περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη της Έβερτον

# Ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς μετρά τρία γκολ και δύο ασίστ στις τελευταίες πέντε συμμετοχές του στο Europa League

Ελσίνκι - Μπριζ 0-3

(19' Ραφαέλοβ, 70' Ντε Σούτερ, 78' Ντε Μποκ)

Ριέκα - Σεβίλλη 2-2

(53' πέν. Κράμαριτς, 68' Κρβίζιτς - 26' Άσπας, 91' Μπιά)

Ντιναμό Κιέβου - Στεάουα Βουκουρεστίου 3-1

(40' Γιαρμολένκο, 66' Κράβετς, 92' Τεόντορτσουκ - 89' Ρουσέσκου)

Άαλμποργκ - Ρίο Άβε 1-0

(46' Χελένιους)

11ος όμιλος

Γκινγκάμπ - ΠΑΟΚ 2-0

(47', 50' Μαρβό)

Ντιναμό Μινσκ - Φιορεντίνα 0-3

(33' Ακουιλάνι, 61' Ίλιτσιτς, 67' Μπερναντέστσι)

Φέγενορντ - Σταντάρ 2-1

Η Μπεσίκτας έγινε... Αστέρας, νίκη στο 93' για Ντιναμό, περίπατος της Φιορεντίνα (VIDEOS)

Η μπάλα κρέμασε τον γκολκίπερ μετά από πλάγιο! (VIDEO)