Βαριά ήττα του Απόλλωνα στο "Μπορούσια Παρκ", απώλειες για Ίντερ, Σεβίλλη και Νάπολι (VIDEOS)

O Απόλλων Λεμεσού κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Μπορούσια Παρκ", γνωρίζοντας την ήττα με 5-0 από την Γκλάντμπαχ. Απώλειες για Ίντερ και Σεβίλλη, η Νάπολι έχασε 2-0 από την Γιουνγκ Μπόις.

Εφιαλτικό ήταν το ντεμπούτο του Ιοάν Αντόνε στον πάγκο του Απόλλωνα Λεμεσού, αφού γνώρισε βαριά ήττα με 5-0 από την Γκλάντμπαχ στο "Μπορούσια Παρκ". Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ιμπραχίμα Τραορέ, ο οποίος έβαλε δύο γκολ και συμμετείχε σε άλλο ένα, ο Μπράνιμιρ Χργκότα είχε διπλασιάσει το προβάδισμα της γερμανικής ομάδας, ενώ οι Πάτρικ Χέρμαν και Θοργκάν Αζάρ έβαλαν την πινελιά τους στα τελευταία λεπτά.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

MILAN, ITALY - OCTOBER 23:  Mateo Kovacic (R) of FC Internazionale Milano competes for the ball with Ismael Diomande (L) of AS Saint-Etienne during the UEFA Europa League group F match between FC Internazionale Milano and AS Saint-Etienne on October 23, 2014 in Milan, Italy.  (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)
MILAN, ITALY - OCTOBER 23: Mateo Kovacic (R) of FC Internazionale Milano competes for the ball with Ismael Diomande (L) of AS Saint-Etienne during the UEFA Europa League group F match between FC Internazionale Milano and AS Saint-Etienne on October 23, 2014 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images) GETTY IMAGES

Η παραίτηση του Μάσιμο Μοράτι επηρέασε την Ίντερ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Σεντ Ετιέν στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", σε ένα πολύ μοιρασμένο ματς. Η ουσία είναι ότι οι "νερατζούρι" διεύρυναν στα εννέα ματς το αήττητο εντός έδρας σερί τους στην Ευρώπη και διατηρήθηκαν στο +4 από τη γαλλική ομάδα.

Η Γιουνγκ Μπόις έβαλε φωτιά στον 9ο όμιλο, καθώς επικράτησε 2-0 της Νάπολι στο "Σταντ ντε Σουίς" και την έπιασε στην κορυφή. Οι "παρτενοπέι" επιχείρησαν επτά τελικές προς την εστία και δεν σκόραραν, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις τρεις, αλλά δύο εξ αυτών κατέληξαν στα δίχτυα. Η έκτη συνεχόμενη εντός έδρας ευρωπαϊκή νίκη της ελβετικής ομάδας επετεύχθη με τα γκολ των Γκιλόμ Οαρό (52') και Λεονάρντο Μπερτόνε (92').

Standard's Eyong Enoh (L), Sevilla's Kevin Gameiro (C) and Standard's Jelle Van Damme vie for the ball during a third group stage match between Belgian first division soccer team Standard de Liege and Spanish club Sevilla FC, in group G of the UEFA Europa League competition, on October 13, 2014, in Liege.  AFP PHOTO / BELGA PHOTO / NICOLAS LAMBERT ==BELGIUM OUT==        (Photo credit should read NICOLAS LAMBERT/AFP/Getty Images)
Standard's Eyong Enoh (L), Sevilla's Kevin Gameiro (C) and Standard's Jelle Van Damme vie for the ball during a third group stage match between Belgian first division soccer team Standard de Liege and Spanish club Sevilla FC, in group G of the UEFA Europa League competition, on October 13, 2014, in Liege. AFP PHOTO / BELGA PHOTO / NICOLAS LAMBERT ==BELGIUM OUT== (Photo credit should read NICOLAS LAMBERT/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Σταντάρ Λιέγης και Σεβίλλη και η μάχη στον 7ο όμιλο καλά κρατεί. Η κάτοχος του τροπαίου κατέγραψε 58% κατοχή κι ένα δοκάρι με τον Κεβίν Γκαμεϊρό στο 63ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι τρεις περισσότερες τελικές προσπάθειες κι ένα δοκάρι με τον Γέλε βαν Ντάμε στο 46ο λεπτό. Οι Ανδαλουσιάνοι, μάλιστα, με δύο σουτ προς την εστία έκαναν αρνητικό επιθετικό ρεκόρ στα 17 τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια τους.