3ος προκρ. γύρος: Καθάρισε από τώρα η Ομόνοια, έχασε αλλά ελπίζει ο Ερμής (VIDEOS)

Η Ομόνοια σκέφτεται από τώρα τα πλέι οφ του Europa League, αφού επικράτησε 3-0 της Μέταλουργκ Σκοπίων στο κατάμεστο ΓΣΠ και θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στη γειτονική χώρα ενόψει του επαναληπτικού της 7ης Αυγούστου. Έχασε, αλλά ελπίζει ο Ερμής Αραδίππου

Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο (με εν κινήσει σουτ του Ράμος στο 9ο λεπτό και κοντινή προσπάθεια του Μικαέλ Ποτέ στο 13ο), τσακίζοντας την ψυχολογία των φιλοξενούμενων.

Ο εξαιρετικός Ράμος, σκόρερ του πρώτου γκολ και δημιουργός του δευτέρου, εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ούτσα Λομπιανίτζε και με εκπληκτική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 56ο λεπτό.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Η πρώτη ευρωπαϊκή συμμετοχή του Ερμή Αραδίππου δεν είχε θετικό πρόσημο, αφού η πολύ πιο έμπειρη Γιουνγκ Μπόις επικράτησε 1-0 και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και είχε λιγοστές ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως το επιθετικό πνεύμα της ελβετικής ομάδας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου της χάρισαν τη νίκη με γκολ του Ράφαελ Νουτσόλο.

Είκοσι χρόνια μετά την τελευταία ευρωπαϊκή της συμμετοχή, η Τορίνο πέρασε σαν σίφουνας από την Στοκχόλμη. Οι απουσίες των Αλέσιο Τσέρτσι, Ματέο Νταρμιάν και Φάμπιο Κουαλιαρέλα δεν στοίχισαν στην ιταλική ομάδα, η οποία άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του πρώτου μέρους με πέναλτι του Μαρσέλο Λαρόντο και διπλασίασε τα γκολ της με τον ίδιο παίκτη στο 53'. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πάουλο Βίτορ Μπαρέτο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι δύο ομάδες έμειναν από νωρίς με 10 παίκτες (44' Πόντους Σέγκερστρομ-62' Τζιουζέπε Βίβες), ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι στο 62' με τον Ντάρνταν Ρεσέπι.

Η Σεντ Πόλτεν αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του αυστριακού ποδοσφαίρου, αλλά δυσκόλεψε ιδιαίτερα την Αϊντχόφεν, η οποία εν τέλει επικράτησε 1-0 στο "Φίλιπς Στάντιον". Η ολλανδική ομάδα δεν δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως δέκα λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου, ο Λουκ ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Λουτσιάνο Νάρσινχ. Στην εκπνοή η PSV έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φλόριαν Τζόζεφζουν (και οι δύο κίτρινες για "θέατρο").

Σε περίπατο μετέτρεψε η Λιόν την πρώτη μονομαχία με την Μλάντα Μπόλεσλαβ επί τσεχικού εδάφους. Ο Ιμπραχίμ Γιαταρά άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Μαξίμ Γκοναλόν διπλασίασε τα γκολ των "γκον" στο 36ο και ο Γιαταρά "ξαναχτύπησε" με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αντονίν Ρόσα μείωσε στο 66', αλλά ο Σαμιέλ Ιμτιτί αποκατέστησε άμεσα την τάξη και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.