Προκρίθηκαν Ίντερ και Φέγενορντ, αποκλείστηκε ο Απόλλων Λεμεσού (VIDEOS)

H Ίντερ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν ένα ημίχρονο, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Ντνίπρο με ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Φέγενορντ νίκησε 2-0 την Σεβίλλη και προκρίθηκε, ενώ Σπάρτα Πράγας και Νάπολι έμειναν στο 0-0. Αποκλείστηκε και μαθηματικά ο Απόλλων Λεμεσού.

Μοιρασιά στην Πράγα

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Σπάρτα Πράγας και Νάπολι, με συνέπεια αμφότερες να παραμείνουν στην κορυφή του 9ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο και στο 17ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Γιόζεφ Χουσμπάουερ (στην επαναφορά ο Ράφαελ σταμάτησε τον Ντάβιντ Λάφατα), ενώ στο δεύτερο οι "παρτενοπέι" ισορρόπησαν την κατάσταση κι έχασαν καλή ευκαιρία στο 48' με τον Ραούλ Αλμπιόλ. Η τσεχική ομάδα είχε δεύτερο δοκάρι (στο 75' με τον Μάρεκ Ματεγιόβσκι), προτού οι φιλοξενούμενοι αγγίξουν το γκολ στο 77ο και το 79ο λεπτό.

Η Έβερτον είχε την ουσία

Με γκολ των Ρομέλου Λουκάκου και Κέβιν Μιραλάς, η Έβερτον επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ στην Γερμανία κι εξασφάλισε την πρώτη θέση του 8ου ομίλου. Οι "λύκοι" ανησύχησαν στο 13ο λεπτό, όταν ο Σιλβέν Ντεστέν σημάδεψε το δοκάρι, αλλά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου τους αδικεί, αφού ήταν πολύ καλύτεροι και δεν έπρεπε να ακυρωθεί ως οφσάιντ το γκολ του Ιβάν Πέρισιτς στο 22'. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Λουκάκου έδωσε το προβάδισμα στην αγγλική ομάδα (στο 43'), ενώ Έιντεν Μακγκίντι (προ κενής εστίας στο 61') και Πέρισιτς (δοκάρι στο 63') έχασαν κλασικές ευκαιρίες, προτού ο Μιραλάς κλειδώσει τη νίκη για τα "ζαχαρωτά" στο 75ο λεπτό.

Προκρίθηκε με 10

Η Ίντερ αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 47ο λεπτό λόγω αποβολής του Αντρέα Ρανόκια, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να νικήσει 2-1 (με ανατροπή) την Ντνίπρο και να εξασφαλίσει την πρωτιά του 6ου ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Ρούσλαν Ρόταν, έπειτα από φάση διαρκείας και είχαν χρυσή ευκαιρία για δεύτερο γκολ, αλλά ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Γεβγέν Κονοπλιάνκα στο 28' και δύο λεπτά αργότερα ο Ζντράβκο Κουζμάνοβιτς ισοφάρισε με συρτό πλασέ. Ο Ντάνι Οσβάλντο φρόντισε να καθησυχάσει τους "νερατζούρι" τρία λεπτά μετά την αποβολή του Ρανόκια, ανατρέποντας τα δεδομένα κι από τη στιγμή που οι Κονοπλιάνκα, Ρόταν δεν βρήκαν στόχο στα τελευταία λεπτά, η ουκρανική ομάδα έχασε πολύτιμο έδαφος για την πρόκριση.

Πήρε το εισιτήριο η Φέγενορντ

Ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Φέγενορντ νίκησε 2-0 την Σεβίλλη κι εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των "32" του Europa League. Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, ενώ στο δεύτερο, με μπροστάρη τον Κόλιν Καζίμ Ρίτσαρντ (σ.σ. πρώην άσος του Ολυμπιακού), η ολλανδική ομάδα έφτασε στην επικράτηση. Ο Γενς Τούρνστρα άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό κι ο Καρίμ Ελ Αχμαντί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 83ο.

Μαθηματικός αποκλεισμός

Ο Απόλλων Λεμεσού πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στην Ζυρίχη και μάλιστα προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Φαρλέι στο 23ο λεπτό, αλλά ο Γιασίν Τσικαουί αποδείχθηκε εύστοχος σε δύο περιπτώσεις από την άσπρη βούλα, ο Μπεράτ Τζιμσιτί είχε ισοφαρίσει στο 32' και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με 3-1. Η κυπριακή ομάδα, που αποκλείστηκε και μαθηματικά, είχε δοκάρι με τον Ζοάο Πάουλο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

# Οι τέσσερις αγγλο-γερμανικές μονομαχίες του τριημέρου ανέδειξαν νικήτριες τις ομάδες του Ηνωμένου Βασιλείου (Σάλκε-Τσέλσι 0-5, Μάντσεστερ Σίτι-Μπάγερν 3-2, Άρσεναλ-Ντόρτμουντ 2-0, Βόλφσμπουργκ-Έβερτον 0-2)

# Τριάντα πέντε τελικές προσπάθειες κατέγραψε η Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Έβερτον, ωστόσο γκολ δεν έβαλε

# Ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς έφτασε τις έξι συνεχόμενες αποκρούσεις πέναλτι με τη φανέλα της Ίντερ