Αντίπαλοι Παναθηναϊκού: Αφιερωμένη στον Χουσεΐνοφ η νίκη της Καμπάλα!

Η πρώτη νίκη της Καμπάλα στο πρωτάθλημα του Αζερμπαϊτζάν (2-0 την ΑΖΑΛ στο Μπακού) αφιερώθηκε στον Γιαβίντ Χουσεΐνοβ! Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης.

Η Καμπάλα , αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ του Europa League , επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της ΑΖΑΛ, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αζερμπαϊτζάν.

Ο Αλεκσέι Γκάι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Αλεκσέι Αντόνοβ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 76ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι την πιο κλασική στο 41' (σπουδαία απόκρουση του τερματοφύλακα Ντμίτρι Μπεζοτόσνι), προτού ο Γκάι ευστοχήσει στο πέναλτι.

Μάλιστα, όπως μπορείτε να κρίνετε στη σχετική φωτογραφία, το πρώτο γκολ και κατ' επέκταση η νίκη αφιερώθηκε στον αρχηγό Γιαβίντ Χουσεΐνοβ, ο οποίος παραμένει προφυλακιστέος για τη δολοφονία του δημοσιογράφου Ρασίμ Αλίγεβ.

Η Καμπάλα κλείδωσε τη νίκη με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αντόνοβ, έπειτα από ωραία συνεργασία των Έρμιν Ζετς και Γκάι, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως τη στιγμή των πανηγυρισμών στις εξέδρες εμφανίστηκε φανέλα του Χουσεΐνοβ.

Η σύνθεση της Καμπάλα (4-2-3-1): Μπεζοτόσνι, Ράφαελ Σάντος, Βέρνιντουμπ, Καμάλοβ, Αμπάσοβ, Μαμάντοβ, Ζαργκάροβ, Γκάι, Μιρζαμπάγιοβ, Ζένιοβ, Ντοντό.