Αντίπαλοι Αστέρα: Πάρτι για Καβενάγκι, ΑΠΟΕΛ, στο τέλος η Σάλκε

Ο Φερνάντο Καβενάγκι με χατ τρικ οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ σε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ. Στο 92' πήρε τη νίκη η Σάλκε με τη Χέρτα.

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 6-0

(14', 16' Εφραίμ, 37', 55', 90+1' πέν. Καβενάγκι, 58' Αρτυματάς)

Με επιβλητικό και άνετο τρόπο, ο ΑΠΟΕΛ σκόρπισε στους πέντε ανέμους την απογοητευτική ΑΕΛ με πρωταγωνιστές τον Φερνάντο Καβενάγκι που πέτυχε χατ-τρικ και τον Γιώργο Εφραίμ που πρόσθεσε άλλα δύο ενώ ο Κωστάκης Αρτυματάς μπήκε και αυτός στον χορό των γκολ. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι έκαναν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει Αστέρα Τρίπολης, ενώ η εμφάνιση της ΑΕΛ ήταν η χειρότερη των τελευταίων χρόνων.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Ο Μαξ Μέγερ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90' για να δώσει τη νίκη στη Σάλκε, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ήταν πιο προσεκτικός και βρήκε δίχτυα, γράφοντας το 2-1 επί της Χέρτα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος παίκτης σε έναν αγώνα αρκετά μονότονο, μέχρι η αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στο Europa League επιδείξει τάσεις αυτοχειρίας. Οι "βασιλικοί μπλε" προηγήθηκαν με τον Μπένεντικτ Χέβεντες στο σκορ στο 27ο λεπτό και έδειχναν να μην έχουν αντίπαλο στον αγωνιστικό χώρο, αφού η ομάδα του Βερολίνου έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 18' λόγω αποβολής του Βένταντ Ιμπίσεβιτς.

Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ και Φράνκο ντι Σάντο απέτυχαν να "οικοδομήσουν" διαφορά για λογαριασμό της Σάλκε και το "πλήρωσαν", αφού στο 73' ο Σαλομόν Καλού έγινε ο πρώτος παίκτης της Χέρτα που σκοράρει στο Γκελζενκίρχεν για την Bundesliga από τον Νοέμβριο του 2004. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο και οι παίκτες του Παλ Ντάρνταϊ θα "έκλεβαν" έναν βαθμό, μέχρι που ο Μέγερ έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.

Η σύνθεση της Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Ματίπ, Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα (76' Χιέιμπιεργκ), Γκάις, Μέγερ, Τσούπο Μότινγκ, Ντι Σάντο