Ισόπαλη στο ντέρμπι με Καραμπάγκ η Καμπάλα

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ του Europa League, Καμπάλα αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) με την Καραμπάγκ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Αζερμπαϊτζάν.

Δύσκολη αρχή για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού, Καμπάλα, η οποία αντιμετώπισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Αζερμπαϊτζάν την Καραμπάγκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Σεργκέι Ζενιόφ, όμως η Καραμπάγκ έκανε την ολική ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρίτσαρντ Αλμέιρα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δις, αρχικά στο 62' και στη συνέχεια στο 83'.

Τελικά, η Καμπάλα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, με γκολ του Σαμίρ Ζαργκάροφ τρία λεπτά αργότερα. Αξίζει να σημειωθεί πως η προσεχής αντίπαλο του Παναθηναϊκού, είχε μείνει με 10 παίκτες από το 73ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ρασάντ Σαντίκοφ. Επιπλέον, εκτός αποστολής ήταν ο αρχηγός της ομάδας, Γιάβιντ Χουσεΐνοφ, λόγω της της ιστορίας με την δολοφονία του 30χρονου δημοσιογράφου.