ΠΑΟΚ-Χέρενφεν 1-1 (vid)

Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Όμως το 1-1 με τηΧέρενφεν του Τροντ Σόλιντ στην κατάμεστη Τούμπα δεν του έκοψε τα φτερά. Το γκολ του Βλάνταν Ίβιτς διατήρησε το "Δικέφαλο" σε τροχιά πρόκρισης στους ομίλους του Europa League, αφού τα πάντα θα κριθούν επί ολλανδικού εδάφους.

Εικόνα του αγώνα

Παίζοντας εντός έδρας, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν εκ των πραγμάτων "υποχρεωμένη" να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το 0-0. Ιδίως από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν αμυντικές τάσεις, παραχωρώντας αρκετό χώρο, με οκτώ και εννέα παίκτες πίσω από την μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να βρει ρυθμό και πατήματα. Αφού οι αμυντικοί δεν είχαν δουλειά, όλο το βάρος έπεσε στους επιτιθέμενους. Η μπάλα κυκλοφόρησε ικανοποιητικά και γρήγορακαι ο ΠΑΟΚ πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή. Του έλειψε όμως η τελική προσπάθεια. Αφενός από συνωστισμό στα μετόπισθεν της ολλανδικής ομάδας αφετέρου από λάθη, ο "Δικέφαλος" απείλησε μόνο μία φορά με τον Βιερίνια στο 40ο λεπτό. Την ίδια ώρα μια επιφυλακτική Χέρενφεν έφτασε αναπάντεχα στο 0-1, με τον Ενρίκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το φιλμ του αγώνα

7ο λεπτό: Το πρώτο σουτ του ΠΑΟΚ έφυγε από τα πόδια του Βιερίνια.

30ο λεπτό: Παραλίγο αυτογκόλ για τη Χέρενφεναπό κεφαλιά του Μπρέουερ.

40ο λεπτό: Ο Βιερίνια απείλησε με σουτ, αλλά ο Λέισαλ έδιωξε ενστικτωδώς.

42ο λεπτό: Ο Παπαδόπουλος σούταρε, ο Χαλκιάς έδιωξε σε κόρνερ.

45ο λεπτό: Γκολ! Ο Ενρίκε με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά.

54ο λεπτό: Γκολ! Με κεφαλιά του Ίβιτς, ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στο 1-1.

74ο λεπτό: Ο Ίβιτς σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Λέισαλ έδιωξε.

87ο λεπτό: Ο Λέισαν έδιωξε το σουτ του Φιλομένο.

88ο λεπτό: Ο Χαλκιάς εξουδετέρωσε εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Σίμπον.

Το γεγονός πως ο Δικέφαλος αντέδρασε γρήγορα, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Ίβιτς στο 54ο λεπτό, δεν άλλαξε την μορφή του αγώνα. Η ελληνική ομάδα εξακολούθησε να είναι το "αφεντικό", μόνο που σαφώς πιο κουρασμένη έχασε πολλά από την αγωνιστικότητά της.

Έπαψε να υπάρχει το παιχνίδι από τις πτέρυγες και παρά τις διορθωτικές κινήσεις του Σάντος από τον πάγκο (Κουτσιανικούλης, Φιλομένο), η φρεσκάδα είχε χαθεί. Το 2-1 θα μπορούσε να είχε έρθει από τις ευκαιρίες που έχασαν οι Ίβιτς και Φιλομένο, αλλά επί της ουσίας ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που άξιζε. Γλίτωσε δε την ψυχρολουσία στο 88', με τον Χαλκιά να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε φαλτσαριστό σουτ του Σίμπον.

Κλειδί του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι μόνο δεν αποτύπωσε την υπεροχή του σε γκολ ή έστω σε ευκαιρίες, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ. Ήταν ένα κομβικό σημείο που άλλαξε τα δεδομένα του ματς και παρά τη γρήγορη απάντηση από τον Ίβιτς, η ομάδα του Σάντος δεν κατέκτησε ένα ασφαλές αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς.

Όχι πως ο ΠΑΟΚ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στην αντίπαληπεριοχή, αλλά σε αυτές τις λιγοστές ο τερματοφύλακας της Χέρενφεν Λάισανς, αν και ασταθής, ήταν αποτελεσματικός. Στις προσπάθειες των Βιερίνια, Ίβιτς και Φιλομένο είπε "όχι" σε ένα δεύτερο γκολ για την ελληνική ομάδα.