Ατλέτικο Μαδρίτης-Φούλαμ 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Ντιέγκο Φορλάν, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της μαχητικής Φούλαμ (2-1) και κατέκτησε την πρώτη έκδοση του Europa League.

Οι δύο ενδεκάδες δεν περιείχαν εκπλήξεις, αφού ο Μπόμπι Ζαμόρα και ο Ντέμιεν Νταφ, οι μοναδικοί αμφίβολοι από τους 22 παίκτες που απάρτιζαν τις πιθανές συνθέσεις μία μέρα πριν τον τελικό, έδωσαν το "παρών" στο ματς. Επιθετικές διαθέσεις από τον Κίκε Σάντσες Φλόρες με το σύνηθες 4-4-2, αλλά τους Σιμάο Σαμπρόσα και Χοσέ Αντόνιο Ρέγες να έχουν σαφέστατα αυξημένες αρμοδιότητες στο εκτελεστικό κομμάτι. Στον αντίποδα, ο Ζόλταν Γκέρα άρχισε πίσω από τον Ζαμόρα, όπως συνηθίζουν οι δύο πρώτοι σκόρερ της Φούλαμ στη διοργάνωση,με 6 γκολ έκαστος.

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά δεν είχαν ιδιαίτερη δράση, με τους Αγγλους να μοιάζουν περισσότερο αγχωμένοι. Η έκπληξη προήλθε από τα αβίαστα λάθη του πολύπειρου (έχει κατακτήσει το τρόπαιο το 2001 με τη Λίβερπουλ) Ντάνι Μέρφι στο χώρο του κέντρου, λάθη που έδιναν κατοχή της μπάλας στην Ατλέτικο, αλλά όχι με προϋπόθεση για σπουδαίες ευκαιρίες. Αυτές τις δημιούργησαν μόνοι τους οι δύο μεγαλύτεροι κίνδυνοι των "ροχιμπλάνκος", ο Σέρχιο Αγκουέρο με τον Ντιέγκο Φορλάν και ο Ουρουγουανός είχε προσπάθεια στο δοκάρι στο 12'.

Stat box

- Από τη στιγμή που οι τελικοί έγιναν μονοί (1998), όποια ομάδα προηγήθηκε με 1-0 κατέκτησε το τρόπαιο (10/11).

- Η Φούλαμ είναι η έκτη ομάδα που ισοφαρίζει σε 1-1 τον τελικό (Αλαβές, Σέλτικ, ΤΣΣΚΑ, Εσπανιόλ, Βέρντερ). Μόνο η ΤΣΣΚΑ έχει κερδίσει.

- Το ρεκόρ της Φούλαμ αφότου έχει δεχθεί πρώτη γκολ στη διοργάνωση φέτος: 2 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα

- Ο Σάιμον Ντέιβις σκόραρε για δεύτερο σερί ματς (είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με στον επαναληπτικό ημιτελικό με το Αμβούργο). Στα προηγούμενα 12 ματς που αγωνίστηκε, δεν είχε σκοράρει. Εγινε μάλιστα ο πρώτος Ουαλός που σκοράρει σε τελικό της διοργάνωσης από τον Μάικ Ινγκαλντ το 1974 (για την Τότεναμ).

- Ο Ντιέγκο Φορλάν σκόραρε και στα τρία τελευταία παιχνίδια που έχει συμμετάσχει. Εγινε μάλιστα ο πρώτος Ουρουγουανός που σκοράριε σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 9 χρόνια και τον Ιβάν Αλόνσο το 2001.

- Το ημίχρονο βρήκε την Ατλέτικο να έχει 10 σουτ περισσότερα από τη Φούλαμ.

- Ο Κλιντ Ντέμπσεϊ έγινε ο πρώτος Αμερικανός που αγωνίζεται σε ευρωπαϊκό τελικό.

- Ο Χουράδο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην Ευρώπη που έχει αγωνιστεί σε 62 ματς φέτος, όλα με την Ατλέτικο.

- Ο Φορλάν σκοράρει στο 55% των αγώνων της Ατλέτικο (6 σε 11 ματς).

- Η Ισπανία έφτασε τα 31 ευρωπαϊκά διασυλλογικά τρόπαια, με την Αγγλία να έπεται με 29 και την Ιταλία με 28.

- Η Ατλέτικο κατέκτησε ευρωπαϊκό τρόπαιο 48 χρόνια μετά το προηγούμενό της. Ο μεγαλύτερος χρόνος αναμονής μέχρι φέτος ήταν τα 31 χρόνια της Ντόρτμουντ και της Σαραγόσα και τα 28 της Φέγενορντ.

- Η Ατλέτικο σε 15 ματς στην Ευρώπη (εξαιρουμένων των προκριματικών)φέτος είχε 2 νίκες, 9 ισοπαλίες και 4 ήττες. Εγινε η μοναδική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο με 2 νίκες!

Η χαμένη ευκαιρία του διεθνή επιθετικού της "τσελέστε" έδωσε έναν ρυθμό στο παιχνίδι, το οποίο είχε δράση κυρίως στο γήπεδο της Φούλαμ. Ο Μαρκ Σβάρτσερ ανησύχησε από τις εκπληκτικές ενέργειες του Αγκουέρο από αριστερά, αλλά η τελική προσπάθεια που προέκυπτε από αυτές δεν ήταν ικανοποιητική. Το passing game των Λονδρέζων βελτιώθηκε, αλλά απαντώντας με το ίδιο νόμισμα, οι Ισπανοί κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Σε μία εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας έξω από την περιοχή της Φούλαμ στο 32', ο Αγκουέρο είχε μία στραβοκλοτσιά, αλλά χάρη σε αυτήν έβγαλε "κάθετη" μπαλιά στον αμαρκάριστο Φορλάν (ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ) και αυτός άνοιξε το σκορ.

Το τέρμα δεν πτόησε τους μαχητικούς ποδοσφαιριστές του Ρόι Χόντσον, οι οποίοι έφτασαν μέχρι τον τελικό του Αμβούργου κάνοντας δύο σπουδαίες ανατροπές και πέντε λεπτά αργότερα απέδειξαν ότι είναι... πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή του Νταβίντ ντε Χέα, ο Σάιμον Ντέιβις είδε τη μπάλα να του στρώνεται και με βολέ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Το τέρμα αυτό μετέφερε το ματς έξω από την περιοχή της Φούλαμ, αλλά η πίεση της Ατλέτικο που διήρκεσε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή για να τη φέρει ξανά σε θέση οδηγού.

Το δεύτερο μέρος άρχισε δίχως αλλαγές. Εξάλλου η Ατλέτικο έδειχνε ανώτερη και έψαχνε την ευκαιρία, η Φούλαμ έπαιζε αυτό που ξέρει και την έφερε μέχρι τον τελικό, καραδοκώντας σε κάθε καλή στιγμή. Αυτή άργησε να έρθει σε αυτό το ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε το ίδιο υποτονικά όσο το πρώτο (εξαιρουμένου του δοκαριού). Σε αυτό συνέβαλε και η αντικατάσταση του Ζαμόρα με τον Κλιντ Ντέμπσεϊ, αφού ο σκόρερ 19 τερμάτων για τη Φούλαμ φέτος άντεξε 55 λεπτά ως... ελ Σιντ (έπαιζε με ένεση στο ματς).

Οι τύποις γηπεδούχοι Ισπανοί είχαν και πάλι το πάνω χέρι στο ματς, κατάσταση που όπως φαίνεται βόλευε τους Αγγλους, που δεν επεδίωξαν να την αλλάξουν άρδην. Με τους Ντέμπσεϊ και Γκέρα σε ελεύθερο ρόλο πλέον, επέλεξαν μία επιθετική ανάπτυξη με αντεπιθέσεις και ενίσχυσαν τα μαρκαρίσματα στο κέντρο, στην προσπάθεια να κλέψουν την μπάλα και να βρουν την άμυνα των Ισπανών απροετοίμαστοι. Το σχέδιο υλοποιήθηκε ελάχιστες φορές και με άσχημες βαθιές μπαλιές, όμως, και δεν απέδωσε (μόλις μία καλή στιγμή με τον Ντέιβις σε αυτό το διάστημα).

Η Ατλέτικο δεν είχε να επιδείξει κάτι πολύ αποτελεσματικότερο. Μπορεί να είχε για περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και να έψαχνε "τρύπες" στην αντίπαλη άμυνα, δεν τις εντόπιζε, όμως, και κυνηγούσε κάτι θετικό με "στημένες" φάσεις. Η είσοδος του Χουράδο και του Εντουάρντο Σάλβιο λίγο αργότερα στις θέσεις των δύο εξτρέμ (Σιμάο, Ρέγες) που δεν προσέφεραν και πολλά στο ματς, ήταν τα μέτρα που πήρε ο Φλόρες από τον πάγκο. Ούτε αυτά είχαν κάποια επιρροή στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Ερικ Νέβλαντ ήταν η τελευταία προπονητική "πινελιά", από πλευράς Χόντσον (αντί του επίσης ανέτοιμου Νταφ), προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση.

Ο επιπλέον χρόνος βρήκε τους "ροχιμπλάνκος" πολύ πιο ορεξάτους και με διάθεση να κυνηγήσουν το νικητήριο γκολ. Οι Αγγλοι είχαν κουραστεί, δεν είχαν "καθαρό" μυαλό και αυτό ήταν φανερό από τις επιπόλαιες επιθετικές επιλογές τους. Αυτό που πετύχαιναν, πάντως, ήταν να κρατούν την μπάλα μακριά από την περιοχή τους, εκτός από δύο φάσεις όπου ο Φορλάν διέσπασε την άμυνα και δημιούργησε κινδύνους (με τον Αγκουέρο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου 15λέπτου).

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε απαράλλαχτο. Η Ατλέτικο σε θέση οδηγού, έψαχνε το τέρμα και η Φούλαμ περίμενε. Φορλάν και Αγκουέρο συνέχιζαν να αναστατώνουν την αντίπαλη άμυνα που κατέρρεε (σε μία προσπάθεια να κλέψει, ο Μέρφι τραυματίστηκε) και στο 116ο λεπτό της συνάντησης, ο Ουρουγουανός βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά και έδωσε το τρόπαιο στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Τα γκολ του τελικού

Πανηγυρισμοί και απονομή

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ντε Χέα, Ουιφαλούσι, Περέα, Ντομίνγκεθ, Λόπεθ, Ασουνσάο, Ρ. Γκαρθία, Ρέγες (78' Σάλβιο), Σιμάο (68' Χουράδο), Φορλάν, Αγκουέρο (29' Βαλέρα)

Φούλαμ: Σβάρτσερ, Μπέιρντ, Χάνγκελαντ, Χιουζ, Κοντσέσκι, Μέρφι (118' Γκρίνινγκ), Ετούχου, Νταφ (84' Νέβλαντ), Ντέιβις, Γκέρα, Ζαμόρα (55' Ντέμπσεϊ)

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλός)
Γκολ: 32' Φορλάν - 37' Ντέιβις
Δοκάρια: 12' Φορλάν
Κίτρινες: Περέα,Φορλάν, Γκαρθία, Σάλβιο- Χάνγκελαντ
Κόκκινες: -

To φιλμ του τελικού

12o λεπτό: Αντεπίθεση για την Ατλέτικο, ο Αγκουέρο δίνει στον Φορλάν και αυτός με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σβάρτσερ

16ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ρέγες από δεξιά, λίγο έξω από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα έχει κατεύθυνση προς το "παραθυράκι" του Σβάρτσερ, ο οποίος αποκρούει

18ο λεπτό: Σουτ του Γκέρα έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ

20ό λεπτό: Καλή προσπάθεια του Ντέιβις, μπλοκάρει ο Ντε Χέα

22ο λεπτό: Ο Φορλάν έξω από την περιοχή, σουτάρει, άουτ

25ο λεπτό: Εκπληκτικές κινήσεις του Αγκουέρο από αριστερά, περνάει δύο αμυντικούς (τον Χιουζ μάλιστα δύο φορές), αλλά ο Χάνγκελαντ προλαβαίνει το γύρισμα του Αργεντινού, πριν η μπάλα φτάσει στον Φορλάν

28ο λεπτό: Με τον Αγκουέρο να κάνει ό,τι θέλει από αριστερά, η Ατλέτικο βρίσκεται συνεχώς στο προσκήνιο. Ο Σιμάο εκτελεί φάουλ στην περιοχή με σέντρα, ο Ντομίνγκεθ στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

32ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Αγκουέρο βγάζει με... στραβοκλοτσιά μπαλιά "τρύπα" στον Φορλάν, ο οποίος -φαίνεται να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ- με ψύχραιμο πλασέ νικά τον Σβάρτσερ και ανοίγει το σκορ

37ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Αμεση απάντηση της Φούλαμ. Ο Κοντσέσκι κάνει εξαιρετική προσπάθεια "στριφογυρίζοντας" στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά καθυστερεί είτε να σουτάρει, είτε να βγάλει πάσα. Οταν δίνει την μπάλα,οι "ροχιμπλάνκος" έχουν επιστρέψει, αλλάο Γκέρα βγάζει σέντρα,την οποία διώχνει με το κεφάλι ο Περέα και στρώνεται στον Ντέιβις. Αυτός με βολέ από ελάχιστα μέτρα ισοφαρίζει σε 1-1.

39ο λεπτό: Σουτ του Γκαρθία, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

44ο λεπτό: Δύο σουτ σε δύο λεπτά από Φορλάν και Σιμάο, ο Σβάρτσερ επεμβάνει και τις δύο φορές κρατώντας το μηδέν

60ό λεπτό: Λάθος διώξιμο από την άμυνα της Ατλέτικο, η μπάλα στρώνεται στον Ντέιβις, αλλά ο ντε Χέααποδεικνύει τα σπουδαία αντανακλαστικά του και διώχνει από την δεξιά κάτω γωνία της εστίας του

75ο λεπτό: Εκτέλεση φάου του δεξιοπόδαρου Αγκουέρο από δεξιά, ο Σβάρτσερ μπλοκάρει εύκολα, χαμηλά στην αριστερή γωνία του

86o λεπτό: Μακρινό σουτ του Γκαρθία, η μπάλα άουτ

91ο λεπτό: Σουτ του Χουράδο έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά

101ο λεπτό: Ο Φορλάν βρίσκεται στη γραμμή του άουτ από δεξιά, κάνει το επικίνδυνο γύρισμα και ο Σβάρτσερ διώχνει

105ο λεπτό: Ο Φορλάν μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή από αριστερά, κόβει την μπάλα προς τα πίσω, ο Σάλβιο δεν μπορεί να την πιάσει καλά, αλλά η τροχιά της μπάλας νικά τον Σβάρτσερ που έπεφτε. Ο Αγκουέρο με προβολή μόλις που έφτασε την μπάλα, στέλνοντάς την άουτ

111ο λεπτό: Γυριστό σουτ του Φορλάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών

116o λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Αγκουέρο κάνει τη σέντρα από αριστερά και ο Φορλάν με τη μύτη του παπουτσιού κάνει το 2-1