Μάντσεστερ Σίτι-Άρης 3-0 (videos)

Τα δύο γρήγορα γκολ του Έντιν Τζέκο έβαλαν τέλος στην παραμυθένια διαδρομή του Αρη στο Εuropa League (3-0). Σχολίασε live από το Μάντσεστερ o Γιάννης Νάτου. Μιχαλήτσος: "Δεν θέλω να χάνω ούτε από την Μπαρτσελόνα".Μαντσίνι: "Φανταστικός ο κόσμος του Αρη" (vids)

Εικόνα αγώνα

Πεισμωμένη

(από το 0-0 του πρώτου αγώνα), αφιονισμένη (για πρόκριση) και με όλα τα βαριά χαρτιά στην ενδεκάδα της ( Τέβες, Τζέκο, Μπαλοτέλι, Σίλβα) η Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλλεύτηκε το αγχωτικό, νευρικόκαι αναγνωριστικό ξεκίνημα του Άρη και στο 12ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Σε αυτό το επίπεδο λάθη σαν κι αυτό του -κατά τα άλλα εξαιρετικού στο φετινό Άρη- Λαζαρίδη δεν πετιούνται στα σκουπίδια από παίκτες της κλάσης του Τζέκο. Ο ήρωας του "Βιθέντε Καλντερόν" έβαλε μανδύα μοιραίου στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" καθώς η αναποφασιστικότητα του "διώχνω ή κοντρολάρω" έδωσε την μπάλα στον Βόσνιο επιθετικό και από εκεί και πέρα τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τη Σίτι.

Ο Άρης απώλεσε την ευκαιρία να πάει το ματς στο πάθος, τη δύναμη και τη μαχητικότητα. Η ελληνική ομάδα αυτά τα στοιχεία θα μπορούσε να αντιπαραθέσει για να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να αποκλείσει το γαλαξία αστέρων και εκατομμυρίων ευρώ της αγγλικής ομάδας.

Μετά το 1-0 στο 7ο λεπτό, ακολούθησαν δύο σουτ προς την εστία του Σηφάκη από Τέβες και Μπαλοτέλι. Και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας του Άρη μπλόκαρε. Υπήρξε, όμως, και ένα τρίτο σουτ από τον Τζέκο το οποίο ο Έλληνας γκολκίπερ δεν μπόρεσε να σταματήσει. Η Σίτι στο 12' ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, όπως άλλωστε ευχόταν ο Μαντσίνι παραμονές του αγώνα. Ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε σε εκείνο το σημείο. Η ομάδα του Μαντσίνι κατέβασε ρυθμούς, άλλωστε δεν υπήρχε λόγος για να πιέσει και να επιδιώξει κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο μέρος ήταν ξεκάθαρο ότι οι δύο ομάδες είχαν το μυαλό τους στην επόμενη μέρα. Η μεν Σίτι σκεφτόταν τη "φάση των 16" και το κυνήγι της Γιουνάιτεντ στην Πρέμιερσιπ, ο δεΆρης τον τρόπο που θα ξαναζήσει στιγμές σαν και τις φετινές.

Το γκολ του Γιάγια Τουρέ στο 75ο λεπτό (3-0) ήταν μια άτυχη στιγμή για τον Άρη καθώς η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Λαζαρίδη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σηφάκη.

Ο Άρης θα μπορούσε να είχε βάλει ένα γκολ στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" αλλά οι προσπάθειες των Μπομπανίτγια (60') και Φατί (90') πέρασαν πάνω από τα δοκάρια του Χαρτ. Αυτό το γκολ περίμεναν πως και πως οι οπαδοί του, οι οποίοι είχαν συγκλονιστική παρουσία...

Κλειδί αγώνα

Ο Άρης μέχρι να προσαρμοστεί στο περιβάλλον βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Η κατάσταση δεν ήταν αναστρέψιμη, βάσει και της διαφοράς ποιότητας στο ρόστερ των δύο ομάδων. Ο Άρης έχασε τη δυνατότητα να κυνηγήσει την πρόκριση στη δύναμη, το πάθος και τη μαχητικότητα καθώς μετά το 2-0 έπρεπε να δημιουργήσει.

Ο Τζέκο είναι ένας μεγάλος εκτελεστής. Γι' αυτό άλλωστε η Σίτι ξόδεψε 32 εκατομμύρια ευρώ τον Ιανουάριο για να τον αποκτήσει από την Βόλφσμπουργκ. Με δύο ωραία τελειώματα έβαλε τη Σίτι μπροστά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση από πολύ νωρίς.

Ο Τόχα είχε έναν ρόλο για να επικοινωνούν τα χαφ με τον μοναδικό προωθημένο Μπομπαντίγια, ωστόσο δεν κατάφερε να ανταποκριθεί. Είχε λάθος μεταβιβάσεις, δεν πατούσε περιοχή και οι επιλογές του ήταν πολύ κακές.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ:

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Το γήπεδο της Μάντσεστερ Σίτι δεν είναι ακριβώς δικό της, το έχει παραχωρήσει ο δήμος της πόλης για… 250 χρόνια! Παρ’ όλα αυτά, είναι ένα στολίδι και γίνεται ακόμη πιο όμορφο από τους 5.000 φίλους του Άρη που έχουν δώσει το δικό τους χρώμα στη μητρόπολη του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Πριν από τον αγώνα, οι οπαδοί της Σίτι εμφάνισαν πανό που το είχαν τραβήξει αυτοί του Άρη, όμως η ελληνική ΠΑΕ επέστρεψε. Και δεν είναι μόνον αυτό: σε επίδειξη ποδοσφαιρικού πολιτισμού, έπαιξαν τον ύμνο του Άρη, ναι αυτόν τον απαρχαιωμένο όπως κι όλων των ελληνικών ομάδων. Μόνον που τραγουδήθηκε στη διαπασών, απλά, επειδή μέσα σε αυτό το στολίδι και την κοιτίδα του ποδοσφαίρου, όλα σου φαίνονται όμορφα. Οι οπαδοί του Άρη κατέθεσαν στεφάνι για τα θύματα που έχει η Σίτι στην ιστορία της, όπως ακριβώς είχαν κάνει και οι Άγγλοι στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Άλλο, όμως, έκανε εντύπωση: οι Άγγλοι πιάστηκαν από τους ώμους, γύρισαν πλάτη στο γήπεδο και άρχισαν να τραγουδάνε για την ομάδα τους. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει σε αγγλικό γήπεδο, γίνεται όμως κατά κόρον στα ελληνικά! Από μας το είδανε;
Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Φουλ επίθεση για τη Σίτι στο ξεκίνημα. Ο Μαντίσνι κατέβασε ό, τι καλύτερο έχει στο ρόστερ του, Τέβες, Τζέκο, Μπαλοτέλι μπροστά και πίσω τους οι Τουρέ, Σίλβα, Μπάρι, δεν υπάρχει ψεγάδι σε αυτές τις σειρές. Απ’ την άλλη, η αναμενόμενη ομάδα από τον Μιχαλήτσο. Θεωρητικά, θέλει να κυριαρχήσει στο κέντρο, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως, τα πράγματα δείχνουν πως τα πλάνα επί χάρτου δύσκολα θα μεταφερθούν στον αγωνιστικό χώρο.

1ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ από πλάγια θέση, η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

3ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μίσελ, η μπάλα θα περάσει μακριά από τα δοκάρια του Χαρτ. Αυτή ήταν η πρώτη επιθετική προσπάθεια του Άρη.

7ο λεπτό, ΓΚΟΛ (1-0): Λάθος απομάκρυνση του Λαζαρίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Τζέκο, και ο επιθετικός της Σίτι θα μπει μέσα στη μεγάληπεριοχή του Άρηκαι με διαγώνιο πλασέ θα νικήσει το Σηφάκη.

9ο λεπτό: Σουτ του Τέβες έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης θα μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

10ο λεπτό: Ο Μπαλοτέλι θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, και πάλι όμως ο Σηφάκης θα μπλοκάρει σταθερά.

12ο λεπτό, ΓΚΟΛ (2-0): Και πάλι ο Τζέκο θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Ο Βόσνιος επιθετικός θα πάρει την ασίστ έπειτα από συνεργασία των Σίλβα και Τέβες και με αριστερό δυνατό σουτ θα κάνει το Μάντσεστερ Σίτι-Άρης 2-0.

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Η Σίτι μπήκε δαιμονισμένα στον αγωνιστικό χώροι κι ένα συμπέρασμα έγινε σαφές: παίκτες του διαμετρήματος Τέβες, Τζέκο, Μαπαλοτέλι, δεν δέχονται πως δεν κέρδισαν τον Άρη έστω καις τη Θεσσαλονίκη. Πειράχτηκε ο ποδοσφαιρικός τους εγωισμός και στο σπίτι τους, με διαρκές πρέσινγκ από το πρώτο δευτερόλεπτο «στραγγάλισαν» τον Άρη. Το τραγικό λάθος του κορυφαίους φέτος Λαζαρίδη άνοιξε το σκορ, στο 12’ όμως, ο Τζέκο έδειξε γιατί ξόδεψε τόσα χρήματα η Σεΐχης Μανσούρ, 35 ήταν το νούμερο. Το μεγάλο πρόβλημα του Άρη είναι πως δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα. Γι’ αυτό κι έφαγε γρήγορα τα δύο γκολ, μήπως ο Κόκε θα έπρεπε να ετοιμάζεται;

23ο λεπτό: Ο Μίσελ μπήκε μέσα στην περιοχή της Σίτι, έκανε το σουτ με το δεξί πόδι αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

35ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Σαμπαλέτα θα μπει στη θέση του τραυματία Κομπανί.

38ο λεπτό: Σουτ του Τέβες έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στα πόδια του Λαζαρίδη και θα περάσει κόρνερ.

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Ο Άρης – αναγκαστικά - ισορρόπησε μετά το 2-0, καθώς έπεσαν και οι στροφές της Σίτι. Το μεγάλο πρόβλημα όμως, έχει να κάνει με τη μοναξιά του Μπομπαντίγια. Ο Αργεντίνος αντί να βρίσκεται μπροστά για να εκτελέσει, γυρίζει πίσω και πηγαίνει ακόμη και σε απονενννοημένες ενέργειες, να περάσει 5-6 δηλαδή για να σκοράρει, κάτι αδύνατο. Αυτός που ανέβηκε είναι ο Φατί, καλός πλέον είναι και ο Πρίττας μετά το τραγικό ξεκίνημα, παρ’ όλα αυτά, ο Άρης έχει ανοιχτεί πλέον, και οι γηπεδούχοι στις αντεπιθέσεις είναι «φωτιά». Προσοχή χρειάζεται, ένα γκολ ξαναβάζει τον Άρη στον αγώνα, και χρόνος υπάρχει πολύς.

45ο λεπτό: Τετ-α-τετ του Τζέκο με τον Σηφάκη. Ο τερματοφύλακας του Άρη αυτή τη φορά θα κερδίσει τον επιθετικό της Σίτι.

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Με τη Σίτι να κυριαρχεί ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Οι Άγγλοι επέβαλαν το ρυθμό του κι ακόμη όταν ο Άρης βγήκε από τα καρέ του, έχει τον τρόπο για να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Στην πιο χαρακτηριστική από αυτές, κι ενώ ο Τζέκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Σηφάκης έκανε την επέμβαση του αγώνα, του πήρε την μπάλα μέσα από τα πόδια κι άφησε τον Βόσνιο να αναρωτιέται τι πήγε στραβά. Το θέμα, βέβαια, είναι πως ο διεθνής Έλληνας πορτιέρο κράτησε ζωντανό τον Άρη. Άλλο το 2-0 της ανάπαυλας κι άλλο το 3-0 που διαγραφόταν. Πλέον, τα πράγματα είναι απλά: οι «κίτρινοι» πρέπει να ρισκάρουν και να σταυρώσουν τα δάχτυλα για να έχουν καλή τύχη στο δεύτερο μισό. Αυτή που τόσο τους έλειψε στο ξεκίνημα του αγώνα.

50 λεπτό: Νέα λάθος απομάκρυνσηστο κέντρο άμυνας του Άρη -αυτή τη φορά από τον Γιάρο- ο Τζέκο θα επωφεληθεί, θα κάνει το σουτ αλλά ο Σηφάκης είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Ο Άρης ξεκίνησε το δεύτεροι μισό ξεψαρωμένος, επέλεξε όμως, να κυνηγήσει το γκολ με σέντρες απέναντι σε αγγλική ομάδα. Ο Μιχαλήτσος επέλεξε τον Μενδρινό αντί του αρνητικού σήμερα Σακάτα για καλύτερη κάλυψη του χώρου, και στο 60’ ο Κόκε παίρνει τη θέση του Μπομπαντίγια. Ο Αργεντίνος ήταν μαχητικός όχι όμως και αποτελεσματικός, πάντως ο Τόχα είναι αυτός που δείχνει πως δεν μπορεί να προσφέρει. Τέλος πάντων, η Σίτι θέλει να αφυπνιστεί επειδή βλέπει τον Άρη να εμφανίζει άλλο πρόσωπο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

60ο λεπτό: Ο Μπομπαντίγια, στην τελευταία του προσπάθεια πριν αφήσει τη θέση του στον Κόκε, θα μπει μέσα στην περιοχή του Χαρτ και με ένα διαγώνιο σουτ θαδημιουργήσει μια καλή στιγμή για τον Άρη.

65ο λεπτό: Μπαλιά του Τέβες για τον Μπαλοτέλι, ο Ιταλός στράικερ θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι του Σηφάκη.

75ο λεπτό, ΓΚΟΛ (3-0): Μετά από εκτέλεση κόρνερ της Σίτι η μπάλα θα φτάσει στον Τουρέ. Ο Ιβοριανός μέσος θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στον Λαζαρίδη και θα καταλήξει στο βάθος της εστίας του Σηφάκη.

Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Ο αγώνας τελειώνει στο 75’ με τον Γιάγια Τουρέ να σουτάρει, την μπάλα να χτυπά στα πόδια του Γκιάρο και να ξεγελά τον Σηφάκη. Το 3-0 επισφραγίζει την ανωτερότητα των Άγγλων, οι οποίοι σε όλο τον αγώνα κινούνται ένα επίπεδο ψηλότερα από τον Άρη. Λέγαμε και στην ανάπαυλα, πως ο Άρης δεν είχε άλλη επιλογή παρά να ρισκάρει, όταν κυνηγάς στο σκορ όμως, δεν βγαίνει ο επιθετικός κορυφής

90ο λεπτό: Σέντρα Μίσελ, απόκρουση του Χαρτ, σουτ του Φατί στην κίνησηάουτ.
Ο Γιάννης Νάτου σχολιάζει: Ό Άρης εμφάνισε στο City of Manchester ασθένειες του ελληνικού πρωταθλήματος. Προσωπικά λάθη στην άμυνα, κυρίως όμως στο κέντρο, με παίκτες να πέφτουν δεύτεροι πάνω στην μπάλα, χωρίς τύχη και μόνο με πάθος, γνώρισε τον αποκλεισμό από τη Μάντσεστερ Σίτι. Το 3-0 επισφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Φατί να χάνει στο τέλος την καλύτερη ευκαιρία των «κιτρίνων», παρ’ όλα αυτά, αυτό το ταξίδι ολοκληρώθηκε με το κεφάλι ψηλά. Τα προγνωστικά ήταν καθολικά υπέρ της Σίτι από την κλήρωση κι αυτά επιβεβαιώθηκαν. Μία σύντομη αναδρομή σε όσα έκανε φέτος ο Άρης της Ευρώπης, όμως, δικαιολογεί απόλυτα τους 6.000 τουλάχιστον φιλάθλους του Άρη που βρέθηκαν στο γήπεδο. Όσα κατάφεραν, υπήρξαν ανώτερα των προσδοκιών…