Πόρτο - Μπράγκα 1-0

Μετά τα δύο Πρωταθλητριών και το UEFA, η ποδοσφαιρική φιλοσοφία της Πόρτο απέδωσε ακόμη ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο, το Europa League 2011. Οι "δράκοι" σήκωσαν την κούπα με το γκολ του Φαλκάο στο 44'. Σχολίασε live o Αλέξης Σπυρόπουλος (videos).

Αντρέ Βίλας Μπόας και Ντομίνγκος Πασιένσια, οι οποίοι συνυπήρξαν στην Πόρτο το 1997 (σε τελείως διαφορετικά πόστα βεβαίως), επέλεξαν ενδεκάδες και συστήματα χωρίς καινοτομίες, αφού δεν ήθελαν να ρισκάρουν στην πρώτη μεγάλη πρόκληση της προπονητικής καριέρας τους. Η ποιοτικά ανώτερη και πιο επιθετική Πόρτο πήρε τα "ηνία" του αγώνα από το αουτσάιντερ και πάντα αμυντική Μπράγκα, αλλά οι πολλές και σωστές πάσες των "δράκων" δεν έβρισκαν διαδρόμους στην "σφιχτή" οπισθοφυλακή του αντιπάλου.

Πλην 2 ευκαιριών στα πρώτα λεπτά (μία για κάθε ομάδα), δεν υπήρξε σπουδαία δράση μπροστά στις εστίες στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και το ματς περιορίστηκε χωροταξικά στο κέντρο. Σε αυτό το χώρο ένα πολύ άσχημο μαρκάρισμα του Σίλβιο θα μπορούσε να αλλάξει το ροή του αγώνα εάν τιμωρείτο με κόκκινη κάρτα, ωστόσο ο διαιτητής "κιτρίνησε" τον ακραίο μπακ της Μπράγκα. Η "τιμωρία" ήρθε λίγο αργότερα, στο 44', όταν ο αρχηγός της Μπράγκα, Αλμπέρτο Ροντρίγκες, έχασε τον 1ο σκόρερ του θεσμού με 17 γκολ, Ρανταμέλ Φαλκάο, με τον Κολομβιανό να κλείνει το ημίχρονο δίνοντας προβάδισμα στους φετινούς πρωταθλητές Πορτογαλίας.

Ο Ντομίνγκος δεν έδειξε την... υπομονή που μαρτυρά το επώνυμό του (Paciencia). Αφησε εκτός τον Ροντρίγκες για το λάθος του και έριξε στη θέση του τον Κακά, ενώ στη θέση του Ούγκο Βιάνα έβαλε τον Μοσορό που έχασε μοναδική ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι κινήσεις του Ντομίνγκος έπιασαν εν μέρει τόπο, με τους παίκτες του να αποκτούν τον έλεγχο της αναμέτρησης και σε ορισμένα διαστήματα να κλείνουν την Πόρτο στα καρέ της, χωρίς να δημιουργούν, όμως, ευκαιρίες. Ο Αλμπερτ Μεγιόνγκ Ζε πέρασε και αυτός στην εμπροσθοφυλακή της Μπράγκα, προσδίδοντάς της μεγαλύτερη παρουσία, αλλά εξίσου ανούσια.

Η πρώτη αλλαγή του Βίλας Μπόας ήταν ένας πιο συνετός οργανωτής, ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπελούστσι, στη θέση του Φρέντι Γκουαρίν και στο 79' επιχείρησε να χρησιμοποίησει την ταχύτητα του Χάμες Ροντρίγκες, με την Μπράγκα να έχει κερδίσει κι άλλα μέτρα στο γήπεδο. Παρά την ασφυκτική πίεση των (τυπικά) φιλοξενουμένων και τις "γιόμες" στην περιοχή της Πόρτο, η Μπράγκα δεν ανησύχησε ιδιαιτέρως τον Ελτον και ο Βίλας Μπόας, μετά το πρωτάθλημα, πανηγύρισε και το Europa League (εκκρεμεί ο τελικός κυπέλλου Πορτογαλίας), ως ο νεαρότερος τεχνικός που θριαμβεύει σε ευρωπαϊκό τελικό (33 ετών και 213 ημέρών).

Η απονομή

Πόρτο: Ελτον, Σαπουνάρου, Ρολάντο, Οταμέντι, Περέιρα, Φερνάντο, Γκουαρίν (73' Μπελούστσι), Μουτίνιο, Χαλκ, Βαρέλα (79' Χ. Ροντρίγκες), Φαλκάο

Μπράγκα: Αρτουρ, Μιγκέλ Γκαρσία, Παουλάο, Ροντρίγκες (46' Κακά), Σίλβιο, Κουστόδιο, Βαντίνιο, Ούγκο Βιάνα (46' Μοσορό), Αλαν, Πάουλο Σέζαρ, Λίμα (66' Μεγιόνγκ Ζε)

Το live του αγώνα (σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος)
Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Τελικός με ξεκάθαρο φαβορί όπως όλοι οι τελικοί UEFA και Europa League τα τελευταία χρόνια και πάντα σε αυτούς τους τελικούς κερδίζει η ομάδα που έχει τους καλύτερους παίκτες (Πόρτο). Το καλύτερο εφικτό σενάριο για τη Μπράγκα είναι να κάνει δύσκολο το έργο της Πόρτο όπως έκανε η Εσπανιόλ στη Σεβίλλη, η Ρέιντζερς για 70' στη Ζενίτ, η Βέρντερ στη Σαχτάρ και η Φούλαμ στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Ομάδες ίδιας τεχνοτροπίας, με ίδιο τρόπο δουλειάς, αγωνιστική οργάνωση και μεθοδολογία προπόνησης. Επί ιδίων ομάδων τη διαφορά κάνουν οι καλύτεροι παίκτες. Αυτούς τους έχει η Πόρτο".

21:45 Εναρξη του αγώνα, με τους 9 Βραζιλιάνους των ενδεκάδων να προσεύχονται (!).

4ο λεπτό: Ο Κουστόδιο σπάει το τεχνητό οφσάιντ και μέσα από την περιοχή και διαγώνια δεξιά (αμαρκάριστος) σουτάρει δίπλα στο δοκάρι. Δείτε τη φάση εδώ.

7ο λεπτό: Απάντηση από την Πόρτο, με ατομική ενέργεια του Χαλκ από δεξιά, περνάει τον Σίλβιο, μπαίνει στην περιοχή, αλλά από πολύ πλάγια θέση το σουτ του καταλήγει άουτ. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Xαρακτηριστικό του παιχνιδιού της Πόρτο η μόνιμη αναζήτηση με τη μεγάλη μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου διαγώνια των πλάγιων παικτών της και του Περέιρα όποτε ανεβαίνει από τη θέση του αριστερού μπακ, αλλά και το ένας εναντίον ενός του Χουλκ. Την ψάχνουν τα αμυντικά χαφ, τα στόπερ και τα βολέ του τερματοφύλακα γιατί αυτός είνα ο βασικός τρόπος που έχει η Πόρτο για να παρακάμψει την πολυπληθή οργάνωση της Μπράγκα στο άξονα. Ο Χουλκ σε 1-2 περιπτώσεις έδειξε την ποιότητα της Πόρτο και την αυτοπεποίθηση και την εμπιστοσύνη που έχουν στον τρόπο παιχνιδιού τους. Της Μπράγκα δεν της πάει άσχημα ένα παιχνίδι που έχει ψηλά τη μπάλα, χαμηλά το τέμπο, με διακοπές, σφυρίγματα και εστίες μικροεντάσεων, αλλά πρέπει να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες ώστε να ανατρέψει τη λογική ροή των πραγμάτων".

28ο λεπτό: Μπορεί μαζί με τον Φαλκάο να έχουν σημειώσει 71 γκολ φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, ωστόσο το φάουλ από τα 40 μέτρα δεν ήταν το 72ο τέρμα για τον Χαλκ, με την μπάλα να περνά άουτ. Την ίδια στιγμή, ο οργανωτής των φιλάθλων της Πόρτο έπιανε το κεφάλι του φορώντας κασκόλ της... Σαμπντόρια (συμπαράσταση για τους Γενοβέζους που υποβιβάστηκαν).

30ό λεπτό: Εγκληματικό τάκλιν του Σίλβιο στον Χαλκ, που γλιτώνει με κίτρινη κάρτα ίσως διότι γύρισε πλαγιαστά το παπούτσι του προτού χτυπήσει με δύναμη τον Βραζιλιάνο επιθετικό

31ο λεπτό: Σέντρα από δεξιά για την Πόρτο, ο Βαρέλα κεφαλιά εκτός ισορροπίας, η μπάλα αρκετά άουτ. Για όσους αδημονείτε να δείτε κάποιο γκολ στον τελικό να γνωρίζετε ότι το πιο πιθανό λεπτό επίτευξης τέρματος είναι το 75ο. Σε αυτό το λεπτό έχουν σημειωθεί 14 τέρματα στους προηγούμενους 40 τελικούς του θεσμού.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Πάνω-κάτω ίδιο μοτίβο μορφής αγώνα η οποία αφήνει ατάιστο τον Φαλκάο και κάνει να περνάνε όλα από τα πόδια των Μουτίνιο και Γκουαρίν. Μέχρι στιγμής one man show του Χουλκ που με λύσσα προσπαθεί να κάνει τα πράγματα να συμβούν και αν μη τι άλλο έχει αρχίζει να ροκανίζει τη Μπράγκα φθείροντάς την με κάρτες. Ηδη δύο. Η Μπράγκα με τις γνωστές κόμπακτ αλληλοκαλύψεις πίσω από τη μπάλα, οι οποίες αρχίζουν με το που πάει η μπάλα στο αμυντικό χαφ της Πόρτο. Συνειδητοποιημένη ομάδα με επίγνωση των περιορισμένων δυνατοτήτων της και φιλοδοξία να πουλήσει, αν το πουλήσει, ακριβά το τομάρι της".

44ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Προσποιήσεις του Γκουαρίν έξω από την περιοχή της Μπράγκα, καλοζυγισμένη σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Φαλκάο που ανενόχλητος δεν δυσκολεύεται να σκοράρει για 17η φορά στη φετινή διοργάνωση. Δείτε τη φάση εδώ.

22:33 Λήξη πρώτου ημιχρόνου

22:38 Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 6-5, προς το τέρμα 1-1, φάουλ 11-10, πάσες 233-143, πετυχημένες 79%-62%, κατοχή 62%-38%. Στατιστικά Φαλκάο: Ύψος 1,77μ.-γκολ με κεφαλιά στον θεσμό 7 (41%). Πρώτος Κολομβιανός που σκοράρει σε ευρωπαϊκό τελικό. Συνολικά ευρωγκολ φέτος 18 (έχει κι 1 στα προκριματικά του θεσμού).

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Τα χειρότερα λάθη που μπορούν να κάνουν ζημιά σε μια ομάδα είναι όταν αυτή ανεβάζει τις γραμμές της. Ενα τέτοιο έκανε ο στόπερ της Μπράγκα Ροντρίγκες που κράτησε τη μπάλα και όταν του την έκλεψαν ήρθε το μοιραίο. Τα υπόλοιπα ήταν ένα έργο που έχουμε δει επανειλημμένως στους προηγούμενους γύρους της διοργάνωσης. Σέντρα-τηλεκοντρόλ με το καταπληκτικό πόδι του Γκουαρίν και ο Φαλκάο, κίλερ περιοχής, τελείωσε τη φάση. Αδοξο, αν το δούμε από την πλευρά της Μπράγκα, αλλά φυσιολογικό βάσει εικόνας και ποιότητας της Πόρτο, αποτέλεσμα".

22:49 Εναρξη δευτέρου μέρους με2 αλλαγές για την Μπράγκα. Ο Μοσορό στη θέση του Ούγκο Βιάνα και ο Κακά στη θέση του Ροντρίγκες

46ο λεπτό: Ο Μοσορό βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ελτον και τελείως μόνος του στέλνει την μπάλα στα πόδια του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Με δύο αλλαγές για την Μπράγκα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Βγήκε ο υπαίτιος του 1-0, Ροντρίγκες, και ο Ούγκο Βιάνα όχι μόνο επειδή είχε κάρτα αλλά και λόγω της συνολικής παρουσίας του. Μία επιταγή δίχως αντίκρισμα, ένας αιώνιος ταλαντούχος. Πιο δυνατό το μπάσιμο της Μπράγκα και πιο χαλαρό της Πόρτο. Η πίεση αρχίζει πλέον από τους στόπερ της Πόρτο με τον φρέσκο Μοσορό. Αυτός με την πρώτη του ενέργεια γέννησε την ευκαιρία της Μπράγκα. Φάση ολόιδια με της Πόρτο και ακόμα πιο εύκολη. Δηλαδή με κλέψιμο τη στιγμή που οι γραμμές της Πόρτο στο γήπεδο ανέβαιναν, αλλά χάθηκε το τετ α τετ. Πάντως η προδιάθεση της Μπράγκα στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε τον ρυθμό του αγώνα, άνοιξε το γήπεδο και οτιδήποτε γίνεται συμβαίνει πιο γρήγορα. Περιμένουμε αν θα γίνει το 2-0 ή το 1-1".

66ο λεπτό: Τρίτη αλλαγή για Μπράγκα, επιθετικού, με τον Λίμα να δίνει τη θέση του στον Μεγιόνγκ Ζε

73ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για την Πόρτο, με τον Μπελούστσι να παίρνει τη θέση του Γκουαρίν

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Πριν καν φτάσουμε στα μισά του ημιχρόνου, ο Πασιέντσια εξάντλησε τις αλλαγές του. Μια αλλαγή που έδειξε τις περιορισμένες λύσεις με την είσοδο του Μεγιόνγκ στη θέση του ανύπαρκτου Λίμα που δεν είναι καν σέντερ φορ. Δεν έγινε κάτι αισθητό με αυτή την αλλαγή. Αν υπήρχαν γενικώς προσδοκίες για ένα ακόμα επιθετικό φεστιβάλ, η Πόρτο δεν τους δικαιώνει γιατί ως γνωστόν οι τελικοί δεν παίζονται, αλλά κλειδώνονται και κερδίζονται. Πράγμα που γίνεται ακόμα πιο εύκολο όταν μεσολαβεί το σκανδαλώδες χάρισμα της δεύτερης κίτρινης στον Σαπουνάρου".

79ο λεπτό: Αλλαγή για την Πόρτο, με τον ΧάμεςΡοντρίγκες στη θέση του Βαρέλα

86o λεπτό: Ο Μπελούστσι προσπαθεί να σουτάρει έξω από την περιοχή, το πόδι αμυνομένου ξεστρώνει την μπάλα και κάνει μία λόμπα άουτ. Δείτε τη φάση εδώ.

23:37 Λήξη του αγώνα. Η Πόρτο κατακτά το 2ο τρόπαιό της στο θεσμό. Δείτε τη φάση εδώ.
Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: " Το εξ αρχής πιθανότερο επιβεβαιώθηκε. Δηλαδή τίτλος στην Πόρτο και αξιοπρεπής ήττα στην Μπράγκα. Η Πόρτο περίμενε τη νίκη της με ηρεμία και αυτοπεποίθηση ότι αργά ή γρήγορα θα έρθει και από τη στιγμή που μετά το 46' δεν κινδύνευσε ολοκλήρωσε τη δουλειά φυσιολογικά υπάρ της. Μια επιστροφή ενός μεγάλου, του μεγαλύτερου από τα μικρά κλαμπ της Ευρώπης, στο ευρωπαϊκό στερέωμα. Δίνει ενδιαφέρον στο Σούπερ Καπ του Αυγούστου κόντρα στη Μπαρτσελόνα ή τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ιντριγκάρει η επανεμφάνισή της του χρόνου στο Τσάμπιονς Λιγκ για να δούμε τι θα καταφέρει αυτή η ομάδα σε σχέση με την ομάδα της διετίας 2002-2004 που μετά το UEFA πήρε αμέσως και το Τσάμπιονς Λιγκ".