Ντνίπρο - Σεβίλλη 2-3

Η Σεβίλλη διατήρησε τα κεκτημένα στο Europa League! Στον τελικό της Βαρσοβίας η ομάδα του Ουνάι Έμερι νίκησε 3-2 την Ντνίπρο και με τέσσερα τρόπαια από το 2006 έγινε η πολυνίκης της διοργάνωσης με τέσσερις κατακτήσεις στην ιστορία. Μαζί πήρε το εισιτήριο για το Champions League.

Ο τρόπος που οι δύο φιναλίστ επιχείρησαν να δράσουν δεν προκάλεσε έκπληξη. Η Ντνίπρο, μια ομάδα "φτιαγμένη" να περιμένει, άφησε την κατοχή στη Σεβίλλη και έψαξε με γρήγορη μεταφορά της μπάλας από τη μία πλευρά στην άλλη ν' απειλήσει. Όπως στη φάση του 1-0 από την κεφαλιά του Κάλινιτς στο 7'. Το γκολ του Κροάτη φορ, από την ωραία συνεργασία με τον Ματέους, θα έπρεπε λογικά να ωφελήσει την ομάδα του Μάρκεβιτς, αφού θα υπάρχε πρόσφορο έδαφος να υλοποιήσει το σχέδιό της.

Οι Σεβιγιάνοι ωστόσο δεν έκαναν το εύκολα λάθος, για να δίνουν ευκαιρίες αντεπίθεσης, και μολονότι το κάθετο παιχνίδι δεν έβγαινε όσο υπολόγιζε ο Έμερι, πατούσαν σταθερά περιοχή. Οι καλές στιγμές έφεραν την ευκαιρία του Κριχόβιακ στο 24' και αυτή το 1-1 από τον Πολωνό στο 28', προτού ακολουθήσει το 2-1 στο 31' από την μαγική ασίστ του Ρέγες στον Μπάκα και το πλασέ του Κολομβιανού, αφού ντρίμπλαρε τον Μπόικο.

Η Ντνίπρο αιφνιδιάστηκε, αλλά δεν πανικοβλήθηκε. Η μπάλα πέρασε από τα πόδια του Κονοπλιάνκα, που ανέλαβε πρωτοβουλίες, και το παιχνίδι της ουκρανικής ομάδας άπλωσε. Αυτός ήταν μάλιστα που στο 37' ανάγκασε τον Ρίκο σε μια εξαιρετική επέμβαση, πριν από το φοβερό φάουλ του Ροτάν στο 44' δεν επιτρέψει στον γκολκίπερ της Σεβίλλης ν' αποκρούσει.

Το 2-2 ήταν λογικό να κάνει πιο επιφυλακτικές τις δύο μονομάχους, αφού το τρόπαιο και η συμμετοχή στο Champions League παίζονταν πλέον σε 45 λεπτά. Οι Σεβιγιάνοι έτρεχαν περισσότερο γιατί κάλυπταν πιο πολλά μέτρα με την μπάλα, ο Έμερι επενέβη από τον πάγκο με τον Κόκε αντί του Ρέγες στο 58', αλλά οι δύο αμυντικές ζώνες της Ντνίπρο ήταν αποτελεσματικές. Παρά την κίτρινη από το 17' ο Κανκάβα δεν έχανε μάχη και τα στημένα ήταν οι μοναδικές πηγές κινδύνου για την άμυνα των Ουκρανών. Ο Γεωργιανός πάντως έμελλε να κάνει ένα φθηνό λάθος και να προσφέρει στον Μπάκα να σκοράρει στο 73', μετά από κάθετη του Βιτόλο.

Ο Μάρκεβιτς δεν πήρε τα ρίσκα που απαιτούσαν οι συνθήκες και αφέθηκε στη ρέντα του Σελεζνιόφ που είχε τα δύο γκολ απέναντι στη Νάπολι. Χωρίς όμως χειροπιαστό αποτέλεσμα, αφού οι Ανδαλουσιάνοι φρόντισαν με τον τρόπο τους να φρενάρουν κάθε αντίπαλη προσπάθεια για νέα ισοφάριση. Όταν δε ο Ματέους σωριάστηκε στο χορτάρι και αποχώρησε με φορείο, όλα τέλειωσαν και η Σεβίλλη πανηγύρισε το δεύτερο σερί τρόπαιο και τέταρτο από το 2006.

Δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Κάρλος Μπάκα. Ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν εύστοχος στα δύο τετ α τετ και καθόρισε τη μοίρα του τελικού. Ήταν ο δήμιος μιας άμυνας που είχε κρατήσει το μηδέν στα προηγούμενα έξι από τα προηγούμενα εννέα ευρωπαϊκά ματς.

Ο Γιάμπα Κανκάβα ήταν ως το 73' από τους κορυφαίους της Ντνίπρο, εξελίχθηκε όμως σε μοιραίο, αφού έδωσε στο Βιτόλο την ευκαιρία να βγάλει φάτσα με το τέρμα τον Μπάκα για το 3-2. Ο Γεωργιανός φέρει την ευθύνη για το τρίτο γκολ.

Δεν έχουν όλα τα παραμύθια happy end για σταχτοπούτες όπως η Ντνίπρο. Η Σεβίλλη έδωσε μάχη, αλλά επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και κατάφερε να κάνει κάτι μοναδικό στα χρονικά. Να κάνει δεύτερη φορά το back to back στην ίδια διοργάνωση. Βάσει απόδοσης όλη τη χρονιά, αλλά και στον τελικό το άξιζε. Γι' αυτό και θ' ανταμειφθεί με τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League.

Ντνίπρο: Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντούγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Λέο Μάτος, Κανκάβα (85' Σακόφ), Φέντορτσουκ (68' Μπέζους), Ροτάν, Ματέους, Κονοπλιάνκα, Κάλινιτς (78' Σελεζνιόφ)

Σεβίλλη: Ρίκο, Βιδάλ, Καρίσο, Κολοντζιετζάκ, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Εμπιά, Μπανέγα (87' Ιμπόρα), Βιτόλο, Ρέγες (58' Κόκε), Μπάκα (82' Γκαμερό)

Το LIVE του τελικού

20:47
Καλωσήρθατε στο live του τελικού του Europa League. Το Εθνικό Στάδιο της Βαρσοβίας ή "Ναροντόβι" έχει ανοίξει τις πύλες του για να υποδεχθεί την Σεβίλλη και την Ντνίπρο.
20:48
Περίπου 8.000 φίλοι της ισπανικής ομάδας αναμένεται να τη στηρίξουν στην προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.
20:50
Εκείνοι της Ντνίπρο θα είναι περισσότεροι (περίπου 10.000) εξαιτίας της γειτνίασης της Ουκρανίας με την Πολωνία.
20:53
Η διοίκηση της Σεβίλλης προσέφερε 600.000 ευρώ, προκειμένου να συμβάλλει στη μετακίνηση των φιλάθλων της ομάδας στην Βαρσοβία.
20:56
H θερμοκρασία αγγίζει τους 13 βαθμούς Κελσίου.
20:59

Ντνίπρο: Μπόικο, Ντόουγκλας, Φεντέτσκι, Κάνκαβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κάλινιτς, Κονοπλιάνκα, Ματέους.

Σεβίλλη: Ρίκο, Τρεμουλινάς, Καρίσο, Κολοτζιέτσακ, Κριχόβιακ, Ρέγες, Μπανέγα, Βιτόλο, Αλέις Βιδάλ, Μπιά, Μπάκα.
21:05
"Είμαι φαν του ισπανικού ποδοσφαίρου. Μου αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού τους. Νομίζω ότι η Σεβίλλη μοιάζει με την Νάπολι, ίσως επειδή αμφότερες έχουν Ισπανούς προπονητές". Τάδε έφη Μίρον Μάρκεβιτς.
21:06
Η υποδοχή των φίλων της Σεβίλλης στο πούλμαν της ομάδας τους
21:10
"Για να πάρεις ένα κύπελλο και να γράψεις ιστορία αποτελεί ευκαιρία, αποτελεί ευθύνη. Το Εuropa League συνεχίζει να γιγαντώνεται, αλλά το Champions League είναι το επιπλέον βήμα που θέλουμε να κάνουμε", είπε ο Ουνάι Έμερι.
21:12
Μία αναμνηστική φωτογραφία των παικτών της Σεβίλλης στον αγωνιστικό χώρο
21:16
Οι εξέδρες γεμίζουν σιγά-σιγά
21:28
Πληροφορίες αναφέρουν ότι περίπου 80 οπαδοί της Ντνίπρο συνελήφθησαν στην πόλη Ρζέστσοβ.
21:29
Το "Ναροντόβι" ΤΩΡΑ
21:30
H λογική λέει ότι αμφότερες οι ομάδες θα παραταχθούν σε διάταξη 4-2-3-1.
21:31
Θυμηθείτε τις συνθέσεις

21:32
H Nτνίπρο θα παραταχθεί χωρίς τους Οντρέι Μάζουχ, Ρόμαν Ζοζούλια, ενώ η Σεβίλλη χωρίς τον Νικολάς Παρέχα.
21:33
Οι αναπληρωματικοί

Ντνίπρο: Λάστουβκα, Βλαντ, Σελέζνιοβ, Μπέζους, Γκάμα, Λουσκέβιτς, Σάκοβ.

Σεβίλλη: Μπέτο, Ναβάρο, Φιγκέιρας, Γκαμερό, Ιμπόρα, Σουάρες, Κόκε.
21:34
Ο Μίρον Μάρκεβιτς προτίμησε τον Νίκο Κάλινιτις από τον Εβγέν Σελέζνιοβ για τη γραμμή κρούσης.
21:36
O Oυνάι Έμερι, από την πλευρά του, έβαλε τον Έβερ Μπανέγα αντί του Βιθέντε Ιμπόρα πίσω από τον Κάρλος Μπάκα.
21:38
Οι παίκτες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες ετοιμασίες και ο πιτσιρικάς περιμένει εναγωνίως να επανέλθουν
21:44
Μερικά στατιστικά

Η Σεβίλλη έχει νικήσει και στους τρεις προηγούμενους τελικούς του Europa League που έλαβε μέρος (2006, 2007, 2014).

Η Σεβίλλη και η Νάπολι είναι οι ομάδες με τα περισσότερα γκολ στην εφετινή διοργάνωση (26).

Η Σεβίλλη μετρά μόλις μία ήττα στα τελευταία 20 ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Η Ρεάλ Μαδρίτης την είχε νικήσει με 3-2 στο πρωτάθλημα.

Η Ντνίπρο είναι η τρίτη ουκρανική ομάδα που φτάνει σε τελικό Europa League μετά από την Ντιναμό Κιέβου και την Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Η Ντνίπρο έβαλε μόλις πέντε γκολ στα προηγούμενα έξι ματς της διοργάνωσης. Ήταν αρκετά, όμως, για να τους χαρίσουν το εισιτήριο του τελικού.

Αυτός είναι μόλις ο δεύτερος τελικός της τελευταίας οκταετίας που δεν μετέχει ομάδα προερχόμενη από τους ομίλους του Champions League.
21:46
Σέντρα στο ματς.
21:47
2ο λεπτό: Kεφαλιά του Κάνκαβα προς τα πίσω, ο Μπάκα κοντρολάρει, γυρίζει, σουτάρει δυνατά και στέλνει την μπάλαν πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη καλή στιγμή του τελικού.
21:48
3ο λεπτό: Σκληρό μαρκάρισμα του Φέντορτσουκ στον Κριχόβιακ. Ο διαιτητής προτιμά να μην βγάλει ακόμα κάρτα.
21:51
6ο λεπτό: Eπαφή του Ροτάν με τον Ρέγες, στο έδαφος ο άσος της Σεβίλλης. Δεν υπάρχει πέναλτι.
21:52
ΓΚΟΛ! Ντνίπρο-Σεβίλλη 1-0
21:53
7ο λεπτό: Βαθιά μπαλιά του Φεντέτσκι, ο Κάλινιτς νικά τον Κολοτζιέτσακ στον αέρα και βρίσκει τον Ματέους, ο οποίος επιχειρεί τη σέντρα και ο Κάλινιτς ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.
21:56
H Σεβίλλη μπήκε δυνατά, αλλά η Ντνίπρο έμελλε να σκοράρει.
21:56
11ο λεπτό: Σουτ του Μπανέγα, η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.
21:57
12ο λεπτό: Σουτ του Βιτόλο εντός περιοχής, ο Τσεμπεριάτσκο βάζει την κόντρα και προστατεύει τον Μπόικο από μία δύσκολη στιγμή.
21:58
13ο λεπτό: Ωραία κομπίνα των παικτών της Σεβίλλης σε κόρνερ από δεξιά, ο Βιδάλ σουτάρει και ο Φέντορτσουκ βάζει κόντρα.
22:02
Πολύς καλός ο ρυθμός μέχρι στιγμής.
22:02
17ο λεπτό: Kίτρινη στον Κάνκαβα για φάουλ στον Ρέγες.
22:06
20ό λεπτό: Ο Ρέγες κινείται παράλληλα με την περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπόικο.
22:07
Το τελετουργικό πριν από τον τελικό
22:08
22:09
Eμφανώς ανώτερη η Σεβίλλη, αλλά η Ντνίπρο απέδειξε ότι είναι "φωτιά" στις αντεπιθέσεις.
22:10
24ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Μπανέγα από αριστερά, ο Κριχόβιακ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα σκάει στο έδαφος και ο Μπόικο αποκρούει εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ.
22:11
Δείτε ΕΔΩ σε VIDEO το γκολ της Ντνίπρο.
22:12
Ο Φέντορτσουκ έχει τραυματιστεί κοντά στο φρύδι και του έχει τοποθετηθεί γάζα.
22:13
ΓΚΟΛ! Ντνίπρο-Σεβίλλη 1-1
22:14
28ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, τριγωνάκι των Ανδαλουσιάνων, ο Μπανέγα σεντράρει, ο Μπάκα γυρίζει και ο Κριχόβιακ εκτελεί με τη μία, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
22:15
Στιγμές πριν από το γκολ, ο Κάνκαβα είχε ανακόψει τον Ρέγες και είχε παραχωρήσει κόρνερ.
22:15
Δίκαιη η ισοφάριση βάσει εικόνας. Η Σεβίλλη είναι κυρίαρχη στο πρώτο ημίωρο.
22:16
ΓΚΟΛ! Ντνίπρο-Σεβίλλη 1-2
22:17
31ο λεπτό: Τρομερή μπαλιά του Ρέγες, ο Μπάκα κάνει εξαιρετική κίνηση ανάμεσα στους αντίπαλους αμυντικούς, αποφεύγει τον Μπόικο και σε κενή εστία ανατρέπει τα δεδομένα.
22:19
Ο Έμερι συμπληρώνει 50 συμμετοχές στο Europa League και ονειρεύεται να γίνει μόλις ο τέταρτος προπονητής που κατακτά δεύτερο Κύπελλο UEFA/Europa League.
22:20
Μονομαχία μεταξύ Ροτάν και Ρέγες
22:21
Φάουλ στα 30 μέτρα για την Ντνίπρο.
22:22
Η μπάλα απομακρύνεται. Νέο φάουλ από έξω αριστερά.
22:22
37ο λεπτό: Eκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Κονοπλιάνκα, ο Ρίκο εκτινάσσεται στο αριστερό παραθυράκι του και αποκρούει σε κόρνερ.
22:25
40ό λεπτό: Η Σεβίλλη παίζει ήρεμα, ελέγχοντας την κατάσταση. Η Ντνίπρο αναπτύσσεται σταθερά με τον Κονοπλιάνκα.
22:27
42ο λεπτό: Εκπληκτική αντεπίθεση της Σεβίλλης, ο Βιδάλ σουτάρει με δύναμη και στέλνει την μπάλα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Μπόικο.
22:28
Δείτε ΕΔΩ σε VIDEOS τα γκολ του τελικού.
22:29
ΓΚΟΛ! Ντνίπρο-Σεβίλλη 2-2
22:29
44ο λεπτό: Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ροτάν, η μπάλα στα δίχτυα του Ρίκο.
22:30
Τρομερό θέαμα στην Βαρσοβία. Ο ορισμός του τελικού.
22:30
Η Σεβίλλη είναι η ομάδα των μεγάλων ανατροπών στο Europa League, αλλά και η Ντνίπρο είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει.
22:30
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:31
Αυτός είναι ο πιο παραγωγικός τελικός στην ιστορία του Europa League.
22:32
45+2ο λεπτό: Kίτρινη στον Κριχόβιακ για φάουλ στον Ροτάν.
22:32
45+2ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάλινιτς για φάουλ στον Κριχόβιακ.
22:33
Ημίχρονο: Ντνίπρο-Σεβίλλη 2-2
22:47
Παίκτες και διαιτητές επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
22:47
Στο μεταξύ, δείτε σε VIDEOS τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου.
22:48
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:50
Η μοναδική ισπανική ομάδα που έχει ηττηθεί σε τελικό Europa League είναι η Αθλέτικ Μπιλμπάο, ωστόσο αντίπαλός της ήταν η "συμπατριώτισσα" Ατλέτικο Μαδρίτης.
22:52
48ο λεπτό: O Mπάκα ανακόπτεται λανθασμένα από το βοηθό για οφσάιντ, ενώ είχε βγει τετ α τετ με τον Ρίκο.
22:55
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους Ουκρανούς στις εξέδρες του Εθνικού Σταδίου της Βαρσοβίας.
22:56
Ουδείς εκ των δύο προπονητών έχει κάνει αλλαγή.
22:57
To γκολ του Μπάκα
22:57
Το γκολ του Ροτάν
22:58
55ο λεπτό: Ο Κονοπλιάνκα προτιμά να σουτάρει παρά να δώσει στον Φεντέτσκι και στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ρίκο.
23:00
Στατιστικό: Ο Γκρζέγκορζ Κριχόβιακ έγινε ο πρώτος Πολωνός που σκοράρει σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από τον Ζμπίγκνιεβ Μπόνιεκ, ο οποίος είχε βρει δίχτυα στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1984 (Γιουβέντους-Πόρτο 2-1). Ο Κριχόβιακ, μάλιστα, το έβαλε σε γήπεδο της πατρίδας του.
23:01
58ο λεπτό: O Kόκε στη θέση του Ρέγες. Το περιβραχιόνιο αλλάζει χέρια.
23:02
Ο Κόκε σε ρόλο δεξί μπακ, ο Βιδάλ προωθείται.
23:03
Η Σεβίλλη ακολουθεί τακτική... Ντνίπρο, προτιμώντας να μην ρισκάρει ιδιαίτερα.
23:04
Φυσικά, στην εξίσωση έχει αρχίσει να μπαίνει και η πιθανότητα της παράτασης. Και εκεί παίζει μεγάλο ρόλο η αντοχή...
23:04
Το δεύτερο ημίχρονο μοιάζει με το πρώτο, υπό την έννοια ότι η Σεβίλλη έχει για πολύ περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της.
23:05
62ο λεπτό: Kίτρινη στον Καρίσο για φάουλ στον Κάλινιτς.
23:05
Φάουλ σε καλό σημείο για την Ντνίπρο.
23:06
Ανεκμετάλλευτο. Η μπάλα μεταφέρεται γρήγορα στην άλλη άκρη του γηπέδου.
23:07
64ο λεπτό: Kόρνερ του Μπανέγα από δεξιά, ο Μπιά πηδά ψηλότερα απ' όλους, αλλά η κεφαλιά του είναι αρκετά άστοχη.
23:08
Παρατηρήσεις του Άτκινσον στον Τρεμουλινάς επειδή επεδίωξε να καθυστερήσει την εκτέλεση ενός πλαγίου της Ντνίπρο, έντονες αποδοκιμασίες.
23:09
Οι φίλοι της Σεβίλλης έχουν κερδίσει τη μάχη της εξέδρας, αφού εκείνοι της Ντνίπρο -αν και περισσότεροι- αρκούνται σε κάποια ξεσπάσματα.
23:09
Η ουκρανική ομάδα έχει κερδίσει κάποια μέτρα.
23:10
Η Σεβίλλη περιμένει πολλά από τον Μπιά στο ψηλό παιχνίδι
23:11
67ο λεπτό: Φάση διαρκείας στα καρέ της Ντνίπρο μετά από κόρνερ του Μπανέγα, ο Κριχόβιακ αδυνατεί να πάρει την κόντρα από τον Ματέους.
23:11
68ο λεπτό: O Mπεζούς στη θέση του Φέντορτσουκ.
23:12
Ο Μάρκεβιτς γυρίζει τον Ροτάν δίπλα στον Κάνκαβα.
23:13
69ο λεπτό: Eπαφή του Ματέους με τον Βιτόλο, ο Άτκινσον δεν συγκινείται. Ορθώς, γιατί δεν υπάρχει πέναλτι.
23:13
70ό λεπτό: Kίτρινη στον Μπεζούς. Δύο λεπτά μετά από την είσοδό του.
23:15
Μονομαχία μεταξύ του Ρέγες και του Ροτάν
23:16
ΓΚΟΛ! Ντνίπρο-Σεβίλλη 2-3
23:17
73ο λεπτό: Στραβοκλωτσιά του Μάτος, οι Ουκρανοί αδρανούν, ο Βιτόλο βρίσκει ωραία τον Μπάκα, ο οποίος δεν λαθεύει και ξαναδίνει το προβάδισμα στην Σεβίλλη.
23:17
74ο λεπτό: Kίτρινη στον Μπάκα για τον πανηγυρισμό του.
23:18
75ο λεπτό: Kίτρινη στον Ροτάν.
23:19
Ο Κάρλος Μπάκα φιλοδοξεί να γίνει ο τρίτος Κολομβιανός μετά από τους Φαουστίνο Ασπρίγια και Ρανταμέλ Φαλκάο που κατακτά δεύτερο Κύπελλο UEFA/Εuropa League. Μέχρι στιγμής έχει πολύτιμη συμβολή.
23:20
Στο μεταξύ, η Ντνίπρο έκανε ρεκόρ σε κίτρινες κάρτες στη διοργάνωση.
23:20
78ο λεπτό: O Σελέζνιοβ στη θέση του Κάλινιτς.
23:21
Ο παίκτης δηλαδή που έριξε στο καναβάτσο την Νάπολι στα ημιτελικά.
23:22
Φίλοι της Σεβίλλης πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ της ομάδας τους μπροστά από οθόνη στην Ανδαλουσία
23:23
79ο λεπτό: Σέντρα από δεξιά, ο Μπάκα παίρνει την κεφαλιά, ο Μπόικο αποκρούει ενστικτωδώς και κρατά ζωντανή την ομάδα του.
23:25
82ο λεπτό: O Γκαμερό στη θέση του Μπάκα, ο οποίος αποθεώνεται.
23:26
83ο λεπτό: Kίτρινη στον Μάτος.
23:27
84o λεπτό: O Ρίκο παίζει... μπακότερμα. Επικίνδυνη φάση για την Σεβίλλη.
23:28
85ο λεπτό: Ο Σάκοβ στη θέση του Κάνκαβα.
23:29
Το δεύτερο γκολ του Μπάκα. Αυτό που μέχρι στιγμής χαρίζει στην Σεβίλλη το δεύτερο συνεχόμενο Europa League.
23:30
87o λεπτό: O Iμπόρα στη θέση του Μπανέγα για να θωρακιστούν επιπλέον τα μετόπισθεν της ομάδας του Ουνάι Έμερι.
23:30
Ο Ματέους λιποθυμά!
23:31
Το ιατρικό τιμ στον αγωνιστικό χώρο.
23:31
Ο Ματέους κουνάει χέρια και πόδια. Οι καρδιές επιστρέφουν στις θέσεις τους.
23:32
Ένα παρατεταμένο χειροκρότημα δίνει τη θέση του στη σιωπή.
23:33
Ο Ματέους ενδεχομένως να ζαλίστηκε έπειτα από χτύπημα του Τρεμουλινάς στο κεφάλι σε εναέρια μονομαχία που έγινε λίγο νωρίτερα.
23:34
Συνέχεια στο ματς. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:34
Η Ντνίπρο πολιορκεί τα καρέ της Σεβίλλης.
23:36
Φάουλ για την Σεβίλλη. Τα δευτερόλεπτα κυλούν υπέρ της.
23:36
23:36
93ο λεπτό: Μονοκόμματο σουτ του Κόκε, η μπάλα άουτ.
23:37
Τελευταία δευτερόλεπτα...
23:37
Ακόμα μία επίθεση για την Ντνίπρο.
23:38
Επιθετικό φάουλ στον Ρίκο. Ο τελικός έχει τελειώσει.
23:38
Ο Μπάκα κλαίει στον πάγκο.
23:38
Ο Ρίκο κάνει το βολέ και... τέλος!
23:38
Η Σεβίλλη κατακτά το τέταρτο Europa League της ιστορίας της!
23:39
Δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση για την ομάδα της Ανδαλουσίας, η οποία ήταν καλύτερη και το άξιζε.
23:40
Η ενημέρωση ολοκληρώνεται. Σας ευχαριστούμε που απολαύσατε μαζί μας αυτόν το συναρπαστικό τελικό. Καλό ξημέρωμα.