Ατρόμητος - Φενέρμπαχτσε 0-1

Ο Ατρόμητος γνώρισε την ήττα με 0-1 από τη Φενέρμπαχτσε χάρη σε γκολ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι στο 89ο λεπτό του αγώνα. Ένα γκολ το οποίο κακώς μέτρησε, αφού είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ολλανδού πάνω στον Μπιτόλο. Μπορούσαν ακόμα και τη νίκη οι Περιστεριώτες, που διαμαρτύρονται για ένα τουλάχιστον πέναλτι.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε μία ταχύτατη τετράδα μπροστά, αποτελούμενη από τους Χαβιέρ Ούμπιντες, Μαρσελίνιο, Πίτου Γκαρσία και Στέφανο Ναπολεόνι. Αντίθετα, ο Βίτορ Περέιρα χρησιμοποίησε τους Μούσα Σο, Φερναντάο ως επιθετικό δίδυμο και τους Νάνι και Ντιέγκο στα άκρα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίωρο, με τις δύο ομάδες να απειλούν κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Στο 29' η Φενέρμπαχτσε είχε δοκάρι. Ο Κανέρ Ερκίν έκανε τη σέντρα, ο Φερναντάο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Αντρέι Γκουρμπούνοφ απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ναπολεόνι έχασε μία τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Ούμπιντες έβγαλε τετ α τετ τον Ιταλό με τον Βολκάν Ντεμιρέλ, αλλά ο Τούρκος του αρνήθηκε το γκολ, πραγματοποιώντας μία εκπληκτική απόκρουση. Στο 39' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τράβηγμα του Κανέρ στον Μαρσελίνιο μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι. Το ριπλέι τους δικαίωσε, αφού ο Τούρκος αμυντικός τραβάει παρατεταμένα τον Βραζιλιάνο άσο. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκορμπούνοφ πραγματοποίησε μία εκπληκτική απόκρουση σε κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Σο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, με τους Γκαρσία και Μαρσελίνιο να αποτελούν μόνιμη πηγή κινδύνων για την τουρκική άμυνα. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Περέιρα θέλησαν να "χτυπήσουν" από τα άκρα, ώστε να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Νάνι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ, αλλά οι παίκτες του Γρηγορίου έκλεισαν τους χώρους. Παρόλα αυτά, η Φενέρ κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη, χάρη σε γκολ του νεοεισελθόντα Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ. Το ριπλέι της φάσης αποδεικνύει πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Ολλανδός άσος έσπρωξε τον Μπιτόλο.

O Αντρέι Γκορμπούνοφ πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση, καθώς όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών κι έσωσε την ομάδα του, με αποκορύφωμα την εντυπωσιακή επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Σο. Στο γκολ του Φαν Πέρσι δεν φέρει καμία ευθύνη, αφού, πέρα του γεγονότος πως είναι καθαρό επιθετικό φάουλ του Ολλανδού, είναι και εξαιρετική η κεφαλιά του.

Ο Νάνι ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Ο Πορτογάλος εξτρέμ δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την ομάδα του, όντας εκτός κλίματος. Κακές επιλογές, πολλά λάθη και έλλειψη καθαρού μυαλού.

Ο Ατρόμητος κοίταξε τα μάτια τη Φενέρμπαχτσε για 89 λεπτά, όμως το λάθος του διαιτητή, του κόστισε την ισοπαλία, μέσω της οποίας θα διατηρούσε ελπίδες πρόκρισης. Ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι της τουρκικής ομάδας και το τελικό αποτέλεσμα τον αδικεί. Πλέον, τα πράγματα είναι δύσκολα στον επαναληπτικό, όμως με βάση την αποψινή εμφάνιση, τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο. Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα έδειξε πως έχει αδυναμίες, κυρίως στην αμυντική γραμμή.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ουσέρο (90' Εμπό), Πίτου Γκαρσία (85' Λε Ταλέκ), Γοδόι, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (76' Μπρίτο).

Φενέρμπαχτσε: Βολκάν, Φερναντάο, Σο (80' Φαν Πέρσι), Σόουζα, Ντιέγκο, Μεϊρέλες (71' Τοπάλ), Νάνι (87' Σεν), Οζμπαϊρακλί, Άλβες, Αμπντουλάγιε, Κανέρ.

Σπανός: "Πέσαμε σε χειρουργούς"

20:40
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Ατρόμητου και της Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο των πλέι οφ του Europa League.
20:41

20:43
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία, Γοδόι,  Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο.

Φενέρμπαχτσε: Βολκάν, Σόουζα, Σο, Φερναντάο, Ντιέγκο, Μεϊρέλες, Νάνι, Οζμπαϊρακλί, Άλβες, Αμπντουλάγιε, Κανέρ.
20:44
H προθέρμανση των παικτών του Ατρόμητου:
20:44
Και των παικτών της Φενέρμπαχτσε:
20:46
Να θυμίσουμε πως η ομάδα του Περιστερίου απέκλεισε στον 3ο προκριματικό γύρο την ΑΪΚ Στοκχόλμης με συνολικό σκορ 4-1 (3-1, 1-0).
20:47
Αντίθετα η Φενέρμπαχτσε αποκλείστηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, με συνολικό σκορ 3-0 (0-0, 3-0).
20:48
Το αστέρι της τουρκικής ομάδας, Ρόμπιν Φαν Πέρσι προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο, καθώς προέρχεται από τραυματισμό.
20:51
Κακή παράδοση έχει η Φενέρ κόντρα σε ελληνικές ομάδες, καθώς μετράει 2 ήττες και 2 ισοπαλίες απέναντι σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.
20:53
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια και σε λίγη ώρα θα κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
20:57
Είσοδος των δύο ομάδων. Με μπλε εμφανίσεις ο Ατρόμητος, με κυανόλευκες η Φενέρμπαχτσε.
20:58
Οι παίκτες του Ατρομήτου στη σέντρα.
20:58
1' Έναρξη του αγώνα.
20:59
Ο Μαρσελίνιο γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους των γηπεδούχων.
21:00
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο.
21:02
4' Ο Πίτου Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βολκάν.
21:03
5' Μακρινό σουτ του Κανέρ, η μπάλα κόντραρε στον Μπιτόλο και πέρασε κόρνερ.
21:04
Συνεχόμενα κόρνερ για τους Τούρκους, τα οποία περνάνε ανεκμετάλλευτα.
21:07
Έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Ατρόμητος και πιέζει τους αμυντικούς της Φενέρ για να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος.
21:11
Ο Μαρσελίνιο είναι μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα της Φενέρ.
21:12
14' Σουτ του Κιβρακίδη από μακρινή απόσταση. Η μπάλα άουτ.
21:15
Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα ο Ατρόμητος, που βγαίνει διαρκώς σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Εξαιρετική εμφάνιση μέχρι στιγμής από τους Περιστεριώτες.
21:19
18' Σημαντική στιγμή για τη Φενέρ! O Οζμπαϊρακλί έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε στον Σο, ο οποίος όμως δεν βρήκε την μπάλα, με τους αμυντικούς του Ατρόμητους να διώχνουν!
21:19
21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φυτανίδη, μπλόκαρε ο Βολκάν.
21:21
23' Ακόμα μία καλή ευκαιρία για την Φενέρ! Ο Φερναντάο συνεργάστηκε με Σο και Νάνι, με τον δεύτερο να κάνει το σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ.
21:22
Τελικές: 3(1) - 3(1)
21:24
26' Σουτ του Μαρσελίνιο, άουτ.
21:27
29' ΔΟΚΑΡΙ για τη Φενέρμπαχτσε! Ο Φερναντάο έκανε τη κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κανέρ, ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του!
21:29
30' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ούμπιντες έβγαλε τετ α τετ τον Ναπολεόνι με τον Βολκάν. Ο Ιταλός έκανε το σουτ, αλλά ο Τούρκος γκολκίπερ έσωσε την ομάδα του με εντυπωσιακή απόκρουση!
21:30
32' O Ντιέγκο σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γκορμπούνοφ έδιωξε την μπάλα.
21:31
33' Κίτρινη κάρτα στον Κανέρ για μαρκάρισμα πάνω στον Πίτου Γκαρσία.
21:33
35' Ο Μεϊρέλες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μπιτόλο και κατάληξε στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ.
21:34
36' Σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα μακριά από αριστερό δοκάρι του Βολκάν.
21:38
Οι παίκτες του Ατρομήτου διαμαρτύρονται για πέναλτι σε τράβηγμα του Κανέρ στον Μαρσελίνιο. Το ριπλέι δικαιώνει τους Περιστεριώτες, καθώς ο Τούρκος αμυντικός τραβάει παρατεταμένα τη φανέλα του Βραζιλιάνου άσου.
21:38
39' Άστοχο σουτ από τον Σο.
21:40
H τεράστια ευκαιρία του Ναπολεόνι:
21:42
44' Σουτ του Πίτου Γκαρσία, μπλόκαρε ο Βολκάν.
21:44
45' Απίθανη απόκρουση του Γκορμπούνοφ! Ο Φερναντάο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λευκορώσος ενστικτωδώς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!
21:44
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
21:48
H εντυπωσιακή απόκρουση του Γκορμπούνοφ:
22:01
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
22:02
46' Γύρισμα του Κανέρ μέσα στην περιοχή, έδιωξε ο Λαζαρίδης.
22:07
51' Ακόμα μία εντυπωσιακή απόκρουση του Γκορμπούνοφ. Ο Σόουζα έκανε το σουτ, όμως ο Λευκορώσος έδιωξε σε κόρνερ.
22:10
54' Σουτ του Ναπολεόνι. Μπλόκαρε ο Βολκάν.
22:15
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταί λεπτά.
22:19
63' Νάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μετράει, καθώς στην αρχή της φάσης ο Σο ήταν σε προφανή θέση οφσάιντ.
22:21
Έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους οι παίκτες του Ατρόμητου.
22:22
66' Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φυτανίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:25
69' Ωραίο σουτ του Σο, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Γκορμπούνοφ.
22:27
71' Αλλαγή για τη Φενέρμπαχτσε. Ο Τοπάλ στη θέση του Μεϊρέλες.
22:30
74' Ο Κανέρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Σόουζα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε εύκολα.
22:31
76' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο στη θέση του Μαρσελίνιο.
22:35
79' Σέντρα του Ντιέγκο από δεξιά, ο Φερναντάο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γκορμπούνοφ.
22:36
80' Αλλαγή για τη Φενέρμπαχτσε. Ο Σο εκτός, ο Φαν Πέρσι εντός.
22:37
Νέα διαμαρτυρία για πέναλτι από τον Ναπολεόνι.
22:38
Τελικές: 9(4) - 17(10)
22:40
85' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Πίτου Γκαρσία εκτός, Λε Ταλέκ εντός.
22:43
87' Αλλαγή για τη Φενερμπαχτσέ. Ο Νάνι εκτός, ο Σεν εντός.
22:45
89' ΓΚΟΛ για τη Φενέρμπαχτσε! Ο Φαν Πέρσι με κεφαλιά ανοίγει το σκορ! Το ριπλέι δείχνει πως ο Ολλανδός έχει σπρώξει τον Μπιτόλο και κακώς μέτρησε το γκολ.
22:47
90' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Εμπό στη θέση του Ουσέρο.
22:52
96' Σουτ του Ναπολεόνι. Μπλόκαρε ο Βολκάν.
22:53
97' Τέλος του αγώνα. Ατρόμητος - Φενέρμπαχτσε 0-1.