Μπρόντμπι - ΠΑΟΚ 1-1

Ο Δικέφαλος έβγαλε την... αγγαρεία στην Δανία και με το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) κόντρα στην Μπρόντμπι προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Προηγήθηκε με Κόστα ο ΠΑΟΚ, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του Γλύκου.

Η Μπρόντμπι μπήκε με περισσότερο ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο, και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης δημιούργησε κίνδυνο μπροστά από την εστία του Γλύκου. Η μπάλα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, πέρασε απ' όλους, στρώθηκε στον Ντουρμίσι στο ύψος της περιοχής, όμως, το σουτ του αμυντικού των γηπεδούχων πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ όσο περνούσε η ώρα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά, παράλληλα, το σκληρό παιχνίδι των παικτών της Μπρόντμπι έφερε εκνευρισμό στις τάξεις του Δικεφάλου. Στο 19' ο Ροντρίγκες με τον Μυστακίδη συνεργάστηκαν άψογα στην αντεπίθεση, ο Κουλούρης έγινε κάτοχος της μπάλας πλάγια μέσα στην περιοχή, όμως, το πλασέ του ήταν "χλιαρό" και μπλόκαρε εύκολα ο Ρένοβ.

Δύο λεπτά αργότερα, πάντως, ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ. Ο Κάτσε εκτέλεσε φάουλ και ο Κόστα με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά σημείωσε το 0-1. Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, ωστόσο, δεν χάρηκαν για πολύ, αφού στο 27' ο Ρασάνι εκμεταλλεύτηκε σοβαρό λάθος του Γλύκου και με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κάτσε από δεξιά με αποδέκτη τον Κουλούρη. Οι αμυντικοί της Μπρόντμπι πρόλαβαν, ωστόσο, και έβαλαν την προβολή.

Στο 48' ο Ροντρίγκες έφυγε στην κόντρα, μπήκε στα καρέ των γηπεδούχων, όμως, το σουτ του κόντραρε σε σώματα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο 25χρονος μεσοεπιθετικός έστρωσε στον Κουλούρη, αλλά το σουτ του νεαρού επιθετικού έφυγε μόλις άουτ. Ο Ροντρίγκες ήταν πρωταγωνιστής και στη τρίτη φάση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, όταν ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως, πλάσαρε άψυχα.

Στο 58' η Μπρόντμπι έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Οι παίκτες της συνδυάστηκαν εξαιρετικά από δεξιά, ο Ερικσον επιχείρησε κάτι σαν σέντρα σουτ και ο Γλύκος έδιωξε πάνω στην γραμμή. Μετά το 60' να σημειωθεί ότι ο Τούντορ άλλαξε τον σχηματισμό του ΠΑΟΚ από 3-5-2 σε 4-3-3, τοποθετώντας τους Μακ και Ροντρίγκες στα άκρα της επίθεσης, ενώ ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά.

Το 1-1, τελικά, σημάδεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών και έστειλε τον ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League. Ο Δικέφαλος μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης θα είναι οι μοναδικές ομάδες που θα εκπροσωπήσουν από εδώ και πέρα την Ελλάδα στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Ρικάρντο Κόστα έκανε σήμερα γεμάτο παιχνίδι. Και έβγαλε σωστά την μπάλα από την άμυνα από την επίθεση και κράτησε καλά την θέση του στα μετόπισθεν και σκόραρε το μοναδικό τέρμα του Δικεφάλου στο παιχνίδι με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται την εμπειρία του, ειδικά, σε πιο κρίσιμα από το σημερινό παιχνίδια.

Ο Παναγιώτης Γλύκος επανήλθε μετά από καιρό στις επίσημες υποχρεώσεις του ΠΑΟΚ, όμως, υπέπεσε σε ένα λάθος που δεν επιτρέπεται σε το επίπεδο, δίνοντας έτοιμο γκολ στην Μπρόντμπι. Ο Ελληνας πορτιέρο είναι δεδομένο ότι έχει δυνατότητες, αλλά θα πρέπει να αποφεύγει επιπόλαιες ενέργειες που χαλούν την γενικότερη εικόνα του.

Ο Ιγκόρ Τούντορ έχοντας σαν... μαξιλαράκι το 5-0 του πρώτου αγώνα βρήκε την ευκαιρία σήμερα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπως τον Δεληγιαννίδη, ενώ δοκίμασε και το 4-3-3 με τους Μακ και Ροντρίγκες στα άκρα της επίθεσης. Πλέον ακολουθεί το σημαντικό εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΣ, όπου ο Κροάτης θα πρέπει να βρει την κατάλληλη χημεία μεταξύ των νεοποακτηθέντων και των παλιών ποδοσφαιριστών για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στη νίκη.

Μπρόντμπι: Ρένοβ, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμίσι, Ερνσκοβ, Ρασάνι, Φίρι (82' Χολστ), Νόργκααρντ, Χουλσάγκερ, Έρικσον (72' Πούκι), Σβαρτς (60' Ελμάντερ)

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (64' Σαββίδης), Κίτσιου, Κάτσε, Τζιόλης (64' Μακ), Ροντρίγκες, Μυστακίδης, Κουλούρης (76' Δεληγιαννίδης)

19:34
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν πριν την έναρξη, όπως και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Μπρόντμπι, στη Δανία.
19:36
Μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, η υπόθεση πρόκριση έχει κριθεί, με τον Δικέφαλο να "σφραγίζει" απόψε το εισιτήριο για τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League.
19:36
Ο αγώνας θα ξεκινήσεις στις 21:00 ώρα Ελλάδος.
19:42
Ο Ιγκόρ Τούντορ θα έχει απόψε στη διάθεσή του τους: Όλσεν, Γλύκος, Μελίσσας, Τζαβέλλας, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Βίτορ, Κόστα, Κίτσιου, Κωνσταντινίδης, Κοροβέσης, Κάτσε, Τζιόλης, Κ.Σαββίδης, Μυστακίδης, Μακ, Ροντρίγκες, Κουλούρης, Δεληγιαννίδης.
19:51
Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί σήμερα για το ευρωπαϊκό πρεστίζ του, ενώ το ματς αποτελεί κίνητρο και για κάποιους νεαρούς που αναμένεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής.
19:54

Το 5-0 κόντρα στην Μπρόντμπι στον πρώτο αγώνα της Τούμπας μπήκε ανάμεσα στις ευρύτερες νίκες της ιστορίας του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, ενώ το χατ τρικ του Μακ είναι το δεύτερο που σημειώνει ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου στις διοργανώσεις της UEFA.

19:57

20 Οκτωβρίου 1977 ήταν η μοναδική έως τώρα φορά που αντιμετώπισε ομάδα στην Δανία ο ΠΑΟΚ. Για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων της σεζόν 1977-78 είχε αποκλείσει στην πρώτη αναμέτρηση την Ζαγκλεμπιέ με δύο νίκες και στη συνέχεια βρήκε μπροστά του την Βέιλε. Η ήττα με 3-0 δεν άφησε πολλές ελπίδες για την δεύτερη αναμέτρηση, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα με 2-1 (22’ Ορφανοs, 79’ Κερμανιδηs – 74’ Τζακετ) στις 2 Νοεμβρίου 1977.

20:02
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Κωνσταντινίδης, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Κάτσε, Μυστακίδης, Κουλούρης.
20:04
Η ενδεκάδα της Μπρόντμπι: Ρένοβ, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμίσι, Έρνσκοβ, Ρασάνι, Φίρι, Νέργκααρντ, Χιουλσάγκερ, Έρικσον, Σβαρτς.
20:06
Οι αναπληρωματικοί του ΠΑΟΚ: Όλσεν, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Κοροβέσης, Σαββίδης, Δεληγιαννίδης, Μακ.
20:07
Οι αναπληρωματικοί της Μπρόντμπι: Τόπελ, Χολστ, Ντα Σίλβα, Κρόνε, Γιόχανσεν, Πούκι, Ελμάντερ.
20:08
Από τους 19 που ταξίδεψαν στη Δανία, ο Ιγκόρ Τούντορ "έκοψε" από την αποστολή, ώστε να μείνει 18άδα, τον τρίτο τερματοφύλακα, Μελίσσα.
20:15
Ο Γλύκος αγωνίζεται ως βασικός κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι της φετινής σεζόν.
20:16

Τρεις είναι πλέον μαζί με το πρώτο ματς με την Μπρόντμπι οι αναμετρήσεις του ΠΑΟΚ με ομάδες από την Δανία, όπου μετρά 2 νίκες και 1 ήττα, ενώ με το 5-0 της Τούμπας έκανε θετική την διαφορά στα γκολ με 7-4.

20:25
Φθινοπωρινός ο καιρός στο γήπεδο, με τη θερμοκρασία κάτω από τους 16 βαθμούς Κελσίου, ενώ υπάρχει και πιθανότητα βροχής.
20:26
Περίπου 400 οπαδοί του ΠΑΟΚ αναμένεται να βρεθούν στις κερκίδες.
20:28
Ο αγωνιστικός χώρος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.
20:34
Λιγοστοί οι φίλαθλοι της Μπρόντμπι στις εξέδρες προς το παρόν, λιγότερο από μισή ώρα πριν τη σέντρα.
20:58
Οι καθιερωμένες φωτογραφίες για τις δύο ομάδες.
21:00
Ξεκίνησε ο αγώνας
21:02
1'. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους όμως το τελικό σουτ των παικτών της Μπρόντμπι είναι άστοχο.
21:04
Πιέζουν αρκετά ψηλά οι γηπεδούχοι
21:04
Έντονες οι παρατηρήσεις του Τούντορ στους παίκτες του.
21:06
Στα αξιοσημείωτα πως παρά το 5-0 του πρώτου αγώνα οι φίλοι της Μπρόντμπι και ιδιαίτερα οι οργανωμένοι είναι ιδιαίτερα εκδηλωτικοί.
21:07
7' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Την βλέπει ο Χουλσάνγκερ για τους γηπεδούχους.
21:07
Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ που το κερδίζει έξυπνα ο Μυστακίδης.
21:12
11' Η εικόνα του αγώνα δεν έχει αλλάξει. Οι γηπεδούχοι πιέζουν ψηλά και δυσκολεύουν την κυκλοφορία της μπάλας για τους παίκτες του ΠΑΟΚ χωρίς ωστόσο να μπορούν να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.
21:15
Αρκετά δυναμικά μπαίνουν σε όλες τις μονομαχίες οι παίκτες της Μπρόντμπι.
21:18
18' Φάουλ σε καλή θέση περισσότερο για σέντρα κερδίζει ο Μάγκνους Έρικσον.
21:20
19' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ωραία αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκες έτρεξε αρκετά μέτρα, γύρισε στον Μυστακίδη, εκείνος με την μία στον Κουλούρη με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να κάνει κακό τελείωμα και να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Μπρόντμπι.
21:22
21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Μετά από φάουλ του Κάτσε από τα δεξιά, ο Ρικάρντο Κόστα πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ.
21:25
Φτάσαμε στο 25 με τον ΠΑΟΚ όχι μόνο να υπερασπίζεται το 5-0 του πρώτου αγώνα, αλλά να προηγείται ήδη με 1-0.
21:27
27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ: Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα δεν απακρύνθηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Ρασάνι από κοντά κάνει το 1-1.
21:28
Το γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ δεν άρεσε στον Ιγκόρ Τούντορ που κάνει παρατηρήσεις στους παίκτες του και ειδικά τους αμυντικούς του.
21:32
Ανεβάζει την πίεσή του ψηλά τώρα ο ΠΑΟΚ κάτι που δυσκολεύει τους γηπεδούχους.
21:34
Ο ΠΑΟΚ αρχίζει και κυκλοφορεί την μπάλα καλύτερα, ενώ οι φίλοι της ομάδας δεν έχουν σταματήσει να τραγουδούν.
21:39
Πλησιάζουμε στο 40 με το ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και δεν απειλείται.
21:41
41' Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Κουλούρη το οποίο περνά αρκετά μέτρα άουτ.
21:42
42' Κίτρινη κάρτα στον Ρικάρντο Κόστα.
21:43
Δείτε το γκολ του ΠΑΟΚ.
21:45
45' Έτοιμος για την ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ είναι ο Νόργκαρντ. Βλέπει σωστά την κίτρινη κάρτα.
21:46
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.
21:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Δανία.
21:47
Δείτε και το γκολ της Μπρόντμπι.
21:48
Δείτε και τα επίσημα στατιστικά της UEFA για το πρώτο ημίχρονο.
22:00
Σιγά σιγά οι παίκτες που έκαναν ζέσταμα πάνε στους πάγκους για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
22:00
Μπήκαν οι διαιτητές και οι παίκτες της Μπρόντμπι. Χωρίς αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι.
22:01
Δεν αλλάζει κάτι ούτε ο Τούντορ.
22:01
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
22:04
48' Ο Ροντρίγκες έφυγε στην κόντρα, μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον αμυντικό της Μπρόντμπι.
22:05
49΄ Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ροντρίγκες έστρωσε στον Κουλούρη στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον επιθετικό του "δικεφάλου" να πλασάρει και την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
22:09
53' Ο ΠΑΟΚ φαίνεται πιο απειλητικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου σε σχέση με τους γηπεδούχους.
22:12
54 Κίτρινη κάρτα στον Νόργκαρντ.
22:12
56' Ατομική προσπάθεια από τον Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή, όμως του σουτ του ήταν αδύναμο.
22:15
58' Για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρόντμπι βγήκε με αξιώσεις στην κόντρα, με τον Τζαβέλλα να κόβει την πάσα του Νόργκαρντ.
22:15
Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά και πιέζουν αυτοί τον ΠΑΟΚ.
22:16
60' Αλλαγή για την Μπρόντμπι: Ο Σβάρτζ δίνει την θέση του στον Ελμάντερ
22:17
Ετοιμάζει κινήσεις και ο Τούντορ.
22:17
Μακ και Σαββίδης θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο. Περιμένουμε να δούμε ποιοι θα βγουν.
22:21
64' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Κωνσταντινίδης και Τζιόλης αποχωρούν και δίνουν τις θέσεις τους στους Μακ και Σαββίδη.
22:22
66' Κίτρινη κάρτα στον Μακ.
22:24
Η Μπρόντμπι προσπαθεί, πιέζει, αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
22:28
Ο ρυθμός του αγώνα όσο περνά η ώρα πέφτει κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.
22:28
72' Αλλαγή για την Μπρόντμπι. Ο Έρικσον αποχωρεί και μπαίνει ο Πούκι
22:30
74' Εξαιρετική έμπνευση από τον Λάρσον που κάνει μία σέντρα σουτ απομακρύνει δύσκολα ο Κίτσιου.
22:32
76' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Δεληγιαννίδης στη θέση του Κουλούρη.
22:37
81' Τρίτη αλλαγή και για την Μπρόντμπι. Ο Πίρι αποχωρεί και στη θέση του ο Χορστ.
22:39
Ελάχιστα έχει απειληθεί ο ΠΑΟΚ σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκείνος που δημιούργησε περισσότερους κινδύνους μπροστά στην εστία της Μπρόντμπι.
22:41
85' Σουτ από τον Ρασάνι η μπάλα άουτ.
22:43
87' Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή περιμένουν οι δύο ομάδες. Με τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ να μη σταματούν να τραγουδούν.
22:45
90' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Ρασάνι.