Φενέρμπαχτσε - Ατρόμητος 3-0

Με δύο γκολ του Φερναντάο και μια γκάφα του Γκορμπούνοφ την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ερκίν η Φενέρμπαχτσε επικράτησε του Ατρομήτου με 3-0 στην Κωνσταντινούπολη και εξασφάλισε την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ήταν που ήταν δύσκολο το έργο του Ατρομήτου, το πολύ γρήγορο γκολ του Φερναντάο, μόλις στο 7ο λεπτό, έκανε σχεδόν ακατόρθωτη την υπόθεση-πρόκριση. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου πήραν στη συνέχεια την μπάλα στα πόδια τους για να δημιουργήσουν παιχνίδι αλλά η αλήθεια είναι ότι κατάφεραν λίγα πράγματα.

Οι τρεις χαφ που επέλεξε ο Έλληνας προπονητής (Πίτου, Ουσέρο, Γοδόι) δεν είχαν καθόλου καλές επιλογές με την μπάλα στα πόδια ενώ όταν αυτή έφτανε στους Ούμπιδες και Μαρσελίνιο, η οργάνωση του αντιπάλου δεν επέτρεπε πολλά. Η Φενέρ, με τον φαν Πέρσι να έχει ξεσπάσματα και τον Ντιέγο να ελέγχει την κυκλοφορία έψαξε, χωρίς μεγάλη πίεση, το δεύτερο γκολ που θα της εξασφάλιζε οριστικά την πρόκριση.

Αυτό ήρθε τελικά στο 60' όταν ο Κανέρ Ερκίν χρίστηκε κατά λάθος σκόρερ αφού ο Γκορμπούνοφ μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει τη σέντρα του Τούρκου μπακ ο οποίος είχε και δοκάρι στο 45'. Το τέρμα αυτό έβαλε τους τίτλους τέλους στον αγώνα αφού το όποιο ενδιαφέρον ατόνησε. Ο Περέιρα απλώς βρήκε την ευκαιρία να δώσει πολύτιμες ανάσες στον φαν Πέρσι ενώ ο Γρηγορίου αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα του με τους Μπάλλα και Λε Ταλέκ κίνηση όμως που δεν είχε καμία επιτυχία.

Στο 76' ο Φερναντάο και πάλι έκανε το 3-0 δίνοντας απλώς έναν πιο θριαμβευτικό τόνο στην έτσι και αλλιώς δίκαιη και καθαρή νίκη της πανάκριβης Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα.

Δύο γκολ ο Φερναντάο στο ματς.Τι άλλο να κάνει ένας σέντερ φορ για να ανακηρυχθεί MVP ενός αγώνα; Πάντα μέσα στις φάσεις ο Βραζιλιάνος, θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον μία ακόμη φορά.

Αδύναμος Κρίκος

Οχι ότι κάποιος παίκτης του Ατρομήτου έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, ο Γκορμπούνοφ ωστόσο βρέθηκε σε πολύ κακό βράδυ. Ο τερματοφύλακας των Περιστεριωτών φέρει ευθύνη στα δύο πρώτα γκολ της Φενέρμπαχτσε καθώς οι αντιδράσεις του δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Ολοι βέβαια δικαιούνται μία κακή μέρα στη δουλειά.

Ας μην κρυβόμαστε, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στο τερέν του “Σουκρού Σαράτσογλου”. Η Φενέρ του Περέιρα έχει παίκτης παγκόσμιας κλάσης και τρομερής εμπειρίας. Η διαφορά αυτή απλά είχε μακιγιαριστεί στο ματς του Περιστερίου λόγω της υπερπροσπάθειας των παικτών του Γρηγορίου που στην Πόλη δεν κατάφεραν να βγάλουν τον καλό εαυτό τους. Ο Ατρόμητος αποτυγχάνει για τρίτη συνεχή σεζόν να προκριθεί στους ομίλους του Europa League αλλά κανείς δεν μπορεί να τον κατηγορήσει ότι δεν προσπάθησε. Κρατάει επίσης την προίκα της πρόκρισης επί της ΑΙΚ που ήταν και η πρώτη της ευρωπαϊκής ιστορίας του.

Φενέρμπαχτσε (Β. Περέιρα): Βολκάν Ντεμιρέλ, Κίαερ, Σενέρ, Μπα, Τοπάλ (78' Σεν), Σόουζα, Ντιέγκο (68' Μεϊρέλες), Κανέρ Ερκίν, Φερναντάο, Φαν Πέρσι (68' Ποτούκ), Νανί.

Ατρόμητος (Μ. Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο (82' Κούρος), Γοδόι (62' Μπάλας), Πίτου (62' Λε Ταλέκ), Ουσέρο, Ναπολεόνι, Ουμπίντες, Μαρσελίνιο.

Καλησπέρα φίλες και φίλοι από το "Σουκρού Σαράτσογλου" της Κωνσταντινούπολης.
20:10
Ο Ατρόμητος διασταυρώνει τα ξίφη του με την πανίσχυρη Φενέρμπαχτσε, στην Τουρκία, στη ρεβάνς του 0-1 του Περιστερίου.
20:18
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Κίαερ, Σενέρ, Μπα, Τοπάλ, Σόουζα, Ντιέγκο, Κανέρ Ερκίν, Φερναντάο, Φαν Πέρσι, Νανί
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο, Γοδόι, Πίτου, Ουσέρο, Ναπολεόνι, Ουμπίντες, Μαρσελίνιο.
20:19
Καμία αλλαγή από τον Μιχάλη Γρηγορίου στην αρχική σύνθεση, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα του Περιστερίου.
20:20
Σημαντική είδηση για τη Φενέρμπαχτσε. Ο επιθετικός της, Μούσα Σο, δεν βρίσκεται στην αποστολή. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι πουλήθηκε στην Αλ Αχλί, αντί 17 εκατ. ευρώ.
20:21
ΠΑΓΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Φαμπιάνο, Κάντλετς, Μεϊρέλες, Ζεϊμπέκ, Σεν, Ποτούκ, Τοπούζ.
ΠΑΓΚΟΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ: Μπάρκας, Κούρος, Θεολόγου, Μπρίτο, Λε Ταλέκ, Λημνιός.
20:44
Περίπου 15 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.
20:51
H μεγάλη πρόκληση του Ατρομήτου, στην Πόλη.
20:55
H Φενέρμπαχτσε ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες ότι πουλά τον Μουσά Σόου στην Αλ Αχλί
21:00
1' Ξεκίνησε το ματς στην Πόλη.
21:03
H τουρκική ομάδα είναι αυτή που έχει την πρωτοβουλία, στα πρώτα λεπτά.
21:04
Δεν έχει ευκαιρίες το ματς, προς το παρόν.
21:05
Ο Γκορμπούνοφ, απομακρύνει τον κίνδυνο προ του Φερναντάο.
21:07
7' ΓΚΟΛ! Η Φενέρμπαχτσε ανοίγει το σκορ με τον Φερναντάο.
21:09
Λάθος έξοδο του Γκορμπούνοφ, σύγχυση στην άμυνα του Ατρομήτου και ο Βραζιλιάνος ανόιξε το σκορ για την τουρκική ομάδα.
21:10
Δυστυχώς δεν ξεκίνησε καλά το ματς για την ελληνική ομάδα. Πάντως, οι Περιστεριώτες βρίσκονται στην επίθεση.
21:12
12'  Μπροστά στην επίθεση η Φενέρμπαχτσε, είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις,
21:14
14' Με Μαρσελίνιο και Ούμπιδες, ο κύριος μοχλός πίεσης του Ατρομήτου. Ο Βραζιλιάνος κέρδισε και την κάρτα από τον Κιάερ.
21:17
Φανερά πιο ελεύθερα τα πόδια των Τούρκων, μετά το γκολ. Ο Βίτορ Περέιρα συνεχίζει να φωνάζει.
21:19
19' Κινητικός ο Ναπολεόνι, ωστόσο άστοχες οι επιλογές του.
21:23
21' Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο ματς, μετά το γκολ. Ο Ατρόμητος που προσπαθεί, η Φενέρ που περιμένει την αντεπίθεση.
21:23
23' Κίτρινη κάρτα, ο Νανί.
21:26
25' O Φαν Πέρσι προσπαθεί να τα κάνει όλα μόνος του και ανακόπτεται.
21:29
Εδώ ο Φερναντάο διαμορφώνει το 1-0 για τη Φενέρ:
21:31
Αλλαγή ετοιμάζει ο Βίτορ Περέιρα.
21:33
33' Ο Ατρόμητος αδυνατεί να παράξει παιχνίδι. Αδυνατεί να βρει διόδους, επιθετικά.
21:36
Με τα πορτοκαλί αγωνίζεται ο Ατρόμητος.
21:37
37' Παραμένουν ελάχιστες οι φάσεις στην Ανατολική πλευρά της Κωνσταντινούπολης.
21:38
Εκπληκτικό το γήπεδο, ως προς την όψη του, την κατασκευή του.
21:38
Οι Τούρκοι επενδύουν, σπαταλώντας σε ορισμένες περιπτώσεις πολλά λεφτά.
21:39
39' Σουτ του Νανί, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
21:41
Ο βραζιλιάνικος πανηγυρισμός της Φενέρμπαχτσε.
21:43
43' Ο Γκορμπούνοφ βγήκε εκτός περιοχής κι απομάκρυνε προς του Ρόμπιν φαν Πέρσι.
21:44
44' Ξανά "όχι" του Γκορμπούνοφ σε σουτ του Νανί.
21:46
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο.
21:47
46 +2' Δοκάρι για τη Φενέρ, μετά το σουτ του Ερκίν.
21:48
Ημίχρονο στην Πόλη. Φενέρμπαχτσε - Ατρόμητος 1-0.
22:03
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.
22:06
Δεν έχουμε αλλαγές από Μιχάλη Γρηγορίου και Βίτορ Περέιρα.
22:08
Αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις, στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.
22:12
Κακό ποιοτικά το ματς της Πόλης, καμία σχέση με αυτό του Περιστερίου.
22:14
54' Ο Ούμπιδες κάνει λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή. Χάνεται μία - υπό προϋποθέσεις - ευκαιρία  για τον Ατρόμητο.
22:16
Ο τηλεοπτικός φακός δείχνει τον Βίτορ Περέιρα, να είναι εκνευρισμένος.
22:18
58' Σουτ του Ντιέγκο, ωστόσο ο Γκορμπούνοφ είναι σε ετοιμότητα κι απομακρύνει.
22:20
59' ΓΚΟΛ! Για τη Φενέμπαχτσε!! Ο Γκορμπούνοφ κάνει λάθος εκτίμηση, η μπάλα μπλέκεται στα πόδια του και καταλήγει στα δίχτυα. Ξεκάθαρη ευθύνη και λάθος του γκολκίπερ του Ατρομήτου.
22:21
62' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο Γοδόι, μέσα ο Μπάλας.
22:22
Νέα αλλαγή. Έξω ο Πίτου Γκαρσία, μέσα ο Λε Ταλέκ.
22:26
67' Κίτρινη κάρτα στον Ερκίν για ανατροπή του Μαρσελίνιο, στη μεσαία γραμμή.
22:27
68' Διπλή αλλαγή και για τη Φενέρ. Ο Ποτούκ στη θέση του Φαν Πέρσι κι ο Ραούλ Μεϊρέλες στη θέση του Ντιέγκο.
22:28
Η πρόκριση έχει κριθεί, εξάλλου.
22:32
Νανί και Ούμπιδες διεκδικούν την μπάλα.
22:35
75' Δοκάρι για τον Νανί! Εξαιρετική περιστροφική κίνηση από τον Πορτογάλο και η μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Γκορμπούνοφ.
22:36
76' Κίτρινη κάρτα στον Φερναντάο. Ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Βραζιλιάνος βούτηξε να πάρει το πέναλτι.
22:37
78' Αλλαγή για τη Φενέρ. Ο Σεν στη θέση του Τοπάλ.
22:38
78' ΓΚΟΛ! 3-0 για τη Φενέρμπαχτσε. Ο νεοεισελθών Σεν έκανε τη σέντρα, ο Φερναντάο με κεφαλιά από κοντά έκανε το 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
22:41
81' Ο Ναπολεόνι χάνει την ευκαιρία να πιάσει το σουτ στην κίνηση και να μειώσει για την ομάδα του Περιστερίου.
22:41
82' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Κούρος στη θέση του Μπίτολο.
22:43
83' Έχει καταρρεύσει ολοκληρωτικά η άμυνα του Ατρομήτου.
22:43
84' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη για φάουλ πάνω στον Νανί.
22:45
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, στην Πόλη.
22:46
87' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει και ο Σόουζα.