ΠΑΟΚ - Ντόρτμουντ 1-1

Μία γκάφα του Όλσεν πέταξε στα σκουπίδια την προσπάθεια του ΠΑΟΚ κόντρα στη Ντόρτμουντ. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με γκολάρα του Μακ, αλλά ο Σουηδός γκολκίπερ "κρέμασε" την ομάδα του και χάθηκαν δύο πολύτιμοι βαθμοί (1-1).

ΠΑΟΚ ντόρτμουντ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νευρικός στον αγωνιστικό χώρο και στο 3' η Ντόρτμουντ πλησίασε το γκολ. Ο Ρόις "τσίμπησε" την μπάλα για τον Χόφμαν, ο οποίος με "κεραυνό" από το ύψος της περιοχής την έστειλε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολσεν.

Ο "Δικέφαλος" προσπαθούσε να αναπτυχθεί, κυρίως, από τον άξονα ώστε να πάρει την μπάλα στα πόδια του ο Μπερμπάτοφ ή να βγει ο ταχύτατος Μακ στην αντεπίθεση. Η Μπορούσια στο πρώτο τέταρτο είχε, πάντως, τον έλεγχο του ματς και στο 12' ο Μπέντερ με κοντινή κεφαλιά απείλησε τον Ολσεν, ενώ στο 15' ο Χόφμαν σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Σουηδού.

Στο 24' ο ΠΑΟΚ κινδύνεψε δύο φορές. Αρχικά μετά από κάθετη του Γιανουζάι στον Κάστρο και σουτ του τελευταίου που απέκρουσε με τα πόδια ο Ολσεν και δευτερόλεπτα αργότερα με σουτ του Μεχιταριάν που χτύπησε σε σώματα και πέρασε κόρνερ. Ο Κόστα στο 28' έσωσε τον ΠΑΟΚ, όταν πρόλαβε και βρήκε την μπάλα, αλλάζοντάς την πορεία, προ του Ρόις, ο οποίος ετοιμαζόταν να σκοράρει με προβολή από την μικρή περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ στο 34' βρήκε τον τρόπο να "τρυπήσει" την άμυνα της Ντόρτμουντ και να προηγηθεί στο σκορ. Ο Τζιόλης με μακρινή πάσα ακριβείας έβγαλε τον Μακ απέναντι από τον Βαϊντενφέλερ, ο Σλοβάκος προχώρησε και με άπιαστο σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας, γράφοντας το 1-0.

Ο "Δικέφαλος" αναθάρρησε και στο 37΄ ο Μπερμπάτοφ θα μπορούσε να σημειώσει το 2-0. Ο Βούλγαρος υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε με την μία, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα έφτασε τον Βάιγκλ στην μικρή περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, όμως, ο νεαρός χαφ αιφνιδιάστηκε δίνοντας την ευκαιρία στον Ολσεν να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά τον αγώνα για να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα, γιατί οι οπαδοί της Ντόρτμουντ άναψαν πυρσούς και κάποιους απ' αυτούς τους εκτόξευσαν στην θύρα των επισήμων. Ωστόσο, η ένταση έληξε σύντομα, με την άμεση επέμβαση της Αστυνομίας.

Στα αγωνιστικά στο 51' ο Σούμποτιτς απομάκρυνε τελευταία στιγμή με κεφαλιά την μπάλα, πριν Σάμπο και Μπερμπάτοφ προλάβουν να γίνουν επικίνδυνοι στο πεδίο δράσης του Βαϊντενφέλερ. Ο Μπερμπάτοφ στο 59' έγινε κάτοχος της μπάλας στον χώρο του κέντρου, προσπέρασε έναν αντίπαλό του και προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ περίπου από τα 35 μέτρα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ενα σουτ του Ροντρίγκες υπό καλές προϋποθέσεις στο 64' δεν ανησύχησε τον Βάιντενφέλερ, ενώ στο 71' ο Ολσεν απέκρουσε εντυπωσιακά εκτέλεση φάουλ του Ρόις. Στο επόμενο λεπτό, ωστόσο, ο Σουηδός γκολκίπερ μπερδεύτηκε μετά από γέμισμα του Κάστρο και η Ντόρτμουντ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 81' ο Ζάιρο έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν μπήκε στα καρέ των φιλοξενουμένων, προτίμησε να σουτάρει από πολύ πλάγια θέση, αντί να πασάρει στον Μπερμπάτοφ στο σημείο του πέναλτι, και ο Βαϊντενφέλερ απέκρουσε με τα πόδια. Ο Ολσεν στο 87' επενέβη σωτήρια μετά από κόντρα σε αμυντικό του ΠΑΟΚ και στο 88' σουτ του Πάρκ έφυγε μόλις άουτ, στην τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού.

Ο Ρόμπερτ Μακ αξίζει τον τίτλο γιατί ήταν ξανά ο άνθρωπος που έκανε την διαφορά στην μεσοεπιθετική γραμμή του Δικεφάλου, σκοράροντας εκ νέου. Διανύει περίοδο φόρμας ο Σλοβάκος, ωστόσο, θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρει μερικές ανάσες.

Ο Σούμποτιτς αντιμετώπισε προβλήματα όποτε βρέθηκε απέναντι με τον ταχύτατο Μακ και στη φάση του γκολ, μάλιστα, το πλήρωσε. Λάθος η επιλογή του Τούχελ να αφήσει εκτός αγώνα και τον Παπασταθόπουλο και τον Χούμελς.

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με την Ντόρτμουντ σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να το είχε κερδίσει. Η νέα ομάδα που φτιάχνει ο Τούντορ θέλει ακόμη χρόνο για να αντέχει στο τέμπο τέτοιων αγώνων και στα 90 λεπτά. Ωστόσο, έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, αφού σε κάποια σημεία του ματς ο "Δικέφαλος" "τρόμαξε" την Μπορούσια έχοντας ως ατού την ταχύτητά του.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τζιόλης, Κάτσε (85' Χαρίσης), Κωνσταντινίδης, Ροντρίγκες, Μακ (73' Ζάιρο), Μπερμπάτοφ (89' Πέλκας)

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Βάιγκλ (66' Σμέλτσερ), Μπέντερ, Χόφμαν, Γιανουζάι (84' Λάιτνερ), Κάστρο, Μεχιταριάν (66' Ράμος), Ρόις

19:30
Έχουν ενδιαφέρον οι τελευταίες οδηγίες του Ιγκόρ Τούντορ για το αποψινό παιχνίδι: "Η Ντόρτμουντ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι κάθε δευτερόλεπτο. Ιδιαίτερη προσοχή γιατί είναι εξαιρετικοί παίκτες χρειάζονται ο Μικιταριάν και ο Ρόις."
19:31
Οι πρώτοι οπαδοί της Ντόρτμουντ έχουν μπει ήδη στη θύρα 8.
19:33
Νωρίτερα υπήρξε προσαγωγή οπαδού του ΠΑΟΚ στην παραλία της Θεσσαλονίκης.
19:34

Γερμανοί οπαδοί που βρίσκονται στην πόλη για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι προκάλεσαν μικροεπεισόδιο σε καφετέρια στην παραλιακή. Στο σημείο έσπευσαν δυνάμεις της αστυνομίας, οι οποίες συνόδευσαν τους οπαδούς έως και το Βασιλικό Θέατρο για να αναχωρήσουν, χωρίς να προκληθούν επεισόδια, προς το γήπεδο της Τούμπας. Στη συνέχεια, οπαδός του ΠΑΟΚ, προσπάθησε να προσεγγίσει τον χώρο όπου είναι συγκεντρωμένοι οι οπαδοί της γερμανικής ομάδας, ωστόσο, έγινε αντιληπτός και συνελήφθη από άνδρες της Υποδιευθ. Αντιμ. Βίας στους αθλητικούς χώρους.

19:37

19:39

19:45
Τα μέλη της πανελλήνιας λέσχης φίλων Ντόρτμουντ που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη έχουν πάρει από νωρίς τη θέση τους στα VIP της Τούμπας
19:47
Στους δρόμους της Θεσσαλονίκης αυτή την ώρα επικρατεί κυκλοφοριακό κομφούζιο λόγω του μεγάλου αγώνα.
19:52
Η Τούμπα απόψε φοράει το ευρωπαϊκό της "κοστούμι" για την σπουδαία αναμέτρηση της φάσης των ομίλων του Europa League.
20:00
Οι περισσότεροι οπαδοί της Ντόρτμουντ έχουν πάρει τη θέση τους στη θύρα 8.
20:03

20:09
Στον πίνακα του γηπέδου υπάρχει αντίστροφη μέτρηση μέχρι την ώρα της σέντρας.
20:13
Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ φιλοξενεί αφιέρωμα για την Ντόρτμουντ στην επίσημη ιστοσελίδα της, με τίτλο "Καινούρια, εντυπωσιακή αρχή με τον νέο... Κλοπ"
20:13
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αγκάλιασαν και φίλησαν τον Γιώργο Σαββίδη, ενώ φώναζαν "είναι τρελός ο πρόεδρος"
20:24
Η αναχώρηση του ΠΑΟΚ από το "Μακεδονία Παλλάς"
20:24
Έφτασαν στην Τούμπα οι διαιτητές του αγώνα.
20:26
Υπενθυμίζεται πως "άρχοντας" της αναμέτρησης είναι ο Άγγλος, Άντονι Τέιλορ.
20:27
Έφτασε στην Τούμπα και το λεωφορείο με τους επίσημους της Ντόρτμουντ και τους Γερμανούς δημοσιογράφους.
20:28
Οι διαιτητές έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο και αποδοκιμάστηκαν.
20:30
Η αποστολή του ΠΑΟΚ έφτασε στην Τούμπα και οι παίκτες του "Δικεφάλου" βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα.
20:33

20:34
Βίντεο της ΠΑΕ από την άφιξη της αποστολής
20:37
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αρχίζουν να φωνάζουν τα πρώτα συνθήματα.
20:38
Εικόνα από τα αποδυτήρια της Ντόρτμουντ
20:43
Οι συνεργάτες του Τούντορ ετοιμάζουν τον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα του ΠΑΟΚ.
20:48
Μόλις έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές της Ντόρτμουντ, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες.
20:50
Η άφιξη του ΠΑΟΚ μέσα σε χειροκροτήματα.
20:52

20:55
Η άφιξη της Ντόρτμουντ
21:06
Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ: Ολσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τζιόλης, Κάτσε, Κωνσταντινίδης, Ροντρίγκες, Μακ, Μπερμπάτοφ.
21:10
Η ενδεκάδα της Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Βάιγκλ, Μπέντερ, Χόφμαν, Γιανουζάι, Κάστρο, Μκιταριάν, Ρόις
21:11
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Κίτσιου, Χαρίσης, Πέλκας, Ζάιρο, Αθανασιάδης.
21:11
Από την αποστολή του ΠΑΟΚ "κόπηκε" ο Σκόνδρας.
21:12
Ο πάγκος της Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Φριτς, Γκίντερ, Σμέλτσερ, Στένζελ, Λάιτνερ, Ράμος.
21:16
Το σεντόνι του Europa League έχει απλωθεί στο κέντρο του γηπέδου.
21:25
Βγήκε για ζέσταμα η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μέσα σε αποθέωση.
21:26
Και η ενδεκάδα της Ντόρτμουντ υπό έντονες αποδοκιμασίες.
21:28

#4 γερμανικές ομάδες έχει υποδεχθεί μέχρι τώρα ο ΠΑΟΚ για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το ξεκίνημα έγινε με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1981-82. Ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί στην πρώτη αναμέτρηση με 2-0, αλλά με δύο γκολ του Γιώργου Κωστίκου πήγε το ματς στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι όπου έχασε την πρόκριση με 5-4. Ακολούθησε η αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου για το Κύπελλο UEFA την σεζόν 1983-84 και το 0-0 στην Τούμπα. Στο Μόναχο ο ΠΑΟΚ κράτησε το 0-0 στα 120 λεπτά και ακολούθησε πάλι διαδικασία πέναλτι με τον Δικέφαλο να μένει εκτός με σκορ 9-8. Στις 24 Νοεμβρίου 2005 ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε για τους “δοκιμαστικούς” ομίλους του Κυπέλλου UEFA την Στουτγάρδη, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Τελευταία κόντρα με γερμανική ομάδα ήταν το 2013-14 για τα προκριματικά του Champions League με την Σάλκε, όπου ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 3-2 στην Τούμπα.

21:29
Το γήπεδο έχει σχεδόν γεμίσει, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να "ζεσταίνονται" σιγά σιγά, ενώ απομένει περισσότερο από μισή ώρα για τη σέντρα του αγώνα.
21:30
Χαμός στην είσοδο των επισήμων γιατί λόγω της άφιξης των αποστολών πολύς κόσμος περίμενε να μπει στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να υπάρξει συνωστισμός.
21:31

21:33
Η διάταξη του ΠΑΟΚ
21:41
Η θερμοκρασία στην Τούμπα είναι στους 17 βαθμούς Κελσίου. Ο καιρός είναι ιδανικός για ποδόσφαιρο.
21:45
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμά τους.
21:47

#12 αγώνες έχει δώσει ο ΠΑΟΚ εντός έδρας για τους ομίλους του Europa League στις τέσσερις συμμετοχές του και η συγκομιδή του είναι 6 νίκες – 4 ισοπαλίες – 2 ήττες με τον συντελεστή των γκολ να βρίσκεται στο 20-12 για τον Δικέφαλο.

21:47
Η μητέρα του Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ και πάλι στην Τούμπα
21:49
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του αγώνα.
21:50
Χειροκροτήματα για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, έντονες αποδοκιμασίες και σφυρίγματα για τους ποδοσφαιριστές της Ντόρτμουντ.