ΑΠΟΕΛ - Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης, παρότι προηγήθηκε με 1-0 στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Μπράιαν Λούι, γνώρισε την ήττα με 2-1 στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ. Ο Καβενάγκι με πέναλτι (43') κι ο Καρλάο (59') με κεφαλιά τα γκολ της κυπριακής ομάδας, η οποία είχε και δοκάρι με τον Στίλιτς στο 33'.

H εικόνα του αγώνα

Η αναμέτρηση άρχισε ιδανικά για τον Αστέρα Τρίπολης, αφού μόλις στο 8ο λεπτο ο Μπράιαν Λούι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Φακούντο Μπερτόλιο έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, γύρισε την μπάλα στό ύψος του πέναλτι κι ο Αργεντινός αμυντικός με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Βάτερμαν για το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ κυνήγησε το γκολ, αλλά οι Αρκάδες έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στους γηπεδούχους. Μάλιστα, με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου υπήρξε 12λεπτη διακοπή λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος.

Με την επανέναρξη του αγώνα η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πίεσε για την ισοφάριση κι είδε την προσπάθειά της να αποφέρει καρπούς δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αφού πρώτα είχε δοκάρι με τον Στίλιτς στο 33'. Σ' εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Κουρμπέλης βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ο διαιτητής υπέδειξε σωστά το την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέβαλε ο Καβενάγκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αποφασισμένος να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 59' ο Θεοδωρόπουλος με μία εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Εφραίμ γλίτωσε τους Αρκάδες. Όμως, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Καρλάο, με καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Στίλιτς, διαμόρφωσε το 2-1 για τους Κύπριους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του αγώνα, αλλά τα σουτ του -δραστήριου- Πιατκόφσκι, καθώς και του Χαραλαμπίδη, δεν βρήκαν στόχο. Στον αντίποδα, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν απείλησε με προϋποθέσεις την εστία του Βάτερμαν.

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κετσπάγια): Βάτερμαν, Ζοάο Γκιλιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Βάντερ (78' Χαραλαμπίδης), Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ. Στίλιτς (87' Αντίθ), Καβενάγκι (63' Πιατκόφσκι)

Αστέρας Τρίπολης (Στ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Αλόκο, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Δημούτσος (62' Φερνάντες), Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (74' Λανθαρότε), Μάσα (88' Σκούρτης), Γιάννου, Μπερτόγιο.

Δείτε το 0-1:

Δείτε το 1-1:

Δείτε το 2-1:

Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ, Καρλάο, πέρα από το γκολ που σημείωσε, ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά καθήκοντά του. Ολοκληρωμένη εμφάνιση από τον Βραζιλιάνο άσο.

Ο Καλίφα Σανκαρέ είναι σκιά του καλού εαυτού του. Πολλά βεβιασμένα λάθη κι έλλειψη καθαρού μυαλού από τον Σενεγαλέζο άσο.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα, ο Αστέρας δεν κατάφερε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη μετά την επίτευξη του γκολ οπισθοχώρησαν κι άφησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος "χτύπησε" από τα άκρα, με τους ταχύτατους Στίλιτς και Εφραίμ. Η κυπριακή ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των Αρκάδων και πήρε μία σημαντική νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.

Το live της αναμέτρησης

19:14
Καλησπέρα από το "ΓΣΠ" της Λευκωσίας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με τον Αστέρα για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.
19:16
H ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Αλόκο, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης, Μάσα, Γιαάννου, Μπερτόγλιο

19:17
Και του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ζοάο Γκιλιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Βάντερ, Μοράις, Βινίσιους, Εφράιμ. Στίλιτς, Καβενάγκι

19:20
Τα συνθήματα των οπαδών του Αστέρα, που έχουν έρθει  στη Λευκωσία για να υποστηρίξουν την ομάδα τους:
19:20
Με ελληνικές σημαίες, όπως βλέπετε:
19:21
Είναι αισιόδοξοι από ο,τι μπορείτε να δείτε:
19:22
Έχουν βγει για προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.
19:24
Απέναντι του σταδίου, στα κατεχόμενα κυματίζει η σημαία του ψευδοκράτους. Πάντως κατά την είσοδο των παικτών του ΑΠΟΕΛ, οι οπαδοί του Αστέρα φώναξαν συνθήματα υπέρ της Ελλάδα και της Κύπρου.
19:24
Στο γήπεδο και ο ομοσπονδιακός τεχνικός της εθνικής Κύπρου, Πάμπος Χριστοδούλου.
19:26
Η είσοδος των παικτών του ΑΠΟΕΛ:
19:28
Οι παίκτες του Αστέρα κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο υπό τις επευφημίες των περίπου 50 φίλων της ομάδας:
19:31
Και μία πανοραμική άποψη του γηπέδου, αυτή την ώρα:
19:32
Καλός ο καιρός, τουτέστιν δε βρέχει, παρά τις περί τούτου προβλέψεις των Κυπρίων.
19:34
Στον πάγκο του Αστέρα οι: Κοσίτσκι, Λανθαρότε, Νίκο Φερνάντες, Σκούρτης, Τσοκάνης, Χαμντανί,  Τορμένα
19:34
Του ΑΠΟΕΛ οι: Κοδίνα, Κίσσας, Χαραλαμπίδης, Αστίς, Πιατκόβσκι, Ιωάννου, Αλωνεύτης.
19:35
Έχει μπει στο γήπεδο ο μεγαλύτερος όγκος των οπαδών του Αστέρα,αυτή τη στιγμή ανέρχονται σε 250.
19:37
Το "πέταλο" των οπαδών του Αστέρα σε πορτοκαλί χρώμα.
19:38
To πέταλο των οργανωμένων του ΑΠΟΕΛ.
19:43
Θυμίζουμε πως την προηγούμενη αγωνιστική ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με 4-0 από τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 2-0 στην Πράγα από την Σπάρτα.
19:46
Ακόμη ένα βίντεο από την προθέρμανση των δύο ομάδων.
19:47
Πήγαν στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:47
Εκτός 18άδας για τον Αστέρα έμειναν οι Φούντας, Καπετάνος και Παντελιάδης.
19:48
Ενώ για τον ΑΠΟΕΛ οι Μάουρο Σέρζιο και Μακρίδης.
19:49
Την ίδια ώρα η Σάλκε υποδέχεται την Σπάρτα Πράγας.
19:56
Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στη φυσούνα.
19:58
Δυναμικό παρών από τους φιλάθλους του Αστέρα.
20:01
1' Έναρξη του αγώνα.
20:04
3' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη για τράβηγμα στον Καρλάο.
20:05
Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
20:08
8' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπερτόλιο, ο οποίος γύρισε στην μεγάλη περιοχή, κι ο Λούι με πλασέ στην κίνηση, από το ύψος του πέναλτι, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του!
20:11
Τρομερό ξεκίνημα για τους Αρκάδες!
20:15
Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα.
20:17
Διακοπή στον αγώνα λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου.
20:18
Μερικά φώτα στον έναν πυλώνα δεν λειτουργούν, με αποτέλεσμα να έχει πέσει αισθητά ο φωτισμός του γηπέδου.
20:21
Οι παίκτες των δύο ομάδων ανταλλάσσουν πάσες προκειμένου να μην κρυώσουν.
20:25
Δεν έχει διορθωθεί ακόμη το πρόβλημα στο ΓΣΠ.
20:28
Όλα έτοιμα να ξεκινήσει πάλι η αναμέτρηση.
20:28
Η μπάλα δόθηκε με ελεύθερο στον Αστέρα Τρίπολης.
20:30
19' Σουτ του Μοράις, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.
20:30
20' Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρλάο έκανε το τακουνάκι, αλλά ο Αλόκο έδιωξε σε νέο κόρνερ.
20:34
Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ για την ισοφάριση, αλλά οι Αρκάδες έχουν κλείσει τους χώρους.
20:39
28' Κίτρινη κάρτα στον Στίλιτς.
20:40
Έχει κλείσει στα καρέ τον Αστέρα ο ΑΠΟΕΛ.
20:42
Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων με τον ταχύτατο Μπερτόλιο να αποτελεί "κινητήριο μοχλό" του Αστέρα.
20:44
33' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Εφραίμ εκτέλεσε -από πλάγια θέση- απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσίτσκι!
20:49
Η κυπριακή ομάδα κερδίζει διαρκώς φάουλ γύρω από την μεγάλη περιοχή του Θεοδωρόπουλου, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ (πέρα από το δοκάρι) δεν έχει ανησυχήσει.
20:54
41' Δυνατό σουτ του Καβενάγκι, ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά!
20:54
42' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ σε χέρι του Γιάννου! Σωστή απόφαση.
20:55
43' ΓΚΟΛ! Ο Καβενάγκι ευστόχησε και ισοφάρισε για την κυπριακή ομάδα!
20:56
44' Κίτρινη κάρτα στον Καβενάγκι για σκληρό μαρκάρισμα στον Γιαννούλή.
20:57
Δυνατές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
20:59
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια.
21:14
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
21:16
47' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Όμορφο σουτ του Στίλιτς, ο Θεοδωρόπουλος έπεσε στην αριστερή γωνία του κι έδιωξε σε κόρνερ!
21:20
"Φουριόζος" έχει μπει ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει για την ολική ανατροπή του σκορ.
21:21
53' Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Ο Μπερτόλιο συνεργάστηκε με τον Δημούτσο και τον Μάσα, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την μεγάλη περιοχή κόντραρε στα σώματα.
21:23
Διακοπή στον αγώνα για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στους Δημούτσο και Καρλάο που χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι.
21:24
Άσχημα νέα από τον Γκελζενκίρχεν, καθώς η Σπάρτα Πράγας έχει ανατρέψει το σκορ και προηγείται με 2-1 της Σάλκε.
21:26
Έχει ισορροπήσει το ματς ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά.
21:27
59' Απίθανη απόκρουση του Θεοδωρόπουλου! Ο Έλληνας γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ σε κεφαλιά του Εφραίμ, διώχνοντας την μπάλα κόρνερ!
21:27
59' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Στίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Καρλάο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου για το 2-1!
21:32
62' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες στη θέση του Δημούτσου.
21:32
63' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Πιατκόφσκι στη θέση του Καβενάγκι.
21:33
64' Σημαντική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Πιατκόφσκι βρέθηκε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο, αλλά ο Αλόκο πρόλαβε την μπάλα και την έστειλε κόρνερ.
21:36
Η Σάλκε ισοφάρισε την Σπάρτα Πράγας (2-2) με τον Λερόι Σανέ.
21:37
68' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκο Φερνάντες, μπλόκαρε ο Βάτερμαν.
21:43
74' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Λανθαρότε στη θέση του Κουρμπέλη.
21:45
Κυνηγούν το γκολ της ισοφάρισης οι Αρκάδες.
21:45
Ο Στάικος Βεργέτης έχει δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του με την είσοδο των Λανθαρότε και Φερνάντες.
21:47
78' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Χαραλαμπίδης εντός, ο Βάντερ εκτός.
21:48
80' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Χαραλαμπίδης έκανε το σουτ στην πρώτη επαφή με την μπάλα, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ!
21:50
82' Πλασέ του Χαραλαμπίδη, ύστερα από συνεργασία με τον Βινίσιους, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.
21:54
85' Καλό σουτ του Πιατκόφσκι, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.
21:56
87' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Στίλιτς εκτός, ο Αστίθ εντός.
21:57
88' Τελευταία αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Σκούρτης στη θέση του Μάσα.
21:58
Τελικό αποτέλεσμα: Σάλκε - Σπάρτα Πράγας 2-2
21:59
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:00
91' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λανθαρότε, η μπάλα περνάει άουτ.
22:01
92' Σουτ του Ιγκλέσιας, απελπιστικά άουτ.
22:03
94' Κεφαλιά του Σανκαρέ, μακριά από την εστία του Βάτερμαν.
22:04
95' Κίτρινη κάρτα στον Βάτερμαν για καθυστερήσεις.
22:04
95' Τέλος του αγώνα. Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον ΑΠΟΕΛ.