Αστέρας Τρίπολης - Σπάρτα Πράγας 1-1

Ο Αστέρας Τρίπολης συμπλήρωσε πέντε ευρωπαϊκά ματς χωρίς νίκη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Σπάρτα Πράγας στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, ακυρώθηκαν δύο γκολ των φιλοξενούμενων.

Αστέρας Σπάρτα INTIME SPORTS

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Αστέρας Τρίπολης , αφού μόλις στο 2ο λεπτό (κι ενώ είχε προηγηθεί ένα σουτ του Ματίας Ιγκλέσιας), ο Φακούντο Μπερτόλιο βρήκε τον Πάμπλο Μάσα με μία εκπληκτική διαγώνια μπαλιά κι εκείνος άνοιξε το σκορ.

Προφανές ήταν ότι η Σπάρτα Πράγας του Ζντένεκ Σκάζνι δυσκολευόταν πολύ να τα βγάλει πέρα στην πίεση που ασκούσε ψηλά η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, αλλά στο 13ο λεπτό ο Ντάβιντ Μπίτσικ σταμάτησε με το δεξί πόδι το πλασέ του Απόστολου Γιάννου και η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Οι φιλοξενούμενοι αρχικά άγγιξαν την ισοφάριση με το συρτό πλασέ του Γιόζεφ Χίσμπαουερ στο 15ο λεπτό, εν συνεχεία ισορρόπησαν την κατάσταση στο χώρο του κέντρου, εκμεταλλευόμενοι και την κόπωση του Μάσα από τα πολλά τρεξίματα, ενώ στο 24' ο Μάρτιν Φρίντεκ σημάδεψε με κεφαλιά το αριστερό δοκάρι του Τόμας Κοσίτσκι.

Τα δύο μπακ της Σπάρτα Πράγας, ο επιθετικογενής Φρίντεκ και ο Χίσμπαουερ, δημιούργησαν πολλά ρήγματα στις πτέρυγες της αρκαδικής ομάδας, η οποία άργησε να εκμεταλλευτεί τα κενά που άφηναν οι δύο παίκτες.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μία ιδιαίτερα αμφισβητούμενη φάση, όπου ο Ντάβιντ Λάφατα παραβίασε την εστία του Αστέρα, αλλά δεν χρίστηκε σκόρερ επειδή ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ (πιθανότατα η απόφαση να ήταν σωστή).

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου λίγο έλειψε να αποδειχθεί καρμπόν του πρώτου, καθώς ο Μάσα είχε δοκάρι στο 48ο λεπτό και ο Ταξιάρχης Φούντας έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 49ο (σκαφτό πλασέ που πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι).

Τελικά, η τσεχική ομάδα έμελλε να βρει δίχτυα, όταν μετά από γύρισμα του Φρίντεκ στο 56ο λεπτό, η μπάλα πέρασε από Χίσμπαουερ- Ντορίν Γκοϊάν και ο Λάφατα δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει προ κενής εστίας, μία ημέρα πριν από τα 34α γενέθλιά του.

Ο Βεργέτης έβαλε τον Ελίνι Δημούτσο στη θέση του τραυματία Φούντα (αρχικά έπαιξε πίσω από τον Γιάννου και μετά δεξιά), τον Νίκο Φερνάντες σ' αυτή του Μπερτόλιο (αγωνίστηκε πίσω από τον Γιάννου) και τον Ρασίντ Χαμντανί σ' αυτή του Έντερσον.

Με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες του Φερνάντες, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια κόπωσης, αλλά ούτε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επισκεφθούν με αξιώσεις τα καρέ του Κοσίτσκι και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ο Αστέρας Τρίπολης, πάντως, μπορεί να χαρακτηριστεί ευνοημένος από τη διαιτησία, αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λάφατα βρήκε δίχτυα, όμως ο διαιτητής δεν του επέτρεψε να χαρίσει τη νίκη στην Σπάρτα, εκτιμώντας ότι ο Κρέιτσι έκανε φάουλ στον Κοσίτσκι.

Ο Φακούντο Μπερτόλιο. Μαγική ασίστ στη φάση του γκολ, τρομερή μπαλιά σ' εκείνη του 13ου λεπτού, όπου αν ο Απόστολος Γιάννου ήταν πιο ψύχραιμος, ενδεχομένως ο Αστέρας να έπαιρνε τη νίκη.

Ο διαιτητής Μάριο Στραχόνια. Έκρινε το αποτέλεσμα με την απόφασή του στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.