Ατρόμητος - ΑΪΚ Στοκχόλμης 1-0

Έπειτα από τέσσερις αποκλεισμούς σε ισάριθμες ευρωπαϊκές συμμετοχές, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 της ΑΪΚ και σε συνδυασμό με το 3-1 της Στοκχόλμης πανηγύρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Διακοπή ρεύματος και αγώνα για 50 λεπτά.

Ατρόμητος INTIME SPORTS

Ο Μιχάλης Γρηγορίου, όπως αναμενόταν, παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με τον αγώνα της Στοκχόλμης και ο Ατρόμητος μπήκε φορτσάτος στον επαναληπτικό, κερδίζοντας τέσσερα κόρνερ σε τέσσερα λεπτά.

Ο Στέφανο Ναπολεόνι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 7', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, το αριστερό μπακ Αλεσάντρο Σίλβα Περέιρα αποχώρησε με τραυματισμό και τη θέση του πήρε ένας μέσος, ο Γιόχαν Μπλόμπεργκ.

Εντούτοις, μετά από το πρώτο τέταρτο, ο Ατρόμητος έδωσε χώρο στην ΑΪΚ και λίγο έλειψε να το πληρώσει, αφού στο 32' ο Αντρέι Γκορμπούνοφ μπλόκαρε σωτήρια το κοντινό σουτ του Γένσεν Σαλέτρος, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ακολούθησαν τέσσερις αξιόλογες τελικές.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μία αλλαγή για τη σουηδική ομάδα, εν αντιθέσει με εκείνη του Περιστερίου που παρατάχθηκε όπως ολοκλήρωσε το πρώτο (σ.σ. Χαβιέρ Ούμπιδες και Μαρσελίνιο είχαν αλλάξει πλευρές από το ημίχρονο).

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσαν οι πρώτες στιγμές του δευτέρου μέρους μέχρι που στο 54' τα -προ έναρξης- παρατράγουδα επανεμφανίστηκαν, η τάση του ρεύματος έπεσε, με συνέπεια το ματς να διακοπεί για 50 λεπτά.

Η παρθενική ευρωπαϊκή πρόκριση του Ατρομήτου συνδυάστηκε με νίκη, καθώς στο 66ο λεπτό ο Μαρσελίνιο έκλεψε την μπάλα από τον Νιλς-Έρικ Γιόχανσον, απέφυγε ωραία τον Πάτρικ Κάλγκρεν και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ωστόσο οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μία αξιόλογη ευκαιρία που δεν βρήκε στόχο.

Το γκολ του Μαρσελίνιο

Ο Αντρέι Γκορμπούνοφ. Οι δύο καλές επεμβάσεις του στο πρώτο ημίχρονο κράτησαν το "μηδέν" και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στα όνειρα της ΑΪΚ.

Ο Γκοϊτόμ. Ήταν δραστήριος και ορεξάτος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στις ουκ ολίγες προσπάθειες που επιχείρησε.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ζήτησε από τους παίκτες του να επιτεθούν στο ξεκίνημα, με σκοπό να σκοράρουν, ωστόσο αυτό δεν συνέβη και στη συνέχεια επέλεξε τη διαχείριση του 3-1 της Στοκχόλμης. Ο Ατρόμητος αυτό που έψαχνε την Πέμπτη ήταν η ουσία. Τη συνδύασε με νίκη που απέφερε στον ίδιο και την Ελλάδα σημαντικούς βαθμούς.

Ατρόμητος (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπιτόλο, Γοδόι, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία (75' Μπρίτο), Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο, Ούμπιδες.

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Αλμ): Κάλγκρεν, Πέιβι, Ετούχου, Γιόχανσον, Χάουκσον, Περέιρα (11' Μπλόμπεργκ), Ισιζάκι, Σαλέτρος, Ελίασον (46' Μπανγκουρά), Μπρούσταντ (79' Νίκολιτς), Γκοϊτόμ.

Γρηγορίου: "Από την Παρασκευή κοιτάμε για προσθήκες"

Σπανός: "Πρόκριση στους ομίλους! Αυτός είναι ο στόχος μας"

Τα χρήματα που παίρνουν ΠΑΟΚ και Ατρόμητος στο Europa League

Διακοπή ρεύματος στο Περιστέρι

Οι πιθανοί αντίπαλοι Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ, Ατρομήτου

20:00
Καλησπέρα φίλες και φίλοι από το γήπεδο του Ατρόμητου, στο Περιστέρι.
20:02
Οι "κυανόλευκοι" αντιμετωπίζουν στις 21.00 την ΑΪΚ Στοκχόλμης, στη ρεβάνς του 1-3 της Σουηδίας, στο πλαίσιο του γ' προκριματικού γύρου του Europa League.
20:08
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο, Γοδόι, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο, Ουμπίντες.
ΑΪΚ Στοκχόλμης (Α. Αλμ): Κάλγκρεν, Πέϊβι, Ετούχου, Γιόχανσον, Χάουκσον, Περέιρα, Ισιζάκι, Σαλέτρος, Ελίασον, Μπρούσταντ, Γκοϊτόμ
20:11
Καμία αλλαγή στο αρχικό σχήμα του Ατρόμητου συγκριτικά με το πρώτο ματς, όπως άλλωστε αναμενόταν.
20:18
Σε αντίθεση με τον Ατρόμητο, η ενδεκάδα των Σουηδών παρουσιάζει αλλαγές, αλλά και εκπλήξεις.
20:18
20.18: Διακοπή ρεύματος αυτή τη στιγμή στο στάδιο του Περιστερίου.
20:25
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα και ενώ οι προβολείς, εξαιτίας της διακοπής ρεύματος, δεν έχουν ανάψει.
20:41
Έχουν ανάψει εκ νέου οι προβολείς. Οι παίκτες της ΑΪΚ συνεχίζουν το ζέσταμα, όχι και αυτοί του Ατρόμητου που επέστρεψαν στα αποδυτήρια.
20:42
Στο γήπεδο του Περιστερίου και ο επίτιμος πρόεδρος της ΑΪΚ, αλλά και επί σειρά ετών πρόεδρος της UEFA, Λέναρντ Γιόχανσον.
20:44
Στα επίσημα του σταδίου ο Κώστας Τσάνας, ο οποίος ερωτώμενος για το αν καθοδηγήσει αυτός την Εθνική μας ομάδα στο προσεχές ματς με τη Φινλανδία, για τα προκριματικά του Euro 2016, δεν θέλησε να πει "ναι ή όχι". "Είναι διοικητικές αποφάσεις αυτές, θα δούμε" τόνισε.
20:47
Περίπου 100 οπαδοί της ΑΪΚ είναι στο γήπεδο. Από την άλλη, τελικά οι φίλοι του Ατρόμητου δεν ανταποκρίθηκαν και τόσο πολύ στο κάλεσμα της ΠΑΕ.
20:50
Τετ α τετ με τον Λέναρντ Γιόχανσον είχε ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Γιώργος Γκιρτζίκης.
20:59
Κόρνερ στα 22'' για την ομάδα του Περιστερίου.
21:00
Δεύτερο κόρνερ στη σειρά.
21:00
Θερμή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί του Ατρομήτου.
21:01
Στις εξέδρες βρίσκονται και περίπου 100 φίλοι της ΑΪΚ.
21:02
3ο λεπτό: Aκόμα ένα κόρνερ για τον Ατρόμητο, περνά ανεκμετάλλευτο.
21:03
Οι Σουηδοί τα έχουν χαμένα στο ξεκίνημα. Τέταρτο κόρνερ για τους γηπεδούχους.
21:04
5ο λεπτό: Xέρι παίκτη της ΑΪΚ μετά από το τέταρτο κόρνερ, ο διαιτητής λέει "παίζετε". Δύσκολη φάση.
21:05
7ο λεπτό: Γύρισμα του Ούμπιδες από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Ναπολεόνι βρίσκει την μπάλα στην κίνηση, ο Κάλγκρεν αποκρούει ενστικτωδώς.
21:06
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Άλεξ Περέιρα, ο οποίος ζητά αλλαγή.
21:08
Ακόμα ένα πρόβλημα στην αμυντική γραμμή της σουηδικής ομάδας.
21:08
Θα αποχωρήσει ο Περέιρα και θα μπει ο Μπλόμπεργκ.
21:09
11o λεπτό: O Mπλόμπεργκ περνά στη θέση του Περέιρα.
21:10
Αριστερό μπακ ο Μπλόμπεργκ, ο οποίος είναι μέσος!
21:11
Η λογική λέει ότι ο Γρηγορίου θα συμβουλεύσει τον Ούμπιδες να πιέσει το νεοεισελθόντα Σουηδό.
21:16
Η ΑΪΚ έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά.
21:18
Προφανώς, οι παίκτες του Γρηγορίου ψάχνουν μία καλή αντεπίθεση για να απειλήσουν.
21:20
Ο τεχνικός του Ατρομήτου, όπως και στο πρώτο ματς, ζητά από τα μπακ να προσέχουν τις προωθήσεις τους.
21:21
Κιβρακίδης και Μπιτόλο έχουν εντολή να ανέβουν 4-5 φορές. Αυτή είναι η οδηγία του Γρηγορίου, ο οποίος επιθυμεί οι παίκτες του να μετρούν τις προωθήσεις τους.
21:29
O επίτιμος πρόεδρος της ΑΪΚ και επί σειρά ετών πρόεδρος της UEFA Λέναρντ Γιόχανσον
21:30
31ο λεπτό: Φάση διαρκείας στα καρέ του Γκορμπούνοφ, ο Ετούχου γυρίζει χωρίς να βλέπει, η μπάλα παίρνει ψηλοκρεμαστή τροχιά και περνά από τα δοκάρια.
21:31
32ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΪΚ. Ο Γκοϊτόμ βγαίνει εκτός χώρου δράσης του, δίνει στον Ισιζάκι, ο οποίος γυρίζει από αριστερά προς το ύψος του πέναλτι, ο Σαλέτρος πλασάρει με τη μία και ο Γκορμπούνοφ μπλοκάρει σωτήρια.
21:33
35ο λεπτό: Kίτρινη στιον Φυτανίδη.
21:34
35ο λεπτό: Nέα καλή στιγμή για τη σουηδική ομάδα. Ο Ντίξον σουτάρει εκτός περιοχής με τη μία και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ.
21:35
Ο Γιώργος Γκιρτζίκης με τον Ανδρέα Παχατουρίδη (δήμαρχος Περιστερίου)
21:36
Φυτανίδης και Λαζαρίδης αντιμετωπίζουν προβλήματα από τον Γκοϊτόμ.
21:37
39ο λεπτό: O Iσιζάκι ψάχνει οπτικό πεδίο για το σουτ, το βρίσκει, σουτάρει πέφτοντας και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21:41
42ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Mπλόμπεργκ από αριστερά, ο Γκορμπούνοφ αποκρούει σε κόρνερ με υπερένταση.
21:44
45o λεπτό: Ωραία συνεργασία μεταξύ Μπρούσταντ και Πέιβι, ο δεύτερος πλασάρει άουτ.
21:44
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:46
Ημίχρονο: Ατρόμητος - ΑΪΚ Στοκχόλμης 0-0 (δείτε στατιστικά)
22:02
46o λεπτό: Ο Μπανγκουρά στη θέση του Ελίασον.
22:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:03
Σε διάταξη 4-2-3-1 και πάλι ο Ατρόμητος.
22:11
53ο λεπτό: Aπό μακρινό πλάγιο του Μπανγκουρά προκαλείται σύγχυση στα καρέ του Γκορμπούνοφ.
22:11
Διακοπή ρεύματος και πάλι στο Περιστέρι!
22:12
H... εικόνα ΤΩΡΑ
22:13
Με αναπτήρες και κινητά τηλέφωνα προσπαθούν να βρουν φως οι φίλαθλοι.
22:13
Οι φίλοι της ΑΪΚ, πάντως, το διασκεδάζουν.
22:14
Υπενθυμίζεται ότι την προπέρσινη σεζόν η εκτός έδρας αναμέτρηση του Ατρομήτου με την Άλκμααρ διεκόπη λόγω πυρκαγιάς σε εστιατόριο του γηπέδου!
22:16
Μόνο μερικοί αναπτήρες και οι διαφημιστικές πινακίδες εκπέμπουν φως στο γήπεδο.
22:25
Τίποτα νεότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο.
22:30
Εν αναμονή της γεννήτριας για να επανέλθει το ρεύμα.
22:36
Η εικόνα εντός αγωνιστικού χώρου ΤΩΡΑ
22:40
Έχει ήδη περάσει σχεδόν μισή ώρα από τη διακοπή. Αν περάσει επιπλέον μισή ώρα, το ματς θα συνεχιστεί την Παρασκευή (7/8) το μεσημέρι από το λεπτό που σταμάτησε.
22:41
Όπως και να έχει, ο αγώνας θα ολοκληρωθεί πριν από την κλήρωση των πλέι οφ του Europa League (14:00).
22:43
Ανάβουν σιγά-σιγά τα φώτα του γηπέδου
22:43
Απομένουν οι τέσσερις προβολείς.
22:43
Οι παίκτες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο.
22:44
Είναι ήδη επιβαρυμένος ο μετασχηματιστής, επομένως θα ανοίξουν μόνο τα άκρως απαραίτητα φώτα για τη συνέχεια του αγώνα.
22:47
Δεκάλεπτη προθέρμανση και επιστοφή στη δράση μετά από σχεδόν μία ώρα.