Νίκη με ανατροπή για Μπιλμπάο, ο Τραορέ "λύτρωσε" τη Μονακό, "στραπάτσο" για Φενέρ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε την ανατροπή κι επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντούριθ. H Φενέρμπαχτσε έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-3 από την Μόλντε. Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Μπορντό, όπως κι η Άντερλεχτ με τη Μονακό (1-1), ενώ η Νάπολι είχε εύκολο έργο κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ (5-0).

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Άουγκσμπουργκ 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άριτς Αντούριθ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βελβέρδε έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ.

Οι Γερμανοί είχαν πάρει το προβάδισμα στο 15' με τον Χαλίλ Άλντιντοπ, το οποίο διατήρησαν μέχρι το 55', όταν ανέλαβε δράση ο Αντούριθ. Ο Ισπανός άσος σε διάστημα 11 λεπτών (55-66) ανέτρεψε το σκορ, ενώ ο Μάρκελ Σουσαέτα στις καθυστερήσεις "κλείδωσε" τη νίκη για τους Βάσκους.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Εγερίν, Λαπόρτ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λέκουε, Ελουστόνδο (46' Μικέλ Ρίκο), Ετσεμπαρία, Ιμπάι Γκόμεθ (64' Μερίνο), Σουσαέτα, Ραούλ Γκαρθία (80' Γκουρπέγι), Αντούριθ.

Άουγκσμπουργκ: Χιτς, Βερχάεγκ, Κλάβαν, Φέουλνερ, Μπράκερ, Χαλίλ Άλτιντοπ (59' Κου), Μπάιερ, Έσβαϊν, Κορ (72' Τροχόβσκι), Γουόν Γι, Μάταβζ (66' Βέρνερ).

Άντερλεχτ - Μονακό 1-1

Ο Γκιγιόμ Ζιλέ στο 11ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην Άντερλεχτ, με όμορφη πλασέ στην κίνηση. Οι Βέλγοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν άφησαν τους παίκτες της Μονακό να απειλήσουν την εστία του Προτό. Στο ημίχρονο ο Λενάρντο Ζαρντίμ αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τον Λασινά Τραορέ στη θέση του Μάριο Πάσαλιτς. Η απόφασή του αποδείχθηκε καταλυτική, αφού ο Ιβοριανός επιθετικός ισοφάρισε για τους Μονεγάσκους στο 85' και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Άντερλεχτ: Προτό, Ντεσάχτ, Ναγιάρ, Ντεντόνκερ, Ομπράντοβιτς, Ντεφούρ, Ζιλέ, Τίλεμανς, Σουάρες (74' Ατσεαμπόνγκ), Πράετ, Οκάκα.

Μονακό: Σούμπασιτς, Γουάλας, Ράτζι, Έλντερσον (61' Ελ Σαραουί), Τουρέ, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Πάσαλιτς (Λ. Τραορέ), Κοεντράο, Μπερνάρντο Σίλβα, Καβαλέιρο (76' Λεμάρ).

Ντνίπρο - Λάτσιο 1-1

Σε ένα συναρπαστικό ματς από πλευράς θεάματος, η Ντνίπρο με την Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Στο 34' ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδωσε προβάδισμα στους "λατσιάλι". Η ουκρανική ομάδα προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όμως όποτε χρειάστηκε ο Φεντερίκο Μαρκέτι έσωσε την ομάδα του. Τελικά, η πίεσή της απέδωσε καρπούς, καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γέβγεν Σελέζνιοφ "λύτρωσε" τους γηπεδούχους με κοντινή κεφαλιά.

Ντνίπρο: Μπόικο, Ντόουγκλας, Γκουεγέ, Πίκο, Φεντέτσκι (61' Ρουίς), Εντμάρ, Μάτος, Φέντορτσουκ (46' Ντανίλο), Ροτάν, Ματέους, Σελέζνιοφ.

Λάτσιο: Μαρκέτι, Χεντ, Χεντιλέτι, Ράντου, Κόνκο, Άντερσον, Παρόλο, Μιλόνκοβιτς-Σάβιτς, Ονάζι, Κίσνα (77' Καντρέβα), Μάτρι (76' Κεϊτά).

Φενέρμπαχτσε - Μόλντε 1-3

"Στραπάτσο" για την Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα, η οποία γνώρισε την ήττα με 1-3 από την άσημη Μόλντε. Στο 36' ο Τόμι Χόιλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στους Νορβηγούς. Έξι λεπτά αργότερα ο Νάνι ισοφάρισε για την τουρκική ομάδα. Όμως, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε δικαιωματικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών (53'-65') "πάγωσαν" το "Σουκρού Σαράτσολγου" και πήραν μία σπουδαία νίκη.

Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο, Μπρούνο Άλβες, Ερκίν, Κάντλετς, Οζμπαϊρακλί, Μεϊρέλες (69' Ζεϊμπέκ), Νάνι, Τοπάλ (58' Φερναντάο), Σεν, Τουφάν, Φαν Πέρσι (69' Ποτούκ)

Μόλντε: Χόρβατ, Ρινταρόι, Φόρεν, Γκαμπρίελσεν, Λινς, Σινγκ, N. Χέσταντ, E. Xέσταντ (Χουσαΐν), Μόστρεμ (87' Τοΐβιο), Χόιλαντ (66' Καμαρά), Ελιουνούσι

Νάπολι - Κλαμπ Μπριζ 5-0

Η Νάπολι δεν αντιμετώπισε μεγάλη αντίσταση από την Κλαμπ Μπριζ, την οποία "φιλοδώρησε" με πέντε γκολ. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Χοσέ Καγεχόν άνοιξε το σκορ, με ένα τυχερό γκολ, αφού σε προσπάθεια για σέντρα είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σινάν Μπολάτ. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση στο Ντρις Μέρτενς, ο οποίος με δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών (19'-25') "καθάρισε" την υπόθεση νίκη για τους "παρτενοπέι". Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρεκ Χάμσικ στο 53' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, ενώ στο 77' ο Καγεχόν, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Νάπολι: Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Χάμσικ (62' Άλαν), Νταβίντ Λόπες, Ζορζίνιο, Ιγκουαΐν (72' Γκαμπιαντίνι),

Μέρτενς, Καγεχόν

Κλαμπ Μπριζ: Μπολάτ, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μονιέ, Μέχελε, Εμπομπό (46' Ιθκιέρδο), Φόρμερ, Σίμονς, Βάθκεθ (69' Ντε Φοβ),

Ντιαμπί (60' Κλαουντεμίρ), Περέιρα

Μπορντό - Λίβερπουλ 1-1

Η Λίβερπουλ με την Μπορντό μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες κλασσικές ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, καθώς καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Στα μισά του δευτέρου 45λέπτου ο Άνταμ Λαλάνα έδωσε το προβάδισμα στους "κόκκινους", όμως οι Γιρονδίνοι πίεσαν για την ισοφάριση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Ζουσιέ στο 81ο λεπτό.

Μπορντό: Καρασό, Παγιουά, Πάμπλο, Πουντζέ, Μορίς-Μπελαΐ, Σαντόμ, Καζρί (69' Ζουσιέ), Γκάγιτς (86' Γκιλμπέρ), Σαϊβέ (76' Ποκό), Ρολάν, Κριβέλι

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τουρέ (28' Τσιριβέγια), Σακό, Μορένο, Γκόμες, Λαλάνα, Κουτίνιο, Τσαν, Άιμπ, Ρόσιτερ (80' Μπράναγκαν), Οριζί (73' Ινγκς)