Εύκολα η Νάπολι, "κόλλησε" η Λίβερπουλ, 3Χ3 η Μπράγκα

Η Νάπολι πέρασε σαν... σίφουνας από τη Δανία, επικρατώντας με 4-1 της Μίντιλαντ. Η Ρούμπιν Καζάν πήρε βαθμό στο Λίβερπουλ, ενώ η Μπράγκα πλήγωσε τον Μίτσελ. Ανατροπή για Άντερλεχτ κόντρα στην Τότεναμ (2-1). Διπλό της Μπιλμπάο στο Βελιγράδι, έμειναν στο 2-2 Σάλκε και Σπάρτα Πράγας.

Λίβερπουλ - Ρούμπιν Καζάν 1-1

Στο πρώτο παιχνίδι του Γίργκεν Κλοπ στο "Άνφιλντ", η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Ρούμπιν Καζάν. Μόλις στο 15ο λεπτό ο Μάρκο Ντέβιτς έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους, όμως στο 36' ο Όλεγκ Κούζμιν άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμρέ Τσαν ισοφάρισε για τους "κόκκινους", οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο κυνήγησαν την ανατροπή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Τζο Άλεν (46' Λούκας Λέιβα), Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Κοουτίνιο (63' Μπεντεκέ), Ορίγκι (73' Ρομπέρτο Φιρμίνο).

Ρούμπιν Καζάν: Ριζικόβ, Κούζμιν, Κβερκβέλια, Καμπόλοβ, Ναμπιούλιν, Γκεργκίεφ, Καραντενίζ (81' Ντιαντιούν), Οντόεβ, Κάρλος Εντουάρντο (64' Πορτνιάγκιν), Κανουνικόβ, Ντέβιτς (46' Κοτούνιο).

Μίντιλαντ - Νάπολι 1-4

Η Νάπολι είχε εύκολο έργο κόντρα στη Μίντιλαντ, την οποία "φιλοδώρησε" με τέσσερα γκολ. Στο 19' ο Χοσέ Καγεχόν άνοιξε το σκορ για τους "παρτενοπέι". Η συνέχεια ανήκε στον Μανόλο Γκαμπιαντίνι, ο οποίος σε διάστημα 10 λεπτών (31'-40') ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι Δανοί μείωσαν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μάρτιν Πούσιτς, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν στις καθυστερήσεις.

Μίντιλαντ: Άντερσεν, Ρέμερ, Χάνσεν, Σβιατσένκο, Νόβακ, Σπαρβ, Γιάκομπ Πόουλσεν, Ντούελουντ, Ρόγερ, Πούσιτς (62' Ονουάτσου), Ράσμουσεν.

Νάπολι: Ρέινα, Μάτζο, Κίρικες, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Βαλντιφιόρι, Αλάν (60' Χάμσικ), Νταβίντ Λόπεθ, Καγιεχόν (64' Ιγκουαΐν), Ελ Καντουρί, Γκαμπιαντίνι.

Μπράγκα - Μαρσέιγ 3-2

Η Μπράγκα συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της, επικρατώντας αυτή τη φορά της Μαρσέιγ του Μίτσελ με 3-2. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Κόκα και Γουίλσον Εντουάρντο, όμως οι παίκτες της Μαρσέιγ έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα κι επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα με τα γκολ των Ρομέν Αλεσαντρινί (84') και Μιτσίο Μπατσουαγί (87'). Τελικά, η χαρά κράτησε μόλις ένα λεπτό, αφού στο 88' ο Άλαν έδωσε εκ νέου προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Μπράγκα: Ματέους, Μαρσέλο Γκοϊάνο, Ρικάρντο Φερέιρα, Μπολί, Τζάβαν Φερέιρα, Μάουρο, Βούκτσεβιτς, Αλάν, Ράφα Σίλβα, Κοκά, Ρουί Φόντε (65' Ουίλσον Εντουάρντο).

Μαρσέιγ: Μανταντά, Τζα Τζετζέ (65' Καμπελά), Ρεκίκ, Σπαρανιά, Μεντί, Λασανά Ντιαρά, Ίσλα, Λούκας Σίλβα, Αλεσαντρινί, Μπαραντά, Μπατσουαγί.

Σάλκε - Σπάρτα Πράγας 2-2

Χωρίς νικητή έληξε το άλλο ματς του ομίλου του Αστέρα Τρίπολης στη Γερμανία, ανάμεσα σε Σάλκε και Σπάρτα Πράγας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό στην κόντρα με τον Ντι Σάντο που είχε πληγώσει και τους Αρκάδες στη Γερμανία, πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν αρχικά το ματς στα ίσα στο 50' με πλασέ του Φατάι και στο 63' ο Λάφατα έδωσε προβάδισμα στη Σπάρτα στο 63', αλλά η χαρά της ομάδας από την Τσεχία κράτησε μόλις 10 λεπτά, αφού ο Σανέ "έγραψε" στο 73' το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Σάλκε: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Χέβεντες, Αϊχάν (62' Γκάις), Κολάσινατς (84' Αόγκο), Γκορέτσκα, Νόιστεντερ, Χέιμπιεργκ (62' Σανέ), Μάιερ, Τσουπό-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο.

Σπάρτα Πράγας: Μπίτσικ, Μαρέτσεκ, Μπράμπετς, Ναμουανεσού, Φρίντεκ, Γιράτσεκ, Ντότσκαλ, Ματεγιόβσκι (92' Χούσμπαουερ), Κονατέ (62' Λαφάτα), Κρεΐτσι, Φατάι (88' Χόλεκ).

Άντερλεχτ - Τότεναμ 2-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Έρικσεν έκανε το 0-1 για την Τότεναμ, η Άντερλεχτ έκανε την απόλυτη ανατροπή στο Βέλγιο, επικρατώντας τελικά με 2-1. Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Ζιλέ στο 13ο λεπτό, και το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 75' ο Οσάκα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Άντερλεχτ στον 10 όμιλο μετά από τρεις αγωνιστικές.

Άντερλεχτ: Προτό, Ζιλέ, Εμποτζί, Ντέσχαχτ, Ομπράντοβιτς, Ντεφούρ, Ντέντονκερ, Τίλεμανς, Πρατ (92' Κοντέ), Εζέκιελ (66' Ατσεαμπόνγκ), Οκάκα (88' Ιντρισά Σιλά).

Τότεναμ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Έρικ Ντιρ, Ντεμπελέ (65' Ντέλε Άλι), Έρικσεν, Λαμέλα, Τάουνσεντ (80' Ονόμα), Εν'Ζι (59' Κέιν).

Παρτιζάν - Μπιλμπάο 0-2

Μεγάλο "διπλό" για την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Βελιγράδι. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 2-0 της Παρτιζάν και την ισοφάρισε στην κορυφή του 12ου ομίλου, αφού αμφότερες έχουν από 6 βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές. Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 32' με τον Ραούλ Γκαρθία και πέντε λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας στο ματς, ο Ετσεμπερία διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Παρτιζάν: Ζίβκοβιτς, Βουλίτσεβιτς, Όστρογιτς, Φαμπρίσιο, Λέκοβιτς, Πέτροβιτς, Λούκιτς, Νίνκοβιτς (84' Τρούγιτς), Ζίβκοβιτς, Στεβάνοβιτς (79' Σάπονιτς), Μποζίνοβ (64' Γκρμπιτς).

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιάγο Ερερίν, Ντε Μάρκος, Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ (91' Ελουστόντο), Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Γουίλιαμς (86' Μπόβεδα), Σουσαέτα (55' Σαμπίν), Αντούριθ.