Στα πέναλτι η Σεβίλλη την Μπέτις, με Πίρλο στους "8" η Γιουβέντους

Η Σεβίλλη ισοφάρισε το 0-2 της Μπέτις και επικρατώντας 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση. Το γκολ-φάουλ του Αντρέα Πίρλο στο 71ο λεπτό χάρισε στην Γιουβέντους τη νίκη-πρόκριση επί της Φιορεντίνα με 1-0 στο κατάμεστο "Αρτέμιο Φράνκι".

Μπέτις - Σεβίλλη 3-4 πέν. (0-2 κ.δ.)

(20' Ρέγες, 75' Μπάκα)

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σεβίλλη, αφού στο 20ό λεπτό ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες σημείωσε το 300ό της τέρμα επί της Μπέτις σε επίσημες αναμετρήσεις. Η συντριπτική κατοχή μπάλας, πάντως, δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν τέσσερις ευκαιρίες με τον Λέο Μπαπτιστάο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξαναβρήκαν δίχτυα (με τον Κάρλος Μπάκα στο 75'). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η ομάδα του Ουνάι Έμερι έχασε διπλή ευκαιρία στο 105' (με τους Κεβίν Γκαμερό και Μπάκα) και εν συνεχεία στα πέναλτι. Ο Αντόνιο Αδάν απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση, εκείνη του Βιτόλο, αλλά οι Αλφρέντ Εντιαγέ και Νονό τον μιμήθηκαν λίγο αργότερα, με συνέπεια η Σεβίλλη να πάρει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

Μπέτις: Αδάν, Αμάγια, Χουανφράν, Περκίς (15' Νονό), Χόρδι, Εντιαγέ, Χουάν Κάρλος, Ρέγες (92' Μολίνα), Σεντρίκ, Ρουμπέν Κάστρο, Μπαπτιστάο (73' Σεβίγια).

Σεβίλλη: Μπέτο, Φάσιο, Φιγκέιρας, Μορένο, Παρέχα, Μπιά (76' Βιτόλο), Μαρίν, Ράκιτιτς, Μπάκα (105' Σαμπέριο), Γκαμερό, Ρέγες (50' Κόκε).

Φιορεντίνα - Γιουβέντους 0-1

(71' Πίρλο)

Ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα στον ιταλικό "εμφύλιο" και πήρε το εισιτήριο της προημιτελικής φάσης. Οι "βιόλα" μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μάριο Γκόμεθ, ενώ η πρωτοπόρος της Serie A βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της μετά την ανάπαυλα. Το ρολόι σημάδευε το 69ο λεπτό όταν ο Γκονσάλο Ροντρίγκες έκανε φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους και αποβλήθηκε. Λίγες στιγμές αργότερα ο Αντρέα Πίρλο έστησε την μπάλα και άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε κυριάρχησαν, άγγιξαν το 2-0 με τον Αρτούρο Βιδάλ και τελικά προκρίθηκαν.

Φιορεντίνα: Νέτο, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Βάργκας, Πισάρο (48' Αμπροζίνι), Ακουιλάνι, Μπόρχα Βαλέρο, Κουαντράδο, Ίλιτσιτς (72' Ρονκάγλια), Γκόμεθ (63' Μάτρι).

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κάσερες, Ίσλα (76' Λιχτστάινερ), Ασαμόα, Πογκμπά, Πίρλο, Βιντάλ, Τέβες, Γιορέντε (88' Οσβάλντο).

Νάπολι - Πόρτο 2-2

(21' Πάντεβ, 92' Σαπάτα - 69' Γκιλάς, 76' Κουαρέσμα)

Με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο, ο οποίος έκανε αρκετές σημαντικές επεμβάσεις, η Πόρτο ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε λίγα λεπτά και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην κλήρωση της Παρασκευής. Η Νάπολι ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Γκόραν Πάντεβ, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με συνέπεια να το πληρώσει. Ο νεοεισελθών Ναμπίλ Γκιλάς έφερε το ματς στα ίσα (στο 69') και ο Ρικάρντο Κουαρέσμα εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα (στο 76'), κλειδώνοντας την πρόκριση. Το μόνο που κατάφεραν οι "παρτενοπέι" ήταν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με τον Ντουβάν Σαπάτα.

Νάπολι: Ρέινα, Ενρίκε, Φερνάντες, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Μπεράμι, Ινλέρ, Ιγκουαΐν (79' Σαπάτα), Μέρτενς (84' Καγεχόν), Πάντεβ (68' Χάμσικ), Ινσίνιε.

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Ρέγες, Μανγκαλά, Κάρλος Εντουάρντο (63' Ζοσουέ), Φερνάντο, Ντεφούρ, Κουαρέσμα (80' Λικά), Μαρτίνες, Βαρέλα (66' Γκιλάς), Ρικάρντο.

SALZBURG, AUSTRIA - MARCH 20:  Marco Streller of Basel challenges Rodnei of Salzburg during the UEFA Europa League Round of 16 match between FC Salzburg and FC Basel 1893 at Stadion Salzburg on March 20, 2014 in Salzburg, Austria.  (Photo by Simon Hausberger/Getty Images)
SALZBURG, AUSTRIA - MARCH 20: Marco Streller of Basel challenges Rodnei of Salzburg during the UEFA Europa League Round of 16 match between FC Salzburg and FC Basel 1893 at Stadion Salzburg on March 20, 2014 in Salzburg, Austria. (Photo by Simon Hausberger/Getty Images) GETTY IMAGES

Ζάλτσμπουργκ - Βασιλεία 1-2

(22' Σοριάνο - 50' Στρέλερ, 60' Σαούρο)

Το επεισοδιακό ματς της "Ρεντ Μπουλ Αρίνα" (σ.σ. στο 30' οπαδοί της Βασιλείας πέταξαν αντικείμενα στον Κέβιν Καμπλ και ο διαιτητής το διέκοψε για περίπου 10 λεπτά), βρήκε θριαμβευτές τους φιλοξενούμενους. Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 9ο λεπτό λόγω αποβολής του Μάρεκ Σούτσι και ότι δέχθηκε γκολ στο 22' από τον Ζόναταν Σοριάνο, η ελβετική ομάδα ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε 10 λεπτά (50' κεφαλιά του Μάρκο Στρέλερ, 60' φάση διαρκείας με νέα κεφαλιά του Γκαστόν Σαούρο). Η αποβολή του Άλαν στο 86ο λεπτό επανέφερε την αριθμητική ισορροπία, σε μία αναμέτρηση με εννέα κίτρινες και δύο κόκκινες κάρτες. Να σημειωθεί ότι ο Σοριάνο έφτασε τα 40 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 2-0 στο 47'.

Ζάλτσμπουργκ: Γκουλάσι, Κλάιν, Ρόντνεϊ, Αντρέ Ραμάλιο, Μανέ, Ιλσάνκερ (72' Ζουλ), Σβέντο (83' Μίλινγκερ), Λάιτγκεμπ, Καμπλ, Σοριάνο (78' Βαλ. Μπερίσα), Άλαν.

Βασιλεία: Ζόμερ, Φ. Ντέγκεν, Αρ. Αγέτι (88' Εμπολό), Σούτσι, Σαούρο, Ν. Ντέγκεν (44' Αλίτζι), Στόκερ, Φ. Φράι, Ελνενί, Στρέλερ, Σίο (57' Σάκα).

Άνζι - Άλκμααρ 0-0

Η Άλκμααρ πάτησε στο άδικο 1-0 του πρώτου αγώνα και χάρη στο 0-0 του Ραμενσκόγιε πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Europa League. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολεξάντερ Ολίγεβ δεν πήρε βοήθειες από τους δύο επιθετικούς του, με συνέπεια η Άνζι να είναι ακίνδυνη, ενώ η ολλανδική ομάδα είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Νεμάνια Γκουντέλι (34'). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς χωρίς καμία προσπάθεια προς την εστία και, μοιραία, η Ρωσία έμεινε χωρίς εκπρόσωπο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Σημειώνεται ότι στην εκπνοή αποβλήθηκε ο Καρλέν Μικιρτσιάν επειδή γκρέμισε από πίσω τον Στίβεν Μπέργκουις που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Άνζι: Κερζακόβ, Αγκαλάροβ (85' Αμπντουλάβοβ), Γκατζιμπέκοβ, Επουρεάνου, Γκριγκαλάβα, Σομπόλεβ (71' Σερντέροβ), Μικιρτσιάν, Αλίγεβ, Μπουρμιστρόβ (68' Εστσένκο), Σμόλοβ, Μπουχάροβ.

Άλκμααρ: Εστέμπαν, Μ. Γιόχανσον, Ράινεν, Βάουτενς, Πόουλσεν, Ελμ, Γκουντέλι, Φίρχεφερ, Μπέιρενς, Μπέργκουις, Α. Γιόχανσον.

Βαλένθια - Λουντογκόρετς 1-0

(59' Πάκο Αλκάθερ)

Η Βαλένθια διπλασίασε τις νίκες της επί της Λουντογκόρετς και εξασφάλισε μία θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Europa League. Έπειτα από ένα ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες (οι "νυχτερίδες" τη σημαντικότερη με το δοκάρι του Ντάνιελ Παρέχο στις καθυστερήσεις), ο Πάκο Αλκάθερ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά στο 59ο λεπτό και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Βαλένθια: Ντιέγκο Άλβες, Ζοάο Περέιρα, Βίκτορ Ρουίθ, Ματιέ, Φουέγο, Παρέχο, Μίτσελ (56' Μπαραγάν), Καρτάμπια, Γκαγιά (71' Μπερνάτ), Πάκο Αλκάθερ (65' Ζονάς), Βάργκας.

Λουντογκόρετς: Στογιάνοβ, Μίνεβ, Μότσι, Τερζίεβ, Ζούνιορ Καϊσαρά, Αλεκσάντροβ (76' Λούμου), Ντιάκοβ, Ζλατίνσκι, Μαρσελίνιο (67' Ερνάντες), Μπέζιακ (79' Μίτσελ), Μίσιτζαν.

Μπενφίκα - Τότεναμ 2-2

(34' Γκαράι, 95' πέν. Λίμα - 78', 79' Σαντλί)

Το 3-1 του πρώτου αγώνα, σε συνδυασμό με το γκολ του Εζέκιελ Γκαράι στο 34ο λεπτό, προκάλεσαν χαλάρωση στις τάξεις της Μπενφίκα, η οποία απειλήθηκε από τους Ρομπέρτο Σολδάδο και Νασέρ Σαντλί. Ο Βέλγος εξτρέμ, πάντως, σκόραρε δύο φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (στο 78' και το 79'), με συνέπεια το τελευταίο δεκάλεπτο να μετατραπεί σε θρίλερ. Στο 92ο λεπτό, μάλιστα, ο Γιαν Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Γκίλφι Σίγκουρτσον, προτού ο Λίμα ισοφαρίσει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και δώσει τέλος στις ελπίδες της αγγλικής ομάδας.

Μπενφίκα: Όμπλακ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Σικέιρα, Ρούμπεν Αμορίμ, Σουλεϊμάνι (92' Μάρκοβιτς), Τζούριτσιτς (71' Πέρες), Αντρέ Γκόμες, Σάλβιο, Όσκαρ Καρντόσο (76' Λίμα).

Τότεναμ: Φρίντελ, Φράιερς, Σάντρο, Νόουτον, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Σίγκουρντσον, Σαντλί, Τάουνσεντ (76' Έρικσεν), Λένον, Σολδάδο (71' Κέιν).

Pilzen´s Slovenian defender Marian Cisovsky (R) and Lyon's French forward Bafetimbi Gomis vie for the ball during the last 16 second-leg UEFA Europa League football match FC Viktoria Plzen vs Olympique Lyonnais on March 20, 2014 in Plzen, Czech Republic. AFP PHOTO/ MICHAL CIZEK        (Photo credit should read MICHAL CIZEK/AFP/Getty Images)
Pilzen´s Slovenian defender Marian Cisovsky (R) and Lyon's French forward Bafetimbi Gomis vie for the ball during the last 16 second-leg UEFA Europa League football match FC Viktoria Plzen vs Olympique Lyonnais on March 20, 2014 in Plzen, Czech Republic. AFP PHOTO/ MICHAL CIZEK (Photo credit should read MICHAL CIZEK/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Πίλζεν - Λιόν 2-1

(60' Κολάρ, 62' Τετσλ - 45+3' Γκομίς)

Μαγική εικόνα αποτελεί το σκορ του επαναληπτικού του "Στρούντσοβι Σάντι". Η Λιόν προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπαφετιμπί Γκομίς, αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στην Πίλζεν. Μέσα σε δύο λεπτά η τσεχική ομάδα ανέτρεψε τα δεδομένα χάρη στα γκολ των Ντανιέλ Κολάρ (60') και Στάνισλαβ Τετσλ (62'), εν συνεχεία όμως η τύχη της γύρισε την πλάτη στο δρόμο για τη μεγάλη ανατροπή του 1-4. Συγκεκριμένα στο 70ό λεπτό ο Τετσλ έχασε πέναλτι (δοκάρι), στο 83' ο Άντονι Λόπες απέκρουσε εντυπωσιακά τον κεραυνό του Μάριαν Τσισόβσκι και στο 87' έκανε διπλή επέμβαση, ενώ στο 92' ο Τομάς Βάγκνερ σημάδεψε το δοκάρι.

Πίλζεν: Μπόλεκ, Λιμπέρσκι, Ρέζνικ, Προτσάζκα, Τσισόβσκι, Χόραβα, Πετρζέλα (77' Βάγκνερ), Χροσόβσκι, Κολάρ (74' Μπάκος), Τετσλ, Ντούρις (84' Κόντσαλ).

Λιόν:Λόπες, Μπακαρί Κονέ, Μπίσεβατς, Μιγκέλ Λόπες (61' Μπεντιμό), Νταμπό, Φερί, Γκοναλόν, Τολισό (77' Μβουεμπά), Γκουρκίφ, Μπριάν, Γκομίς (84' Μαλμπράνκ).

# Η υποδοχή των οπαδών της Μπέτις στο πούλμαν της ομάδας

# Οι οπαδοί της Σεβίλλης καθ' οδόν για το "Μπενίτο Βιγιαμαρίν"

# Το coreo των οπαδών της Φιορεντίνα

# Η Γιουβέντους προερχόταν από 7 ευρωπαϊκούς "εμφυλίους" χωρίς νίκη. Η τελευταία επιτυχία της επί ιταλικής ομάδας είχε σημειωθεί το 1990 με θύμα και πάλι την Φιορεντίνα.

# Η Μπενφίκα δεν έχει ηττηθεί σε 26 αναμετρήσεις ανεξαρτήτου διοργάνωσης (23 νίκες - 3 ισοπαλίες). Η τελευταία φορά που έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο ήταν το ματς του "Γ. Καραϊσκάκης" (1-0 από τον Ολυμπιακό).

# Η Γιουβέντους έγινε η 2η ιταλική ομάδα μετά την Λάτσιο της σεζόν 2012-13 που φτάνει στην προημιτελική φάση του Europa League. Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη διοργάνωση του EL διεξήχθη την περίοδο 2009-10.

# Ζόναθαν Σοριάνο: 40 γκολ / 31 ματς

Κριστιάνο Ρονάλντο: 41 γκολ / 37 ματς

Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς: 40 γκολ / 40 ματς

# Η Μπέτις ηττήθηκε και στις δύο περιπτώσεις που διεκδίκησε πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι (στην Ευρώπη). Η πρώτη καταγράφηκε το 1984 (από την Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα).