Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 1-1

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Κορυφαίος για τους "κόκκινους" ο σκόρερ, Φελίπε Κουτίνιο.

Το 2-0 του πρώτου αγώνα έδινε σημαντικό προβάδισμα στη Λίβερπουλ σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, γνωρίζοντας πως βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε πιο δυνατά, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Σιμόν Μινιολέ. Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους "Κόκκινους Διαβόλους", αλλά και γενικότερα στον αγώνα, μία κεφαλιά του Τζέσι Λίνγκαρντ στο 18ο λεπτό, την οποία έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βέλγος γκολκίπερ. Οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ αντέδρασαν κι έχασαν μία καλή ευκαιρία στο 28', όταν το δυνατό σουτ του Φελίπε Κουτίνιο απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Νταβίντ ντε Χέα.

Τελικά, τέσσερα λεπτά αργότερα, η Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντονί Μαρσιάλ. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Γάλλος σε ανατροπή από τον Ναθάνιελ Κλάιν. Οι "κόκκινοι" θέλησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάνιελ Στάριτζ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού τερματοφύλακα. Η Μάντσεστερ είχε την υπεροχή και προσπάθησε να την μετουσιώσει σε δεύτερο γκολ, όμως λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους μίλησε η κλάση του Κουτίνιο. Ο Βραζιλιάνος απέφυγε εξαιρετικά τον Γκιγέρμο Βαρέλα, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και μ' ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-1.

H ομάδα του Φαν Χάαλ, διατήρησε τα ηνία του αγώνα, αλλά φανερά επηρεασμένη από το γκολ του Κουτίνιο στο τέλος του πρώτου μέρους, δεν κατάφερε να απειλήσει μα αξιώσεις την εστία του Μινιολέ. Μοναδική φάση που χρειάστηκε να αντιδράσει ο Βέλγος, μία κεφαλιά του Μαρουάν Φελαϊνί μετά από σέντρα του Μάικλ Κάρικ στο 59ο λεπτό. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, κάτι που βοήθησε τη Λίβερπουλ να διαχειριστεί το θετικό αποτέλεσμα και να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση με τους ταχύτατους Κουτίνιο-Οριζί και Φιρμίνο.

Μάλιστα, μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (75'-78'), ο Κουτίνιο θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά στον αγώνα, αλλά ο Ντε Χέα με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε στα επίπεδα του 1-1 το σκορ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1):Ντε Χέα, Βαρέλα (46' Βαλέντσια), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο (63' Νταρμιάν), Κάρικ (70' Σβαϊνστάιγκερ), Φελαϊνί, Λίνγκαρντ, Μάτα, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.

Λίβερπουλ (4-3-3):Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μίλνερ, Τσαν, Χέντερσον (71' Άλεν), Λαλάνα, Φιρμίνο (84' Μπεντέκε), Κουτίνιο, Στάριτζ (67' Οριζί).

Με Ομπαμεγιάνγκ στους 8 η Ντόρτμουντ, "τεσσάρα" και πρόκριση για Μπράγκα

H Nτόρτμουντ κρατά ζωντανές τις ελπίδες του Ολυμπιακού για τους ομίλους!

Τα γκολ στο Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ: Τι έβαλε ο Κουτίνιο!

Όλα τα γκολ του Europa League

Το live της αναμέτρησης

21:19
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο "Όλντ Τράφορντ" μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Europa League.
21:20
Οι "Κόκκινοι" επικράτησαν με 2-0 των "Κόκκινων Διαβόλων" στο Άνφιλντ και έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.
21:23
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαρέλα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Φελαϊνί, Λίνγκαρντ, Μάτα, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.
Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μίλνερ, Τσαν, Χέντερσον, Λαλάνα, Φιρμίνο, Κουτίνιο, Στάριτζ.

21:25
Σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση, ο Μάικλ Κάρικ ξεκινάει βασικός στη θέση του Μοργκάν Σναϊντερλέν κι ο Τζέσι Λίνγκαρντ αντί του Μέμφις Ντεπάι.
21:26
Ο Γίργκεν Κλοπ παρουσιάζει κατά τα 10/11 ίδια ενδεκάδα όπως και στο πρώτο ματς, με μοναδική αλλαγή τον Τζέιμς Μίλνερ στη θέση του Αλμπέρτο Μορένο.
21:26
Ο Άγγλος άσος θα αγωνιστεί ως αριστερό μπακ.
21:27
Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους: Ρομέρο, Νταρμιάν, Βαλέντσια, Γουίλιαμς, Σναϊντερλέν, Σβαϊνστάιγκερ, Ντεπάι.
21:27
Στον πάγκο για τους "κόκκινους": Γουόρντ, Σμιθ, Τουρέ, Άλεν, Άιμπ, Οριζί, Μπεντέκε.
21:32
Οι "εκλεκτοί" του Λουίς Φαν Χάαλ, όπως τους παρουσίασε ο επίσημος λογαριασμός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο twitter.
21:32
H άφιξη των φίλων της Γιουνάιτεντ στο "Όλντ Τράφορντ".
21:34
Όλα έτοιμα για την σπουδαία αναμέτρηση.
21:39
Εκτός αποστολής για τη Γιουνάιτεντ έμεινε ο Άντερ Ερέρα, ο οποίος είχε σφίξιμο στη βουβωνική χώρα κι επιλέχθηκε να προφυλαχθεί.
21:40
Δείτε ένα όμορφο VIDEO που δημιούργησε η Γιουνάιτεντ για την αποψινή αναμέτρηση.
21:46
Οι φίλοι της Γιουνάιτεντ ελπίζουν σε μία ανάλογη εμφάνιση από τον Αντονί Μαρσιάλ.
21:47
H άφιξη της αποστολής στο "Ολντ Τράφορντ".
21:48
Οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ στο Κέιπ Τόουν ανυπομονούν για την έναρξη της αναμέτρησης.
21:56
Συνεχίζεται η προθέρμανση των παικτών, 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.
21:57
O Ντάνιελ Στάριτζ έχει σημειώσει 5 γκολ και έχει μοιράσει μία ασίστ στα τελευταία 7 ματς μεταξύ των δύο ομάδων. Κίνδυνος-θάνατος για την άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
22:01
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στη φυσούνα.
22:03
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
22:03
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο "Ολντ Τράφορντ".
22:03
Τα αποδυτηρια της Γιουνάιτεντ.
22:04
Και τα αποδυτήρια της Λίβερπουλ.
22:05
Ευδιάθετος ο Κλοπ πριν την έναρξη του αγώνα.
22:07
Υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα.
22:07

1'

Έναρξη του αγώνα.
22:10
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
22:13
Η Λίβερπουλ πιέζει ψηλά και δυσκολεύει την ανάπτυξη της Γιουνάιτεντ.
22:13
Οι... δήμιοι των δύο ομάδων με αριθμούς.
22:17
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Φιρμίνο, ύστερα από μονομαχία με τον Φελαϊνί.
22:21
Χωρίς τελική μέχρι στιγμής το ματς.
22:22
Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή (60% - 40%), αλλά χωρίς να απειλούν με αξιώσεις την εστία του Σιμόν Μινιολέ.
22:25
Τα σουτ προς την... εστία το πρώτο 15λεπτο.
22:26

18'

Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ! Ο Λίνγκαρντ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά ο Μινιολέ έδιωξε με το ένα(!) χέρι την μπάλα σε κόρνερ!
22:26

19'

Φάση διαρκείας στα καρέ της Λίβερπουλ, αλλά το σουτ στην κίνηση του Μάτα πέρασε άουτ!
22:29
H Γιουνάιτεντ έχει αναθαρρήσει μετά τις δύο συνεχόμενες φάσεις και πιέζει για το γκολ.
22:29

22'

Ο Μαρσιάλ μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:34
"Μονομαχία" μεταξύ του Κουτίνιο και του Βαρέλα.
22:35

28'

Καλή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Λαλάνα έκανε το γύρισμα, ο Κουτίνιο σούταρε, αλλά ο Ντε Χέα με μία εξαιρετική απόκρουση αρνήθηκε το γκολ!
22:37

30'

Mακρινό σουτ του Φιρμίνο, μπλόκαρε ο Ντε Χέα.
22:37
Η εντυπωσιακή επέμβαση του Μινιολέ στην κεφαλιά του Λίνγκαρντ.
22:38

31'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Γιουνάιτεντ! Ο Κλάιν ανέτρεψε τον Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής έδειξε την "άσπρη βούλα".
22:39

32'

ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ! Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
22:40

33'

Κίτρινη κάρτα στον Μπλιντ.
22:41
Το 1-0 της Γιουνάιτεντ:
22:42

34΄

ΔΟΚΑΡΙ για τη Λίβερπουλ! Ο Στάριτζ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα!
22:44
To δοκάρι της Λίβερπουλ:
22:46
Η Γιουνάιτεντ έχει τον έλεγχο του αγώνα στα τελευταία λεπτά και πιέζει για δεύτερο γκολ.
22:46
Η Λίβερπουλ προσπαθεί να "χτυπήσει" στην κόντρα επίθεση.
22:48

41'

Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Χέντερσον συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Κουτίνιο, αλλά το πλασέ του Άγγλου πέρασε πάνω από την εστία του Ντε Χέα.
22:48

42'

Κίτρινη κάρτα στον Κουτίνιο.
22:50

43'

Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ! Ο Φελαϊνί γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του Ρόχο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ!
22:51
'Εξαλλος ο Κλοπ με τους παίκτες του!
22:52

45'

ΓΚΟΛ η Λίβερπουλ! Ο Κουτίνιο απέφυγε τον Βαρέλα και με υπέροχο πλασέ από δύσκολη θέση νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-1!
22:53

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1 χάρη στο γκολ του Κουτίνιο στο 45ο λεπτό.
22:55
Δυσκολεύει η υπόθεση πρόκριση για τη Γιουνάιτεντ που χρειάζεται τρία γκολ (4-1) για να παρει την πρόκριση.
22:57
To γκολ του Κουτίνιο:
23:07
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
23:08
Αλλαγή ετοιμάζει ο Λουίς Φαν Χάαλ.
23:10

46'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Βαλέντσια στη θέση του Βαρέλα.
23:10

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
23:13
Οι γηπεδούχοι είναι φανερά επηρεασμένοι από το γκολ του Κουτίνιο.
23:13

50'

Κίτρινη κάρτα στον Φελαϊνί.
23:15

51'

Κίτρινη κάρτα στον Κλάιν.
23:19
Η Γιουνάιτεντ κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά δεν βρίσκει χώρους προς την αντίπαλη εστία.
23:21

57'

Ο Μάτα έκανε τη σέντρα, ο Ράσφορντ κοντρόλαρε, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Μινιολέ.
23:23

59'

Σέντρα του Κάρικ, κεφαλιά του Φελαϊνί, η μπάλα στην αγκαλιά του Μινιολέ.
23:26

62'

Κακό σουτ του Στάριτζ, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Κουτίνιο.
23:26

63'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Νταρμιάν στη θέση του Ρόχο.
23:27

63'

Δυνατό σουτ του Μαρσιάλ, ψηλά άουτ.
23:31

67'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ εκτός, ο Οριζί εντός.
23:33
Ελάχιστες καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος.
23:34

70'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Σβαϊνστάιγκερ στη θέση του Κάρικ.
23:35

71'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Χέντερσον εκτός, ο Άλεν εντός.
23:36

72'

Γύρισμα του Βαλέντσια, πλασέ του Φελαϊνί, η μπάλα ψηλά άουτ.
23:39

75'

Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Οι "κόκκινοι" βγήκαν στην αντεπιθεση, ο Κουτίνιο έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντε Χέα.
23:42

78'

Δυνατό σουτ του Κουτίνιο, έδιωξε σε κόρνερ ο Ντε Χέα!
23:43

80'

Κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ.
23:44
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λίβερπουλ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
23:45

81'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουτίνιο, ψηλά άουτ.
23:46

83'

Κίτρινη κάρτα στον Φιρμίνο.
23:48

84'

Τελευταία αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Φιρμίνο εκτός, ο Μπεντέκε εντός.
23:50

85'

Ο Βαλέντσια έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μίλνερ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.
23:51
Οι φίλοι της Γιουνάιτεντ αποχωρούν σιγά-σιγά από το "Ολντ Τράφορντ".
23:54

90'

Σουτ του Οριζί, ο Ντε Χέα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
23:54
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:55

91'

Νέο σουτ του Οριζί, απέκρουσε ξανά ο Ντε Χέα!
23:57

92'

Τέλος του αγώνα. Η Λίβερπουλ προκρίνεται στα προημιτελικά του Europa League με συνολικό σκορ 3-1 (2-0, 1-1).