Ντόρτμουντ - Τότεναμ 3-0

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην... αγνώριστη Τότεναμ, την οποία φιλοδώρησε με τρία στο "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ" και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League. Δύο γκολ ο Μάρκο Ρόις, ένα ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, έχοντας προφανώς στο μυαλό του το παιχνίδι με την Άστον Βίλα, αποφάσισε να ξεκουράσει τους Γουόκερ, Ντεμπελέ, Λαμέλα, Κέιν, αφήνοντάς τους στον πάγκο. Αντίθετα, ο Τόμας Τούχελ παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, με τους Ντούρμ-Ρόις στα "φτερά" και τον Χένρικ Μχιταριάν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Οι Βεστφαλοί, μετά από το σουτ του Κρίστιαν Έρικσεν στα 40 δευτερόλεπτα, επέβαλλαν το ρυθμό τους και πίεσαν για το γκολ, χάνοντας τρεις σημαντικές ευκαιρίες πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να "σφυροκοπούν" τα αντίπαλα καρέ, αλλά χωρίς να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του εξαιρετικού Ούγκο Γιορίς. Τελικά, στο 30' ο Ομπαμεγιάνγκ εκμεταλλεύτηκε το κενό στην αμυντική γραμμή και με όμορφη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό ήταν το 33ο γκολ σε 38 αναμετρήσεις για τον Γκαμπονέζο επιθετικό σ' όλες τις διοργανώσεις και το πέμπτο στο Europa League. Οι "πετεινοί" έδειχναν αδύναμοι να διαχειριστούν το ασφυκτικό πρέσινγκ των Γερμανών, με αποτέλεσμα να πατήσουν αντίπαλη περιοχή μόλις 3(!) φορές στο πρώτο μέρος.

Η Ντόρτμουντ μπήκε με... άγριες διαθέσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας δοκάρι στο 51' με τον Γκονσάλο Κάστρο. Ο επιθετικός μονόλογος των Γερμανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Μάρκο Ρόις να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 61ο λεπτό, με κοντινή προβολή. Ο Γερμανός σούπερ σταρ, εννέα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με όμορφο πλασέ. Οι Βεστφαλοί διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και πήραν μία σπουδαία νίκη-μισή πρόκριση.

Ντόρτμουντ (4-1-4-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Μπέντερ (58' Σούμποτιτς), Χούμελς, Σμέλτσερ, Ντουρμ, Βάιγκλ, Κάστρο, Μχιταριάν, Ρόις (82' Καγκάβα), Ομπαμεγιάνγκ (82' Ράμος).

Τότεναμ (4-2-1-3): Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βίμερ, Ντέιβις, Κάρολ, Μέισον, Ονόμα, Σον (76' Κέιν), Έρικσεν (65' Λαμέλα), Τσαντλί (58' Ντεμπελέ).

Το live της αναμέτρησης

19:35
Καλησπέρα σας. Στις 20:00 είναι προγραμματισμένη η σέντρα στο "Signal Iduna Park", για την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ντόρτμουντ και την Τότεναμ. Η πρώτη των δύο ομάδων για την φάση των "16" του Europa League.
19:38
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφέλερ, Πίστσεκ, Μπέντερ, Χούμελς, Σμέλτζερ, Βάιγκλ, Μχιταριάν, Κάστρο, Ντουρμ, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντεβάιρελντ, Βίμερ, Ντέιβις, Κάρολ, Μέισον, Ονόμα, Σον, Έρικσεν, Σαντλί.
19:40
Η Ντόρτμουντ προέρχεται από την ισοπαλία δίχως τέρματα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, ενώ η Τότεναμ υποχρεώθηκε επίσης σε εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 στο σπουδαίο ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Άρσεναλ.
19:46
Το αποψινό είναι το 100ο ματς του Ποτσετίνο στον πάγκο των Spurs.
19:48
Μια εικόνα από το "Signal Iduna Park" λίγο πριν οι ομάδες μπουν στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα τους, το οποίο ολοκληρώθηκε πριλ από λίγο.
19:58
Εντυπωσιακή εικόνα παό την κερκίδατων γηπεδούχων:
19:59
Φωτογραφία από το ζέσταμα των φιλοξενούμενων:
19:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.
20:02
Ξεκίνησε το παιχνίδι.
20:05

4'

Πρώτο κόρνερ του αγώνα για την Τότεναμ, περνά δίχως κίνδυνο για την άμυνα της Ντόρτμουντ.
20:07

6'

Σουτ του Κάστρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ η μπάλα. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
20:08

7'

Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε κάθετα τον Ντουρμ, ο Λορίς βγήκε έγκαιρα και του έκλεισε το οτπικό πεδίο, με τον άσο της γερμανικής ομάδας να στέλενει την μπάλα άουτ με προβολή.
20:12

11'

Σέντρα του Σμέλτζερ από αριστερά, ο Ομπαμεγιάνγκ εντός περιοχής με το δεξί δεν μπορεί να τελειώσει σωστά τη φάση.
20:14
Όσο το ματς είναι σε χαμηλό τέμπο, η Τότεναμ δεν έχει προβλήματα. Τα ζόρια ξεκινούν για τους "Spurs", όταν ανεβάζει στροφές η Ντόρτμουντ.
20:16

14'

Εξαιρετική επέμβαση του Λορίς σε οβίδα του Μχιταριάν εκτός περιοχής, ο Ομπαμεγιάνγκ σκοράρει στο ριμπάουντ αλλά από θέση οφσάιντ. Σωστή η υπόδειξη του επόπτη.
20:17
Νωρίτερα ο Αλντεβάιρελντ έκοψε με εκπληκτικό τακουνάκι (!) τον Ντουρμ πριν εκτελέσει τον Λορίς.
20:18
Φωτογραφία μέσα από το "Signal Iduna Park".
20:20
Καλός ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα.
20:21

21'

Διώχνει σε κόρνερ το γύρισμα του Ντουρμ ο Βίμερ.
20:22
Απομακρύνει ο Αλντεβάιρελντ.
20:22
Πιέζει ψηλά η Ντόρτμουντ, δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα η Τότεναμ.
20:25

24'

Ο Λορίς βγαίνει γρήγορα από την εστία του και μπλοκάρει την μπάλα στην κάθετη πάσα του Κάστρο προς τον Ρόις.
20:27

26'

Κόρνερ για την Τότεναμ. Το παραχώρησε ο Σμέλτζερ στο γύρισματου Τρίπιερ. Την εκτέλεση του Έρικσεν μπλόκαρε ο Βάιντενφέλερ με ωραία έξοδο.

20:30

29'

Κόρνερ παραχωρεί ο Βίμερ με το κεφάλι.
20:32

30'

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Σμέλτζερ από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ και 1-0 για την Ντόρτμουντ.
20:32

32'

Κόρνερ για την Τότεναμ, τρίτο στο πρώτο ημίχρονο.
20:34
Στην κόντρα βγαίνει η Ντόρτμουντ μετά το εκτελεσμένο κόρνερ του Έρικσεν, όμως ο Λορίς πέφτει έγκαιρα στα πόδια του Ντουρμ και μαζεύει την μπάλα.
20:35

34'

Ο Τρίπιερ με το κεφάλι παραχωρεί κόρνερ στη σέντρα του Σμέλτζερ.
20:36

35'

Κίτρινη κάρτα στον Κάρολ για επικίνδυνο παίξιμο.
20:37
Σήκωσε ψηλά το πόδι του και χτύπησε στο πρόσωπο τον Σμέλτζερ.
20:38
Ο Ρόις εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
20:41
Ασφυκτικό το πρέσινγκ των γηπεδούχων, δεν μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα η Τότεναμ.
20:42

40'

Κοντράρει η μπάλα στο σουτ του Μχιταριάν και φεύγει κόρνερ.
20:43

41'

Σωτήρια κόντρα του Μέισον στο πλασέ του Ντουρμ και νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους.
20:43

42'

Τρίτο στη σειρά κόρνερ για την Ντόρτμουντ.
20:46

45'

Άτσαλο πέσιμο του Τρίπιερ στο χόρτο. Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο της Τότεναμ.
20:49
Ημίχρονο στο "Signal Iduna Park", η Ντόρτμουντ προηγείται με το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ από το 30ο λεπτό.
20:50
Μονόλογος για τους γηπεδούχους και δίκαιο το προβάδισμα τους στο πρώτο 45λεπτο. Μόλις 3 φορές έβαλε η Τότεναμ την μπάλα στην περιοχή της Ντόρτμουντ.
21:07

49'

Κόρνερ για την Ντόρτμουντ.
21:08
Απομακρύνει ο Έρικσεν.
21:09

50'

Ο Σον παίζει ως φορ και ο Σαντλί πέρασε ως αριστερός εξτρέμ.
21:10

51'

Γρήγορη επίθεση της Ντόρτμουντ, ο Ομπαμεγιάνγκ έκοψε για τον Κάστρο, που από δύσκολη γωνία επιχείρησε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι της ανυπεράσπιστης εστίας των Λονδρέζων!
21:12
Πολύ πιο αποφασιστικοί στις προσωπικές μονομαχίες οι γηπεδούχοι.
21:14
Με αυτό το τιτίβισμα στον επίσημο λογαριασμό της, η Ντόρτμουντ περιγράφει την απόδοση του Μχιταριάν στο αποψινό ματς...
21:15
Μονομαχία ανάμεσα σε Ομπαμεγιάνγκ και Μέισον:
21:17

58'

Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Σούμποτιτς στην θέση του Μπέντερ.
21:18

58'

Αλλαγή και για την Τότεναμ. Ο Ντεμπελέ στην θέση του Σαντλί.
21:19

60'

21:21

61'

ΓΚΟΛ! Πρώτη κεφαλιά από τον Σούμποτιτς, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρόις με προβολή βάζει μπροστά την Ντόρτμουντ με 2-0.

21:24

65'

Αλλαγή για την Τότεναμ, δεύτερη στο ματς. Ο Λαμέλα μπαίνει στη θέση του Έρικσεν.
21:25
Εντυπωσιακό πλάνο από το "Signal Iduna Park":
21:25

67'

Κίτρινη κάρτα στον Λαμέλα για σκληρό φάουλ στον Βάιγκλ.
21:28
Sold out στο αποψινό παιχνίδι, με 65848 θεατές...
21:30

70'

ΓΚΟΛ! Ο Κάστρο περνάει εκπληκτική πάσα στον Ρόις και αυτός πάνω στην κίνηση δεν έχει πρόβλημα να γράψει το 3-0 για την Ντόρτμουντ.
21:31

72'

Ο Βάιντενφέλερ αφήνει έγκαιρα την εστία του και μπλοκάρει την μπάλα πριν ο Σον βγει σε προϋποθέσεις τετ-α-τετ.
21:32
Μια ταχύτητα επάνω σε όλο το ματς οι γηπεδούχοι.
21:34

76'

Ο Κέιν αντικαθιστά τον Σον. Κλείνει τις αλλαγές του ο Ποτσετίνο.
21:38
Ελέγχει το παιχνίδι η Ντόρτμουντ, η Τότεναμ ξέρει ότι αν δεν σκοράρει τότε θα ψάχνει για ένα θαύμα στον επαναληπτικό του "White Hart Lane".
21:41

82'

Διπλή αλλαγή για τον Τούχελ. Ομπαμεγιάνγκ και Ρόις εκτός αγώνα, στην θέση τους οι Ράμος και Καγκάβα.
21:42
Μετά από 21 πάσες επετεύχθη το δεύτερο γκολ του Ρόις και τρίτο της Ντόρτμουντ στο ματς...
21:45

86'

Με άνεση κρατάει το προβάδισμα της η Ντόρτμουντ, δεν μπορεί να απειλήσει η Τότεναμ.
21:46

87'

Κόντρα των γηπεδούχων, ο Μχιταριάν δεν μπορεί να τελειώσει σωστά την φάση με το αριστερό εντός περιοχής.
21:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:53
Τέλος στο "Signal Iduna Park", θρίαμβος για την Ντόρτμουντ με σκορ 3-0. Σκούρα τα πράγματα για την Τότεναμ που θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα στον επαναληπτικό για να ανατρέψει την κατάταση.
21:55
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλή συνέχεια. Μην ξεχνάτε ότι ακολουθεί το πολύ μεγάλο ματς ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.