Φενέρμπαχτσε - Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0

Με πρωταγωνιστή τον Τζόζεφ Ντε Σόουζα που σημείωσε δύο γκολ, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 2-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Μόσχα.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εξ αρχής το φαβορί της αναμέτρησης και το επιβεβαίωσε και στον αγωνιστικό χώρο του "Σουκρού Σαράτσογλου". Παρά το ισορροπημένο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι πήραν πολύ γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Τζόζεφ Ντε Σόουζα, ο οποίος έπιασε στον... ύπνο την άμυνα της Λοκομοτίβ και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Η υπεροχή της τουρκικής ομάδας συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου 45λέπτου. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν "ζωηρά" στο δεύτερο μέρος και απείλησαν στο 47' με τον Σκούλετιτς, όμως πολύ γρήγορα οι παίκτες του Περέιρα ισορρόπησαν το παιχνίδι. Στο 72' η Φενέρ έκανε δύο τα τέρματά της με σκόρερ και πάλι τον Ντε Σόουζα, ο οποίος μετέφρασε από κοντά σε γκολ την πολύ ωραία σέντρα του Βολκάν Ζεν.

Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν κι άλλο γκολ με τους Φερναντάο και Γιοκχάν να μην μπορούν να νικήσουν τον Γκιγέρμε, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος δίνοντας στη Φενέρ ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Europa League.

Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο, Κανέρ Ερκίν, Κιέρ, Άλβες, Γιοκχάν Γκιονούλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Τζόζεφ Ντε Σόουζα (84' Κάντλετς), Τουφάν, Βολκάν Ζεν (78' Ποτούκ), Φαν Πέρσι (77' Φερναντάο), Νάνι.

Λοκομοτίβ Μόσχας: Γκιγέρμε, Πεϊτσίνοβιτς, Ντούριτσα, Ντενίσοφ, Γιανμπάεφ, Κασάεφ (62' Μαϊκόν, 75' Μίχαλι), Φερνάντες, Σαμέντοφ, Ταράσοφ, Εντινγκά, Σκούλετιτς (79' Μίραντσουκ).

Το LIVE του αγώνα

18:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης που ανοίγει την αυλαία της φάσης των 32 του Europa League.
18:47
Οι συνθέσεις του αγώνα
18:47
Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο, Κανέρ Ερκίν, Κιέρ, Άλβες, Γιοκχάν Γκιονούλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Τζόζεφ ντε Σόουζα, Τουφάν, Βολκάν Ζεν, Φαν Πέρσι, Νάνι.
Λοκομοτίβ Μόσχας: Γκιγέρμε, Πεϊτσίνοβιτς, Ντούριτσα, Ντενίσοφ, Γιανμπάεφ, Κασάεφ, Φερνάντες, Σαμέντοφ, Ταράσοφ, Εντινγκά, Σκούλετιτς.
18:55
Οι δύο ομάδες συναντιούνται για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση
18:57
Η Φενέρμπαχτσε προκρίθηκε στους 32 του Europa League, μετρώντας 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα στη φάση των ομίλων.
18:57
Από την πλευρά της, η Λοκομοτίβ είχε 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες
19:00
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα
19:00
Στην αρχική ενδεκάδα της Λοκομοτίβ και ο γνωστός σε εμάς από το πέρασμά του από τον Ολυμπιακό, Εντινγκά
19:01
Σέντρα στην αναμέτρηση
19:04
Τίποτα ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα
19:05

4'

Πολύ ωραία κίνηση από τον Τουφάν προς την περιοχή της Λοκομοτίβ, αλλά ο Γκιγέρμε βγήκε και "καθάρισε" τη φάση
19:07

6'

Ο Τοπάλ βρέθηκε στην περιοχή, έγινε αποδέκτης της μπάλας δοκίμασε και το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
19:10
Κυκλοφορεί την μπάλα η Λοκομοτίβ που έχει ξεκινήσει καλά το παιχνίδι
19:12
Γι'αυτό και η Φενέρ προσπαθεί να αυξήσει την πίεσή της
19:13

12'

Καλή στιγμή για τη Φενέρμπαχτσε! Ο Βολκάν Ζεν εκτελεί το φάουλ από αριστερά, ο Φαν Πέρσι από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς ο Γκιγέρμε διώχνει ενστικτωδώς
19:13
Αυτή ήταν η καλύτερη φάση μέχρι στιγμής
19:14

14'

Εκτέλεση κόρνερ από τον Ερκίν, κανένα πρόβλημα για τον Γκιγέρμε που βγαίνει και μαζεύει την μπάλα
19:17
Έχει πάρει τα ηνία του αγώνα πλέον η Φενέρμπαχτσε, μένει ψηλά για να πρεσάρει η Λοκομοτίβ
19:18

18'

ΓΚΟΛ για τη Φενέρμπαχτσε!
19:20
Εξαιρετική σέντρα από τον Γκιονούλ στην... καρδιά της άμυνας της Λοκομοτίβ, ο Τζόζεφ ντε Σόουζα στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.
19:20
Πολύ κακή η αμυντική λειτουργία της Λοκομοτίβ στη φάση του γκολ
19:24

23'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νάνι, πολύ εύκολη υπόθεση για τον Γκιγέρμε που μαζεύει
19:25
Το γκολ της Φενέρμπαχτσε
19:29

28'

Ωραία επίθεση από τη Φενέρ, ο Φαν Πέρσι πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή αλλά στέλνει την μπάλα άουτ
19:29
Οι γηπεδούχοι είναι ξεκάθαρα το αφεντικό της αναμέτρησης
19:36

35'

Ωραία συνεργασία Τοπάλ και Νάνι που δεν μπορούν όμως να βρουν τον Φαν Πέρσι στην περιοχή
19:36
Είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις η Φενέρ
19:41
Μονόλογος της Φενέρμπαχτσε που προσπαθεί με μπαλιές στην περιοχή να βρει τον Φαν Πέρσι
20:04

46'

Σουτ του Βολκάν Ζεν, η μπάλα περνά άουτ
20:05

47'

Ωραία ανάπτυξη από τη Λοκομοτίβ, ο Σκούλετιτς σουτάρει, ο Φαμπιάνο δεν διώχνει καλά την μπάλα αλλά οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν
20:13
H στιγμή του πανηγυρισμού του Ντε Σόουζα στο γκολ του
20:18

58'

Σέντρα του Κανέρ Ερκίν στην περιοχή, ο Φαν Πέρσι δεν μπορεί να βρει την μπάλα στην περιοχή
20:18
Σιγά σιγά η Φενέρ βρίσκει ξανά ρυθμό στο ματς
20:21

62'

Αλλαγή για την Λοκομοτίβ: Ο Μαϊκόν παίρνει τη θέση του Κασάεφ
20:29
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Έχει πέσει ο ρυθμός
20:30

72'

Και πάνω που το λέγαμε... ΓΚΟΛ για τη Φενέρ!
20:31
Ο Τζόζεφ Ντε Σόουζα είναι και πάλι ο σκόρερ για τους γηπεδούχους που μετά από ωραία σέντρα του Βολκάν Ζεν στην περιοχή στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0
20:33

75'

Αλλαγή για την Λοκομοτίβ, αναγκαστική: Ο Μαϊκόν που πέρασε στο ματς στο 62' τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μίχαλι
20:35

77'

Αλλαγή για την Φενέρμπαχτσε: Ο Φερναντάο περνά στη θέση του Φαν Πέρσι
20:37

78'

Ακόμη μία αλλαγή για τη Φενέρμπαχτσε: Ο Ποτούκ στη θέση του Βολκάν Ζεν
20:38

79'

Κλείνει τις αλλαγές της η Λοκομοτίβ: Ο Μίραντσουκ στη θέση του Σκούλετιτς
20:39
To δεύτερο γκολ της Φενέρμπαχτσε
20:42

84'

Τελευταία αλλαγή για τη Φενέρ: Ο σκόρερ Ντε Σόουζα δίνει τη θέση του στον Κάντλετς
20:42

85'

Κεφαλιά του Φερναντάο στην περιοχή, η μπάλα περνά άουτ
20:48
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
20:53

94'

Διπλή ευκαιρία για τη Φενέρ στις καθυστερήσεις! Ο Φερναντάο δεν μπορεί με κεφαλιά να νικήσει τον Γκιγέρμε και στην εξέλιξη της φάσης ο Γιοκχάν δεν μπορεί επίσης να σκοράρει
20:53
Τέλος αγώνα
20:54
Η Φενέρμπαχτσε νικά με 2-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας και παίρνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League