Φάση των 32: Ανατροπές για Τότεναμ, Λουντογκόρετς, Πόρτο

Δύο γκολ του Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ έκαναν την ανατροπή για λογαριασμό της Τότεναμ και η νίκη με 3-1 επί της Ντνίπρο έστειλε τους Άγγλους στη φάση των 16 του Europa League. Η Λουντογκόρετς σόκαρε τη Λάτσιο στο 88', πρόκριση και για Πόρτο μετά από δύο ανατροπές κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Το χρέος τους Γιουβέντους, Νάπολι, Φιορεντίνα, Λιόν, θύμα έκπληξης η Σαχτάρ.

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει 1-0 με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου από την Ντνίπρο και σε συνδυασμό με την ήττα επίσης 1-0 στην Ουκρανία, όλα έδειχναν αποκλεισμό. Το πανέμορφο φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν στο 56ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο της αντεπίθεσης και ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ πήρε τη "σκυτάλη" και με 2 τέρματα, τα υπ' αριθμόν 7 και 8 μέσα στο 2014, έδωσε στα "σπιρούνια" τη νίκη πρόκριση με 3-1.

Η Λουντογκόρετς έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Λάτσιο στη Βουλγαρία, έχοντας νικήσει 1-0 στο "Ολίμπικο" της Ρώμης. Οι Βούλγαροι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά τα τέρματα των Ρόμαν Μπέζιακ και Χρίστο Ζλατίνσκι (μετά από τραγικό λάθος του Φεντερίκο Μαρκέτι), έφεραν την ισοφάριση που έδινε συνάμα και την πρόκριση. Ο Μίροσλαβ Κλόζε με την είσοδό του στον αγώνα απάντησε για τους Ιταλούς, αλλά ακόμα μία αλλαγή, ο Ζουνίνιο Κισαδά, τέσσερα λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3 κι έδωσε ιστορική πρόκριση στο συγκρότημα του Στόιτσο Στόεφ.

Η Πόρτο βρήκε το σθένος να αντιστρέψει το εις βάρος της 2-0 και 3-2 και με γκολ του Ναμπίλ Ζιλάς στο 88ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε την πρόκριση χάρη στα εκτός έδρας γκολ απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μετά από το 2-2 του "Ντραγκάο". Οι "δράκοι" προέρχονταν από την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα μετά από το 2008 και η κρίση φαίνεται πως συνεχίστηκε όταν οι Γερμανοί πήραν προβάδισμα πρόκρισης. Δύο γκολ του Ελιακίμ Μανγκαλά ανήμερα της κλήσης του στην εθνική Γαλλίας έφεραν το παιχνίδι στα ίδια. Ο Άλεξ Μάιερ διπλασίασε κι αυτός τα τέρματά του στο παιχνίδι στο 76', ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε ο Αλγερινός επιθετικός, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 80ό λεπτό λύτρωσε τη Λιόν, με το μοναδικό γκολ του ζευγαριού με την Τσερνομόρετς σε 180 λεπτά αγώνα. Το τελικό 1-0 ήρθε πιο εύκολα από όσο υποδεικνύει το σκορ, με τους Γάλλους να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι στο 1ο ημίχρονο, αλλά σπάταλοι στις τελικές προσπάθειές τους. Η αποβολή του Γενγκένι Ζουμπέικο στο 76ο λεπτό βοήθησε τους "γκον" να γίνουν πιο απειλητικοί και στο 80' ήρθε το τέρμα του φορμαρισμένου Γάλλου επιθετικού.

Μετά από το 2-0 του Τορίνο, ήρθε και το 2-0 στην Τραπεζούντα για τη Γιουβέντους, που προετοιμάστηκε με τον καλύτερο τρόπο για το ντέρμπι κόντρα στη Μίλαν. Οι "μπιανκονέρι" έπαιξαν καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι και υπέταξαν την Τράμπζονσπορ χάρη στα τέρματα των Αρτούρο Βιδάλ και Πάμπλο Οσβάλντο. Μετά από τα 3 γκολ στη Δανία, η Φιορεντίνα έριξε ρυθμούς στο "Αρτέμιο Φράνκι" απέναντι στην Έσμπιεργκ, αφού το 1-1 ήταν πέρα από αρκετό. Ομοίως η Βαλένθια, η οποία είχε νικήσει 2-0 στην Κύπρο την Ντιναμό Κιέβου και το (αγχωτικό) 0-0 του επαναληπτικού την έστειλε στην επόμενη φάση.

Η Νάπολι τα χρειάστηκε απέναντι στη Σουόνσι, αλλά με 2 γκολ στο τέλος των Γκονσάλο Ιγκουαΐν και Γιοκχάν Ινλέρ πήρε τη νίκη 3-1 και την πρόκριση. Θύμα έκπληξης έπεσε η Σαχτάρ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Πίλζεν στο Ντόνετσκ και σε συνδυασμό με το 1-1 στην Τσεχία, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Η Ζάλτσμπουργκ νίκησε ξανά τον Άγιαξ, ξανά με ευρύ σκορ (3-1).

20:00 Έσμπιεργκ - Φιορεντίνα 1-3

(10' Πούσιτς - 9' Μάτρι, 15' Ίλιτσιτς, 37' πέν. Ακουιλάνι)

22:05 Μάριμπορ - Σεβίλλη 2-2

(33' Ταβάρες, 81' Βέρσιτς - 47' Γκαμεϊρό, 72' Φάσιο)

22:05 Πόρτο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

(44' Κουαρέσμα, 68' Βαρέλα - 72' Χοσέλου, 77' αυτ. Σάντρο)

Επαναληπτικοί

Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2014

19:00 Ρουμπίν Καζάν - Μπέτις 0-2

(45' Νόνο, 64' Κάστρο)

20:00 Νάπολι - Σουόνσι 3-1

(17' Ινσίνιε, 78' Ιγκουαΐν, 90' Ινλέρ - 30' Ντε Γκουζμάν)

20:00 Σεβίλλη - Μάριμπορ 2-0

(42' Ρέγες, 59' Γκαμεϊρό)

20:00 Σαχτάρ Ντόνετσκ - Πίλζεν 1-2

(88' Αντριάνο - 29' Κόλαρ, 33' Πετρζέλα)

20:00 Λουντογκόρετς - Λάτσιο 3-3

(67' Μπέζιακ, 78' Ζλατίνσκι, 88' Ζουνίνιο - 1' Κεϊτά, 54' Περέα, 82' Κλόζε)

20:00 Ζάλτσμπουργκ - Άγιαξ 3-1

(56' αυτ. Φαν ντερ Χουρν, 66' Μανέ, 77' Σοριάνο - 82' Κλάασεν)

20:00 Βασιλεία - Μακάμπι Τελ Αβίβ 3-0

(18' Στόκερ, 60', 71' Στρέλερ)

20:00 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Πόρτο 3-3

(37' Άιγκνερ, 52', 76' Μάιερ - 58', 71' Μανγκαλά, 86' Γκιλάς)

22:05 Τότεναμ - Ντνίπρο 3-1

(56' Έρικσεν, 65', 69' Αντεμπαγιόρ - 48' Ζοζούλια)

22:05 Μπενφίκα - ΠΑΟΚ 3-0

(70' Γκαϊτάν, 78' πέν. Λίμα, 79' Μάρκοβιτς)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 13 Μαρτίου και οι επαναληπτικοί στις 20 του ίδιου μήνα.