Όλοι οι πιθανοί αντίπαλοι ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης στους ομίλους του Europa League

Την Παρασκευή στις 14:00 θα λάβει χώρα η κλήρωση των ομίλων του Europa League. Ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι του ΠΑΟΚ και του Αστέρα Τρίπολης.

Μόνο ο ΠΑΟΚ και ο Αστέρας θα εκπροσωπήσουν το ελληνικό ποδόσφαιρο στους ομίλους του Europa League μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό του Παναθηναϊκού και τη χαμένη μάχη του Ατρομήτου.

Ο "Δικέφαλος" με το 1-1 στη Δανία εξασφάλισε το ευρωπαϊκό μέλλον τουλάχιστον μέχρι το Δεκέμβριο και βρήκε στη 48άδα της διοργάνωσης την ομάδα από την Τρίπολη που δεν χρειάστηκε να μπει στη διαδικασία των προκριματικών.

Αμφότεροι θα μπουν την Παρασκευή (14:00) στην κληρωτίδα και θα μάθουν τους τρεις αντιπάλους τους στον όμιλο. Βρίσκονται βέβαια σε διαφορετικά γκρουπ δυναμικότητας, καθώς ο ΠΑΟΚ, λόγω του καλού συντελεστή του, βρίσκεται στο δεύτερο, ενώ ο Αστέρας, παρά τους αποκλεισμούς ισχυρότερων ομάδων, βρίσκεται στο τέταρτο γκρουπ, αυτό με τις ασθενέστερες ομάδες.

Από τη μία, οι Θεσσαλονικείς θ' αποφύγουν σίγουρα την Μπράγκα, τη Φιορεντίνα, τη Λάτσιο, την Άντερλεχτ, τη Λίβερπουλ, την Άλκμααρ, την Πλζεν, την Μπριζ, τη Σέλτικ, την Μπεσίκτας και τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη οι Αρκάδες δεν θα παίξουν με τη Ραπίντ, την Κράσνονταρ, την Παρτιζάν, την Μπελενένσες, τη Ρόζενμποργκ, την Καραμπάγκ, τη Μόλντε, την Ντιναμό Μινσκ, τη Χρόνινχεν, τη Σιόν, τη Μίντιλαντ, τη Σκεντέρμπεου και την Καμπάλα.

Όλα τα γκρουπ δυναμικότητας

1ο γκρουπ

Σάλκε (Γερμανία)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)

Βασιλεία (Ελβετία)

Νάπολι (Ιταλία)

Τότεναμ (Αγγλία)

Άγιαξ (Ολλανδία)

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μπιλμπάο)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)

Μαρσέιγ (Γαλλία)

Ντνίπρο (Ουκρανία)

 

2ο γκρουπ

Μπράγκα (Πορτογαλία)

Φιορεντίνα (Ιταλία)

Λάτσιο (Ιταλία)

Άντερλεχτ (Βέλγιο)

Λίβερπουλ (Αγγλία)

Άλκμααρ (Ολλανδία)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Μπριζ (Βέλγιο)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

Σέλτικ (Σκωτία)

Μπεσίκτας (Τουρκία)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

 

3ο γκρουπ

Μονακό (Γαλλία)

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Λέγκια (Πολωνία)

Μπορντό (Γαλλία)

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)

Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Σεντ Ετιέν (Γαλλία)

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)

Άουγκσμπουργκ (Γερμανία)

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Κράσνονταρ (Ρωσία)

 

4ο γκρουπ

Παρτιζάν (Σερβία)

Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)

Μπελενένσες (Πορτογαλία)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

Μόλντε (Νορβηγία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)

Χρόνινχεν (Ολλανδία)

Σιόν (Ελβετία)

Μίντιλαντ (Δανία)

Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)

 

 

 

 

Πρώτη Σελίδα