Πάρτι της Σουόνσι στο "Μεστάγια"

Η Σουόνσι εκμεταλλεύθηκε το 80λεπτο αριθμητικό πλεονέκτημα και πανηγύρισε μία θριαμβευτική νίκη επί της Βαλένθια στο "Μεστάγια" με 3-0. Ανάλογο ήταν το σκορ του "Αρτέμιο Φράνκι" όπου η Φιορεντίνα έκαμψε την αντίσταση της Πάσος Φερέιρα. Η Σεβίλλη νίκησε κι αυτή μακριά από το "σπίτι" της, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού υποτάχθηκε από την Τράμπζονσπορ. Στο μηδέν ο ΑΠΟΕΛ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

1ος όμιλος

Η 100ή αποβολή στο Europa League (με απευθείας κόκκινη κάρτα) ανήκε στον Αντίλ Ραμί, ο οποίος άφησε την Βαλένθια με 10 παίκτες μόλις στο 10ο λεπτό και έδωσε την ευκαιρία στην Σουόνσι να κάνει περίπατο με 3-0. Η βαρύτερη εντός έδρας ευρωπαϊκή ήττα των "νυχτερίδων" (μετά το 1-5 από την Ίντερ το 2004) προήλθε από τα γκολ των Βιλφρίντ Μπονί (στο 14'), Μίτσου (στο 58') και Τζόναθαν ντε Γκουζμάν (στο 62'). Ο Τζιμπρίλ Σισέ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της Κούμπαν από την Σεντ Γκάλεν με 2-0. Ο Γκόραν Καράνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό και ο Μάρκο Μάτις κλείδωσε τη νίκη στο 76ο.

2ος όμιλος

Καλύτερο ντεμπούτο σε ομίλους Europa League δεν θα μπορούσε να περιμένει η... 12χρονη Λουντογκόρετς, αφού σόκαρε την Αϊντχόφεν στο "PSV Στάντιον". Ο Ρόμαν Μπέζιακ έδωσε το προβάδισμα στη βουλγαρική ομάδα (στο 60'), ενώ ένας πρώην παίκτης της Eredivisie, ο Φίρχιλ Μισιτζάν έγραψε το τελικό 2-0 στο 74ο λεπτό. Την ουκρανική κυριαρχία επί κροατικών ομάδων (9 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία ματς) συνέχισε η Τσερνομόρετς που επικράτησε 2-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 43ο λεπτό με τον Ζούνιορ Φερνάντες, αλλά η ομάδα της Οδησσού έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 53' (δοκάρι Φρανκ Τζα Τζετζέ) και σκόραρε με τους Ολέκσι Αντόνοβ (62'), Τζα Τζετζέ (65').

3ος όμιλος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόναθαν Σοριάνο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ για δεύτερη φορά εφέτος, η Ζάλτσμπουργκ νίκησε 4-0 την Έλφσμποργκ και απέδειξε ότι έχει δομηθεί για μεγάλα πράγματα. Ο Ισπανός επιθετικός σκόραρε στο 44', το 69' και το 79', ενώ το χορό των γκολ είχε ανοίξει ο Άλαν στο 36ο λεπτό. Ένας πρώην παίκτης της Κλαμπ Μπριζ και της Σερκλ Μπριζ, ο Μουσάγκα Μπακένγκα, σόκαρε την Σταντάρ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και απέδειξε ότι η πρόκριση της Έσμπιεργκ επί της Σεντ Ετιέν μόνο τυχαία δεν ήταν. Η δανέζικη ομάδα άνοιξε το σκορ στο 63' με τον Μικ φαν Μπιούρεν, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μουτζάνγκι Μπία στο 74', προτού ο Μπακένγκα διαμορφώσει το 2-1 στην Λιέγη.

4ος όμιλος

Διαστάσεις θριάμβου πήρε η νίκη της Ρούμπιν επί της Μάριμπορ στο "Λιούντσκι", ωστόσο το τελικό 5-2 είναι πλασματικό. Ας όψονται τα γκολ των Σαλομόν Ροντόν και Αλεκσάντρ Ριαζάντσεβ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, τα οποία πιστοποίησαν την όγδοη συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη της ρωσικής ομάδας. Το πρώτο ματς της Ζούλτε Βάρεγκεμ σε ομίλους του Europa League δεν είχε γκολ, αφού η Γουίγκαν της Championship αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία της στις 24 τελικές προσπάθειες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Λίγο έλειψε, μάλιστα, να σκοράρει στο 3ο λεπτό, αλλά ο Τζέιμς Μακάρθουρ σημάδεψε το δοκάρι.

5ος όμιλος

Η Φιορεντίνα παρατάχθηκε με πολλές σημαντικές απουσίες, ωστόσο η Πάσος Φερέιρα δεν θυμίζει σε τίποτα την περυσινή ομάδα που εξέπληξε τους πάντες. Ως εκ τούτου το 3-0 ήρθε μάλλον εύκολα χάρη στα γκολ των Γκονσάλο Ροντρίγκες (στο 30' με κεφαλιά), Ρίντερ Μάτος (στο 67' με κοντινή προβολή) και Τζιουζέπε Ρόσι (στο 76'), ο οποίος έφτασε τα 14 γκολ στο Europa League και βρίσκεται πίσω μόνο από τους Ρανταμέλ Φαλκάο και Όσκαρ Καρντόσο. Το ντεμπούτο της Παντούρι στους ομίλους του Europa League δεν ήταν ιδανικό, καθώς η ανώτερη Ντνιέπρ επικράτησε 1-0 με γκολ του Ρουσλάν Ροτάν στο 38ο λεπτό.

6ος όμιλος

Με ήρωα τον Ούρκο Πάρντο που απέκρουσε πέναλτι ενός πρώην παίκτη της Ανόρθωσης, του Μπάρακ Γιτζχάκι, στο 94' ο ΑΠΟΕΛ πήρε πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (0-0). Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου η Άιντραχτ Φρανκφούρτης σημείωσε μία άνετη νίκη επί της Μπορντό με 3-0. Τα γκολ έβαλαν οι Βάτσλαβ Κάντλετς (στο 4'), Μάρκο Ρους (στο 16') και Κονστάντ Τζακπά (στο 52'). Να σημειωθεί ότι η γερμανική ομάδα πήρε εκδίκηση για την εμφατική ήττα του 1995, όπου οι "Γιρονδίνοι" είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ στο Intertoto Cup.

7ος όμιλος

Η Ντιναμό Κιέβου συνεχίζει από αποτυχία σε αποτυχία. Μετά από τη συντριβή από τη Μέταλιστ στην Premier League Ουκρανίας, η ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Γκενκ με 1-0 από το γκολ του Ζιλιάν Γκοριού. Μαζί με τους Βέλγους, στην κορυφή της βαθμολογίας φιγουράρει κι η ελβετική Τουν, η οποία νίκησε με το ίδιο σκορ την Ραπίντ Βιέννης.

8ος όμιλος

Η Σεβίλλη τα χρειάστηκε στο ιβηρικό ντέρμπι με αντίπαλο την Εστορίλ, αλλά τελικά έφυγε με τη νίκη 2-1 από την Πορτογαλία. Ο Μπρούνο Μιγκέλ ισοφάρισε το γκολ του Βίκτορ Ματσίν μέσα σε 2 λεπτά, ωστόσο ο Κέβιν Γκαμεϊρό συνέχισε την απόσβεση του ποσού που ξόδεψαν οι Ανδαλουσιάνοι για τη μεταγραφή του, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ του αγώνα. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Φράιμπουργκ και Σλόβαν μοιράστηκαν από έναν βαθμό στη γερμανική πόλη μετά από το 2-2 και την ανατροπή των Τσέχων στο 2ο ημίχρονο.

9ος όμιλος

Το ντέρμπι της πρεμιέρας στο γκρουπ δεν είχε σκορ. Μπέτις και Λιόν έμειναν στο 0-0 στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν", σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με λίγες ευκαιρίες και ένα δοκάρι για τους "βερδιμπλάνκος", που επένδυσαν στη δύναμη και δικαιώθηκαν, από τη στιγμή που ο διαιτητής δεν τιμωρούσε με κάρτες. Επικεφαλής του ομίλου τέθηκε η Γκιμαράες, η οποία διέλυσε με 4-0 την Ριγέκα στην Πορτογαλία.

10ος όμιλος

Ο Απόλλων Λεμεσού στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων του πολυαναμενόμενου αγώνα με την τουρκική Τράμπζονσπορ, αλλά στο τέλος λύγισε με 2-1. Το γκολ του Γιουσούφ Ερντογάν στο 86' ακύρωσε την καλή αρχή των Κυπρίων με το πέναλτι του Γκαστόν Σανγκόι κι ενώ είχε απαντήσει άμεσα ο Τοϊφιλού Μαουλιντά. Ο Ερνάνες ηγήθηκε για ακόμα μία φορά της Λάτσιο και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο "Ολίμπικο", στη νίκη 1-0 απέναντι στη Λέγκια.

11ος όμιλος

Η επιστροφή της Τότεναμ στη διοργάνωση που... δεν ήθελε να βρίσκεται πέρυσι άρχισε με καλούς οιωνούς. Δύο γκολ του Τζερμέιν Ντεφό και ένα του Κρίστιαν Έρικσεν, το πρώτο με τη νέα ομάδα του, έκαμψαν με 3-0 την όποια αντίσταση προέβαλε η Τρόμσο στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" και έστειλαν τους "πετεινούς" εξ αρχής στην κορυφή του ομίλου. Στο άλλο παιχνίδι, Σέριφ και Άνζι έμειναν στην ισοπαλία 0-0 στη Μολδαβία.

# Ο Ταξιάρχης Φούντας έμεινε εκτός αποστολής της Ζάλτσμπουργκ για τον αγώνα με την Έλφσμποργκ.

# Ο Ιβάν Μαρκάνο έβαλε το δεύτερο γκολ της Ρούμπιν στο παιχνίδι με την Μάριμπορ.

# Η αποβολή του Αντίλ Ραμί ήταν η πέμπτη πιο γρήγορη στα χρονικά του Europa League, η γρηγορότερη για Γάλλο και η γρηγορότερη για ισπανική ομάδα.

# Ο Βάτσλαβ Κάντλετς σημείωσε το δεύτερο γρηγορότερο γκολ σε πρεμιέρα Europa League. Ο Ομπαφέμι Μάρτινς είχε σκοράρει στο 3ο λεπτό του αγώνα με την Σάμροκ το 2011.