Παλικαρίσια νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού, με το δεξί η Σεβίλλη (VIDEOS)

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Απόλλωνα Λεμεσού στον 1ο όμιλο του Europa League, καθώς επικράτησε 3-2 της Ζυρίχης στο ΓΣΠ παρά το γεγονός ότι το νικητήριο γκολ σημειώθηκε, ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες. "Διπλό" της Ίντερ στο "Ολιμπίσκι" (1-0 την Ντνίπρο), με το δεξί η Σεβίλλη (2-0 την Φέγενορντ).

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στον 1ο όμιλο του Europa League ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος επικράτησε 3-2 της Ζυρίχης. Οι Φώτης Παπουλής (στο 9' με δυνατό σουτ) και Μάρκος Γκουγιόν (στο 40' με μακρινό, αριστερό σουτ) έδωσαν σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, που είχαν δοκάρι στο 29' με τον Γιασίν Σικαουί, δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν μέσα σε τρία λεπτά (50' Άβι Ρίκαν με πλασέ στην κίνηση - 53' Ζιλ Γιαπί με φοβερό σουτ). Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για τον κυπριακό σύλλογο, όταν στο 80' αποβλήθηκε ο Γκουγιόν, αλλά το αυτογκόλ του Φίλιπ Κοχ στο 87' του χάρισε τη σπουδαία νίκη.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Ένα και να καίει η Ίντερ

Ένα τρίλεπτο έκρινε την αναμέτρηση του "Ολιμπίσκι" μεταξύ της Ντνίπρο και της Ίντερ. To 3-5-2 του Βάλτερ Ματσάρι δεν απέδωσε καρπούς στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι "νερατζούρι" ήταν ακίνδυνοι επιθετικά. Μετά την ανάπαυλα, πάντως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Φρέντι Γκουαρίν στο 50' κι ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ντανίλο Ντ' Αμπρόζιο, προτού ο τελευταίος ανοίξει το σκορ στο 71ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Τρία λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Ρούσλαν Ρόταν.

Όπως... πέρυσι η Σεβίλλη

Όπως ολοκλήρωσε τις περυσινές της υποχρεώσεις στο Europa League, έτσι άρχισε τις εφετινές η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 2-0 της Φέγενορντ στο "Σάντσεθ Πιθχουάν". Μισή ώρα ήταν αρκετή για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, καθώς ο Γκρέγκορζ Κριχόβιακ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό κι ο Στεφάν Μπιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

"Καθάρισε" ο Μέρτενς

Ένα υπέροχο γκολ του Τζόζεφ Χουσμπάουερ στο 14ο λεπτό αφύπνισε την Νάπολι, η οποία ισοφάρισε γρήγορα με πέναλτι του Γκονσάλο Ιγκουαΐν (στο 23') και πήρε τη νίκη με 3-1 χάρη στα τέρματα του Ντρις Μέρτενς (στο 51' με εξ' επαφής πλασέ και το 81' με κοντινό σουτ στην κλειστή γωνία της εστίας της Σπάρτα Πράγας).