Παναθηναϊκός - Καμπάλα 2-2

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Καμπάλα στο "Α. Νικολαΐδης" και γνώρισε έναν από τους πιο ταπεινωτικούς αποκλεισμούς της ιστορίας του. Δείτε σε videos τα highlights του αγώνα.

Καμπάλα Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με την περυσινή συνταγή του 4-4-2 σε ρόμβο (δεξί μπακ ο Χρήστος Μπούρμπος αντί του τραυματία Γενς Βέμερ, "εξάρι" ο Γιώργος Κουτρουμπής, σε ελεύθερο ρόλο ο Σωτήρης Νίνης), ενώ ο Σέρχιο Σάντσεθ επανήλθε στο αρχικό σχήμα.

Οι "πράσινοι" άσκησαν πίεση από το ξεκίνημα και μόλις στο 3ο λεπτό, από την σπουδαία προσπάθεια του Νάνο που έκλεψε την μπάλα, ο Νίνης πλάσαρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και την έστειλε στο αριστερό δοκάρι του Ντμίτρο Μπεζοτόσνι.

Εντούτοις, η Καμπάλα έμελλε να πάρει το προβάδισμα και να μπει σε θέση οδηγού για την πρόκριση, όταν με τη συμπλήρωση 6 λεπτών, ο Ρικαρντίνιο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ντάνιελ Πράνιτς έχασε τον Ντοντό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με κεφαλιά.

Η "πράσινη" κατοχή ήταν σταθερά πάνω από 55% και δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη η δικαίωση ήρθε στο 34ο λεπτό με εν κινήσει βολέ του Μάρκους Μπεργκ, έπειτα από χαμηλή σέντρα του Νίκου Καρέλη.

Μπεργκ INTIME SPORTS

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα ακόμα δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Βιτάλι Βερνίντουμπ προς τα πίσω.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν διαφορετική, αφού οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου δεν πάτησαν πολλές φορές περιοχές και σαν να μην έφτανε αυτό, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Στάθης Ταυλαρίδης βγήκε αριστερά για να μαρκάρει, ο Σάντσεθ έμεινε μόνος με δύο αντιπάλους, αφού ο Μπούρμπος δεν κάλυψε και ο ανενόχλητος Ντοντό ξανάδωσε το προβάδισμα στην Καμπάλα.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Αναστασίου έβαλε τον Μλάντεν Πέτριτς αντί του Πράνιτς, ο οποίος αποδοκιμάστηκε, τον Βίκτορα Κλωναρίδη αντί του Καρέλη και άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-2-2 (Πέτριτς και Νίνης έπαιξαν λίγο πιο πίσω από Κλωναρίδη και Μπεργκ).

Πολλές λάθος πάσες από πλευράς Παναθηναϊκού, δυνατά μαρκαρίσματα, διακοπές και έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών σημάδεψαν το επόμενο τέταρτο της αναμέτρησης, ώσπου ένα σουτ του Νάνο στο 78' (σε κομπίνα ενός φάουλ με τον Νίνη) κόντραρε, κατέληξε στα δίχτυα του ξεγελασμένου Μπεζοτόσνι και έβαλε εκ νέου το "τριφύλλι" σε τροχιά πρόκρισης.

Οι "πράσινοι" προσπάθησαν να απειλήσουν με σέντρες, ο Μπεργκ έχασε κλασική ευκαιρία στο 89ο λεπτό, αλλά το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο ταπεινωτικός αποκλεισμός δεν αποφεύχθηκε.

Ο Ντοντό λόγω των δύο γκολ, ωστόσο συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους παίκτες της Καμπάλα για το επίτευγμά τους.

Ο Παναθηναϊκός.

Οι "πράσινοι" είχαν διάθεση σε ένα μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά τι να το κάνεις αν η αμυντική λειτουργία (όχι μόνο από την τετράδα της άμυνας) είναι επιπέδου... Γ' Εθνικής. Περαιτέρω αγωνιστικό σχόλιο δεν μπορεί να γίνει στην παρούσα φάση. Μόνο μία παρατήρηση. Κάποτε οι φίλοι του Παναθηναϊκού αγχώνονταν σε αγώνες κόντρα σε μεγαθήρια όπως ο Άγιαξ, η Μπαρτσελόνα, η Άρσεναλ, η Γιουβέντους, η Λίβερπουλ, η Γιουνάιτεντ και τώρα είτε αγχώνονται απέναντι σε κάποια Καμπάλα είτε ακόμα χειρότερα: έχουν πάθει ανοσία.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος (77' Λαγός), Νάνο, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Ζέκα, Πράνιτς (67' Πέτριτς), Νίνης, Μπεργκ, Καρέλης (67' Κλωναρίδης).

Καμπάλα (Χριχόρτσουκ): Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Βερνίντουμπ, Ρικαρντίνιο, Σαντίγκοβ, Ζετς (85' Ζαμάλοβ), Ντασντεμίροβ, Γκάι, Ζένιοβ, Ντοντό, Αντόνοβ.

Αλαφούζος: "Ταπεινωτική ήττα"

Αναστασίου: "Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά"

Τα χρήματα που έχασε ο Παναθηναϊκός

Μέσα στο γήπεδο 400 οπαδοί του Παναθηναϊκού

Τα καλύτερα tweets για το Παναθηναϊκός-Καμπάλα

20:06
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης".
20:07
Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Γκαμπάλα, στη ρεβάνς του 0-0 του Μπακού, με ξεκάθαρο στόχο την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.
20:08
Ο Παναθηναϊκός αρχίζει με τους Στιλ, Μπούρμπο, Νάνο, Ταυλαρίδη, Σάντσεθ, Κουτρουμπή, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνη, Μπεργκ, Καρέλη.
20:10
Για την Γκαμπάλα αρχίζουν οι Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Βερνιντούμπ, Ρικαρντίνιο, Σαντίκοφ, Ζετς, Ντασντεμίροφ, Γκάι, Ζενγιόφ, Ντοντό, Αντόνοφ.
20:10
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό είναι οι Κοτσόλης, Μαρινάκης, Κλωναρίδης, Λαγός, Ατζαγκούν, Καλτσάς, Πέτριτς.
20:12
Αναπληρωματικοί για την Γκαμπάλα είναι οι Πιετρζκέβιτς, Φλορέσκου, Μιζραμπέκοφ, Μαμάντοφ, Ζαργκάροφ, Γιαμαλόφ, Αλίγεφ.
20:14
Διαιτητής είναι ο Σλοβάκος Ιβάν Κρούζλιακ και βοηθοί του είναι οι συμπατριώτες του, Σομολάνι και Μόκος.
20:21
Οι βασικοί του Παναθηναϊκού έχουν βγει για την προθέρμανση τους.
20:24
Για την ώρα οι περισσότεροι φίλαθλοι βρίσκονται εκτός γηπέδου και στις θύρες υπάρχουν μεγάλες ουρές για την είσοδο τους.
20:25
Βγαίνουν και οι παίκτες της Γκαμπάλα, με σχετική καθυστέρηση!
20:26
Στο γήπεδο αναμένεται και ένας σπουδαίος άσος του πράσινου παρελθόντος!
20:31
Διατηρεί το ρόμβο στη μεσαία γραμμή ο Αναστασίου, με μοναδική αλλαγή στην ενδεκάδα σε σύγκριση με το ματς του Αγρινίου, τον Σάντσεθ αντί του Λαγού, με την προώθηση του Κουτρουμή στη μεσαία γραμμή.
20:35
Πρόσωπο των ημερών στον Παναθηναϊκός είναι ο Νίκος Καρέλης, για τον οποίο οι Βέλγοι υποστηρίζουν ότι ενδιαφέρει σοβαρά τη Γκενκ.
20:38
Δεύτερο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Σέρχιο Σάντσεθ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, πάλι στο γήπεδο της Λεωφόρου, μόνο που αυτή τη φορά ο Ισπανός θα επιθυμεί να έχει διαφορετική κατάληξη απ' ότι με τη Μπριζ, όταν είχε αποβληθεί.
20:45
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ολοκληρώνουν την προθέρμανση τους.
20:46
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.
20:48
Γίνεται η ανακοίνωση από τα μεγάφωνα!
20:49
Περισσότεροι από 12.000 θεατές στις εξέδρες.
20:54
Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες για τη διεξαγωγή του ματς.
20:56
Δεν υπάρχουν εκδρομείς από τη Γκαμπάλα να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.
20:57
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:59
Οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού αναρτούν πανό στα αγγλικά, με αποδέκτη την UEFA: "Πολεμήστε τη διαφθορά, όχι το πάθος μας". Προφανώς, απευθύνεται στην πρόσφατη απόφαση του CAS.
20:59
Στη σέντρα η Καμπάλα.
21:00
Τρομερή ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους οπαδούς του Παναθηναϊκού.
21:00
Ο διαιτητής περιμένει λίγο για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα δεκάδες καπνογόνα.
21:01
Οι παίκτες της Καμπάλα αποχωρούν προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο.
21:02
Οι οργανωμένοι βρίζουν τον Μισέλ Πλατινί.
21:02
Σέντρα στο ματς.
21:03
Πίεζη ψηλά και γρήγορο γκολ ζητά ο Αναστασίου.
21:04
Δύο λάθη σε εύκολες -θεωρητικά- πάσες η Καμπάλα.
21:05
3ο λεπτό: ΔΟΚΑΡΙ ο Παναθηναϊκός! Ο Νάνο πιέζει τον Ντασντεμίροβ και δίνει στον Νίνη, ο οποίος πλασάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
21:08
ΓΚΟΛ! Παναθηναϊκός - Καμπάλα 0-1 (6ο λεπτό): Κόρνερ του Ρικαρντίνιο από δεξιά, ο Πράνιτς χάνει τον Ντοντό, ο οποίος παίρνει την κοντινή κεφαλιά και δίνει το προβάδισμα στην Καμπάλα.
21:09
7ο λεπτό: Σέντρα του Μπούρμπου, ο Ζέκα γλιστράει, ο Πράνιτς παίρνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
21:10
Οι "πράσινοι", πλέον, χρειάζονται δύο γκολ για να προκριθούν.
21:11
9o λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Νάνο, ο Καρέλης παίρνει τη γυριστή κεφαλιά, ο Μπεζοτόσνι αποκρούει σε κόρνερ.
21:12
Ο Παναθηναϊκός ασκεί πίεση, αλλά μία αμυντική αδράνεια σε στημένη φάση τον έχει φέρει σε δύσκολη θέση.
21:15
11ο λεπτό: Kάθετη ο Νίνης, η μπάλα περνάει, αλλά ο Μπεργκ δεν προλαβαίνει.
21:16
14ο λεπτό: Ο διαιτητής χαρίζεται στον Ταβλαρίδη για ένα φάουλ στον Ζετς.
21:18
Ο Χριχόρτσουκ ζητά από Γκάι και Ζετς να βοηθούν τον Ντασντεμίροβ στη δεξιά πλευρά. Η αλήθεια είναι ότι ο Νάνο του έχει δημιουργήσει προβλήματα.
21:19
Εναέρια μονομαχία με πρωταγωνιστή τον Μπούρμπο
21:20
Eπέλαση του Νίνη
21:21
Ο Αναστασίου ζητά από Ζέκα, Πράνιτς και Νίνη να επιχειρούν κάθετες με αποδέκτες είτε τον Καρέλη είτε τον Μπεργκ.
21:22
19ο λεπτό: Σουτ του Πράνιτς εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
21:25
23ο λεπτό: Nέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από δεξιά. Ο Νάνο θα το εκτελέσει.
21:26
Ο Γιάννης Αλαφούζος στα επίσημα του "Α. Νικολαΐδης"
21:27
Οι παίκτες της Καμπάλα πανηγυρίζουν το γκολ τους
21:28
26ο λεπτό: Καλή σέντρα του Ζέκα, ο Βερνίντουμ κερδίζει την εναέρια μονομαχία με τον Μπεργκ.
21:29
Ο Αναστασίου ζητά συνεχώς από Μπούρμπο και Νάνο να κάνουν παράλληλες σέντρες. Λογικό από τη στιγμή που οι ακραίοι της Καμπάλα δεν μαρκάρουν αρκετά.
21:30
Η αντίδραση του Νίνη μετά από το δοκάρι του
21:31
Να σημειωθεί ότι εν αντιθέσει με το πρώτο ματς κόντρα στην Μπριζ, ο Ταυλαρίδης παίζει αριστερά και ο Σάντσεθ δεξιά στο κέντρο της άμυνας.
21:34
Ο Μπεζοτόσνι αργεί χαρακτηριστικά στο ελεύθερο, γεγονός που δεν αρέσει καθόλου στους οπαδούς του "τριφυλλιού".
21:35
Η Καμπάλα πιέζει ψηλά, κατά βάση τις φορές που ο Παναθηναϊκός κερδίζει πλάγιο, προκειμένου να χαλάσει την κυκλοφορία.
21:36
Στο μεταξύ, ο Νίνης κάνει ακόμα μία λάθος πάσα.
21:36
ΓΚΟΛ! Παναθηναϊκός - Καμπάλα 1-1 (34ο λεπτό): Χαμηλή σέντρα του Καρέλη από αριστερά, ο Μπεργκ εκτελεί στην κίνηση με το αριστερό και ισοφαρίζει!
21:40
Ζεσταίνεται για τα καλά η ατμόσφαιρα.
21:40
Στατιστικό: Ο Μπεργκ φτάνει τα 48 γκολ σε 78 ματς με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
21:41
To πανό των οργανωμένων του "τριφυλλιού" κατά της UEFA. "Πολεμήστε τη διαφθορά, όχι το πάθος μας", είναι το μήνυμα με αποδέκτη το CAS
21:41
39ο λεπτό: Kίτρινη στον Βερνίντουμ για φάουλ στον Μπεργκ.
21:43
40ό λεπτό: Kίτρινη στον Μπεργκ για φάουλ στον Γκάι. Είχε προηγηθεί φάουλ του Ουκρανού που δεν δόθηκε.
21:44
41ο λεπτό: Συρτό σουτ του Ζετς, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:45
43ο λεπτό: O Zέκα κλέβει από τον Ρικαρντίνιο και κάνει τη χαμηλή σέντρα, ο Μπεργκ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στον Στάνκοβιτς και καταλήγει κόρνερ.