Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Έχασε βαθμούς η Κράσνονταρ, εξάσφαιρη η Καμπάλα

Η Κράσνονταρ άφησε κι άλλους βαθμούς στη Ρωσία, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ΟΥΦΑ, ενώ αντίθετα, η Καμπάλα συνέτριψε 6-0 την Χαζάρ Λανκαράν και σημείωσε την πιο εμφατική νίκη της σύντομης ιστορίας της.

Κράσνονταρ-ΟΥΦΑ

ΟΥΦΑ - Κράσνονταρ 1-1

(49' Φόμιν - 51' Μαμάεβ)

Δεύτερη σερί αγωνιστική με ισοπαλία 1-1 για την Κράσνονταρ, αυτήν τη φορά εκτός έδρας με την ΟΥΦΑ για την 11η αγωνιστική της ρωσικής Premier League, που αφήνει την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Λίγες ημέρες μετά από τη δύσκολη νίκη επί της Καμπάλα, η ομάδα του Όλεγκ Κονόνοφ βρέθηκε να χάνει και από την ουραγό της Ρωσίας από το γκολ του Σεμιόν Φόμιν στο 49', ωστόσο δύο λεπτά αργότερα απάντησε ο Πάβελ Μαμάεβ για να γράψει το τελικό 1-1.

Η σύνθεση της Κράσνονταρ (4-2-3-1): Σινίτσιν, Καλέσιν (42' Γέντζεϊτσικ), Σίγκουρντσον, Γκράνκβιστ, Πετρόφ, Καμπορέ, Στράντμπεργκ, Μπιστρόβ (78' Γκαζίνσκι), Μαμάεβ, Αχμέντοβ (59' Βάντερσον), Σμολόβ

Καμπάλα - Χαζάρ Λανκαράν 6-0

(1' Ντοντό, 10', 79' Περέιρα, 45' Γκάι, 76' Αντόνοβ, 89' Ζετς)

Την πιο ευρεία νίκη της ιστορίας της στο πρωτάθλημα του Αζερμπαϊτζάν, με το ευρύ 6-0 επί της Χαζάρ Λανκαράν, ισοφάρισε η Καμπάλα. Ο Ντοντό εκμεταλλεύθηκε ένα τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, ο Φακούντο Περέιρα διπλασίασε το προβάδισμα με ωραία περιστροφική κίνηση στο 10', ενώ ο Αλεκσέι Γκάι έκλεισε με γκολ το πρώτο ημίχρονο (καρφωτή κεφαλιά). Ο Αλεκσίι Αντόνοβ πήρε τη σκυτάλη στο 76', ο Περέιρα "ξαναχτύπησε" στο 79' με κοντινή προσπάθεια και ο Έρμιν Ζετς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89'. Να σημειωθεί ότι στις 11 Νοεμβρίου 2007 η αντίπαλος του ΠΑΟΚ είχε συντρίψει με το ίδιο σκορ την Σούμκαγιτ.

Η σύνθεση της Καμπάλα (4-2-3-1): Μπεζοτόσνι, Αμπίσοβ, Στάνκοβιτς, Καμάλοβ, Αμπάσοβ (46' Μιρζαμπάγιοβ), Ντασνταμίροβ, Περέιρα, Ζαργκάροβ, Γκάι, Ζενιόβ (78' Ζετς), Ντοντό (65' Αντόνοβ).

Μπάγερν - Ντόρτμουντ 5-1

(26', 35' πέν. Μίλερ, 46', 58' Λεβαντόβσκι, 66' Γκέτσε - 36' Ομπαμεγιάνγκ)