ΠΑΣ Γιάννινα - Αλκμάαρ 1-2

Ο ΠΑΣ το πάλεψε κόντρα στην Αλκμάαρ, άνοιξε το σκορ με τον Κόντε, όμως οι Ολλανδοί έκαναν την ανατροπή και έφυγαν με τη νίκη (2-1) από το γήπεδο του Περιστερίου. Αποχωρούν με ψηλά το κεφάλι οι Γιαννιώτες από το Europa League, στην πρώτη τους ευρωπαϊκή συμμετοχή.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Γιάννης Πετράκης διατήρησε το 5-3-2 με το οποίο είχε παρατάξει την ομάδα του στην αναμέτρηση της Ολλανδίας, όμως αυτή τη φορά προτίμησε τον Κόντε αντί του Φερφελή για την κορυφή της επίθεσης. Μια επιλογή που τον δικαίωσε με τη συμπλήρωσε 9 λεπτών αγώνα. Ο Ισπανός στην πρώτη του συμμετοχή στο βασικό σχήμα της ομάδας εκμεταλλεύτηκε τη "γλυκιά" σέντρα του Ναδάλες από τα αριστερά και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ροσέτ για το 1-0. Η χαρά για τους Γιαννιώτες κράτησε 20 λεπτά, αφού η Αλκμάαρ κατάφερε τελικά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σόουζα έπειτα από ασίστ του Γιάχανμπακς.

Σαν να μην έφτανε αυτό, επτά λεπτά αργότερα ο Λούκασεν μετά από τρομερή ενέργεια στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Πασχαλάκη και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ολλανδική ομάδα. Μετά το 1-2 ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τον ΠΑΣ να περιμένει ουσιαστικά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Ο Πετράκης προσπάθησε να εμψυχώσει τους παίκτες του και τους ζήτησε να τα δώσουν όλα στο δεύτερο μέρος. Οι τυπικά γηπεδούχοι βγήκαμε με όρεξη στο δεύτερο μέρος και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 56', όμως το σουτ του Μαμπουλού πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια των Ολλανδών. Η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα ούτε στο 61' όταν ο Μιχαήλ έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και είδε τον Ροσέτ να αποκρούει.

Ο Ακόστα λίγο έλειψε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι στο 65ο λεπτό, όμως ο τερματοφύλακας της Αλκμάαρ βρέθηκε σε καλή θέση και μπλόκαρε. Από εκείνο το σημείο και μετά το τέμπο του αγώνα έπεσε. Οι Ολλανδοί έδωσαν χώρους στους παίκτες του ΠΑΣ που άλλαζαν ωραία τη μπάλα, αλλά δυσκολεύονταν να βρουν την κάθετη μπαλιά και να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Ροσέτ. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Πετράκη "άγγιξαν" την ισοφάριση, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, με το 1-2 να μένει μέχρι το φινάλε.

Ο Λούκασεν για ακόμη ένας ματς "σκότωσε" τον ΠΑΣ. Ο 21χρονος άσος της Αλκμάαρ σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κόντρα στην ελληνική ομάδα, ενώ έδειχνε ασταμάτητος από τη δεξιά πλευρά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο δεξιός μπακ του ΠΑΣ, Νίκος Καρανίκας, δεν βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι όσο θα περίμενε ο Γιάννης Πετράκης.

ΣΧΟΛΙΟ

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά και το γκολ του Πέδρο Κόντε έδωσε τρομερή ώθηση στους παίκτες του Πετράκη, αλλά και αφορμή στους φιλάθλους που ταξίδεψαν μέχρι το Περιστέρι για να πανηγυρίσουν έξαλλα. Η Αλκμάαρ όμως αφού χρειάστηκε περίπου είκοσι λεπτά για να καταλάβει τι ακριβώς είχε συμβεί, τελικά έφτασε στην ισοφάριση, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έκανε και το 2-1 βάζοντας τέλος στα όνειρα των παικτών του ΠΑΣ.

Οι Ολλανδοί ήταν το φαβορί και το έδειξαν. Έχουν καλύτερη ομάδα και είναι σαφώς πιο έτοιμοι αφού το πρωτάθλημά τους ξεκινάει σε λίγες ημέρες. Ο ΠΑΣ αποχωρεί με ψηλά το κεφάλι από το Europa League στην πρώτη ευρωπαϊκή συμμετοχή της ιστορίας του και το παρατεταμένο χειροκρότημα των φιλάθλων του στο τέλος ήταν η μεγαλύτερη επιβράβευση!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Γιάνννινα (5-3-2):Πασχαλάκης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος (51' Μαμπουλού), Τζημόπουλος (46' Σκόνδρας), Κόντε, Ακόστα, Λόπες, Καρανίκας, Κοζορώνης (78' Δώνης)

Αλκμάαρ (4-3-3):Ροσέτ, Φαν Έιντεν, Χαπς, Γιάχανμπακς, Φαν Όβερεμ (71' Τιλ), Βέρχοστ, Χένρικσεν, Σόουζα (79' Γκαρσία), Λούκασεν, Βόιτενς

ΤΟ LIVE

19:09
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Στο Περιστέρι υποδέχεται ο ΠΑΣ την Αλκμάαρ στον επαναληπτικό της ήττας με 1-0 στην Ολλανδία.
19:11
Χωρίς πολύ κόσμο αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.
19:15
Ο Αυστριακός Ρόμπερτ Σόργκενχόφερ είναι ο διαιτητής του αποψινού αγώνα.
19:16
Έξω από το γήπεδο βρίσκονται οι οπαδοί του ΠΑΣ που θα μπουν σε λίγο προκειμένου να πάρουν τις θέσεις τους.
19:18
Πάμε να δούμε τις δύο ενδεκάδες.
19:19
ΠΑΣ Γιάνννινα: Πασχαλάκης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Κόντε, Ακόστα, Λόπες, Καρανίκας, Κοζορώνης

Αλκμάαρ: Ροσέτ, Φαν Έιντεν, Χαπς, Γιάχανμπακς, Φαν Όβερεμ, Βέρχοστ, Χένρικσεν, Σόουζα, Λούκασεν, Βόιτενς
19:20
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ: Περιστερίδης, Γαρουφαλιάς, Φερφελής, Κούτρης, ΣΚόνδρας, Μαμπουλού

Στον πάγκο για την Αλκμάαρ: Κουτίνιο, Γιόχανσον, Μούρεν, Μπρέζανσιτς, Φράιντεϊ, Γκαρσία, Τιλ
19:37
Με 5-3-2 ξεκινάει ο ΠΑΣ, ενώ το 4-3-3 επιλέγει ο τεχνικός της Αλκμάαρ.
19:56
Περίπου 20 φίλαθλοι της Αλκμάαρ βρίσκονται στο Περιστέρι.
19:57
Τώρα γίνεται η είσοδος των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
19:57
Όμορφη ατμόσφαιρα από τους Γιαννιώτες!
20:01
Σέντρα στο ματς!
20:02

2'

H Αλκμάαρ με την κατοχή της μπάλας. Κάπως έτσι λογικά θα κυλήσει και το παιχνίδι.
20:03

3'

Κόρνερ για τον ΠΑΣ!
20:03
Καλό το κόρνερ, όμως διώχνει η ολλανδική άμυνα.
20:05

5'

Τρομερή αντεπίθεση του ΠΑΣ, όμως η τελική πάσα δεν ήταν αυτή που έπρεπε.
20:10

9'

ΓΚΟΛ! Ο Κόντε με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα!
20:11
Χαμός από τους φίλους του ΠΑΣ στις εξέδρες!
20:16
Ο Ναδάλες από τα αριστερά έβγαλε τη γλυκιά σέντρα και ο Κόντε πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΣ! Τραγικό λάθος κι από τον κίπερ της Αλκμάαρ όμως.
20:20

18'

Προσπαθεί να αντιδράσει η Αλκμάαρ. Μοιάζει κάπως "παγωμένη" μετά το γκολ.
20:23
Απολύτως ικανοποιημένος ο Γιάννης Πετράκης από τους ποδοσφαιριστές του. Ακολουθούν πιστά το πλάνο.
20:24

23'

Σουτ από τον Χαπς εκτός περιοχής. Δεν ανησυχεί καθόλου ο Πασχαλάκης.
20:26
Στο 39% - 61% η κατοχή της μπάλας.
20:27
Να σημειωθεί ότι με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πηγαίνουν στην παράταση. Το ματς έχει πολύ δρόμο ακόμα όμως.
20:27

27'

Κόρνερ για την Αλκμάαρ.
20:27
Βγαίνει και μαζεύει ο Πασχαλάκης. Τελειώνει η φάση.
20:30

29'

ΓΚΟΛ! Η Αλκμάαρ εκμεταλλεύεται ένα λάθος στην άμυνα των Ιωαννίνων και ο Σόουζα από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1.
20:30
Τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες.
20:31
Προσπαθεί να εμψυχώσει τους παίκτες του τώρα ο Γιάννης Πετράκης για να συνεχίσουν όπως ακριβώς ξεκίνησαν το ματς.
20:32
Δείτε πώς νωρίτερα ο Κόντε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ
20:36

36'

ΓΚΟΛ! Ο Λούκασεν κάνει ό,τι θέλει από τα αριστερά και με ωραίο πλασέ νικάει τον Πασχαλάκη για το 1-2. Πολύ δύσκολα πλέον τα πράγματα για τους Γιαννιώτες.
20:38
Γκολ από τον Λούκασεν που "σκοτώνει" τον ΠΑΣ για δεύτερο παιχνίδι. Θυμίζουμε ότι ήταν εκείνος που είχε σκοράρει και το μοναδικό γκολ για την Αλκμάαρ στην Ολλανδία.
20:42

41'

Έχει πέσει πλέον ο ρυθμός του αγώνα.
20:45

45'

Σουτ του Χένρικσεν με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
20:48
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
20:48

45+2'

Κίτρινη κάρτα στον Φαν Όβερεμ.
20:48
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο ημίχρονο!
21:05
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
21:06

46'

Με μια αλλαγή στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ. Σκόνδρας αντί Τζημόπουλου.
21:10

51'

Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Γιάκος και μέσα ο Μαμπουλού.
21:15

56'

Δυνατό σουτ του Μαμπουλού εκτός περιοχής και η μπάλα μόλις άουτ. Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ.
21:19
"Γιαννενάρα βάλε ένα γκολ" από τους οπαδούς του ΠΑΣ στο Περιστέρι.
21:19

60'

Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο.
21:19

61'

Εξ επαφής κεφαλιά του Μιχαήλ και τρομερή απόκρουση του Ροσέτ.
21:21

62'

Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.
21:25

65'

Ψαλιδάκι από τον Ακόστα! Μπλοκάρει όμως ο Ροσέτ.
21:28

69'

Φοβερή απόκρουση του Πασχαλάκη σε φαλτσαριστό σουτ του Φαν Όβερεμ.
21:32

71'

Αλλαγή για την Αλκμάαρ. Εκτός ο Φαν Όβερεμ και μέσα ο Τιλ.
21:35
Ακόμη ένα τάιμ άουτ τώρα για να δροσιστούν οι παίκτες.
21:37

77'

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πετράκη. Εκτός ο Κοζορώνης και μέσα ο Δώνης.
21:39

80'

Ακόμα μια αλλαγή για την Αλκμάαρ. Ο Γκαρσία μπαίνει στη θέση του Σόουζα.
21:41

81'

Έχει πέσει πλέον ο ρυθμός. Κρατάει μπάλα ο ΠΑΣ.
21:44

85'

Ένα μακρινό σουτ από τον Λίλα. Δεν ανησυχεί ο Ροσέτ.
21:45

86'

Καλή φάση για τον ΠΑΣ! Ο Ακόστα δεν το σκέφτηκε και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα στα χέρια του Ροσέτ.
21:47

88'

Σέντρα σουτ του Ναδάλες από τα αριστερά. Δεν βρίσκει κάποιον συμπαίκτη του και καταλήγει άουτ η μπάλα.