ΠΑΣ Γιάννινα - Οντ 3-0

Πανηγύρι δίχως τέλος για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του θριάμβευσε με 3-0 επί της νορβηγικής Οντ στους "Ζωσιμάδες" και ετοιμάζει βαλίτσες για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League. Μιχαήλ, Ναδάλες και Ακόστα τα ιστορικά γκολ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Για έναν ΠΑΣ που δεν είχε παίξει άλλη φορά ευρωπαϊκό παιχνίδι και έναν Γιάννη Πετράκη που δεν είχε βιώσει κάτι αντίστοιχο προπονητικά, η διαχείριση ήταν το μεγάλο ζητούμενο, το Α και το Ω.

Με γκολ στο 6', στο πρώτο σουτ εντός εστίας από τον προωθημένο Μιχαήλ, όλα έγιναν πιο εύκολα για την ελληνική ομάδα. Το 3-5-2 λειτούργησε σχεδόν άψογα, αφού αφανίστηκε το παιχνίδι της Οντ από τα πλάγια και δεν της επετράπη ν' απειλήσει παρά το 77% στην κατοχή. Τουλάχιστον όχι μέχρι στο 31' ο Ναδάλες, που είχε πατήσει περιοχή, σκοράρει με πλασέ μετά τη σέντρα του Καρανίκα και κάνει το 2-0.

Κατόπιν ανέλαβε δράση ο Πασχαλάκης, κυρίως στην κεφαλιά του Ακαμπουέζε στο 34', αλλά και αυτός μέρος της αμυντικής συνοχής ήταν, αφού συνεργαζόταν άψογα με την τριάδα του.

Οι Γιαννιώτες δεν είχαν κανένα λόγο να ρισκάρουν. Δεν το επεδίωξαν ούτε στο πρώτο ημίχρονο, δεν το έκαναν ούτε μετά το 2-0. Οι Νορβηγοί, με τις γρήγορες αλλαγές από τον πάγκο, έψαξαν την ανατροπή των δεδομένων, ταυτόχρονα όμως άφησαν κενά πίσω. Τα οποία μπορεί να μην τιμώρησαν Γιάκος και Φερφελής. Το έπραξε ωστόσο ο Ακόστα στο 68' για το θριαμβευτικό 3-0 του ΠΑΣ!

Ένα σκορ που διασφαλίστηκε με τη χρησιμοποίηση φρέσκων παικτών, κυρίως δε του Χρήστου Δώνη, αφού ακόμη ένας παίκτης στον άξονα "κούμπωσε" δίπλα σε Λίλα και Κοζορώνη. Ένα σκορ που φέρνει τον ΠΑΣ με το 1,5 πόδι στον γ' προκριματικό γύρο!

Ο Φόνσι Ναδάλες "όργωσε" την αριστερή πλευρά του γηπέδου. Δεν ήταν μονάχα το δεύτερο γκολ, ήταν η συνολική παρουσία του Ισπανού μπακ-χαφ, ο οποίος ήταν αλάνθαστος τακτικά, είχε σπριντ, έβγαλε άμυνες, συμμετείχε στις αντεπιθέσεις. Ό,τι χρειαζόταν απ' αυτόν ο Γιάννης Πετράκης βάζοντάς τον σε όλη την πτέρυγα.

ΣΧΟΛΙΟ

Σαν έτοιμος από καιρό για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του ο ΠΑΣ Γιάννινα, ανταποκρίθηκε απόλυτα και όχι μόνο πήρε αβαντάζ, αλλά έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ένας ώριμος Πασχαλάκης, μια άμυνα που τσάκιζε κόκαλα, πλάγια μπακ με πνευμόνια, ένας Λίλα ηγετικός, ο Ακόστα ακούραστος, ο Γιάκος και ο Φερφελής εκεί που έπρεπε. Ένας κι ένας, δικαίωσαν πλήρως τον Πετράκη για το πλάνο του και έδωσαν την ευκαιρία σε μια ολόκληρη πόλη να αισθανθεί περηφάνια για όσους έλεγαν πως δεν άξιζε να βρίσκεται (αντί του Πανιωνίου) στην ευρωπαϊκή ελίτ. Να όμως που τα κατάφερε, πήρε υψηλό βαθμό και στη Νορβηγία θα ταξιδέψει για να σφραγίσει το εισιτήριο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Λίλα, Ναδάλες, Κοζορώνης, Ακόστα (92' Σκόνδρας), Γιάκος (80' Δώνης), Φερφελής (77' Κόντε)

Οντ: Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρόγκαρντ, Μπεργκ (46' Γένσεν), Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελε (86' Μπέργκαν), Νίλσεν (74' Χάουγκεν), Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:38
Καλησπέρα σε όλους, λίγο πριν από τη σέντρα του αγώνα στους Ζωσιμάδες μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και της νορβηγικής Οντ.
20:39
Είναι το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι στην ιστορία της ομάδας των Ιωαννίνων, η οποία μπήκε από το... παράθυρο στο Europa League μετά τη μη αδειοδότηση του Πανιωνίου από την UEFA.
20:40
Σε αυτό το πρώτο παιχνίδι ο Γιάννης Πετράκης θα παρατάξει τον ΠΑΣ με Πασχαλάκη, Τζημόπουλο, Μπέριο, Μιχαήλ, Καρανίκα, Λίλα, Λόπες, Κοζορώνη, Ακόστα, Γιάκο και Φερφελή.
20:41
Οι 11 της Οντ είναι οι: Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρόγκαρντ, Μπεργκ, Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελε, Νίλσεν, Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε
20:42
Στον προηγούμενο γύρο, τον α' προκριματικό του Europa League, η Οντ απέκλεισε τη φινλανδική Μάριεχαμν με νίκη 3-1 εντός και ισοπαλία 1-1 εκτός.
20:43
Πέρυσι τερμάτισε τέταρτη στο νορβηγικό πρωτάθλημα και εφέτος είναι δεύτερη μετά από 10 αγωνιστικές, στο -3 από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Ρόζενμποργκ με απολογισμό 10-3-2.
20:44
Στον πάγκο του ΠΑΣ βρίσκονται οι Κολιοφούκας, Γαρουφαλιάς, Κόντε, Δώνης, Κούτρης, Σκόνδρας και Νικολιάς.
20:47
Οι διαιτητές που όρισε η UEFA έρχονται από τη Σουηδία. Πρόκειται για τον Γκλεν Νίμπεργκ με βοηθούς τους Περ Μπόγκεβικ και Γιοακίμ Νίλσον.
20:49
To παιχνίδι μεταδίδεται τηλεοπτικά από το NOVA 2.
20:50
Παρόλο που βρισκόμαστε στο μέσο ακριβώς του καλοκαιριού, ο κόσμος του ΠΑΣ γέμισε το γήπεδο. Είναι μια γιορτή ο αγώνας αυτός.
20:54
Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μάθει αύριο το μεσημέρι και τον επόμενο αντίπαλό του, εφόσον φυσικά προκριθεί στον γ' προκριματικό. Το δικό του ζευγάρι θα κληρωθεί όπως και να 'χει με ομάδα ή ζευγάρι από το γκρουπ των ισχυρών της κλήρωσης.
20:57
Ο αγωνιστικός χώρος δεν δείχνει και σε τόσο καλή κατάσταση. Βέβαια, αυτό θα κριθεί κυρίως στη διάρκεια του αγώνα!
20:58
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την παρουσίαση και τη σέντρα.
21:01
Άρχισε ο ιστορικός αγώνας για τον ΠΑΣ.
21:06

5'

Ούτε τελική μέχρι στιγμής είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά.
21:07

6'

Μακρινό σουτ του Λίλα, κόντρα και κόρνερ για τον ΠΑΣ.
21:08

7'

Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Μετά το κόρνερ του Ακόστα, ο Μιχαήλ μπαίνει στη φάση και σκοράρει με ωραίο πλασέ χαμηλά. Πολύ νωρίς το 1-0 για την ελληνική ομάδα.
21:11
Το ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ θα τον βοηθήσει σίγουρα να παίξει όπως θέλει: πίσω από την μπάλα και αντεπιθέσεις.
21:15

14'

Με συνοχή αμυντικά ο ΠΑΣ, δεν έχει αφήσει την Οντ να φτάσει ούτε μέχρι την περιοχή του Πασχαλάκη.
21:17

16'

Κάρτα στον Μπέριο για μαρκάρισμα σε αντεπίθεση της Οντ.
21:20
Η όμορφη οπαδός της Οντ δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένη από την εικόνα και το αποτέλεσμα. Ο ΠΑΣ έχει το αβαντάζ από το γκολ του Μιχαήλ στο 7ο λεπτό.
21:21

20'

Ο Νίλσεν πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα μετά το σουτ του Νίλσεν.

21:22
Η κατοχή στο 77% για την Οντ και στο 23% για τον ΠΑΣ μετά το πρώτο 20λεπτο.
21:23

22'

Ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Γιόχανσεν στέλνει άουτ την μπάλα με κεφαλιά.
21:28

26'

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ προσπαθεί μέσω της άμυνάς του να ελέγξει το ματς. Δεν έχει εκδηλώσει επιθετική προσπάθεια μετά το 1-0 του 7'.
21:30

29'

Φάουλ μεταξύ μεσαίας γραμμής και περιοχής της Οντ για να μεταφερθεί η μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.
21:31

30'

Εκτελεί ο Κοζορώνης, ο Ρόσμπαχ μπλοκάρει εύκολα στη γωνία του.
21:32

31'

Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Καρανίκας κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Ναδάλες που έχει πατήσει περιοχή σκοράρει με τον τρόπο που το έκανε και ο Μιχαήλ στο 7'. Ο ΠΑΣ είναι πλέον στο 2-0 με 2/3 τελικές!
21:34

33'

Ο Πασχαλάκης διώχνει τη σέντρα σουτ του Γιόχανσεν.
21:35

34'

Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη, γλιτώνει τον ΠΑΣ μετά την κεφαλιά του Ακαμπουέζε.
21:36

35'

Ο Γιάκος σουτάρει, ο Ρόσμπαχ μπλοκάρει.
21:37
Δικαιολογημένοι οι πανηγυρισμοί για τους Γιαννιώτες. 2-0 είναι αυτό!
21:38

37'

Κάρτα στον Έρικσεν για φάουλ στον Ακόστα.
21:41

40'

Άλλα 5 λεπτά για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
21:42
Ο Γιώργος Δώνης περιμένει να δει τον υιό Χρήστο στο γήπεδο. Μέχρι τότε βλέπει τον ΠΑΣ να προηγείται 2-0 της Οντ.
21:44

43'

Σουτ του Φερφελή, η μπάλα ψηλά άουτ.
21:48
Ημίχρονο στο παιχνίδι.
21:51
Ο ΠΑΣ Γιάννινα, στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του, κάθε άλλο παρά... πρωτάρης είναι. Με την τύχη να προηγηθεί νωρίς, την ικανότητα ν' αμυνθεί και το σχέδιο να φτάσει σε δεύτερο γκολ προηγείται 2-0 της Οντ, η οποία απείλησε μόνο μετά το δεύτερο γκολ. Ο Πασχαλάκης πάντως ενήργησε σωτήρια.
21:52
Η στατιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου μέσα από την υπηρεσία της NOVA.
22:04
Όλα έτοιμα για το δεύτερο μισό του αγώνα.
22:05
Άρχισε το παιχνίδι.
22:06

46'

Πρώτη κίνηση από τον νορβηγικό πάγκο, αφού ο Γένσεν μπήκε αντί του Μπεργκ.
22:09

49'

Είναι λογικό ο ΠΑΣ να μην ρισκάρει, αφού το 2-0 είναι υπερπολύτιμο.
22:11

51'

Ο Χάγκεν με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
22:14

54'

Ο Νίλσεν δοκιμάζει ξανά το πόδι του, αλλά στέλνει εκτός εστίας την μπάλα.
22:18

58'

Ο ΠΑΣ έχει αυτό που θέλει και δεν βιάζεται να ψάξει κάτι περισσότερο.
22:20

59'

Η πρώτη επίσκεψη του ΠΑΣ στην αντίπαλη περιοχή φέρνει τη χαμένη ευκαιρία του Γιάκου, ο οποίος έχει κακό τελείωμα μετά την μπαλιά του Ναδάλες.
22:22

61'

Ο Πασχαλάκης είναι σε καλή θέση για να μπλοκάρει την κεφαλιά του Γιόχανσεν.
22:23

63'

Ο Ναδάλες δοκιμάζει το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:26

66'

Κάρτα στον Καρανίκα για μαρκάρισμα στον Γκρόγκαρντ.
22:28

67'

Από το βολέ του Πασχαλάκη, ο Φερφελής βγαίνει σε θέση τετ α τετ και σουτάρει άουτ!
22:29

68'

Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα και 3-0! Ο Φερφελής βγαίνει ξανά απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, αστοχεί ξανά, αλλά ο επερχόμενος Ακόστα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Τρομερή εξέλιξη για την ελληνική ομάδα.
22:31

69'

Κάρτα στον Ακόστα εν μέσω πανηγυρισμών.
22:34

74'

Δεύτερη αλλαγή για την Οντ. Ο Χάουγκεν στη θέση του Νίλσεν.
22:37

77'

Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο νεοαποκτηθείς Πέδρο Κόντε αντί του Φερφελή.
22:40

80'

Ο Γιάκος εκτός για να μπει στο γήπεδο ο Χρήστος Δώνης.
22:41

81'

Ακόμη και σε φάση που ο Χάουγκε ήταν οφσάιντ, με τον βοηθό να υψώνει τη σημαία, ο Πασχαλάκης σώζει τον ΠΑΣ.
22:46

86'

Τρίτη αλλαγή για την Οντ, με τον Μπέργκαν να παίρνει τη θέση του Νορντκβέλε.
22:50

90'

Πρέπει να βγάλει το κόρνερ η άμυνα του ΠΑΣ.
22:51

90'

Βγαίνει η άμυνα και μαζί η προϋπόθεση αντεπίθεσης που ανακόπτεται πάντως.
22:51
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:52

92'

Σκόνδρας αντί Ακόστα στην 11άδα του ΠΑΣ.
22:53

93'

Ο Πασχαλάκης προλαβαίνει τον Χάουγκε. Ακόμη 1,5 λεπτό.
22:55
Φινάλε στο ματς.
22:55
Ο ΠΑΣ κάνει το απίθανο: Νικάει 3-0 την Οντ στα Γιάννινα και ετοιμάζει βαλίτσες για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.