Πλέι οφ: Απίστευτες ανατροπές Ντόρτμουντ, Αθλέτικ

Βίοι αντίθετοι για Ντόρτμουντ και Αθλέτικ Μπιλμπάο, με τους Βεστφαλούν να κάνουν μεγάλη ανατροπή και τους Βάσκους να πέφτουν θύματα τέτοιας στα πλέι οφ του Europa League.

Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ δέχθηκε γκολ σε 14 δευτερόλεπτα αγώνα, βρέθηκε να χάνει με 3-0, αλλά τελικά έφυγε με νίκη 4-3 από τη Νορβηγία με αντίπαλο την Οντ Γκρένλαντ και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στη φάση των ομίλων του Europa League. Οι γηπεδούχοι, που προέρχονται από τον 1ο προκριματικό γύρο, προηγήθηκαν πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό με τον Γιόνε Σαμουέλσεν, ενώ οι Φρέντρικ Νορντκβέλε και Έσπεν Ρουντ έδωσαν ελπίδες για τη μεγάλη έκπληξη στη νορβηγική ομάδα. Κάπου εκεί πήρε μπροστά η "μηχανή" της Μπορούσια. Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μείωσε πριν από το ημίχρονο, ο Σίντζι Καγκάβα έκανε το 3-2 στο 47' και στο 76' ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε. Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στο γήπεδο ως αλλαγή του 2ου ημιχρόνου (ο Τόμας Τούχελ έκανε δοκιμές στο αρχικό σχήμα), οι Βεστφαλοί δεν δέχθηκαν άλλο τέρμα και βρήκαν το νικητήριο από τον αναγεννημένο στην αρχή της σεζόν Χενρίχ Μεχιταριάν.

Αντίθετη η μοίρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία στα μεθεόρτια της κατάκτησης του Supercopa στην Ισπανία με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, ηττήθηκε 3-2 από την Ζίλινα στη Σλοβακία. Οι Βάσκοι έδειχναν πως θα περάσουν ένα εύκολο βράδυ, αφού προηγήθηκαν με δύο τέρματα διαφορά στο 1ο ημίχρονο χάρη στους Σαμπίν Μερίνο και Κίκε Σόλα. Υπολόγιζαν χωρίς τους μαχητικούς Σλοβάκους, που μείωσαν με τον Γιάκουμπ Πάουρ στο 66' και στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός Γουίλιαμ ισοφάρισε στο 77' και όπως στον προηγούμενο γύρο, όπου με γκολ στο 120' έστειλε τη Ζίλινα στην επόμενη φάση, βρήκε δίχτυα ξανά στο τέλος, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.