Έκανε την αρχή ο ΑΠΟΕΛ

Έχοντας και την τύχη με το μέρος του, ο ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Νέφτσι Μπακού και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να προηγηθούν, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι με τον Φλαβίνιο στο 20ό λεπτό, αλλά ο Χιώτης και οι αμυντικοί του κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο κι ενώ είχε προηγηθεί η μεγάλη ευκαιρία του Σεβίτοφ στο 76'.

Στο 82ο λεπτό η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν κέρδισε πέναλτι (ο Ζουέλα έκανε τάκλιν στον Σουκούροφ) κι ο τελευταίος το εκτέλεσε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ. Εν τέλει, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για λίγα μόνο δευτερόλεπτα, αφού στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπενασούρ εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στα αντίπαλα καρέ και με κοντινό σουτ ισοφάρισε.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Στη μόλις δεύτερη ευρωπαϊκή της παρουσία, η Ανζί βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση επί μίας ακόμη ολλανδικής ομάδας. Μετά τη Φίτεσε, ο ρωσικός σύλλογος δάμασε με 1-0 την Άλκμααρ και απέκτησε σαφές προβάδισμα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 50ό λεπτό με προβολή του Τραορέ, μετά από διαγώνιο σουτ του Μπουσουφά. Ο Μιχάλης Κουκουλάκης, πάντως, εκτέθηκε από το βοηθό του αφού ο Ιβοριανός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ως εκ τούτου, η ΑΖ ηττήθηκε για δεύτερο σερί ευρωπαϊκό ματς μετά από δύο χρόνια (τον Απρίλιο είχε χάσει από τη Βαλένθια).

Από τώρα σκέφτεται τους ομίλους του Europa League η Μαρσέιγ, αφού επικράτησε 2-1 της Σέριφ στη Μολδαβία. Η ομάδα της Μασσαλίας προηγήθηκε στο 18' με τον Αγιού, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ σε 12 συμμετοχές. Ο Πάγιοβιτς ισοφάρισε στο 27', βάζοντας τέλος στο απαραβίαστο του γαλλικού συλλόγου (ανεξαρτήτου διοργάνωσης, είχε να δεχθεί γκολ 325 λεπτά), αλλά ο Αγιού ξαναχτύπησε στο 53'.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, η Λίβερπουλ νίκησε 1-0 τη Χαρτς. Ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της αγγλικής ομάδας (Μπορίνι) σημάδεψε το δοκάρι λίγα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο 78ο λεπτό δεν μπόρεσε να σκοράρει προ κενής εστίας. Στην τελευταία φάση, πάντως, στάθηκε τυχερός αφού ο Γουέμπστερ έβαλε αυτογκόλ, χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Εκτός από τις μεταγραφές των Βάλτερ Γκάργκανο και Άλβαρο Περέιρα, οι φίλοι της Ίντερ έχουν ακόμη ένα λόγο για να κοιμηθούν ήσυχοι. Η ομάδα τους επικράτησε 2-0 της Βασλούι στη Ρουμανία και, ουσιαστικά, σφράγισε το εισιτήριο των ομίλων του Europa League. Οι "νερατζούρι" άνοιξαν το σκορ με μονοκόμματο βολέ του Καμπιάσο στο 23' και "κλείδωσε" τη νίκη με σκαφτό πλασέ του Παλάσιο στο 73'.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε η έτερη ιταλική ομάδα που αγωνίστηκε την Πέμπτη. Η Λάτσιο έκαμψε την αντίσταση της ουκρανικής Μούρα και έκλεισε από τώρα θέση στους ομίλους της εφετινής διοργάνωσης. Τα γκολ έβαλαν οι Ερνάνες στο 31' και Κλόζε στο 59'.

Σε περίπατο μετέτρεψε το ματς με την Ελσίνκι η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η φιναλίστ της περυσινής διοργάνωσης φιλοδώρησε με έξι γκολ τη φινλανδική ομάδα σκοράροντας με τους Αντούριθ (25, 51'), Σουσαέτα (31, 57'), Πέρεθ (42') και Ιραόλα (85').

Τρόμσο - Παρτιζάν 3-2

(37' Πρίοβιτς, 77' Μπιορκ, 82' Μποτζ / 43' Μάρκοβιτς, 84' Μίτροβιτς)

Σλόβαν Λίμπερετς - Ντνιέπρ 2-2

(62' Μπρέζνανικ, 90' πεν. Βάχα / 43' Κονοπλιάνκα, 49' Ματέους)

Ντιναμό Βουκουρεστίου - Μέταλιστ 0-2

(9' Ξαβιέρ, 57' Κριστάλντο)

Μπούρσασπορ - Τβέντε 3-1

(40', 82' Μπατάγια, 53' Σέστακ / 31' Τσαντλί)

Λουκέρνη - Γκενκ 2-1

(7' Ρανγκέλοφ, 71' Βίντερ / 12' Βόσεν)

Ντουντελάνζ - Χάποελ Τελ Αβίβ 1-3

(20' Γιόακιμ / 4' αυτ. Καϊγέ, 19' πεν. Μπεν Χαΐμ, 26' Κοέν)

Φέγενορντ - Σπάρτα Πράγας 2-2

(60' Νέλομ, 92' Ατσάχμπαρ / 23', 27' Κάντλετς)

Τράμπζονσπορ - Βιντεότον 0-0

Μίντιλαντ - Γιουνγκ Μπόις 0-3

(42' Μπομπαντίγια, 81' Φάρνερουντ, 93' Κοστάντσο)

Ντεμπρετσένι - Κλαμπ Μπριζ 0-3

(58' Μπλόντελ, 77' Ραφαέλοφ, 91' Μπάτσα)

Λόκερεν - Βικτόρια Πλζεν 2-1

(10' Χαρμπαουί, 94' πεν. Μάριτς / 29' Μπάκος)

ΠΑΟΚ - Ραπίντ Βιέννης 2-1

(69' Αθανασιάδης, 83' Κατσικάς / 25' Άλαρ)

Βασλούι - Ίντερ 0-2

(23' Καμπιάσο, 73' Παλάσιο)

Χαρτς - Λίβερπουλ 0-1

(78' αυτ. Γουέμπστερ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ελσίνκι 6-0

(25', 51' Αντούριθ, 31', 57' Σουσαέτα, 42' Πέρεθ, 85' Ιραόλα)

Μαρίτιμο - Ντίλα Γκόρι 1-0

(64' Φιντέλις)

Σλασκ Βρότσλαβ - Ανόβερο 3-5

(34' Γιοντλόβιεκ, 54' Πάτεγιουκ, 61' Καζμιέρτσακ / 7', 82' Αντρεάσεν, 25' Σλάουντραφ, 40' Στιντλ, 85' Σμάιντεμπαχ)

Ζέτα - Αϊντχόφεν 0-5

(2' Τοϊβόνεν, 74' Μάταβζ, 77' Στρούτμαν, 83' Λενς, 90' Φαν Μπόμελ)

*** Οι επαναληπτικοί διεξάγονται στις 30 Αυγούστου, εκτός από το ματς Ντιναμό Μόσχας-Στουτγκάρδη που θα γίνει δύο ημέρες νωρίτερα.